Det er ikke sådan, at der slet ikke sker noget.
De har fundet en islandsk landsholdsspiller i Arnor Sigurdarsson, der har scoret regelmæssigt for Glen Riddersholm i IFK Norrköping og nu rykker et niveau op til Championship på en af de her specielle lejeaftaler fra Rusland, i dette tilfælde CSKA Moskva.
De har fået en norsk landsholdsbobler i Sondre Tronstad på fri transfer i Vitesse, og i Plymouth har man fundet en ny Championship-angriber, Niall Ennis, ligeledes på fri transfer.
Men der er altså himmelvid forskel på, hvad Blackburn var, og hvad den danske træner Jon Dahl Tomasson troede, han skulle arbejde med.
Alt er anderledes sammenlignet med for snart 30 år siden, hvor man samlede et af de dengang dyreste hold i verden og vandt Premier League med Alan Shearer i angrebet.
Det er også noget andet end i 2010, hvor det indiske fastfood-selskab Venky’s overtog Blackburn Rovers midt i Premier League med Lars Jacobsen i forsvaret og navne som Roque Santa Cruz og El-Hadji Diouf i front.
Det begyndte at gå galt, da man straks efter fyrede Sam Allardyce, fordi man ville frem i tabellen, og siden har Blackburn været nede at vende i League One, mens ejerne ifølge senest tilgængelige årsregnskab, der sluttede i foråret 2022, har brændt 1,6 milliarder kroner af på at have ejet og driftet klubben.

Men bare sidste års sparsommelige budget ligner nu det rene slaraffenland, en sæson hvor Rovers takket være en fornuftig ungdomsafdeling og en god idealopstilling var snublende nær at komme i oprykningsplayoffen til Premier League, ligesom man også var tæt på i 2021/22.
Venky’s står til at blive ramt af ny indisk lovgivning, der skruer beskatningen på udenlandske investeringer op fra fem til 20 procent.
Det minder om noget, der ramte kinesiske opkøbere af fodboldklubber for få år siden, og signaleret kanaliseret ud via britiske medier har været, at Rovers stod foran besparelser.
Det virker ikke til at have været det, cheftræner Jon Dahl Tomasson forventede eller var stillet i udsigt, og det kommer oven i, at man sandsynligvis mister den unge midtstopper Ash Phillips til Tottenham takket være en frikøbsklausul, mens målmageren Ben Brereton-Diaz er smuttet til Villarreal efter kontraktudløbet.
I lokale medier spekuleres der i, om pengene fra et salg af Ash Phillips kan bruges til at købe en angriber og dermed forbedre forholdet mellem ejerne og klubledelsen og en tilsyneladende frustreret dansk træner, men det kan være for sent.
I foråret var Leicester og Leeds ude med snøren efter Tomasson, og med Blackburn tippet til en midtersæson og tilsyneladende meget begrænsede midler virker det til, at der skal noget ekstra til at fikse forholdet.
Så dukker der interessante trænerjobs op igen, skal vi måske ikke være lige så skråsikre i afvisningen af, at Tomasson kan slå til, som undertegnede var i det sene forår omkring interessen fra de nedrykningstruede Premier League-klubber, også selvom det virker mere sandsynligt, at næste sommer er mere oplagt, hvis ellers den danske træner hidtidige mønster ved klubskifter bliver fulgt.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Hvem holder partilederne med i fodbold?
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Klar besked til danske debutanter
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
I chok over Steve Cooper-historie
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne