De er til grin i England

LEDER: Chelsea er i alvorlig knibe.



De griner af Chelsea i England.

Hvis I tror, medier og ekspertkommentatorer er hårde, skulle I bare høre, hvad man i fodboldverdenen siger, når båndoptageren er slukket.

Fra København til Kuala Lumpur og Cape Town til Kalundborg taler cirka samtlige trænere og sportsdirektører om, at de lige skal have en, to, måske fem eller ti, nye spillere og pengene til at hente dem: Så venter himmerige med sejre, triumfer og titler lige om hjørnet.

Chelsea er eksemplet på, at det kan blive for meget. For mange penge. For meget af en medejer, der vist tror, han er med i et af afsnit af Ted Lasso, eller forsøger at genskabe spring training med LA Dodgers.

Dodgers har intet mindre end fem reservehold at placere spillere på, og når historien går på, at medejer Todd Boehly efter købet af Chelsea troede, at klubben var garanteret en plads i Champions League, får man da også tanken, at begrænsninger i registrering af spillere i Chelsea er kommet bag på manden.

Vi kan le af Chelseas enormt mange spillere på kontrakt, der alle mener, de skal spille førsteholdsfodbold, men det er barsk alvor i klubben.

Det er ødelæggende og meget symbolsk, at Chelsea har været tvunget til at ombygge og udvide omklædningsrummet, og selvom vi ler af Frank Lampards manglende faglighed på dette niveau, kan ingen i verden få en så stor trup til at fungere.

Chelsea bliver bedre, eller i hvert fald mindre ringe, når man til sommer afhænder en masse af de spillere, man har forkøbt sig i.

Indtil da skal man bare være kisteglad for, at Graham Potter trods alt fik point nok til, at man sikkert er sikret en ny sæson i rækken efter weekendens kampe. Og så kan fans grue over, hvad der mon var sket, hvis Lampard kommet ind en måned eller to tidligere.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De bliver monstersalg til sommer

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Ruben Amorim favorit til dette job

Fredericia er nærmest rykket ned

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Disse to er færdige i Brøndby



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem