Derfor hepper alle Superliga-rivalerne på AGF

Der skal vindes fodboldkampe i Århus for at kompensere for, at der venter AGF et par udfordrende år med hjemmebanen under total og ekstremt dyr ombygning.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det er ikke ret længe siden, politikerne i Århus Kommune sendte et træls forslag rundt til alle de ting, der kan og skal spares på.

Det kan man synes er totalt ligegyldigt, når vi nu taler om professionel fodbold i et fodboldemedie.

Men når man er AGF, og kommunen lige kommer med en ekstraregning til det nye fodboldstadion på 250 millioner kroner, er det mindre fedt.

Vi får se om et års tid til kommunalvalget, om der er flest vælgere, der bare vil have det fedest mulige stadion, eller som er vrede over, at stadion bliver så dyrt, mens alt fra lærere og pædagoger til idrætsfaciliteter og snerydning bliver sparet i bund.

Men AGF må håbe, der ikke kommer flere forsinkelser og trælse nye regninger, som man rent politisk kan blive nødt til at medfinansiere.

Og at man bliver ved med at vinde, så der ikke er for mange, der begynder at se nærmere på, at stadion blandt andet er dyrt, fordi det skal se godt ud, eller hvor stor den offentlige støtte til klubben i form af et nyt stadion ender med at blive.

Forløbet omkring AGF's nye stadion er i øvrigt også noget, andre klubber i Superligaen lægger meget mærke til.

Der er helt sikkert dem, der trækker på smilebåndet og andre, der nok kan blive lettere forargede over, hvordan AGF slipper afsted med at få et kæmpe stadion lavet efter alle kunstens regler, uden man betaler voldsomt meget for det selv.

282798

'Just win, baby.' Sådan sagde Al Davis, den nu afdøde ejer af NFL-holdet Raiders, og det kommer i den grad til at gælde i AGF og cheftræner Uwe Rösler. Davis' søn Mark flyttede for et par år siden Raiders fra Oakland til Las Vegas. Foto: Alamy

Men til syvende og sidst holder alle med AGF.

Det skyldes blandt andet, at det bliver et fedt stadion at vise frem for Superligaen på tv og for udebanefans.

Men ligesom i USA, når NFL-hold skal have nye gigant-arenaer, sidder et betydeligt flertal af de andre klubber i Superligaen og sikkert også 1. Division og hepper på, stadion bliver præcis, som AGF håber.

For konkurrentens delvist kommunalt og dermed offentligt finansierede stadionbyggeri (Salling Fondene og Lind Invest har foreløbigt betalt 540 millioner kroner, det er vigtigt at huske på) er også en løftestang, hvis andre i Jylland eller på øerne drømmer om en ombygning eller en helt ny arena.

Superliga-klubber flytter, trods alt, ikke til nye byer, som når NFL-hold er rykket til Los Angeles og Las Vegas de seneste år, men selvfølgelig vil AGF's stadion blive brugt af alle andre klubber med byggeplaner, når der skal lokkes penge op af lommerne på byråd og investorer.

Kan man holde fast i fremgangen
Søndag aften siger man farvel til det nuværende stadion i kampen mod FC København.

Ja, der er også en pokalkamp mod Brøndby IF 8. December, men allerede der er det med mobiltribuner, og Superliga-afskeden får vi altså mod FCK.

282798

Søndag aften slutter det her. AGF's nye stadion, der skal ligge samme sted som det nuværende, står efter den nuværende tidsplan færdigt om to år. Foto: Alamy

Der kan AGF med tre point sagtens bevæge sig på førstepladsen, for det kræver ikke den store fantasi at se for sig, hvordan et presset, skades- og energiramt FC Midtjylland smider to eller alle tre point i Viborg.

Man kan jo selvsagt ikke time tingene efter, at man først skal spille med helt i toppen af rækken, når det nye stadion, måske, står klar om to år.

Men det er lidt den omvendte verden, at AGF muligvis skal spille om medaljer til foråret på et ombygget atletikstadion oppe i nordbyen.

Det kan vise sig at blive en heksekeddel og en kultoplevelse for AGF-fansene, og det kan helt sikkert også blive det modsatte.

Igen er der ikke meget andet for end at vinde, vinde og så vinde noget mere.

Og i den øvelse skal AGF ikke forvente den mindste af den velvilje, som rivalerne føler for AGF's nye fodbold-katedral.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Nu er der nyt om Robert Skov

Kæmpebud på 16-årig

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

– Schwartau-handel giver ingen mening

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Laudrup stopper på TV 2

Canada – Marokko



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig