Danskerne er på hårdt arbejde i Premier League

Premier League sparkes i gang i denne weekend – og det bliver med en stribe danskere i fokus. Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er klar til kamp.



Det er ikke mere end fem uger siden, Danmark spillede EM-semifinale på Wembley, og nu begynder et nyt, hektisk år, hvor den komprimerede 2020/21-sæson stadig vil sidde i stængerne hos mange, og hvor man har udsigt til ikke bare én men to hårde sæsoner, da ferien efter 2021/22 bliver kortere med et VM 2022 placeret pladask i midten af sæsonen i november og december næste år.

I toppen af rækken får vi sandsynligvis Andreas Christensens Chelsea at se med et frisk Champions League-trofæ og en stærk verdensklasseangriber i Romelu Lukaku på trapperne fra kriseramte Inter.

Jeg vil ikke udelukke, at Leicester kan udfordre Chelsea i tabellen, hvis London-klubben på ny kommer langt i Champions League og render ind i de downperioder, der også har været en del af Thomas Tuchels trænerkarriere indtil nu – meget kunne i øvrigt tyde på, at Kasper Schmeichel får eller ved publikationen af disse ord allerede har fået Southamptons Jannik Vestergaard som holdkammerat i den stærke Leicester-trup, der på mange måder er mindst lige så god som Arsenals og Tottenhams her med 2½ uge tilbage af transfervinduet.

Pierre-Emile Højbjerg imponerede i sin første sæson for Spurs og spillede samtlige minutter i Premier League, men den mulige afsked med Harry Kane og hele stemningen omkring klubben, der nu har superagent Jorge Mendes’ gode ven og første klient Nuno Espirito Santo som cheftræner, emmer altså ikke af en retur til Top 4.

Resten af Premier Leagues danskere finder vi efter mit bedste bud i den tunge halvdel af turneringen i Wolverhampton, West Ham (jeg kan tage fejl her), Norwich, Crystal Palace og så selvfølgelig oprykkeren Brentford.

Selv om fodboldforstanden på mange måder er rigeligt god til Premier League-status, kommer Brentford givetvis på hårdt arbejde her i første sæson, hvor det faste koncept bliver testet til det yderste mod desperate rivaler, der ikke tænker meget længere end til næste frispark.

Lur mig, om ikke også der kommer et par iøjnefaldende handler til fra Brentford, der allerede har sat klubrekord ved at købe tårnhøje Kristoffer Ajer i Celtic, og som nu også råder over FCM’s dygtige eks-midtbanespiller Frank Onyeka. Oskar Buur og Andreas Søndergaard kommer nok ikke til at spille en rolle på Wolves’ førstehold, mens Jacob Lungi Sørensen i Norwich skal kæmpe for spilletiden efter blandt andet at have været sat ind som venstre back i Championship.

Sidst men ikke mindst rykkede Joachim Andersen ned med Fulham men skal nu spille for Crystal Palace som en af London-klubbens dyreste køb nogensinde.

Man kunne i øvrigt godt se for sig, at der kommer en dansker eller to yderligere til ligaen – det kunne give mening, at Thomas Delaney fra Dortmund fik et bud i slutningen af transfervinduet, da han nok ikke er tæt på idealopstillingen i Ruhr i denne sæson.

Der venter endnu et udskilningsløb i bunden, og med trætte spillere efter EM, Copa América og OL kan vi også sagtens forvente overraskelser i de første uger, indtil storklubberne finder formen i efteråret.

Få dagens Tipsbladets – det ligger i fredagens Ekstra Bladet
TipsBladet_Forside_Tipsbladet_13-08-2021_Lands_1udg-page-001





Grundspillets hold i Superligaen 25/26




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Fuld opbakning til Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Det er tæt på uforklarligt’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC København-fans raser

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Voldsomt skænderi i FC København

Henter kæmpe Superliga-flop

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB