DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADET 5. AUGUST
Selvom Premier League svømmer i penge, mens det meste af fodboldeuropa vånder sig efter COVID-19 og krigen i Ukraine, kan det selv i England gå galt for de store klubber.
Championship er fortsat et stort gabende hul af underskuds-regnskaber og kortsigtede satsninger på at rykke op i Premier League, men ingen kan for tiden matche Everton i den bedste række.
Everton er ikke hvilken som helst fodboldklub: Klubben har flest sæsoner af alle i Englands bedste række og har vundet mesterskabet ni gange, hvilket kun Manchester United, Liverpool og Arsenal har gjort bedre.
Men klubben sejler og har gjort det i flere år, selvom man bruger flest penge på lønninger og transfers af alle klubber i Premier League uden for Top 6 bestående af Manchester-klubberne, Liverpool, Chelsea, Arsenal og Tottenham.
Den største profil, Richarlison, er solgt til Tottenham, og nye spillere er der for en gang skyld meget få af i en klub, der ellers netto har brugt omtrent lige så meget på spillere i transfersummer som Liverpool i Klopp-æraen.
Det efterlader klubben med et kludetæppe af en trup med ældre spillere, især britiske af slagsen, der sandsynligvis har deres bedste år bag sig, svimlende dyre udlændinge, der overhovedet ikke har været så gode som forventet, og enkelte yngre spillere, der i de rette rammer måske kunne trives men nu skal klare sig uden Richarlison som lynafleder.
Det er tab i omegnen af tre milliarder kroner på de tre seneste regnskaber, der nu rammer Everton som en hammer, men i kulissen er det også Ruslands krig i Ukraine og Everton-ejer Farhad Moshiris samarbejde med den usbekiske oligark Alisjer Usmanov, der trækker Everton ned.

Usmanov, der tidligere ejede en stor del af Arsenal og længe forsøgte at vinde kontrollen foran amerikanske Stan Kroenke, er særdeles tæt på Kreml og Putin, og han er ramt af sanktionerne rettet mod Kremls støtter.
Usmanovs firmaer har betalt sponsoraftaler for hundredvis af millioner kroner, og i Storbritannien har mange luret på, hvor meget Usmanov mon havde at sige i forholdet til sin tætte forretningspartner Moshiri.
Nu står Everton tilbage med tårnhøje lønninger og en ikke specielt skræmmende trup, der med nød og næppe overlevede i Premier League med Brasiliens landsholdsspiller Richarlison til at trække et stort læs.
Det er ikke så underligt, at Carlo Ancelotti smuttede for et års tid siden til fordel for Real Madrid, mens Everton nu må nøjes med Frank Lampard, som få uden for vennekredsen kan se fidusen og fagligheden i på dette niveau, efter han kom til kort i Chelsea og på ingen måder imponerede som redningsmand i foråret. Første modstander i denne sæson? Chelsea, naturligvis…
Everton får ikke lov at ryge i livstruende problemer.
Dertil er der for mange milliardærer derude, der vil være redningsmand for et tidligere mesterhold, hvis det begynder at knibe med at betale regningerne.
Men ud over de tre oprykkere ser jeg ikke meget tydeligere nedrykningskandidater end Everton, og om ikke andet fortæller det en historie om, at det stadig tæller, hvor klogt man bruger pengene, og hvem man ansætter for dem. Heldigvis.
LIVE
TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
HELT VILDT
“Det går over i historien”
Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Snød FC København for keeper