Det er noget af en sommer for danske fodboldtrænere og ledere.
FC Nordsjællands cheftræner Johannes Hoff Thorup flytter til Norwich for at føre den ambitiøse Championship-klub mod Premier League.
Med sig har han den tidligere Superliga-vinder og erfarne toptræner Glen Riddersholm som assistent.
Brian Priske flytter fra Sparta Prag til Feyenoord for en transfersum på 11 millioner kroner og henter måske indtil flere danske trænere og specialister med sig fra Prag og andre jobs i fodboldverdenen.
I Prag erstattes Priske af sin hidtidige assistenttræner Lars Friis, der har gjort indtryk på ledelsen hos de to seneste sæsoners tjekkiske mestre, der nu vil bryde porten til Champions League ind med den tidligere cheftræner og assistenttræner fra Superligaen og Brentford.
I Bundesligaen har Bo Svensson fået job som cheftræner i kultklubben Union Berlin, der kommer fra en svær sæson med Champions League og drama lige over nedrykningsstregen, mens navnebroren Bo Henriksen fortsætter i Svenssons tidligere stilling i Mainz efter at have sikret den klub en mirakuløs overlevelse i foråret.
Tilbage i England har Thomas Frank været højt på kandidatlisten i klubber som Liverpool, Chelsea og Manchester United og givetvis andre steder, Jon Dahl Tomasson er i sit første år som svensk förbundskapten, Jess Thorup og Brian Riemer gearer op til nye sæsoner i Augsburg og Anderlecht, og i Sverige og Norge og en række andre lande arbejder danske cheftrænere og assistenttrænere med mod på mere.

1. juli rykker Peter Christiansen fra FC København til VfL Wolfsburg, Jesper Fredberg jagter succes og rivalen Club Brugge som sportsdirektør i Anderlecht, og i Southampton knokler Rasmus Ankersen med at skabe endnu et multiklub-ejerskaber, der ligesom City Football Group og Red Bull rent faktisk har succes.
I London har Johan Lange måske det største job af alle som teknisk direktør for Tottenham Hotspur med Frederik Leth i organisationen.
Og i de kommende måneder kan flere danskere snildt slutte sig til flokken.
Attraktive egenskaber
Danske trænere og ledere er i høj kurs derude, og det virker ikke tilfældigt.
De danske trænere har helt sikkert et stærkt taktisk fundament og kan afvikle en kamp og en sæson.

Men set fra denne stol er der nogle fællestræk, der gør dem egnede og får udenlandske direktører og klubejere til at fatte interesse.
Det handler meget om evnen til at tænke i helheder, arbejde struktureret og få individer til at passe ind i kollektiver og omvendt.
Det lyder måske meget fluffy, men det har vist sig at fungere.
I flokken af danske bosser er der få, hvis nogen, der forfølger magten for magtens skyld, nyder at køre andre mennesker over eller kun tænker en halvsæson frem ad gangen og er røv-ligeglade med, om de forlader klubben i ruiner.
Og det lægger de udenlandske klubejere og rekrutteringsspecialister mærke til.
Nye generationer af spillere trives langt bedre med de tydelige og retfærdige rammer, danskerne formår at skabe, mens tidligere generationers alfa-hanner løber ind i voldsomme problemer, når de som trænere og sportschefer forsøger at tromle alt og alle.
Det fungerer, også i ultra-kompetitive miljøer som topfodbold, og kaster point af sig på banen.
Flere på vej
Den slags er guf for udenlandske klubber, der gerne vil spille med unge folk og sælge dem dyrt, som de Superliga-topklubber, de danske trænere og chefer kommer fra, formår.
Og så er der givetvis også et element af trend over det – Thomas Franks og Bo Svenssons præstationer og Hjulmand og Tomassons med landsholdet har gjort trænerne i næste geled mere interessante, ligesom PC’s salg af Wind og Grabara vil Wolfsburg-bestyrelsen til at tænke videre.
Og apropos tænke, så kan Jacob Neestrup og Thomas Thomasberg passende gøre sig deres tanker om fremtiden.
Før de to skal vi tilbage til Kent Nielsen for at finde en Superliga-vindende cheftræner, der ikke lige nu har et job i udlandet, og mon ikke, trends eller ej, at de også i en ikke al for fjern fremtid får muligheden, hvis de vil afsted.
LIVE
TransferLIVE: Køber Marc Guehi til spotpris
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
Verdensstjernes søn landet i København
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
NYHEDER
Topscorer færdig
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
MEDIE
På blokken i danskerklub
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
– Vi er pressede
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER