Derfor bør Glen ikke blive cheftræner nu i Genk

NYHEDSANALYSE: Hvorfor spekulerer belgiske medier i, at Glen Riddersholm skal overtage cheftræner-jobbet i Genk? Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen ser nærmere på en af dagens store nyhedshistorier.



Hov?

Blev Glen Riddersholm nærmest lige udnævnt til kommende Genk-cheftræner af de belgiske medier Het Laatste Nieuwsblad og VoetbalPrimeur?

Den belgiske topklub, der spiller Europa League, har haft et begivenhedsrigt 2021, og en aktuel tiendeplads i den belgiske liga har altså fået belgiske medier til at rapportere, at der er alvorlig tvivl om cheftræner John van den Broms fremtid som cheftræner, hvis man taber til topholdet og mesterklubben Club Brugge i pokalen i aften.

Så skal sportsredaktionerne i Belgien til at have taget mål til Guld-Glens jakkesæt og sætte sig ind i den tidligere danske mestertræners karriere i Danmark?

Der er ingen tvivl om, at cheftræner John van den Brom er under kraftigt pres. Men om det i så fald er Glen Riddersholm, der skal tage over, og om det er noget, den tidligere cheftræner i FC Midtjylland, AGF og SønderjyskE skal ønske sig, er jeg straks mere i tvivl om.

For et år siden overtog hollandske John van den Brom trænerjobbet i Genk.

Han kom fra Utrecht og havde i årene inden haft flot succes i AZ Alkmaar, og i Genk tog han over fra Jess Thorup, der efter en måned i klubben var sprunget på et tilbud fra FC København.

En god sæsonafslutning betød, at Genk sluttede en urolig sæson på en fin andenplads trods januarsalget af backprofilen Joakim Mæhle til Atalanta.

Men denne sæson har ikke været behagelig for Genk eller John van den Brom.

Man tabte 2-1 både hjemme og ude til Sjakhtar Donetsk i Champions League-kvalifikationen, og efter 16 runder i ligaen har man allerede tabt til Oostende, Royal Antwerp, Eupen, Charleroi, Gent, Beerschot og senest førnævnte Club Brugge, som man mødte i ligaen forleden og altså nu står over for i pokalturneringen.

Genk har et af belgisk fodbolds største budgetter og var mester så sent som i 2019, så det er helt indlysende, at midterplaceringen snart halvvejs i turneringen er et stort problem, og at det har gjort ekstra ondt både at tabe til en håndfuld på papiret mindre klubber og så til toprivalerne Club Brugge og Brian Priskes Royal Antwerp.

Derfor giver historierne om et glohedt trænersæde fin mening, og tanken om at forfremme den nyansatte danske First Team Coach er da også nærliggende.

Om det så sker, er jeg straks mere i tvivl om.

At overtage et job i en presset topklub midtvejs i sæsonen er først og fremmest brandslukning.

Jeg tiltror bestemt, at Glen Riddersholm kunne løse den opgave, så fremmed er fodbold i et land og en by 650 kilometer fra den danske grænse altså ikke.

Men er det virkelig den smarteste både for Genk at gøre brug af en træner, man lige har hyret på en kontrakt indtil 2024 til en rolle, der skal koble ungdomsafdelingen og førsteholdet? En træner, der efter eget udsagn er allermest en procestræner, der vil bygge noget op over flere år?

Er det så ikke smartere af Genk at hyre en træner, der kender den belgiske liga og dens spillere ind og ud, og som kan gøre sæsonen færdig, og så sætte Glen Riddersholm ind derfra, hvis det viser sig at være det, Genks ledelse til syvende og sidst vil med danskeren?

Det kan selvfølgelig ske, at Glen Riddersholm allerede i morgen eller en af de kommende uger bliver cheftræner. Har klubben brug for en ny mand, og får man tilbuddet, er det svært at sige nej.

Men set fra sidelinjen giver det bedre mening for parterne at finde en anden løsning, hvis den pressede cheftræner ender med at ryge, som belgiske medier altså mener at vide, at han gør inden længe.



Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Thomas Frank afviser at tale om det

– Det er fuldkommen meningsløst

AaB-talent prøver sig af i Italien

Viktor Claesson bliver i FC København

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’