Det er ikke mere end fem uger siden, Danmark spillede EM-semifinale på Wembley, og nu begynder et nyt, hektisk år, hvor den komprimerede 2020/21-sæson stadig vil sidde i stængerne hos mange, og hvor man har udsigt til ikke bare én men to hårde sæsoner, da ferien efter 2021/22 bliver kortere med et VM 2022 placeret pladask i midten af sæsonen i november og december næste år.
I toppen af rækken får vi sandsynligvis Andreas Christensens Chelsea at se med et frisk Champions League-trofæ og en stærk verdensklasseangriber i Romelu Lukaku på trapperne fra kriseramte Inter.
Jeg vil ikke udelukke, at Leicester kan udfordre Chelsea i tabellen, hvis London-klubben på ny kommer langt i Champions League og render ind i de downperioder, der også har været en del af Thomas Tuchels trænerkarriere indtil nu – meget kunne i øvrigt tyde på, at Kasper Schmeichel får eller ved publikationen af disse ord allerede har fået Southamptons Jannik Vestergaard som holdkammerat i den stærke Leicester-trup, der på mange måder er mindst lige så god som Arsenals og Tottenhams her med 2½ uge tilbage af transfervinduet.
Pierre-Emile Højbjerg imponerede i sin første sæson for Spurs og spillede samtlige minutter i Premier League, men den mulige afsked med Harry Kane og hele stemningen omkring klubben, der nu har superagent Jorge Mendes’ gode ven og første klient Nuno Espirito Santo som cheftræner, emmer altså ikke af en retur til Top 4.
Resten af Premier Leagues danskere finder vi efter mit bedste bud i den tunge halvdel af turneringen i Wolverhampton, West Ham (jeg kan tage fejl her), Norwich, Crystal Palace og så selvfølgelig oprykkeren Brentford.
Selv om fodboldforstanden på mange måder er rigeligt god til Premier League-status, kommer Brentford givetvis på hårdt arbejde her i første sæson, hvor det faste koncept bliver testet til det yderste mod desperate rivaler, der ikke tænker meget længere end til næste frispark.
Lur mig, om ikke også der kommer et par iøjnefaldende handler til fra Brentford, der allerede har sat klubrekord ved at købe tårnhøje Kristoffer Ajer i Celtic, og som nu også råder over FCM’s dygtige eks-midtbanespiller Frank Onyeka. Oskar Buur og Andreas Søndergaard kommer nok ikke til at spille en rolle på Wolves’ førstehold, mens Jacob Lungi Sørensen i Norwich skal kæmpe for spilletiden efter blandt andet at have været sat ind som venstre back i Championship.
Sidst men ikke mindst rykkede Joachim Andersen ned med Fulham men skal nu spille for Crystal Palace som en af London-klubbens dyreste køb nogensinde.
Man kunne i øvrigt godt se for sig, at der kommer en dansker eller to yderligere til ligaen – det kunne give mening, at Thomas Delaney fra Dortmund fik et bud i slutningen af transfervinduet, da han nok ikke er tæt på idealopstillingen i Ruhr i denne sæson.
Der venter endnu et udskilningsløb i bunden, og med trætte spillere efter EM, Copa América og OL kan vi også sagtens forvente overraskelser i de første uger, indtil storklubberne finder formen i efteråret.
Få dagens Tipsbladets – det ligger i fredagens Ekstra Bladet

LIVE
LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Stor profil glad for Brøndby
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
– Det er et møghold!
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Sendt hjem fra FC København-træning
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
