De bør skræmme livet af Premier League-rivalerne

LEDER: Evertons dybe fald bør skræmme livet af storforbrugende rivaler i Premier League, mener Tipsbladets chefredaktør.



DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADET 5. AUGUST

Selvom Premier League svømmer i penge, mens det meste af fodboldeuropa vånder sig efter COVID-19 og krigen i Ukraine, kan det selv i England gå galt for de store klubber.

Championship er fortsat et stort gabende hul af underskuds-regnskaber og kortsigtede satsninger på at rykke op i Premier League, men ingen kan for tiden matche Everton i den bedste række.

Everton er ikke hvilken som helst fodboldklub: Klubben har flest sæsoner af alle i Englands bedste række og har vundet mesterskabet ni gange, hvilket kun Manchester United, Liverpool og Arsenal har gjort bedre.

Men klubben sejler og har gjort det i flere år, selvom man bruger flest penge på lønninger og transfers af alle klubber i Premier League uden for Top 6 bestående af Manchester-klubberne, Liverpool, Chelsea, Arsenal og Tottenham.

Den største profil, Richarlison, er solgt til Tottenham, og nye spillere er der for en gang skyld meget få af i en klub, der ellers netto har brugt omtrent lige så meget på spillere i transfersummer som Liverpool i Klopp-æraen.

Det efterlader klubben med et kludetæppe af en trup med ældre spillere, især britiske af slagsen, der sandsynligvis har deres bedste år bag sig, svimlende dyre udlændinge, der overhovedet ikke har været så gode som forventet, og enkelte yngre spillere, der i de rette rammer måske kunne trives men nu skal klare sig uden Richarlison som lynafleder.

Det er tab i omegnen af tre milliarder kroner på de tre seneste regnskaber, der nu rammer Everton som en hammer, men i kulissen er det også Ruslands krig i Ukraine og Everton-ejer Farhad Moshiris samarbejde med den usbekiske oligark Alisjer Usmanov, der trækker Everton ned.

172437

Usmanov, der tidligere ejede en stor del af Arsenal og længe forsøgte at vinde kontrollen foran amerikanske Stan Kroenke, er særdeles tæt på Kreml og Putin, og han er ramt af sanktionerne rettet mod Kremls støtter.

Usmanovs firmaer har betalt sponsoraftaler for hundredvis af millioner kroner, og i Storbritannien har mange luret på, hvor meget Usmanov mon havde at sige i forholdet til sin tætte forretningspartner Moshiri.

Nu står Everton tilbage med tårnhøje lønninger og en ikke specielt skræmmende trup, der med nød og næppe overlevede i Premier League med Brasiliens landsholdsspiller Richarlison til at trække et stort læs.

Det er ikke så underligt, at Carlo Ancelotti smuttede for et års tid siden til fordel for Real Madrid, mens Everton nu må nøjes med Frank Lampard, som få uden for vennekredsen kan se fidusen og fagligheden i på dette niveau, efter han kom til kort i Chelsea og på ingen måder imponerede som redningsmand i foråret. Første modstander i denne sæson? Chelsea, naturligvis…

Everton får ikke lov at ryge i livstruende problemer.

Dertil er der for mange milliardærer derude, der vil være redningsmand for et tidligere mesterhold, hvis det begynder at knibe med at betale regningerne.

Men ud over de tre oprykkere ser jeg ikke meget tydeligere nedrykningskandidater end Everton, og om ikke andet fortæller det en historie om, at det stadig tæller, hvor klogt man bruger pengene, og hvem man ansætter for dem. Heldigvis.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Varsler store ændringer i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Thomas Frank og co. skuffer på ny



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

To danske klubber jagter formstærk angriber

Klubber holder øje med AaB-profil

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Viaplay deler stor nyhed

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Bournemouth knækker Liverpool

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse