Derfor bør Glen ikke blive cheftræner nu i Genk

NYHEDSANALYSE: Hvorfor spekulerer belgiske medier i, at Glen Riddersholm skal overtage cheftræner-jobbet i Genk? Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen ser nærmere på en af dagens store nyhedshistorier.



Hov?

Blev Glen Riddersholm nærmest lige udnævnt til kommende Genk-cheftræner af de belgiske medier Het Laatste Nieuwsblad og VoetbalPrimeur?

Den belgiske topklub, der spiller Europa League, har haft et begivenhedsrigt 2021, og en aktuel tiendeplads i den belgiske liga har altså fået belgiske medier til at rapportere, at der er alvorlig tvivl om cheftræner John van den Broms fremtid som cheftræner, hvis man taber til topholdet og mesterklubben Club Brugge i pokalen i aften.

Så skal sportsredaktionerne i Belgien til at have taget mål til Guld-Glens jakkesæt og sætte sig ind i den tidligere danske mestertræners karriere i Danmark?

Der er ingen tvivl om, at cheftræner John van den Brom er under kraftigt pres. Men om det i så fald er Glen Riddersholm, der skal tage over, og om det er noget, den tidligere cheftræner i FC Midtjylland, AGF og SønderjyskE skal ønske sig, er jeg straks mere i tvivl om.

For et år siden overtog hollandske John van den Brom trænerjobbet i Genk.

Han kom fra Utrecht og havde i årene inden haft flot succes i AZ Alkmaar, og i Genk tog han over fra Jess Thorup, der efter en måned i klubben var sprunget på et tilbud fra FC København.

En god sæsonafslutning betød, at Genk sluttede en urolig sæson på en fin andenplads trods januarsalget af backprofilen Joakim Mæhle til Atalanta.

Men denne sæson har ikke været behagelig for Genk eller John van den Brom.

Man tabte 2-1 både hjemme og ude til Sjakhtar Donetsk i Champions League-kvalifikationen, og efter 16 runder i ligaen har man allerede tabt til Oostende, Royal Antwerp, Eupen, Charleroi, Gent, Beerschot og senest førnævnte Club Brugge, som man mødte i ligaen forleden og altså nu står over for i pokalturneringen.

Genk har et af belgisk fodbolds største budgetter og var mester så sent som i 2019, så det er helt indlysende, at midterplaceringen snart halvvejs i turneringen er et stort problem, og at det har gjort ekstra ondt både at tabe til en håndfuld på papiret mindre klubber og så til toprivalerne Club Brugge og Brian Priskes Royal Antwerp.

Derfor giver historierne om et glohedt trænersæde fin mening, og tanken om at forfremme den nyansatte danske First Team Coach er da også nærliggende.

Om det så sker, er jeg straks mere i tvivl om.

At overtage et job i en presset topklub midtvejs i sæsonen er først og fremmest brandslukning.

Jeg tiltror bestemt, at Glen Riddersholm kunne løse den opgave, så fremmed er fodbold i et land og en by 650 kilometer fra den danske grænse altså ikke.

Men er det virkelig den smarteste både for Genk at gøre brug af en træner, man lige har hyret på en kontrakt indtil 2024 til en rolle, der skal koble ungdomsafdelingen og førsteholdet? En træner, der efter eget udsagn er allermest en procestræner, der vil bygge noget op over flere år?

Er det så ikke smartere af Genk at hyre en træner, der kender den belgiske liga og dens spillere ind og ud, og som kan gøre sæsonen færdig, og så sætte Glen Riddersholm ind derfra, hvis det viser sig at være det, Genks ledelse til syvende og sidst vil med danskeren?

Det kan selvfølgelig ske, at Glen Riddersholm allerede i morgen eller en af de kommende uger bliver cheftræner. Har klubben brug for en ny mand, og får man tilbuddet, er det svært at sige nej.

Men set fra sidelinjen giver det bedre mening for parterne at finde en anden løsning, hvis den pressede cheftræner ender med at ryge, som belgiske medier altså mener at vide, at han gør inden længe.





Her er Superligaens 5 bedste højrebacker 


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

I chok over Nicolai Poulsen

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Aldrig nogensinde FCK

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Antonsens drøm slukket

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

– Lidt af en bombe

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Brøndby takker nej til to spillere

– Når jeg var alene, græd jeg

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Kæmpe brag venter fredag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris