De griner af Chelsea i England.
Hvis I tror, medier og ekspertkommentatorer er hårde, skulle I bare høre, hvad man i fodboldverdenen siger, når båndoptageren er slukket.
Fra København til Kuala Lumpur og Cape Town til Kalundborg taler cirka samtlige trænere og sportsdirektører om, at de lige skal have en, to, måske fem eller ti, nye spillere og pengene til at hente dem: Så venter himmerige med sejre, triumfer og titler lige om hjørnet.
Chelsea er eksemplet på, at det kan blive for meget. For mange penge. For meget af en medejer, der vist tror, han er med i et af afsnit af Ted Lasso, eller forsøger at genskabe spring training med LA Dodgers.
Dodgers har intet mindre end fem reservehold at placere spillere på, og når historien går på, at medejer Todd Boehly efter købet af Chelsea troede, at klubben var garanteret en plads i Champions League, får man da også tanken, at begrænsninger i registrering af spillere i Chelsea er kommet bag på manden.
Vi kan le af Chelseas enormt mange spillere på kontrakt, der alle mener, de skal spille førsteholdsfodbold, men det er barsk alvor i klubben.
Det er ødelæggende og meget symbolsk, at Chelsea har været tvunget til at ombygge og udvide omklædningsrummet, og selvom vi ler af Frank Lampards manglende faglighed på dette niveau, kan ingen i verden få en så stor trup til at fungere.
Chelsea bliver bedre, eller i hvert fald mindre ringe, når man til sommer afhænder en masse af de spillere, man har forkøbt sig i.
Indtil da skal man bare være kisteglad for, at Graham Potter trods alt fik point nok til, at man sikkert er sikret en ny sæson i rækken efter weekendens kampe. Og så kan fans grue over, hvad der mon var sket, hvis Lampard kommet ind en måned eller to tidligere.
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
TRANSFER