Hov?
Blev Glen Riddersholm nærmest lige udnævnt til kommende Genk-cheftræner af de belgiske medier Het Laatste Nieuwsblad og VoetbalPrimeur?
Den belgiske topklub, der spiller Europa League, har haft et begivenhedsrigt 2021, og en aktuel tiendeplads i den belgiske liga har altså fået belgiske medier til at rapportere, at der er alvorlig tvivl om cheftræner John van den Broms fremtid som cheftræner, hvis man taber til topholdet og mesterklubben Club Brugge i pokalen i aften.
Medie: Glen Riddersholm kan overtage cheftrænerjob https://t.co/xklT203WEp
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 1, 2021
Så skal sportsredaktionerne i Belgien til at have taget mål til Guld-Glens jakkesæt og sætte sig ind i den tidligere danske mestertræners karriere i Danmark?
Der er ingen tvivl om, at cheftræner John van den Brom er under kraftigt pres. Men om det i så fald er Glen Riddersholm, der skal tage over, og om det er noget, den tidligere cheftræner i FC Midtjylland, AGF og SønderjyskE skal ønske sig, er jeg straks mere i tvivl om.
For et år siden overtog hollandske John van den Brom trænerjobbet i Genk.
Han kom fra Utrecht og havde i årene inden haft flot succes i AZ Alkmaar, og i Genk tog han over fra Jess Thorup, der efter en måned i klubben var sprunget på et tilbud fra FC København.
En god sæsonafslutning betød, at Genk sluttede en urolig sæson på en fin andenplads trods januarsalget af backprofilen Joakim Mæhle til Atalanta.
Men denne sæson har ikke været behagelig for Genk eller John van den Brom.
Man tabte 2-1 både hjemme og ude til Sjakhtar Donetsk i Champions League-kvalifikationen, og efter 16 runder i ligaen har man allerede tabt til Oostende, Royal Antwerp, Eupen, Charleroi, Gent, Beerschot og senest førnævnte Club Brugge, som man mødte i ligaen forleden og altså nu står over for i pokalturneringen.
Genk har et af belgisk fodbolds største budgetter og var mester så sent som i 2019, så det er helt indlysende, at midterplaceringen snart halvvejs i turneringen er et stort problem, og at det har gjort ekstra ondt både at tabe til en håndfuld på papiret mindre klubber og så til toprivalerne Club Brugge og Brian Priskes Royal Antwerp.
Derfor giver historierne om et glohedt trænersæde fin mening, og tanken om at forfremme den nyansatte danske First Team Coach er da også nærliggende.
Om det så sker, er jeg straks mere i tvivl om.
At overtage et job i en presset topklub midtvejs i sæsonen er først og fremmest brandslukning.
Jeg tiltror bestemt, at Glen Riddersholm kunne løse den opgave, så fremmed er fodbold i et land og en by 650 kilometer fra den danske grænse altså ikke.
Men er det virkelig den smarteste både for Genk at gøre brug af en træner, man lige har hyret på en kontrakt indtil 2024 til en rolle, der skal koble ungdomsafdelingen og førsteholdet? En træner, der efter eget udsagn er allermest en procestræner, der vil bygge noget op over flere år?
Er det så ikke smartere af Genk at hyre en træner, der kender den belgiske liga og dens spillere ind og ud, og som kan gøre sæsonen færdig, og så sætte Glen Riddersholm ind derfra, hvis det viser sig at være det, Genks ledelse til syvende og sidst vil med danskeren?
Det kan selvfølgelig ske, at Glen Riddersholm allerede i morgen eller en af de kommende uger bliver cheftræner. Har klubben brug for en ny mand, og får man tilbuddet, er det svært at sige nej.
Men set fra sidelinjen giver det bedre mening for parterne at finde en anden løsning, hvis den pressede cheftræner ender med at ryge, som belgiske medier altså mener at vide, at han gør inden længe.
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
EKSKLUSIVT
Dommerekspert: Det giver ingen mening
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
– Vi tror på et godt resultat
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
Bayern München sejrer over Sporting CP
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
