Jeg har det lidt med EM i den nuværende form, som jeg forestiller mig en politibetjent, der lige har taget en mand i at køre over for rødt foran en skole med 100 km/t klokken 7.55.
‘Jamen jeg gjorde det også i går og i sidste uge, og der var jo ikke nogen!’
Ja godaw do, det er vist kun fordi skolepatruljen sprang for livet i fodgængerfeltet.
Jeg er fløjtende ligeglad med, at EM også blev spillet på den her farlige og falske måde i 2016 og 2021. Det er stadig lige forkert!
Læs også: DBU får snart endnu større problemer end Qatar
Det er de 24 hold og det fuldstændig blæste format med fire treere, der går videre til ottendedelsfinalerne, der gør mig harm og vred.
Ja det er både snotdumt og farligt for fodboldspillet, hvilket alle med en hjerne kan se, og hvilket bare gør problemet endnu mere bekymrende.
Har I lagt mærke til den måde, fodboldpolitikere ofte laver tarvelige PR-billeder, hvor de skal holde en fodbold eller en fodboldtrøje? Som om der er fare for, de glemmer, hvad de egentlig er til for?

Det er måske fair, for det virker til, fodbold er omtrent det sidste, nogen i jakkesæt og med beslutnings-kompetence i fodboldpolitik tænker på, ja faktisk bare er en eftertanke, når man skal strikke en søforklaring sammen til offentligheden om det, man lige har vedtaget i et lukket rum, hvor der ikke helt slipper nok ilt ind.
Selv FIFA indså hurtigt i 90’erne, at 24 hold til en slutrunde kun er en våd drøm i hovederne af de chefer, der får deres lunkne hold med i turneringen med alt, der følger med af lækre flyrejser, hoteller, all-you-can-eat morgenmad og kontanter at stikke i lommen.
Formatet er idiotisk, fordi det giver hold mulighed for at spekulere i resultater, især hvis man spiller efter andre hold i anden og ikke mindst tredje runde af gruppespillet.
Fodbold burde handle om at vinde, men i stedet giver modellen en række muligheder for at spekulere i uafgjort eller endda smalle nederlag, hvor man kan lukrere på at kende andres resultater.
Det er så useriøst og inkompetent at have et format, der ligefrem opmuntrer til aftalt spil.
Jeg er godt klar over, at det mestendels er det sidste, inkompetence, koblet med ligegyldighed over fodbold, der er et adelsmærke i fodboldpolitik i disse år.
EM blev udvidet af Michel Platini med en undskyldning om, at der er flere gode hold, hvilket er fuldstændig korrekt men ikke den sande forklaring på udvidelsen.
Den handlede om at sikre stemmer, og sportsligt vil jeg faktisk håbe, Ceferin eller hans efterfølger udvider til 32 hold.
Det vil give flere fuser-kampe med middelmådige hold, med mindre man gør alvor af truslen om at invitere de bedste fra Sydamerika.
Men så slap vi for det inkompetente makværk, det nuværende EM er med 24 deltagere.
Der sker fuldstændig det samme om to år til VM, fordi lemmingerne i FIFA og deres bandeleder Gianni Infantino har udvidet den slutrunde til 48 hold.
Man har i det mindste skiftet egne gennemvædede benklæder til rigtige stordrenge-bukser ved at droppe formatet med 16 grupper af tre hold med to videre til 1/16-finaler (så beder man simpelthen om aftalte resultater i sidste kamp), men det lugter stadig grimt af nøjagtig samme problem med 8 af 12 treere videre til knockoutfasen.
Man behøver ikke være idiot for at arbejde i fodboldpolitik, men det hjælper tydeligvis, og jeg har ondt af de hold, spillere og trænere, toppen så tydeligt viser er helt ligegyldige.
LIVE
LIVE: Stærk trup klar til FCM-brag
Højlund stjæler overskrifter
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Henter FC København-spiller
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER