FC København sættes i forbindelse med den belgiske angriber Cyriel Dessers, der blev fotograferet sammen med FCK’s træner Jess Thorup og sportsdirekør Peter Christiansen i Tivoli for nogle dage siden.
Ifølge Tipsbladets oplysninger kræver Genk seks millioner euro (knap 45 millioner kroner), hvis de skal sælge til FCK.
Vi har set nærmere på, hvad der er på spil for parterne, og hvorfor en mulig aftale med Dessers ikke bare handler om at finde en enkelt angriber.
Hvad vil FC København?
Have en angriber, der kan hjælpe til i to CL-kvalkampe og være en profil i et hektisk efterår og en vigtig sæson.
Se billedet: FCK-bosser i møde med Genk-stjerne https://t.co/XKCudCAIYi
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) July 26, 2022
Man blev fotograferet i Tivoli i et møde med Dessers, og selvfølgelig var det del af en potentiel rekruttering.
Den pris, Genk søger at få fra FCK, virker til gengæld for høj til, at københavnerne vil lege med.
Hvad vil Cyriel Dessers?
Vi ved det strengt taget ikke, men mon ikke det at spille fodbold, score mål, spille interessante kampe, bo et godt sted og tjene gode penge vægter højt.
Belgieren, der har været omkring Nigerias landshold, har scoret flittigt i alle sine klubber, indtil det gik lidt i stå i Genk.
Hans CV kan øjne af en større liga end Superligaen, men vi må formode, at FCK er en reel mulighed, når han kommer til Danmark for at møde sportsdirektøren og hans måske kommende cheftræner, han jo også kender fra deres fælles tid i Genk.
Hvad vil Genk?
Have op til seks millioner euro for Dessers, som man købte for fire millioner euro i Heracles i 2020.
Analyse
FC København handlede massivt ind, da Jonas Wind i vinter blev solgt, men det afholder ikke klubben fra at se efter en ny mand denne sommer.
Den relativt beskedne målhøst i foråret fra de nye folk og den store mulighed for at komme i CL-gruppespillet gør det oplagt, at FCK henter en angriber.
Det kan man også regne ud i udlandet blandt klubber og agenter, og det gør ikke nødvendigvis Peter Christiansens opgave lettere, selvom mange naturligvis selv byder sig til – både agenter med klienter med udlængsel og klubber, der gerne vil afhænde folk.
Den opmærksomhed er ikke et problem.
Sværere bliver det til gengæld, når FCK selv viser interesse.
Ligesom danske topklubber skruer vildt op for prisen, hvis en Premier League-klub er interesseret, ved man godt på markedet, at FCK vil have en angriber før to vitale kvalkampe til et strategisk vigtigt Champions League-gruppespil.
Det virker ikke sandsynligt, at Genk kan få samtlige seks millioner euro for Dessers efter udlejningen til Feyenoord, der endda skal have sagt nej til at købe angriberen for fire millioner euro, svarende til 30 millioner kroner.
Belgierne vil nok også forsøge at booste prisen med henvisning til billedet af Dessers, dennes agent og D’herrer Thorup og Christiansen i Tivoli, præcis som Lazio pressede FCK i Vavro-aftalen efter dennes offensive bemærkninger om den romerske klub i en meget spøjs video.
Dessers spillede fra start i udekampen mod Club Brugge i sidste weekend og scorede (Brugge vandt 3-2 med Andreas Skov Olsen som dobbelt målscorer), hvilket i den belgiske klubs også skal understrege, at man ikke bare forærer Dessers væk.
Belgierne kan satse på, at behovet bliver stort nok hos FCK eller en anden klub, eller give sig og finde et kompromis, som jo kunne betinge et eller flere millionbeløb af FCK’s europæiske succes.
Og så skal man ikke glemme, at der jo findes mange angribere, og at FCK og ‘PC’ med garanti har andre kandidater, ligesom Genk er ret ligeglad med, om Dessers skal fortsætte i København, Los Angeles eller en anden destination, hvor nogen vil betale.
Seks millioner euro virker for dyrt for FCK – ikke fordi man ikke kan, men fordi man ikke vil have den inflation, det vil give i de kommende år, hver gang FCK spørger på en spiller.
Det bliver vel svært at ramme mere end fire millioner euro, cirka 30 millioner kroner, og det er endda meget, nu hvor Feyenoord altså ikke indfriede en frikøbsklausul i den vægtklasse.
Når FCK i dag kigger på Superliga-profiler, taler man i branchen med et glimt i øjet om priser på både fire og fem millioner euro, så også på den led skal københavnerne passe på med ikke at ende i en situation, hvor alle nærmest kræver belgiske eller tyske beløb, så snart det nuværende danske mesterhold melder sig på banen.
Så det er ikke kun et spørgsmål om at byde, til Genk giver sig, men med tre uger til Champions League-kvalkampene er der også en klar deadline, hvis man ellers tror på, at en ny angriber med meget kort tilløb kan gøre en forskel i jagten på det første gruppespil i den ypperste turnering siden 2016.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Hvem holder partilederne med i fodbold?
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Riemer melder stjerne klar
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Klar besked til danske debutanter
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere