Carsten V. Jensen er færdig som sportsdirektør i Brøndby, efter Brøndby nær havde vundet mesterskabet og var kommet i Conference League.
Mens det altid er en meget stor nyhed, når Danmarks mest omtalte klub skifter chef, vil det være en fed løgn at kalde timingen eller stoppet overraskende.
For ‘nær’ fylder ikke trofæskabet og betaler ikke regningerne, og efter sidste fredags minus på 105 millioner kroner, var det, forventet eller ej, en indlysende risiko for ‘CV’.
Jesper Sørensen, som sportsdirektøren hyrede, må også tænke sit, for alle indikationer er, at hovedaktionærerne i Global Football Holdings fortsætter trenden fra tidligere i år og nu virkelig sætter sig på kontrollen med Brøndby IF.
Det kan lyde vildt mærkeligt, at man skyder et trecifret millionbeløb i en fodboldklub og ikke bruger dag og nat på at udvikle og beskytte den investering.
Men det er faktisk et langt stykke ad vejen, hvad der skete ved GFH’s overtagelse af klubben. Husk på, at GFH's leder David Blitzer var med til at overtage Washington Commanders i NFL sammen med Josh Harris, der blandt andet også er medejer i Crystal Palace.

Den NFL-handel kostede 45 milliarder kroner, hvilket sammen med GFH-folkenes øvrige engagementer i større sportshold i USA og Europa forklarer, hvorfor Brøndby ikke fyldte investorerne sind 24 timer om dagen, 365 dage om året.
Så der var ingen revolutioner.
Der kom ikke 20 nye spillere, man aldrig havde hørt om, i løbet af seks måneder, eller en helt ny stab med udlændinge og eksperter, som vi har set i så mange andre klubber opkøbt af amerikanske investorer.
Det var i store træk business as usual, tilsat en stor pose penge, så Brøndby kunne købe ind og ikke mindst holde på stjernerne, både sidste sommer og i år, og så faciliteterne kunne få et løft.
Det ændrer sig nu.
Allerede i løbet af sommeren var der hvisken om, at meget kørte gennem New York, en eufemisme for de amerikanske finansfolk i GFH.

Nu tager Brøndby IF hul på en ny, meget stor pose penge, for målsætningen er tydelig: Det DM, og helt sikkert den tur i et Europa-gruppespil, der glippede her i 2024, skal vindes.
Og nu bliver det med GFH for bordenden.
Måske bliver den midlertidige Scott McLachlan som sportsdirektør, måske kommer der en anden fra GFH's store netværk. Måske kommer der en dansker eller skandinav, der er vokset op med Brøndbys historiske betydning.
Det er i store træk ligegyldigt. En ny sportsdirektør kommer ikke til at sætte kursen og skabe en spillestil efter eget hold med taktik, formation, cheftræner og trup skræddersyet til det, han vil.
Det her er nu GFH's klub.

Med udsigt til endnu et stort underskud i 2024/25 kommer der et behov for nye penge.
Det kan komme som investeringer i nye aktier af GFH, det kan komme som yderligere lån, som udskiftninger i ejerkredsen med penge fra nye folk.
Men penge skal der til for at bevare ambitionsniveauet, med mindre Brøndby med den nuværende besætning både kan komme i Europa og sælge profiler så dyrt, at man allerede næste år er selvforsynende via store overskud på transfers og ture i Europa stort set hver eneste år. Hvilket er temmelig urealistisk, når man nu ikke selv budgetterer med det.
Det behøver ikke stoppe der.
Tænk på symboler på kontinuitet som 'CV', Jan Bech Andersen, den historiske status som børsnoteret klub, selv om det egentlig ikke tjener noget større formål for de nye ejere, men til gengæld gør det sværere at manøvrere i det skjulte.
Symboler, GFH holdt fast i ved overtagelsen, selv om det i yderste konsekvens ikke var nødvendigt, hvis GFH virkelig ville have sat deres eget hold.
Det og meget mere kan ændre sig, hvis majoritetsejerne mener, det er det bedste for deres investering fra nu af.
David Blitzer har nok heller ikke i dag udelukkende haft Brøndby i tankerne, dertil er hans andele i hold i NBA, NHL og NFL for vigtige.
Men i dag har han og GFH strammet grebet om den danske investering, og det er i det lys, vi skal se det, der udfolde sig i de kommende måneder.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Kæk Wass: Han filmede!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Rasmus Højlund har ikke set det før
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Melder ud om Kasper Hjulmand
Tottenham præsenterer ny træner
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Sverige skal til VM
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER