Så gik den ikke længere for forfølgerne Sønderjyske.
Kristi Himmelfarts dag havde sønderjyderne købt sig lidt tid ved at vinde i Hvidovre på et comeback i slutfasen, og jyderne havde tilsyneladende forsøgt at psyke det forstads-københavnske mandskab.
Men efter Hvidovre i lørdags kom tilbage fra 0-1 og 1-2 og vandt 3-2 over Vendsyssel FF, var det reelt slut, hvilket blev stadfæstet matematisk med Sønderjyskes 3-3 mod Næstved.
Hvidovre er oppe, og det er en af de største overraskelser i Superliga-historien, endnu større end da Hvidovre var oppe en enkelt sæson i 1996/97.
Det burde ikke kunne lade sig gøre.

Hvidovre er en miniput i 1. Division sammenlignet med med-oprykkerne Vejle, men også målt op mod Sønderjyske, Vendsyssel FF, Helsingør, Fredericia, HB Køge og Hobro er Per Frandsen og Peter Lassens mandskab kraftigt underlegen.
Stadion er helt anderledes end de nye eller nyligt istandsatte arenaer, de fleste i 1. Division spiller på, og som alle i Superligaen råder over.
Forskellen mellem deltidsprofferne og deres modstandere bliver sportsligt langt større i Superligaen, og finansielt kommer man op i en række, hvor adskillige klubber befinder sig i en anden galakse end Hvidovre.
Ingen fattig-lapse, tak
Det her var jo sådan set ikke meningen.
Det står ikke sort på hvidt nogen steder, men det er effekten af eksempelvis licensreglerne, at Superliga-klubberne og dansk fodbold som helhed egentlig ikke vil have deltidsproffer på et utidssvarende stadion op i bedste række.
Forstå mig ret: Man respekterer selvsagt de sportslige resultater, og ingen ved deres fulde fem kommer til at argumentere for, at Hvidovres oprykning skulle være ufortjent eller forkert, når man vel har været rækkens bedste angrebshold.
Samtale i udlandet: Troede drengene tog pis på mig https://t.co/XmJMyccYeP
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) May 12, 2023
Men de her licensregler, der også er del af en harmonisering på europæisk plan, er til at for at si deltidsproffer og mindre klubber på små arenaer fra.
Og det er altså virkelig, virkelig usædvanligt, hvad vi her er vidne til.
De seneste to-tre år har I set FC København, Brøndby IF, FC Midtjylland, AGF og FC Nordsjælland sætte transferrekorder, og de andre i Superligaen og i 1. Division har også skruet markant op den seneste håndfuld år.
Så er det ekstremt usædvanligt at se et deltidsprofessionelt hold rykke op, og det endda med et særdeles beskedent budget og uden en helt vild ungdomsafdeling, hvor et par gyldne årgange bærer det hele, som man måske har set i andre tilfælde.
Det her er vildere, end da Hobro kom op med nogle stærke individualister, ja det minder mest om, da B93 og Aarhus Fremad i slutningen af 90’erne var en kort tur i Superligaen.
Så ja, Hvidovre hører ikke til i Superligaen anno 2023, som dansk fodbold ser ud nu, og det bliver et fokuspunkt, hvis Hvidovre fra start har svært ved at samle sejre i Superligaen.
Godt at det sker
Men at fattig-lapse egentlig ikke burde have adgang til Superligaen, som reglerne er skruet sammen i dag, betyder jo ikke, at Hvidovres oprykning ikke er skøn og en herlig undtagelse fra det forudsigelige i at se de samme klubber år efter år.
Jeg kunne ærlig talt have svoret på, at vi ikke igen ville se deltidsproffer i Superligaen, og da slet ikke et hold, der ærlig talt lederne tankerne tilbage på de sensationelle 90’er-oprykkere i en tid, hvor der slet ikke var lige så mange fuldtidsprofessionelle hold i Danmark.
Det er herligt at tage fejl.
Der kommer helt sikkert knas med den dårlige bane på stadion i Hvidovre og faciliteterne der, hvis der ikke kommer et hurtigt, effektivt løft af begge dele, og det dur jo heller ikke, at Hvidovre bliver ved med at dele træningsanlæg med spyd- og diskos-kastere, som Per Frandsen fortalte om i Tipsbladet for et par uger siden.
Samtale i udlandet: Troede drengene tog pis på mig https://t.co/XmJMyccYeP
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) May 12, 2023
Men alene for det friske pust er det værd at få Hvidovre op, og som det her hold har spillet i de bedste perioder i 1. Division, kommer man også til at tage overraskende sejre til sommer og i efteråret, hvis ellers truppen holder niveau eller bliver en smule bedre.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
FCK-boss kan snart præsentere noget
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED