De bør skræmme livet af Premier League-rivalerne

LEDER: Evertons dybe fald bør skræmme livet af storforbrugende rivaler i Premier League, mener Tipsbladets chefredaktør.



DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADET 5. AUGUST

Selvom Premier League svømmer i penge, mens det meste af fodboldeuropa vånder sig efter COVID-19 og krigen i Ukraine, kan det selv i England gå galt for de store klubber.

Championship er fortsat et stort gabende hul af underskuds-regnskaber og kortsigtede satsninger på at rykke op i Premier League, men ingen kan for tiden matche Everton i den bedste række.

Everton er ikke hvilken som helst fodboldklub: Klubben har flest sæsoner af alle i Englands bedste række og har vundet mesterskabet ni gange, hvilket kun Manchester United, Liverpool og Arsenal har gjort bedre.

Men klubben sejler og har gjort det i flere år, selvom man bruger flest penge på lønninger og transfers af alle klubber i Premier League uden for Top 6 bestående af Manchester-klubberne, Liverpool, Chelsea, Arsenal og Tottenham.

Den største profil, Richarlison, er solgt til Tottenham, og nye spillere er der for en gang skyld meget få af i en klub, der ellers netto har brugt omtrent lige så meget på spillere i transfersummer som Liverpool i Klopp-æraen.

Det efterlader klubben med et kludetæppe af en trup med ældre spillere, især britiske af slagsen, der sandsynligvis har deres bedste år bag sig, svimlende dyre udlændinge, der overhovedet ikke har været så gode som forventet, og enkelte yngre spillere, der i de rette rammer måske kunne trives men nu skal klare sig uden Richarlison som lynafleder.

Det er tab i omegnen af tre milliarder kroner på de tre seneste regnskaber, der nu rammer Everton som en hammer, men i kulissen er det også Ruslands krig i Ukraine og Everton-ejer Farhad Moshiris samarbejde med den usbekiske oligark Alisjer Usmanov, der trækker Everton ned.

172437

Usmanov, der tidligere ejede en stor del af Arsenal og længe forsøgte at vinde kontrollen foran amerikanske Stan Kroenke, er særdeles tæt på Kreml og Putin, og han er ramt af sanktionerne rettet mod Kremls støtter.

Usmanovs firmaer har betalt sponsoraftaler for hundredvis af millioner kroner, og i Storbritannien har mange luret på, hvor meget Usmanov mon havde at sige i forholdet til sin tætte forretningspartner Moshiri.

Nu står Everton tilbage med tårnhøje lønninger og en ikke specielt skræmmende trup, der med nød og næppe overlevede i Premier League med Brasiliens landsholdsspiller Richarlison til at trække et stort læs.

Det er ikke så underligt, at Carlo Ancelotti smuttede for et års tid siden til fordel for Real Madrid, mens Everton nu må nøjes med Frank Lampard, som få uden for vennekredsen kan se fidusen og fagligheden i på dette niveau, efter han kom til kort i Chelsea og på ingen måder imponerede som redningsmand i foråret. Første modstander i denne sæson? Chelsea, naturligvis…

Everton får ikke lov at ryge i livstruende problemer.

Dertil er der for mange milliardærer derude, der vil være redningsmand for et tidligere mesterhold, hvis det begynder at knibe med at betale regningerne.

Men ud over de tre oprykkere ser jeg ikke meget tydeligere nedrykningskandidater end Everton, og om ikke andet fortæller det en historie om, at det stadig tæller, hvor klogt man bruger pengene, og hvem man ansætter for dem. Heldigvis.





LIVE

LIVE: Skrækmelding for Yussuf Poulsen

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Tæt på at sende millioner til FC København

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Her er FCM’s trup til Europa League-brag



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Fem bud på David Nielsens afløser



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Tottenham-træner forsvarer udskiftning