Det kan faktisk godt lade sig gøre.
Mens Dortmund-spillerne susede om ørerne på Jess Thorups udvalgte og sagtens kunne have scoret flere end tre mål, vandt Dinamo Zagreb med 1-0 hjemme over Chelsea i gruppespillets anden tidlige premierekamp.
Men det er bare undtagelsen, at de små hold slår de store i Champions Leagues gruppespil, og FC København var så sandelig de små i det, der bliver det næstsidste gruppespil i Champions League i det nuværende format, før en ny turnering med otte runder indføres fra september 2024.
Det hele kunne være blevet anderledes, hvis Zeca havde scoret efter 20 sekunder.
Målene, man indkasserer, kommer heller ikke til at vække jubel i videolokalet, og da Dortmund først fik hul, fandt de pladsen og spillede sig nærmest frem til chancer efter behag, som de på en mere koncentreret aften mod en stor modstander pinedød skal score på.
FC København blev i perioder kørt ud af banen, og det mirakel, man håbede på, var overhovedet ikke i nærheden af at ske.
For seks år siden var FC København overhovedet ikke spillet af brættet, da man mødt Leicester, FC Porto og Club Brugge – ja man tabte kun en enkelt kamp, et snævert 1-0-nederlag til de engelske mestre Leicester.
Men de sammenligninger, der helt sikkert dukker op, giver ikke megen mening.
Fodbold har simpelthen forandret sig, siden FC København sidst var i Champions League, og det er mest af alt det, man nu betaler prisen for.
I 2016 var man Club Brugge klart overlegen i åbent spil, og man kunne stække et Leicester, der ikke var specielt glad for at have bolden, og et FC Porto, der ikke er i nærheden af deres niveau i dag.
De store klubber i Champions League, som Borussia Dortmund næsten hører til på transfermarkedet og i alle andre aspekter er del af, spiller hurtigere, med mere præcision, er bedre forberedte og begår færre fejl, end da FC København senest var i Champions League.
Dortmund spillede præcist, i et tempo FC København ikke har prøvet i årevis, inklusiv Europa League-kvartfinalen mod Manchester United med et helt andet hold for to år siden, og hvis ikke Dortmund havde scoret i et par sekvenser, FCK ikke er glade for her efter kampen, havde de bare scoret nogle minutter senere.
Man kunne jo sige, at det er for ringe, FC København ikke kan følge tempoet, ikke kunne få Dortmund ud i situationer, holdet ikke brød sig om, og at man begik fejl, og at Mohamed Daramy ikke har spillet den rolle, man kunne have håbet.
Ved I hvad?
Det kan jeg simpelthen ikke hidse mig op over.
Tirsdag aften i Dortmund var et eksempel på, hvor enorme forskellene i europæisk fodbold er blevet i de seks år, FC København har været væk fra den største turnering.
Sevilla er måske nemmere at tale med efter deres dårlige sæsonstart, hvor holdet ikke virker nær så sammenspillet som Dortmund, men der kan vi da tale om et øjebliksbillede om et hold, der har vundet Europa League seks gange siden 2006.
Jess Thorup talte efter kampen om dyre lærepenge, men jeg tillader mig at sige, at der ikke er så meget at lære her, ud over hvor enorme forskellene har vokset sig i Champions League.
Altså, I ville heller ikke skælde Brønshøj ud for at tabe til FC København i pokalen, vel?
FC København kan og skal gøre kampen mod Sevilla mindre ulige, end det vi så i Dortmund tirsdag, men at FCK får en røvfuld i Dortmund kan jeg altså ikke slagte holdet for, dertil er klasseforskellen for stor.
Til gengæld er luppen nu på FC København hjemme i ligaen, når man lørdag aften spiller i Odense.
Det er præcis den type kampe, der skal give tre point, gerne uden at man bruger al energien, og så man har kræfter til at give Sevilla betydeligt mere modstand, end overlegne Dortmund fik.
Det er her, vi skal begynde at se, hvordan FC Københavns hold hænger sammen, hvordan man bruger Andreas Cornelius og Mohamed Daramy optimalt, alt det, der mangler at falde på plads på et hold, hvor der har været virkelig mange udskiftninger i de seneste 12-18 måneder.
For at Borussia Dortmund var vildt overlegen betyder jo ikke, man dermed skal stille sig tilfreds, og fremskridtene skal vi nok først og fremmest måle i Superligaen, før man forhåbentlig er mere oppe i tempo og bedre sammenspillet i Kamp 5 og 6 mod Sevilla og Dortmund i slutningen af oktober og begyndelsen af november.
MEDIE
Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
AVIS
Stopper alle forhandlinger
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
Pibekoncert til Thomas Frank
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
