De bør skræmme livet af Premier League-rivalerne

LEDER: Evertons dybe fald bør skræmme livet af storforbrugende rivaler i Premier League, mener Tipsbladets chefredaktør.



DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADET 5. AUGUST

Selvom Premier League svømmer i penge, mens det meste af fodboldeuropa vånder sig efter COVID-19 og krigen i Ukraine, kan det selv i England gå galt for de store klubber.

Championship er fortsat et stort gabende hul af underskuds-regnskaber og kortsigtede satsninger på at rykke op i Premier League, men ingen kan for tiden matche Everton i den bedste række.

Everton er ikke hvilken som helst fodboldklub: Klubben har flest sæsoner af alle i Englands bedste række og har vundet mesterskabet ni gange, hvilket kun Manchester United, Liverpool og Arsenal har gjort bedre.

Men klubben sejler og har gjort det i flere år, selvom man bruger flest penge på lønninger og transfers af alle klubber i Premier League uden for Top 6 bestående af Manchester-klubberne, Liverpool, Chelsea, Arsenal og Tottenham.

Den største profil, Richarlison, er solgt til Tottenham, og nye spillere er der for en gang skyld meget få af i en klub, der ellers netto har brugt omtrent lige så meget på spillere i transfersummer som Liverpool i Klopp-æraen.

Det efterlader klubben med et kludetæppe af en trup med ældre spillere, især britiske af slagsen, der sandsynligvis har deres bedste år bag sig, svimlende dyre udlændinge, der overhovedet ikke har været så gode som forventet, og enkelte yngre spillere, der i de rette rammer måske kunne trives men nu skal klare sig uden Richarlison som lynafleder.

Det er tab i omegnen af tre milliarder kroner på de tre seneste regnskaber, der nu rammer Everton som en hammer, men i kulissen er det også Ruslands krig i Ukraine og Everton-ejer Farhad Moshiris samarbejde med den usbekiske oligark Alisjer Usmanov, der trækker Everton ned.

172437

Usmanov, der tidligere ejede en stor del af Arsenal og længe forsøgte at vinde kontrollen foran amerikanske Stan Kroenke, er særdeles tæt på Kreml og Putin, og han er ramt af sanktionerne rettet mod Kremls støtter.

Usmanovs firmaer har betalt sponsoraftaler for hundredvis af millioner kroner, og i Storbritannien har mange luret på, hvor meget Usmanov mon havde at sige i forholdet til sin tætte forretningspartner Moshiri.

Nu står Everton tilbage med tårnhøje lønninger og en ikke specielt skræmmende trup, der med nød og næppe overlevede i Premier League med Brasiliens landsholdsspiller Richarlison til at trække et stort læs.

Det er ikke så underligt, at Carlo Ancelotti smuttede for et års tid siden til fordel for Real Madrid, mens Everton nu må nøjes med Frank Lampard, som få uden for vennekredsen kan se fidusen og fagligheden i på dette niveau, efter han kom til kort i Chelsea og på ingen måder imponerede som redningsmand i foråret. Første modstander i denne sæson? Chelsea, naturligvis…

Everton får ikke lov at ryge i livstruende problemer.

Dertil er der for mange milliardærer derude, der vil være redningsmand for et tidligere mesterhold, hvis det begynder at knibe med at betale regningerne.

Men ud over de tre oprykkere ser jeg ikke meget tydeligere nedrykningskandidater end Everton, og om ikke andet fortæller det en historie om, at det stadig tæller, hvor klogt man bruger pengene, og hvem man ansætter for dem. Heldigvis.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Traditionsklub henter Stephen Odey

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Første gang nogensinde for Eriksen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Stor overraskelse til FCM-træning

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Vil gøre det onde ved Brøndby

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Liverpool – West Ham United

Froholdt-video trækker overskrifter

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

‘Han er tilgivet’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Leeds kan lege med mod Man City

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Henter 16-årig i FC København

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’