Det kan faktisk godt lade sig gøre.
Mens Dortmund-spillerne susede om ørerne på Jess Thorups udvalgte og sagtens kunne have scoret flere end tre mål, vandt Dinamo Zagreb med 1-0 hjemme over Chelsea i gruppespillets anden tidlige premierekamp.
Men det er bare undtagelsen, at de små hold slår de store i Champions Leagues gruppespil, og FC København var så sandelig de små i det, der bliver det næstsidste gruppespil i Champions League i det nuværende format, før en ny turnering med otte runder indføres fra september 2024.
Det hele kunne være blevet anderledes, hvis Zeca havde scoret efter 20 sekunder.
Målene, man indkasserer, kommer heller ikke til at vække jubel i videolokalet, og da Dortmund først fik hul, fandt de pladsen og spillede sig nærmest frem til chancer efter behag, som de på en mere koncentreret aften mod en stor modstander pinedød skal score på.
FC København blev i perioder kørt ud af banen, og det mirakel, man håbede på, var overhovedet ikke i nærheden af at ske.
For seks år siden var FC København overhovedet ikke spillet af brættet, da man mødt Leicester, FC Porto og Club Brugge – ja man tabte kun en enkelt kamp, et snævert 1-0-nederlag til de engelske mestre Leicester.
Men de sammenligninger, der helt sikkert dukker op, giver ikke megen mening.
Fodbold har simpelthen forandret sig, siden FC København sidst var i Champions League, og det er mest af alt det, man nu betaler prisen for.
I 2016 var man Club Brugge klart overlegen i åbent spil, og man kunne stække et Leicester, der ikke var specielt glad for at have bolden, og et FC Porto, der ikke er i nærheden af deres niveau i dag.
De store klubber i Champions League, som Borussia Dortmund næsten hører til på transfermarkedet og i alle andre aspekter er del af, spiller hurtigere, med mere præcision, er bedre forberedte og begår færre fejl, end da FC København senest var i Champions League.
Dortmund spillede præcist, i et tempo FC København ikke har prøvet i årevis, inklusiv Europa League-kvartfinalen mod Manchester United med et helt andet hold for to år siden, og hvis ikke Dortmund havde scoret i et par sekvenser, FCK ikke er glade for her efter kampen, havde de bare scoret nogle minutter senere.
Man kunne jo sige, at det er for ringe, FC København ikke kan følge tempoet, ikke kunne få Dortmund ud i situationer, holdet ikke brød sig om, og at man begik fejl, og at Mohamed Daramy ikke har spillet den rolle, man kunne have håbet.
Ved I hvad?
Det kan jeg simpelthen ikke hidse mig op over.
Tirsdag aften i Dortmund var et eksempel på, hvor enorme forskellene i europæisk fodbold er blevet i de seks år, FC København har været væk fra den største turnering.
Sevilla er måske nemmere at tale med efter deres dårlige sæsonstart, hvor holdet ikke virker nær så sammenspillet som Dortmund, men der kan vi da tale om et øjebliksbillede om et hold, der har vundet Europa League seks gange siden 2006.
Jess Thorup talte efter kampen om dyre lærepenge, men jeg tillader mig at sige, at der ikke er så meget at lære her, ud over hvor enorme forskellene har vokset sig i Champions League.
Altså, I ville heller ikke skælde Brønshøj ud for at tabe til FC København i pokalen, vel?
FC København kan og skal gøre kampen mod Sevilla mindre ulige, end det vi så i Dortmund tirsdag, men at FCK får en røvfuld i Dortmund kan jeg altså ikke slagte holdet for, dertil er klasseforskellen for stor.
Til gengæld er luppen nu på FC København hjemme i ligaen, når man lørdag aften spiller i Odense.
Det er præcis den type kampe, der skal give tre point, gerne uden at man bruger al energien, og så man har kræfter til at give Sevilla betydeligt mere modstand, end overlegne Dortmund fik.
Det er her, vi skal begynde at se, hvordan FC Københavns hold hænger sammen, hvordan man bruger Andreas Cornelius og Mohamed Daramy optimalt, alt det, der mangler at falde på plads på et hold, hvor der har været virkelig mange udskiftninger i de seneste 12-18 måneder.
For at Borussia Dortmund var vildt overlegen betyder jo ikke, man dermed skal stille sig tilfreds, og fremskridtene skal vi nok først og fremmest måle i Superligaen, før man forhåbentlig er mere oppe i tempo og bedre sammenspillet i Kamp 5 og 6 mod Sevilla og Dortmund i slutningen af oktober og begyndelsen af november.
LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
NYHEDER
– Vi er pressede
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
MEDIE
På blokken i danskerklub
NYHEDER
Topscorer færdig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG
