De sætter sig endegyldigt på magten i Brøndby

ANALYSE: Afskeden med Carsten V. Jensen signalerer samtidig, at GFH endegyldigt sætter sig på magten i Brøndby, hvor flere store ændringer kan være på vej.



Carsten V. Jensen er færdig som sportsdirektør i Brøndby, efter Brøndby nær havde vundet mesterskabet og var kommet i Conference League.

Mens det altid er en meget stor nyhed, når Danmarks mest omtalte klub skifter chef, vil det være en fed løgn at kalde timingen eller stoppet overraskende.

For ‘nær’ fylder ikke trofæskabet og betaler ikke regningerne, og efter sidste fredags minus på 105 millioner kroner, var det, forventet eller ej, en indlysende risiko for ‘CV’.

Jesper Sørensen, som sportsdirektøren hyrede, må også tænke sit, for alle indikationer er, at hovedaktionærerne i Global Football Holdings fortsætter trenden fra tidligere i år og nu virkelig sætter sig på kontrollen med Brøndby IF.

Det kan lyde vildt mærkeligt, at man skyder et trecifret millionbeløb i en fodboldklub og ikke bruger dag og nat på at udvikle og beskytte den investering.

Men det er faktisk et langt stykke ad vejen, hvad der skete ved GFH’s overtagelse af klubben. Husk på, at GFH's leder David Blitzer var med til at overtage Washington Commanders i NFL sammen med Josh Harris, der blandt andet også er medejer i Crystal Palace.

277686

David Blitzer og Josh Harris (der ikke er engageret i Brøndby IF) har investeret i sportshold sammen i over et årti. Harris var i spidsen for et køb af Washington Commanders med Blitzer som mindre medinvestor tidligere i 2024, der blev det dyreste køb af et sportshold nogensinde. Foto: Alamy

Den NFL-handel kostede 45 milliarder kroner, hvilket sammen med GFH-folkenes øvrige engagementer i større sportshold i USA og Europa forklarer, hvorfor Brøndby ikke fyldte investorerne sind 24 timer om dagen, 365 dage om året.

Så der var ingen revolutioner.

Der kom ikke 20 nye spillere, man aldrig havde hørt om, i løbet af seks måneder, eller en helt ny stab med udlændinge og eksperter, som vi har set i så mange andre klubber opkøbt af amerikanske investorer.

Det var i store træk business as usual, tilsat en stor pose penge, så Brøndby kunne købe ind og ikke mindst holde på stjernerne, både sidste sommer og i år, og så faciliteterne kunne få et løft.

Det ændrer sig nu.

Allerede i løbet af sommeren var der hvisken om, at meget kørte gennem New York, en eufemisme for de amerikanske finansfolk i GFH.

277686

Dette billede er taget i forbindelse med en kamp i Holland, hvor David Blitzer ejer Ado Den Haag. Foto: Alamy

Nu tager Brøndby IF hul på en ny, meget stor pose penge, for målsætningen er tydelig: Det DM, og helt sikkert den tur i et Europa-gruppespil, der glippede her i 2024, skal vindes.

Og nu bliver det med GFH for bordenden.

Måske bliver den midlertidige Scott McLachlan som sportsdirektør, måske kommer der en anden fra GFH's store netværk. Måske kommer der en dansker eller skandinav, der er vokset op med Brøndbys historiske betydning.

Det er i store træk ligegyldigt. En ny sportsdirektør kommer ikke til at sætte kursen og skabe en spillestil efter eget hold med taktik, formation, cheftræner og trup skræddersyet til det, han vil.

Det her er nu GFH's klub.

277686

Carsten V. Jensen blev sportsdirektør i Brøndby IF i 2019 som afløser for Troels Bech. 'CV' har tidligere haft sportsdirektør-jobbet i FC København og FC Nordsjælland. Foto: Alamy

Med udsigt til endnu et stort underskud i 2024/25 kommer der et behov for nye penge.

Det kan komme som investeringer i nye aktier af GFH, det kan komme som yderligere lån, som udskiftninger i ejerkredsen med penge fra nye folk.

Men penge skal der til for at bevare ambitionsniveauet, med mindre Brøndby med den nuværende besætning både kan komme i Europa og sælge profiler så dyrt, at man allerede næste år er selvforsynende via store overskud på transfers og ture i Europa stort set hver eneste år. Hvilket er temmelig urealistisk, når man nu ikke selv budgetterer med det.

Det behøver ikke stoppe der.

Tænk på symboler på kontinuitet som 'CV', Jan Bech Andersen, den historiske status som børsnoteret klub, selv om det egentlig ikke tjener noget større formål for de nye ejere, men til gengæld gør det sværere at manøvrere i det skjulte.

Symboler, GFH holdt fast i ved overtagelsen, selv om det i yderste konsekvens ikke var nødvendigt, hvis GFH virkelig ville have sat deres eget hold.

Det og meget mere kan ændre sig, hvis majoritetsejerne mener, det er det bedste for deres investering fra nu af.

David Blitzer har nok heller ikke i dag udelukkende haft Brøndby i tankerne, dertil er hans andele i hold i NBA, NHL og NFL for vigtige.

Men i dag har han og GFH strammet grebet om den danske investering, og det er i det lys, vi skal se det, der udfolde sig i de kommende måneder.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Riemer reagerer på stor landsholdschok

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Fifa kritiserer transportpriser under

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Steve Cooper storroser stjerne

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Det er aldrig sket før

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kan koste Brøndby flere millioner

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

OB siger farvel til seks spillere

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Chelsea – Manchester United

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ringet op af Brøndby-træner

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Ivan Toney klar på choktransfer

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Brøndby IF – Sønderjyske

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Motivation til forskel i Lens