DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADET 5. AUGUST
Selvom Premier League svømmer i penge, mens det meste af fodboldeuropa vånder sig efter COVID-19 og krigen i Ukraine, kan det selv i England gå galt for de store klubber.
Championship er fortsat et stort gabende hul af underskuds-regnskaber og kortsigtede satsninger på at rykke op i Premier League, men ingen kan for tiden matche Everton i den bedste række.
Everton er ikke hvilken som helst fodboldklub: Klubben har flest sæsoner af alle i Englands bedste række og har vundet mesterskabet ni gange, hvilket kun Manchester United, Liverpool og Arsenal har gjort bedre.
Men klubben sejler og har gjort det i flere år, selvom man bruger flest penge på lønninger og transfers af alle klubber i Premier League uden for Top 6 bestående af Manchester-klubberne, Liverpool, Chelsea, Arsenal og Tottenham.
Den største profil, Richarlison, er solgt til Tottenham, og nye spillere er der for en gang skyld meget få af i en klub, der ellers netto har brugt omtrent lige så meget på spillere i transfersummer som Liverpool i Klopp-æraen.
Det efterlader klubben med et kludetæppe af en trup med ældre spillere, især britiske af slagsen, der sandsynligvis har deres bedste år bag sig, svimlende dyre udlændinge, der overhovedet ikke har været så gode som forventet, og enkelte yngre spillere, der i de rette rammer måske kunne trives men nu skal klare sig uden Richarlison som lynafleder.
Det er tab i omegnen af tre milliarder kroner på de tre seneste regnskaber, der nu rammer Everton som en hammer, men i kulissen er det også Ruslands krig i Ukraine og Everton-ejer Farhad Moshiris samarbejde med den usbekiske oligark Alisjer Usmanov, der trækker Everton ned.

Usmanov, der tidligere ejede en stor del af Arsenal og længe forsøgte at vinde kontrollen foran amerikanske Stan Kroenke, er særdeles tæt på Kreml og Putin, og han er ramt af sanktionerne rettet mod Kremls støtter.
Usmanovs firmaer har betalt sponsoraftaler for hundredvis af millioner kroner, og i Storbritannien har mange luret på, hvor meget Usmanov mon havde at sige i forholdet til sin tætte forretningspartner Moshiri.
Nu står Everton tilbage med tårnhøje lønninger og en ikke specielt skræmmende trup, der med nød og næppe overlevede i Premier League med Brasiliens landsholdsspiller Richarlison til at trække et stort læs.
Det er ikke så underligt, at Carlo Ancelotti smuttede for et års tid siden til fordel for Real Madrid, mens Everton nu må nøjes med Frank Lampard, som få uden for vennekredsen kan se fidusen og fagligheden i på dette niveau, efter han kom til kort i Chelsea og på ingen måder imponerede som redningsmand i foråret. Første modstander i denne sæson? Chelsea, naturligvis…
Everton får ikke lov at ryge i livstruende problemer.
Dertil er der for mange milliardærer derude, der vil være redningsmand for et tidligere mesterhold, hvis det begynder at knibe med at betale regningerne.
Men ud over de tre oprykkere ser jeg ikke meget tydeligere nedrykningskandidater end Everton, og om ikke andet fortæller det en historie om, at det stadig tæller, hvor klogt man bruger pengene, og hvem man ansætter for dem. Heldigvis.
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
NYHEDER
Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Vil være en af verdens største klubber om fem år
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
NYHEDER
Manchester United dummede sig mod West Ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
TIPSBLADET SPECIAL
Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil
– Det har man nok aldrig set før
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
På rov i FC København
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
DAGENS SPILFORSLAG
Brest moser mandefaldsramte Monaco
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke