Kalder EM-bosser for idioter: Inkompetent makværk

Tipsbladets kommentator er alt andet end imponeret over EM-formatet.



Jeg har det lidt med EM i den nuværende form, som jeg forestiller mig en politibetjent, der lige har taget en mand i at køre over for rødt foran en skole med 100 km/t klokken 7.55.

‘Jamen jeg gjorde det også i går og i sidste uge, og der var jo ikke nogen!’

Ja godaw do, det er vist kun fordi skolepatruljen sprang for livet i fodgængerfeltet.

Jeg er fløjtende ligeglad med, at EM også blev spillet på den her farlige og falske måde i 2016 og 2021. Det er stadig lige forkert!

Læs også: DBU får snart endnu større problemer end Qatar

Det er de 24 hold og det fuldstændig blæste format med fire treere, der går videre til ottendedelsfinalerne, der gør mig harm og vred.

Ja det er både snotdumt og farligt for fodboldspillet, hvilket alle med en hjerne kan se, og hvilket bare gør problemet endnu mere bekymrende.

Har I lagt mærke til den måde, fodboldpolitikere ofte laver tarvelige PR-billeder, hvor de skal holde en fodbold eller en fodboldtrøje? Som om der er fare for, de glemmer, hvad de egentlig er til for?

254695

Hvorfor er det nu lige, vi er her? UEFA-præsident Aleksandar Ceferin til venstre og FIFA-præsident Gianni Infantino til højre. Foto: Alamy

Det er måske fair, for det virker til, fodbold er omtrent det sidste, nogen i jakkesæt og med beslutnings-kompetence i fodboldpolitik tænker på, ja faktisk bare er en eftertanke, når man skal strikke en søforklaring sammen til offentligheden om det, man lige har vedtaget i et lukket rum, hvor der ikke helt slipper nok ilt ind.

Selv FIFA indså hurtigt i 90’erne, at 24 hold til en slutrunde kun er en våd drøm i hovederne af de chefer, der får deres lunkne hold med i turneringen med alt, der følger med af lækre flyrejser, hoteller, all-you-can-eat morgenmad og kontanter at stikke i lommen.

Formatet er idiotisk, fordi det giver hold mulighed for at spekulere i resultater, især hvis man spiller efter andre hold i anden og ikke mindst tredje runde af gruppespillet.

Fodbold burde handle om at vinde, men i stedet giver modellen en række muligheder for at spekulere i uafgjort eller endda smalle nederlag, hvor man kan lukrere på at kende andres resultater.

Det er så useriøst og inkompetent at have et format, der ligefrem opmuntrer til aftalt spil.

Jeg er godt klar over, at det mestendels er det sidste, inkompetence, koblet med ligegyldighed over fodbold, der er et adelsmærke i fodboldpolitik i disse år.

EM blev udvidet af Michel Platini med en undskyldning om, at der er flere gode hold, hvilket er fuldstændig korrekt men ikke den sande forklaring på udvidelsen.

Den handlede om at sikre stemmer, og sportsligt vil jeg faktisk håbe, Ceferin eller hans efterfølger udvider til 32 hold.

Det vil give flere fuser-kampe med middelmådige hold, med mindre man gør alvor af truslen om at invitere de bedste fra Sydamerika.

Men så slap vi for det inkompetente makværk, det nuværende EM er med 24 deltagere.

Der sker fuldstændig det samme om to år til VM, fordi lemmingerne i FIFA og deres bandeleder Gianni Infantino har udvidet den slutrunde til 48 hold.

Man har i det mindste skiftet egne gennemvædede benklæder til rigtige stordrenge-bukser ved at droppe formatet med 16 grupper af tre hold med to videre til 1/16-finaler (så beder man simpelthen om aftalte resultater i sidste kamp), men det lugter stadig grimt af nøjagtig samme problem med 8 af 12 treere videre til knockoutfasen.

Man behøver ikke være idiot for at arbejde i fodboldpolitik, men det hjælper tydeligvis, og jeg har ondt af de hold, spillere og trænere, toppen så tydeligt viser er helt ligegyldige.





– Han fik et lortetilbud fra OB

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

Simeone fatter det ikke

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Langer ud efter Superliga-stjerne

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg FF – AGF

FC København – Silkeborg IF

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Roser Superliga-træners søn

Blandt dette årtusindes bedste

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Højlund stjæler overskrifter

Spotpris – så billig er Højbjerg

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Hvad f….. sker der Tullberg?

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Vejle Boldklub – Randers FC

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

OB – FC Fredericia

‘Der er ingen undskyldninger’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Jakob Poulsen med dyster melding

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

– Han fik et lortetilbud fra OB

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’