Fra Tipsbladets papirudgave fredag 28. januar
Trænere, sportsdirektører, klubejere og holdkammerater vil så nødig af med de bedste spillere i klubben, og i FC Midtjyllands tilfælde kan man høre denne fortælling om de to vigtige brasilianere Evander og Paulinho.
Evander er den store profil, der med god grund løber med megen af opmærksomheden med sit touch og fremragende blik for den rette aflevering, for ikke at tale om et giftigt spark og viljen til at bruge dette, der har givet ham en scoring på FCM-resumeet i omtrent hver fjerde kamp.
Men Paulinho fortjener også at blive nævnt med det spil, han leverer, for sammen med Kevin Diks i FC København er han for mig den bedste back i rækken og en spiller, der trods enkelte fejl viste i Champions League, at han kan spille med i et højere tempo end Superligaens.
Men hvorfor fremhæve de to? Det hænger sammen med passet.
Det store navn her i januar for FC Midtjylland har indtil videre været Vágner Love, en 37-årig forward med 20 A-landskampe for Brasilien. Selvom de ligger langt tilbage i den unge del af karrieren, er det stadig et navn, der klinger i Brasilien.
Men det er Evander og Paulinho, der er de vigtige for FC Midtjylland her i 2022, og her tænker jeg ikke så meget jagten på DM-guld, som ellers er rigeligt vigtig, men de to spilleres status som salgsemner.
Med rekordkøbet Marrony i færd med en i bedste fald langsom start i klubben har FC Midtjylland i den grad brug for de gode historier og dem leverer Paulinho og Evander med deres spil, men så sandelig også, hvis de bliver banket afsted til udlandet for en masse millioner til sommer.
FC Midtjylland har haft god gavn af de to brasilianere, og Svend Graversen sagde for en uge siden til nærværende chefredaktør, at han kun meget nødig vil af med Evander. Men for FC Midtjyllands enorme Brasilien-satsning er det afgørende at få solgt en af de brasilianske spillere dyrt, og det skulle meget gerne være i år, som jeg ser det; fire år efter Evander kom til klubben som den første.
Med Graversens ord har klubben skabt sig et navn i Brasilien, ikke blandt almindelige mennesker men i fodboldbranchen, hvor spillere, agenter og klubber nu er klar over, hvad FC Midtjylland er for en størrelse.
Man har set brasilianerne have personlig succes i Champions League og Europa League, vinde mesterskaber og for Evanders vedkommende være på tale til OL-holdet i Tokyo i 2021, og købet af Marrony fra en af Brasiliens større klubber var bestemt en nyhed i juli og august.
Hvis FCM river 75-100 millioner kroner i kassen for Evander til en af de største ligaer i Europa eller en topklub i Portugal, Tyrkiet eller Rusland, bliver rekrutteringsarbejdet i Brasilien endnu lettere i de kommende år for FC Midtjylland, og man skal ikke være i tvivl om, at det er en satsning, vicemestrene har til sinds at fortsætte.
Det handler ikke en gang så meget om pengene, som man sikkert også kunne få ved at sælge spillere som Gustav Isaksen eller Frank Onyedika – for FC Midtjylland har det langt større værdi end de gode penge, man kommer til at få for de to brasilianske profiler.
Marronys startvanskeligheder gør ikke vigtigheden af et godt salg mindre, så hold godt øje med de to FCM-esser på markedet, selv om det vil være overraskende, hvis de skal afsted allerede en af de kommende dage i stedet for til sommer.
Husk Tipsbladet fredag 28. januar!

LIVE
LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
AVIS
Ny melding om fremtiden
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Kæk Wass: Han filmede!
Henter FC København-spiller
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
