Danskerne er på hårdt arbejde i Premier League

Premier League sparkes i gang i denne weekend – og det bliver med en stribe danskere i fokus. Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er klar til kamp.



Det er ikke mere end fem uger siden, Danmark spillede EM-semifinale på Wembley, og nu begynder et nyt, hektisk år, hvor den komprimerede 2020/21-sæson stadig vil sidde i stængerne hos mange, og hvor man har udsigt til ikke bare én men to hårde sæsoner, da ferien efter 2021/22 bliver kortere med et VM 2022 placeret pladask i midten af sæsonen i november og december næste år.

I toppen af rækken får vi sandsynligvis Andreas Christensens Chelsea at se med et frisk Champions League-trofæ og en stærk verdensklasseangriber i Romelu Lukaku på trapperne fra kriseramte Inter.

Jeg vil ikke udelukke, at Leicester kan udfordre Chelsea i tabellen, hvis London-klubben på ny kommer langt i Champions League og render ind i de downperioder, der også har været en del af Thomas Tuchels trænerkarriere indtil nu – meget kunne i øvrigt tyde på, at Kasper Schmeichel får eller ved publikationen af disse ord allerede har fået Southamptons Jannik Vestergaard som holdkammerat i den stærke Leicester-trup, der på mange måder er mindst lige så god som Arsenals og Tottenhams her med 2½ uge tilbage af transfervinduet.

Pierre-Emile Højbjerg imponerede i sin første sæson for Spurs og spillede samtlige minutter i Premier League, men den mulige afsked med Harry Kane og hele stemningen omkring klubben, der nu har superagent Jorge Mendes’ gode ven og første klient Nuno Espirito Santo som cheftræner, emmer altså ikke af en retur til Top 4.

Resten af Premier Leagues danskere finder vi efter mit bedste bud i den tunge halvdel af turneringen i Wolverhampton, West Ham (jeg kan tage fejl her), Norwich, Crystal Palace og så selvfølgelig oprykkeren Brentford.

Selv om fodboldforstanden på mange måder er rigeligt god til Premier League-status, kommer Brentford givetvis på hårdt arbejde her i første sæson, hvor det faste koncept bliver testet til det yderste mod desperate rivaler, der ikke tænker meget længere end til næste frispark.

Lur mig, om ikke også der kommer et par iøjnefaldende handler til fra Brentford, der allerede har sat klubrekord ved at købe tårnhøje Kristoffer Ajer i Celtic, og som nu også råder over FCM’s dygtige eks-midtbanespiller Frank Onyeka. Oskar Buur og Andreas Søndergaard kommer nok ikke til at spille en rolle på Wolves’ førstehold, mens Jacob Lungi Sørensen i Norwich skal kæmpe for spilletiden efter blandt andet at have været sat ind som venstre back i Championship.

Sidst men ikke mindst rykkede Joachim Andersen ned med Fulham men skal nu spille for Crystal Palace som en af London-klubbens dyreste køb nogensinde.

Man kunne i øvrigt godt se for sig, at der kommer en dansker eller to yderligere til ligaen – det kunne give mening, at Thomas Delaney fra Dortmund fik et bud i slutningen af transfervinduet, da han nok ikke er tæt på idealopstillingen i Ruhr i denne sæson.

Der venter endnu et udskilningsløb i bunden, og med trætte spillere efter EM, Copa América og OL kan vi også sagtens forvente overraskelser i de første uger, indtil storklubberne finder formen i efteråret.

Få dagens Tipsbladets – det ligger i fredagens Ekstra Bladet
TipsBladet_Forside_Tipsbladet_13-08-2021_Lands_1udg-page-001





LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Nicolaisen scorede mod PSG

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FC Midtjylland – Sønderjyske

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

FCK bød på landsholdsmålmand

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

‘Hvem fanden ringer man til?’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Det er han ekstremt god til

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Brøndby med opløftende nyt om profil

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden