Jeg har det lidt med EM i den nuværende form, som jeg forestiller mig en politibetjent, der lige har taget en mand i at køre over for rødt foran en skole med 100 km/t klokken 7.55.
‘Jamen jeg gjorde det også i går og i sidste uge, og der var jo ikke nogen!’
Ja godaw do, det er vist kun fordi skolepatruljen sprang for livet i fodgængerfeltet.
Jeg er fløjtende ligeglad med, at EM også blev spillet på den her farlige og falske måde i 2016 og 2021. Det er stadig lige forkert!
Læs også: DBU får snart endnu større problemer end Qatar
Det er de 24 hold og det fuldstændig blæste format med fire treere, der går videre til ottendedelsfinalerne, der gør mig harm og vred.
Ja det er både snotdumt og farligt for fodboldspillet, hvilket alle med en hjerne kan se, og hvilket bare gør problemet endnu mere bekymrende.
Har I lagt mærke til den måde, fodboldpolitikere ofte laver tarvelige PR-billeder, hvor de skal holde en fodbold eller en fodboldtrøje? Som om der er fare for, de glemmer, hvad de egentlig er til for?

Det er måske fair, for det virker til, fodbold er omtrent det sidste, nogen i jakkesæt og med beslutnings-kompetence i fodboldpolitik tænker på, ja faktisk bare er en eftertanke, når man skal strikke en søforklaring sammen til offentligheden om det, man lige har vedtaget i et lukket rum, hvor der ikke helt slipper nok ilt ind.
Selv FIFA indså hurtigt i 90’erne, at 24 hold til en slutrunde kun er en våd drøm i hovederne af de chefer, der får deres lunkne hold med i turneringen med alt, der følger med af lækre flyrejser, hoteller, all-you-can-eat morgenmad og kontanter at stikke i lommen.
Formatet er idiotisk, fordi det giver hold mulighed for at spekulere i resultater, især hvis man spiller efter andre hold i anden og ikke mindst tredje runde af gruppespillet.
Fodbold burde handle om at vinde, men i stedet giver modellen en række muligheder for at spekulere i uafgjort eller endda smalle nederlag, hvor man kan lukrere på at kende andres resultater.
Det er så useriøst og inkompetent at have et format, der ligefrem opmuntrer til aftalt spil.
Jeg er godt klar over, at det mestendels er det sidste, inkompetence, koblet med ligegyldighed over fodbold, der er et adelsmærke i fodboldpolitik i disse år.
EM blev udvidet af Michel Platini med en undskyldning om, at der er flere gode hold, hvilket er fuldstændig korrekt men ikke den sande forklaring på udvidelsen.
Den handlede om at sikre stemmer, og sportsligt vil jeg faktisk håbe, Ceferin eller hans efterfølger udvider til 32 hold.
Det vil give flere fuser-kampe med middelmådige hold, med mindre man gør alvor af truslen om at invitere de bedste fra Sydamerika.
Men så slap vi for det inkompetente makværk, det nuværende EM er med 24 deltagere.
Der sker fuldstændig det samme om to år til VM, fordi lemmingerne i FIFA og deres bandeleder Gianni Infantino har udvidet den slutrunde til 48 hold.
Man har i det mindste skiftet egne gennemvædede benklæder til rigtige stordrenge-bukser ved at droppe formatet med 16 grupper af tre hold med to videre til 1/16-finaler (så beder man simpelthen om aftalte resultater i sidste kamp), men det lugter stadig grimt af nøjagtig samme problem med 8 af 12 treere videre til knockoutfasen.
Man behøver ikke være idiot for at arbejde i fodboldpolitik, men det hjælper tydeligvis, og jeg har ondt af de hold, spillere og trænere, toppen så tydeligt viser er helt ligegyldige.
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
INTERVIEW
FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
Delte meldinger om Christian Nørgaard
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
Et slag fra førstepladsen
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER