Det er ikke mere end fem uger siden, Danmark spillede EM-semifinale på Wembley, og nu begynder et nyt, hektisk år, hvor den komprimerede 2020/21-sæson stadig vil sidde i stængerne hos mange, og hvor man har udsigt til ikke bare én men to hårde sæsoner, da ferien efter 2021/22 bliver kortere med et VM 2022 placeret pladask i midten af sæsonen i november og december næste år.
I toppen af rækken får vi sandsynligvis Andreas Christensens Chelsea at se med et frisk Champions League-trofæ og en stærk verdensklasseangriber i Romelu Lukaku på trapperne fra kriseramte Inter.
Jeg vil ikke udelukke, at Leicester kan udfordre Chelsea i tabellen, hvis London-klubben på ny kommer langt i Champions League og render ind i de downperioder, der også har været en del af Thomas Tuchels trænerkarriere indtil nu – meget kunne i øvrigt tyde på, at Kasper Schmeichel får eller ved publikationen af disse ord allerede har fået Southamptons Jannik Vestergaard som holdkammerat i den stærke Leicester-trup, der på mange måder er mindst lige så god som Arsenals og Tottenhams her med 2½ uge tilbage af transfervinduet.
Pierre-Emile Højbjerg imponerede i sin første sæson for Spurs og spillede samtlige minutter i Premier League, men den mulige afsked med Harry Kane og hele stemningen omkring klubben, der nu har superagent Jorge Mendes’ gode ven og første klient Nuno Espirito Santo som cheftræner, emmer altså ikke af en retur til Top 4.
Resten af Premier Leagues danskere finder vi efter mit bedste bud i den tunge halvdel af turneringen i Wolverhampton, West Ham (jeg kan tage fejl her), Norwich, Crystal Palace og så selvfølgelig oprykkeren Brentford.
Selv om fodboldforstanden på mange måder er rigeligt god til Premier League-status, kommer Brentford givetvis på hårdt arbejde her i første sæson, hvor det faste koncept bliver testet til det yderste mod desperate rivaler, der ikke tænker meget længere end til næste frispark.
Lur mig, om ikke også der kommer et par iøjnefaldende handler til fra Brentford, der allerede har sat klubrekord ved at købe tårnhøje Kristoffer Ajer i Celtic, og som nu også råder over FCM’s dygtige eks-midtbanespiller Frank Onyeka. Oskar Buur og Andreas Søndergaard kommer nok ikke til at spille en rolle på Wolves’ førstehold, mens Jacob Lungi Sørensen i Norwich skal kæmpe for spilletiden efter blandt andet at have været sat ind som venstre back i Championship.
Sidst men ikke mindst rykkede Joachim Andersen ned med Fulham men skal nu spille for Crystal Palace som en af London-klubbens dyreste køb nogensinde.
Man kunne i øvrigt godt se for sig, at der kommer en dansker eller to yderligere til ligaen – det kunne give mening, at Thomas Delaney fra Dortmund fik et bud i slutningen af transfervinduet, da han nok ikke er tæt på idealopstillingen i Ruhr i denne sæson.
Der venter endnu et udskilningsløb i bunden, og med trætte spillere efter EM, Copa América og OL kan vi også sagtens forvente overraskelser i de første uger, indtil storklubberne finder formen i efteråret.
Få dagens Tipsbladets – det ligger i fredagens Ekstra Bladet

TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
LIGE NU
