Danskerne er på hårdt arbejde i Premier League

Premier League sparkes i gang i denne weekend – og det bliver med en stribe danskere i fokus. Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er klar til kamp.



Det er ikke mere end fem uger siden, Danmark spillede EM-semifinale på Wembley, og nu begynder et nyt, hektisk år, hvor den komprimerede 2020/21-sæson stadig vil sidde i stængerne hos mange, og hvor man har udsigt til ikke bare én men to hårde sæsoner, da ferien efter 2021/22 bliver kortere med et VM 2022 placeret pladask i midten af sæsonen i november og december næste år.

I toppen af rækken får vi sandsynligvis Andreas Christensens Chelsea at se med et frisk Champions League-trofæ og en stærk verdensklasseangriber i Romelu Lukaku på trapperne fra kriseramte Inter.

Jeg vil ikke udelukke, at Leicester kan udfordre Chelsea i tabellen, hvis London-klubben på ny kommer langt i Champions League og render ind i de downperioder, der også har været en del af Thomas Tuchels trænerkarriere indtil nu – meget kunne i øvrigt tyde på, at Kasper Schmeichel får eller ved publikationen af disse ord allerede har fået Southamptons Jannik Vestergaard som holdkammerat i den stærke Leicester-trup, der på mange måder er mindst lige så god som Arsenals og Tottenhams her med 2½ uge tilbage af transfervinduet.

Pierre-Emile Højbjerg imponerede i sin første sæson for Spurs og spillede samtlige minutter i Premier League, men den mulige afsked med Harry Kane og hele stemningen omkring klubben, der nu har superagent Jorge Mendes’ gode ven og første klient Nuno Espirito Santo som cheftræner, emmer altså ikke af en retur til Top 4.

Resten af Premier Leagues danskere finder vi efter mit bedste bud i den tunge halvdel af turneringen i Wolverhampton, West Ham (jeg kan tage fejl her), Norwich, Crystal Palace og så selvfølgelig oprykkeren Brentford.

Selv om fodboldforstanden på mange måder er rigeligt god til Premier League-status, kommer Brentford givetvis på hårdt arbejde her i første sæson, hvor det faste koncept bliver testet til det yderste mod desperate rivaler, der ikke tænker meget længere end til næste frispark.

Lur mig, om ikke også der kommer et par iøjnefaldende handler til fra Brentford, der allerede har sat klubrekord ved at købe tårnhøje Kristoffer Ajer i Celtic, og som nu også råder over FCM’s dygtige eks-midtbanespiller Frank Onyeka. Oskar Buur og Andreas Søndergaard kommer nok ikke til at spille en rolle på Wolves’ førstehold, mens Jacob Lungi Sørensen i Norwich skal kæmpe for spilletiden efter blandt andet at have været sat ind som venstre back i Championship.

Sidst men ikke mindst rykkede Joachim Andersen ned med Fulham men skal nu spille for Crystal Palace som en af London-klubbens dyreste køb nogensinde.

Man kunne i øvrigt godt se for sig, at der kommer en dansker eller to yderligere til ligaen – det kunne give mening, at Thomas Delaney fra Dortmund fik et bud i slutningen af transfervinduet, da han nok ikke er tæt på idealopstillingen i Ruhr i denne sæson.

Der venter endnu et udskilningsløb i bunden, og med trætte spillere efter EM, Copa América og OL kan vi også sagtens forvente overraskelser i de første uger, indtil storklubberne finder formen i efteråret.

Få dagens Tipsbladets – det ligger i fredagens Ekstra Bladet
TipsBladet_Forside_Tipsbladet_13-08-2021_Lands_1udg-page-001





LIVE

LIVE: FCM er hårdt ramt af sygdom og skader

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

I chok: Har aldrig set lignende



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Vil have ham væk fra FC København

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Melder om voldsom magtkamp i FC København

FCM ansætter ny topboss



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

De danske kvinder tager førstepladsen

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Rasmus Højlund i massiv modvind

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Mourinho tog røven på Zeca

‘Tottenham er i overhængende fare’

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Narteys krav til ny kontrakt

Neestrup chokerer med sin startopstilling

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Michelsen: Langt til Copacabana

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

City spiller sig videre i FA Cuppen

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre