Det er ikke sådan, at der slet ikke sker noget.
De har fundet en islandsk landsholdsspiller i Arnor Sigurdarsson, der har scoret regelmæssigt for Glen Riddersholm i IFK Norrköping og nu rykker et niveau op til Championship på en af de her specielle lejeaftaler fra Rusland, i dette tilfælde CSKA Moskva.
De har fået en norsk landsholdsbobler i Sondre Tronstad på fri transfer i Vitesse, og i Plymouth har man fundet en ny Championship-angriber, Niall Ennis, ligeledes på fri transfer.
Men der er altså himmelvid forskel på, hvad Blackburn var, og hvad den danske træner Jon Dahl Tomasson troede, han skulle arbejde med.
Alt er anderledes sammenlignet med for snart 30 år siden, hvor man samlede et af de dengang dyreste hold i verden og vandt Premier League med Alan Shearer i angrebet.
Det er også noget andet end i 2010, hvor det indiske fastfood-selskab Venky’s overtog Blackburn Rovers midt i Premier League med Lars Jacobsen i forsvaret og navne som Roque Santa Cruz og El-Hadji Diouf i front.
Det begyndte at gå galt, da man straks efter fyrede Sam Allardyce, fordi man ville frem i tabellen, og siden har Blackburn været nede at vende i League One, mens ejerne ifølge senest tilgængelige årsregnskab, der sluttede i foråret 2022, har brændt 1,6 milliarder kroner af på at have ejet og driftet klubben.

Men bare sidste års sparsommelige budget ligner nu det rene slaraffenland, en sæson hvor Rovers takket være en fornuftig ungdomsafdeling og en god idealopstilling var snublende nær at komme i oprykningsplayoffen til Premier League, ligesom man også var tæt på i 2021/22.
Venky’s står til at blive ramt af ny indisk lovgivning, der skruer beskatningen på udenlandske investeringer op fra fem til 20 procent.
Det minder om noget, der ramte kinesiske opkøbere af fodboldklubber for få år siden, og signaleret kanaliseret ud via britiske medier har været, at Rovers stod foran besparelser.
Det virker ikke til at have været det, cheftræner Jon Dahl Tomasson forventede eller var stillet i udsigt, og det kommer oven i, at man sandsynligvis mister den unge midtstopper Ash Phillips til Tottenham takket være en frikøbsklausul, mens målmageren Ben Brereton-Diaz er smuttet til Villarreal efter kontraktudløbet.
I lokale medier spekuleres der i, om pengene fra et salg af Ash Phillips kan bruges til at købe en angriber og dermed forbedre forholdet mellem ejerne og klubledelsen og en tilsyneladende frustreret dansk træner, men det kan være for sent.
I foråret var Leicester og Leeds ude med snøren efter Tomasson, og med Blackburn tippet til en midtersæson og tilsyneladende meget begrænsede midler virker det til, at der skal noget ekstra til at fikse forholdet.
Så dukker der interessante trænerjobs op igen, skal vi måske ikke være lige så skråsikre i afvisningen af, at Tomasson kan slå til, som undertegnede var i det sene forår omkring interessen fra de nedrykningstruede Premier League-klubber, også selvom det virker mere sandsynligt, at næste sommer er mere oplagt, hvis ellers den danske træner hidtidige mønster ved klubskifter bliver fulgt.
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
Pibekoncert til Thomas Frank
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea