De sætter sig endegyldigt på magten i Brøndby

ANALYSE: Afskeden med Carsten V. Jensen signalerer samtidig, at GFH endegyldigt sætter sig på magten i Brøndby, hvor flere store ændringer kan være på vej.



Carsten V. Jensen er færdig som sportsdirektør i Brøndby, efter Brøndby nær havde vundet mesterskabet og var kommet i Conference League.

Mens det altid er en meget stor nyhed, når Danmarks mest omtalte klub skifter chef, vil det være en fed løgn at kalde timingen eller stoppet overraskende.

For ‘nær’ fylder ikke trofæskabet og betaler ikke regningerne, og efter sidste fredags minus på 105 millioner kroner, var det, forventet eller ej, en indlysende risiko for ‘CV’.

Jesper Sørensen, som sportsdirektøren hyrede, må også tænke sit, for alle indikationer er, at hovedaktionærerne i Global Football Holdings fortsætter trenden fra tidligere i år og nu virkelig sætter sig på kontrollen med Brøndby IF.

Det kan lyde vildt mærkeligt, at man skyder et trecifret millionbeløb i en fodboldklub og ikke bruger dag og nat på at udvikle og beskytte den investering.

Men det er faktisk et langt stykke ad vejen, hvad der skete ved GFH’s overtagelse af klubben. Husk på, at GFH's leder David Blitzer var med til at overtage Washington Commanders i NFL sammen med Josh Harris, der blandt andet også er medejer i Crystal Palace.

277686

David Blitzer og Josh Harris (der ikke er engageret i Brøndby IF) har investeret i sportshold sammen i over et årti. Harris var i spidsen for et køb af Washington Commanders med Blitzer som mindre medinvestor tidligere i 2024, der blev det dyreste køb af et sportshold nogensinde. Foto: Alamy

Den NFL-handel kostede 45 milliarder kroner, hvilket sammen med GFH-folkenes øvrige engagementer i større sportshold i USA og Europa forklarer, hvorfor Brøndby ikke fyldte investorerne sind 24 timer om dagen, 365 dage om året.

Så der var ingen revolutioner.

Der kom ikke 20 nye spillere, man aldrig havde hørt om, i løbet af seks måneder, eller en helt ny stab med udlændinge og eksperter, som vi har set i så mange andre klubber opkøbt af amerikanske investorer.

Det var i store træk business as usual, tilsat en stor pose penge, så Brøndby kunne købe ind og ikke mindst holde på stjernerne, både sidste sommer og i år, og så faciliteterne kunne få et løft.

Det ændrer sig nu.

Allerede i løbet af sommeren var der hvisken om, at meget kørte gennem New York, en eufemisme for de amerikanske finansfolk i GFH.

277686

Dette billede er taget i forbindelse med en kamp i Holland, hvor David Blitzer ejer Ado Den Haag. Foto: Alamy

Nu tager Brøndby IF hul på en ny, meget stor pose penge, for målsætningen er tydelig: Det DM, og helt sikkert den tur i et Europa-gruppespil, der glippede her i 2024, skal vindes.

Og nu bliver det med GFH for bordenden.

Måske bliver den midlertidige Scott McLachlan som sportsdirektør, måske kommer der en anden fra GFH's store netværk. Måske kommer der en dansker eller skandinav, der er vokset op med Brøndbys historiske betydning.

Det er i store træk ligegyldigt. En ny sportsdirektør kommer ikke til at sætte kursen og skabe en spillestil efter eget hold med taktik, formation, cheftræner og trup skræddersyet til det, han vil.

Det her er nu GFH's klub.

277686

Carsten V. Jensen blev sportsdirektør i Brøndby IF i 2019 som afløser for Troels Bech. 'CV' har tidligere haft sportsdirektør-jobbet i FC København og FC Nordsjælland. Foto: Alamy

Med udsigt til endnu et stort underskud i 2024/25 kommer der et behov for nye penge.

Det kan komme som investeringer i nye aktier af GFH, det kan komme som yderligere lån, som udskiftninger i ejerkredsen med penge fra nye folk.

Men penge skal der til for at bevare ambitionsniveauet, med mindre Brøndby med den nuværende besætning både kan komme i Europa og sælge profiler så dyrt, at man allerede næste år er selvforsynende via store overskud på transfers og ture i Europa stort set hver eneste år. Hvilket er temmelig urealistisk, når man nu ikke selv budgetterer med det.

Det behøver ikke stoppe der.

Tænk på symboler på kontinuitet som 'CV', Jan Bech Andersen, den historiske status som børsnoteret klub, selv om det egentlig ikke tjener noget større formål for de nye ejere, men til gengæld gør det sværere at manøvrere i det skjulte.

Symboler, GFH holdt fast i ved overtagelsen, selv om det i yderste konsekvens ikke var nødvendigt, hvis GFH virkelig ville have sat deres eget hold.

Det og meget mere kan ændre sig, hvis majoritetsejerne mener, det er det bedste for deres investering fra nu af.

David Blitzer har nok heller ikke i dag udelukkende haft Brøndby i tankerne, dertil er hans andele i hold i NBA, NHL og NFL for vigtige.

Men i dag har han og GFH strammet grebet om den danske investering, og det er i det lys, vi skal se det, der udfolde sig i de kommende måneder.





Han stiller ultimative krav




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Voldsom udmelding om Froholdt

Han har været en åbenbaring!

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

De må have mareridt om ham i nat!

Supercomputer spår FCM-nedtur

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

– En gigantisk nedtur!

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

United overvejer disse fem managers

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Vild spådom om FC Midtjylland

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

AGF-fans raser over Superliga-klub

AGF smider sejren i de døende sekunder

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Barcelona i kæmpesejr

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

AaB-krisen fortsætter