ÅRHUS (Tipsbladet): Det er ikke ret længe siden, politikerne i Århus Kommune sendte et træls forslag rundt til alle de ting, der kan og skal spares på.
Det kan man synes er totalt ligegyldigt, når vi nu taler om professionel fodbold i et fodboldemedie.
Men når man er AGF, og kommunen lige kommer med en ekstraregning til det nye fodboldstadion på 250 millioner kroner, er det mindre fedt.
Vi får se om et års tid til kommunalvalget, om der er flest vælgere, der bare vil have det fedest mulige stadion, eller som er vrede over, at stadion bliver så dyrt, mens alt fra lærere og pædagoger til idrætsfaciliteter og snerydning bliver sparet i bund.
Men AGF må håbe, der ikke kommer flere forsinkelser og trælse nye regninger, som man rent politisk kan blive nødt til at medfinansiere.
Og at man bliver ved med at vinde, så der ikke er for mange, der begynder at se nærmere på, at stadion blandt andet er dyrt, fordi det skal se godt ud, eller hvor stor den offentlige støtte til klubben i form af et nyt stadion ender med at blive.
Forløbet omkring AGF's nye stadion er i øvrigt også noget, andre klubber i Superligaen lægger meget mærke til.
Der er helt sikkert dem, der trækker på smilebåndet og andre, der nok kan blive lettere forargede over, hvordan AGF slipper afsted med at få et kæmpe stadion lavet efter alle kunstens regler, uden man betaler voldsomt meget for det selv.

Men til syvende og sidst holder alle med AGF.
Det skyldes blandt andet, at det bliver et fedt stadion at vise frem for Superligaen på tv og for udebanefans.
Men ligesom i USA, når NFL-hold skal have nye gigant-arenaer, sidder et betydeligt flertal af de andre klubber i Superligaen og sikkert også 1. Division og hepper på, stadion bliver præcis, som AGF håber.
For konkurrentens delvist kommunalt og dermed offentligt finansierede stadionbyggeri (Salling Fondene og Lind Invest har foreløbigt betalt 540 millioner kroner, det er vigtigt at huske på) er også en løftestang, hvis andre i Jylland eller på øerne drømmer om en ombygning eller en helt ny arena.
Superliga-klubber flytter, trods alt, ikke til nye byer, som når NFL-hold er rykket til Los Angeles og Las Vegas de seneste år, men selvfølgelig vil AGF's stadion blive brugt af alle andre klubber med byggeplaner, når der skal lokkes penge op af lommerne på byråd og investorer.
Kan man holde fast i fremgangen
Søndag aften siger man farvel til det nuværende stadion i kampen mod FC København.
Ja, der er også en pokalkamp mod Brøndby IF 8. December, men allerede der er det med mobiltribuner, og Superliga-afskeden får vi altså mod FCK.

Der kan AGF med tre point sagtens bevæge sig på førstepladsen, for det kræver ikke den store fantasi at se for sig, hvordan et presset, skades- og energiramt FC Midtjylland smider to eller alle tre point i Viborg.
Man kan jo selvsagt ikke time tingene efter, at man først skal spille med helt i toppen af rækken, når det nye stadion, måske, står klar om to år.
Men det er lidt den omvendte verden, at AGF muligvis skal spille om medaljer til foråret på et ombygget atletikstadion oppe i nordbyen.
Det kan vise sig at blive en heksekeddel og en kultoplevelse for AGF-fansene, og det kan helt sikkert også blive det modsatte.
Igen er der ikke meget andet for end at vinde, vinde og så vinde noget mere.
Og i den øvelse skal AGF ikke forvente den mindste af den velvilje, som rivalerne føler for AGF's nye fodbold-katedral.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
AVIS
Interessant afsløring
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Kevin Diks skriver historie
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade