Danskerne er på hårdt arbejde i Premier League

Premier League sparkes i gang i denne weekend – og det bliver med en stribe danskere i fokus. Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er klar til kamp.



Det er ikke mere end fem uger siden, Danmark spillede EM-semifinale på Wembley, og nu begynder et nyt, hektisk år, hvor den komprimerede 2020/21-sæson stadig vil sidde i stængerne hos mange, og hvor man har udsigt til ikke bare én men to hårde sæsoner, da ferien efter 2021/22 bliver kortere med et VM 2022 placeret pladask i midten af sæsonen i november og december næste år.

I toppen af rækken får vi sandsynligvis Andreas Christensens Chelsea at se med et frisk Champions League-trofæ og en stærk verdensklasseangriber i Romelu Lukaku på trapperne fra kriseramte Inter.

Jeg vil ikke udelukke, at Leicester kan udfordre Chelsea i tabellen, hvis London-klubben på ny kommer langt i Champions League og render ind i de downperioder, der også har været en del af Thomas Tuchels trænerkarriere indtil nu – meget kunne i øvrigt tyde på, at Kasper Schmeichel får eller ved publikationen af disse ord allerede har fået Southamptons Jannik Vestergaard som holdkammerat i den stærke Leicester-trup, der på mange måder er mindst lige så god som Arsenals og Tottenhams her med 2½ uge tilbage af transfervinduet.

Pierre-Emile Højbjerg imponerede i sin første sæson for Spurs og spillede samtlige minutter i Premier League, men den mulige afsked med Harry Kane og hele stemningen omkring klubben, der nu har superagent Jorge Mendes’ gode ven og første klient Nuno Espirito Santo som cheftræner, emmer altså ikke af en retur til Top 4.

Resten af Premier Leagues danskere finder vi efter mit bedste bud i den tunge halvdel af turneringen i Wolverhampton, West Ham (jeg kan tage fejl her), Norwich, Crystal Palace og så selvfølgelig oprykkeren Brentford.

Selv om fodboldforstanden på mange måder er rigeligt god til Premier League-status, kommer Brentford givetvis på hårdt arbejde her i første sæson, hvor det faste koncept bliver testet til det yderste mod desperate rivaler, der ikke tænker meget længere end til næste frispark.

Lur mig, om ikke også der kommer et par iøjnefaldende handler til fra Brentford, der allerede har sat klubrekord ved at købe tårnhøje Kristoffer Ajer i Celtic, og som nu også råder over FCM’s dygtige eks-midtbanespiller Frank Onyeka. Oskar Buur og Andreas Søndergaard kommer nok ikke til at spille en rolle på Wolves’ førstehold, mens Jacob Lungi Sørensen i Norwich skal kæmpe for spilletiden efter blandt andet at have været sat ind som venstre back i Championship.

Sidst men ikke mindst rykkede Joachim Andersen ned med Fulham men skal nu spille for Crystal Palace som en af London-klubbens dyreste køb nogensinde.

Man kunne i øvrigt godt se for sig, at der kommer en dansker eller to yderligere til ligaen – det kunne give mening, at Thomas Delaney fra Dortmund fik et bud i slutningen af transfervinduet, da han nok ikke er tæt på idealopstillingen i Ruhr i denne sæson.

Der venter endnu et udskilningsløb i bunden, og med trætte spillere efter EM, Copa América og OL kan vi også sagtens forvente overraskelser i de første uger, indtil storklubberne finder formen i efteråret.

Få dagens Tipsbladets – det ligger i fredagens Ekstra Bladet
TipsBladet_Forside_Tipsbladet_13-08-2021_Lands_1udg-page-001







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Her spiller Lasse Schöne i dag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

OB siger farvel til seks spillere

Det er aldrig sket før

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Kan koste Brøndby flere millioner

Ringet op af Brøndby-træner

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Chelsea – Manchester United

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Ivan Toney klar på choktransfer

– Han vinder Ballon d’Or!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Nu klager FC Barcelona igen

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Brøndby IF – Sønderjyske