Det er ikke mere end fem uger siden, Danmark spillede EM-semifinale på Wembley, og nu begynder et nyt, hektisk år, hvor den komprimerede 2020/21-sæson stadig vil sidde i stængerne hos mange, og hvor man har udsigt til ikke bare én men to hårde sæsoner, da ferien efter 2021/22 bliver kortere med et VM 2022 placeret pladask i midten af sæsonen i november og december næste år.
I toppen af rækken får vi sandsynligvis Andreas Christensens Chelsea at se med et frisk Champions League-trofæ og en stærk verdensklasseangriber i Romelu Lukaku på trapperne fra kriseramte Inter.
Jeg vil ikke udelukke, at Leicester kan udfordre Chelsea i tabellen, hvis London-klubben på ny kommer langt i Champions League og render ind i de downperioder, der også har været en del af Thomas Tuchels trænerkarriere indtil nu – meget kunne i øvrigt tyde på, at Kasper Schmeichel får eller ved publikationen af disse ord allerede har fået Southamptons Jannik Vestergaard som holdkammerat i den stærke Leicester-trup, der på mange måder er mindst lige så god som Arsenals og Tottenhams her med 2½ uge tilbage af transfervinduet.
Pierre-Emile Højbjerg imponerede i sin første sæson for Spurs og spillede samtlige minutter i Premier League, men den mulige afsked med Harry Kane og hele stemningen omkring klubben, der nu har superagent Jorge Mendes’ gode ven og første klient Nuno Espirito Santo som cheftræner, emmer altså ikke af en retur til Top 4.
Resten af Premier Leagues danskere finder vi efter mit bedste bud i den tunge halvdel af turneringen i Wolverhampton, West Ham (jeg kan tage fejl her), Norwich, Crystal Palace og så selvfølgelig oprykkeren Brentford.
Selv om fodboldforstanden på mange måder er rigeligt god til Premier League-status, kommer Brentford givetvis på hårdt arbejde her i første sæson, hvor det faste koncept bliver testet til det yderste mod desperate rivaler, der ikke tænker meget længere end til næste frispark.
Lur mig, om ikke også der kommer et par iøjnefaldende handler til fra Brentford, der allerede har sat klubrekord ved at købe tårnhøje Kristoffer Ajer i Celtic, og som nu også råder over FCM’s dygtige eks-midtbanespiller Frank Onyeka. Oskar Buur og Andreas Søndergaard kommer nok ikke til at spille en rolle på Wolves’ førstehold, mens Jacob Lungi Sørensen i Norwich skal kæmpe for spilletiden efter blandt andet at have været sat ind som venstre back i Championship.
Sidst men ikke mindst rykkede Joachim Andersen ned med Fulham men skal nu spille for Crystal Palace som en af London-klubbens dyreste køb nogensinde.
Man kunne i øvrigt godt se for sig, at der kommer en dansker eller to yderligere til ligaen – det kunne give mening, at Thomas Delaney fra Dortmund fik et bud i slutningen af transfervinduet, da han nok ikke er tæt på idealopstillingen i Ruhr i denne sæson.
Der venter endnu et udskilningsløb i bunden, og med trætte spillere efter EM, Copa América og OL kan vi også sagtens forvente overraskelser i de første uger, indtil storklubberne finder formen i efteråret.
Få dagens Tipsbladets – det ligger i fredagens Ekstra Bladet

LIVE
LIVE: Japanere vil købe Superliga-klub
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Brøndby får stor bøde
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Danske stjerner kan være fortid
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
