Det er ikke mere end fem uger siden, Danmark spillede EM-semifinale på Wembley, og nu begynder et nyt, hektisk år, hvor den komprimerede 2020/21-sæson stadig vil sidde i stængerne hos mange, og hvor man har udsigt til ikke bare én men to hårde sæsoner, da ferien efter 2021/22 bliver kortere med et VM 2022 placeret pladask i midten af sæsonen i november og december næste år.
I toppen af rækken får vi sandsynligvis Andreas Christensens Chelsea at se med et frisk Champions League-trofæ og en stærk verdensklasseangriber i Romelu Lukaku på trapperne fra kriseramte Inter.
Jeg vil ikke udelukke, at Leicester kan udfordre Chelsea i tabellen, hvis London-klubben på ny kommer langt i Champions League og render ind i de downperioder, der også har været en del af Thomas Tuchels trænerkarriere indtil nu – meget kunne i øvrigt tyde på, at Kasper Schmeichel får eller ved publikationen af disse ord allerede har fået Southamptons Jannik Vestergaard som holdkammerat i den stærke Leicester-trup, der på mange måder er mindst lige så god som Arsenals og Tottenhams her med 2½ uge tilbage af transfervinduet.
Pierre-Emile Højbjerg imponerede i sin første sæson for Spurs og spillede samtlige minutter i Premier League, men den mulige afsked med Harry Kane og hele stemningen omkring klubben, der nu har superagent Jorge Mendes’ gode ven og første klient Nuno Espirito Santo som cheftræner, emmer altså ikke af en retur til Top 4.
Resten af Premier Leagues danskere finder vi efter mit bedste bud i den tunge halvdel af turneringen i Wolverhampton, West Ham (jeg kan tage fejl her), Norwich, Crystal Palace og så selvfølgelig oprykkeren Brentford.
Selv om fodboldforstanden på mange måder er rigeligt god til Premier League-status, kommer Brentford givetvis på hårdt arbejde her i første sæson, hvor det faste koncept bliver testet til det yderste mod desperate rivaler, der ikke tænker meget længere end til næste frispark.
Lur mig, om ikke også der kommer et par iøjnefaldende handler til fra Brentford, der allerede har sat klubrekord ved at købe tårnhøje Kristoffer Ajer i Celtic, og som nu også råder over FCM’s dygtige eks-midtbanespiller Frank Onyeka. Oskar Buur og Andreas Søndergaard kommer nok ikke til at spille en rolle på Wolves’ førstehold, mens Jacob Lungi Sørensen i Norwich skal kæmpe for spilletiden efter blandt andet at have været sat ind som venstre back i Championship.
Sidst men ikke mindst rykkede Joachim Andersen ned med Fulham men skal nu spille for Crystal Palace som en af London-klubbens dyreste køb nogensinde.
Man kunne i øvrigt godt se for sig, at der kommer en dansker eller to yderligere til ligaen – det kunne give mening, at Thomas Delaney fra Dortmund fik et bud i slutningen af transfervinduet, da han nok ikke er tæt på idealopstillingen i Ruhr i denne sæson.
Der venter endnu et udskilningsløb i bunden, og med trætte spillere efter EM, Copa América og OL kan vi også sagtens forvente overraskelser i de første uger, indtil storklubberne finder formen i efteråret.
Få dagens Tipsbladets – det ligger i fredagens Ekstra Bladet

LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
Medie: Betaler 11 millioner kroner
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’
På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Julius Beck skifter til Elfsborg
NYHEDER
Stor dansk Champions League-nyhed
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
