Den her røvfuld vil jeg ikke slagte FCK for

KOMMENTAR: FC København kunne have gjort en rækk ting bedre i Dortmund, men det ville være useriøst ikke at anerkende, hvilket verdensklasse-mandskab københavnerne fik stryg af.



Det kan faktisk godt lade sig gøre.

Mens Dortmund-spillerne susede om ørerne på Jess Thorups udvalgte og sagtens kunne have scoret flere end tre mål, vandt Dinamo Zagreb med 1-0 hjemme over Chelsea i gruppespillets anden tidlige premierekamp.

Men det er bare undtagelsen, at de små hold slår de store i Champions Leagues gruppespil, og FC København var så sandelig de små i det, der bliver det næstsidste gruppespil i Champions League i det nuværende format, før en ny turnering med otte runder indføres fra september 2024.

Det hele kunne være blevet anderledes, hvis Zeca havde scoret efter 20 sekunder.

Målene, man indkasserer, kommer heller ikke til at vække jubel i videolokalet, og da Dortmund først fik hul, fandt de pladsen og spillede sig nærmest frem til chancer efter behag, som de på en mere koncentreret aften mod en stor modstander pinedød skal score på.

FC København blev i perioder kørt ud af banen, og det mirakel, man håbede på, var overhovedet ikke i nærheden af at ske.

For seks år siden var FC København overhovedet ikke spillet af brættet, da man mødt Leicester, FC Porto og Club Brugge – ja man tabte kun en enkelt kamp, et snævert 1-0-nederlag til de engelske mestre Leicester.

Men de sammenligninger, der helt sikkert dukker op, giver ikke megen mening.

Fodbold har simpelthen forandret sig, siden FC København sidst var i Champions League, og det er mest af alt det, man nu betaler prisen for.

I 2016 var man Club Brugge klart overlegen i åbent spil, og man kunne stække et Leicester, der ikke var specielt glad for at have bolden, og et FC Porto, der ikke er i nærheden af deres niveau i dag.

De store klubber i Champions League, som Borussia Dortmund næsten hører til på transfermarkedet og i alle andre aspekter er del af, spiller hurtigere, med mere præcision, er bedre forberedte og begår færre fejl, end da FC København senest var i Champions League.

Dortmund spillede præcist, i et tempo FC København ikke har prøvet i årevis, inklusiv Europa League-kvartfinalen mod Manchester United med et helt andet hold for to år siden, og hvis ikke Dortmund havde scoret i et par sekvenser, FCK ikke er glade for her efter kampen, havde de bare scoret nogle minutter senere.

Man kunne jo sige, at det er for ringe, FC København ikke kan følge tempoet, ikke kunne få Dortmund ud i situationer, holdet ikke brød sig om, og at man begik fejl, og at Mohamed Daramy ikke har spillet den rolle, man kunne have håbet.

Ved I hvad?

Det kan jeg simpelthen ikke hidse mig op over.

Tirsdag aften i Dortmund var et eksempel på, hvor enorme forskellene i europæisk fodbold er blevet i de seks år, FC København har været væk fra den største turnering.

Sevilla er måske nemmere at tale med efter deres dårlige sæsonstart, hvor holdet ikke virker nær så sammenspillet som Dortmund, men der kan vi da tale om et øjebliksbillede om et hold, der har vundet Europa League seks gange siden 2006.

Jess Thorup talte efter kampen om dyre lærepenge, men jeg tillader mig at sige, at der ikke er så meget at lære her, ud over hvor enorme forskellene har vokset sig i Champions League.

Altså, I ville heller ikke skælde Brønshøj ud for at tabe til FC København i pokalen, vel?

FC København kan og skal gøre kampen mod Sevilla mindre ulige, end det vi så i Dortmund tirsdag, men at FCK får en røvfuld i Dortmund kan jeg altså ikke slagte holdet for, dertil er klasseforskellen for stor.

Til gengæld er luppen nu på FC København hjemme i ligaen, når man lørdag aften spiller i Odense. 

Det er præcis den type kampe, der skal give tre point, gerne uden at man bruger al energien, og så man har kræfter til at give Sevilla betydeligt mere modstand, end overlegne Dortmund fik.

Det er her, vi skal begynde at se, hvordan FC Københavns hold hænger sammen, hvordan man bruger Andreas Cornelius og Mohamed Daramy optimalt, alt det, der mangler at falde på plads på et hold, hvor der har været virkelig mange udskiftninger i de seneste 12-18 måneder.

For at Borussia Dortmund var vildt overlegen betyder jo ikke, man dermed skal stille sig tilfreds, og fremskridtene skal vi nok først og fremmest måle i Superligaen, før man forhåbentlig er mere oppe i tempo og bedre sammenspillet i Kamp 5 og 6 mod Sevilla og Dortmund i slutningen af oktober og begyndelsen af november.





Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber




LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur for Anthony Martial

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Rasmus Højlund har ikke set det før

Fortid i Brøndby? Der er dialog



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Melder ud om Kasper Hjulmand

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Tjekkiet – Danmark

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

FC København afviser konspirationsteori

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Stor profil glad for Brøndby

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Dybt bekymret over VM i USA

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR