FC København sættes i forbindelse med den belgiske angriber Cyriel Dessers, der blev fotograferet sammen med FCK’s træner Jess Thorup og sportsdirekør Peter Christiansen i Tivoli for nogle dage siden.
Ifølge Tipsbladets oplysninger kræver Genk seks millioner euro (knap 45 millioner kroner), hvis de skal sælge til FCK.
Vi har set nærmere på, hvad der er på spil for parterne, og hvorfor en mulig aftale med Dessers ikke bare handler om at finde en enkelt angriber.
Hvad vil FC København?
Have en angriber, der kan hjælpe til i to CL-kvalkampe og være en profil i et hektisk efterår og en vigtig sæson.
Se billedet: FCK-bosser i møde med Genk-stjerne https://t.co/XKCudCAIYi
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) July 26, 2022
Man blev fotograferet i Tivoli i et møde med Dessers, og selvfølgelig var det del af en potentiel rekruttering.
Den pris, Genk søger at få fra FCK, virker til gengæld for høj til, at københavnerne vil lege med.
Hvad vil Cyriel Dessers?
Vi ved det strengt taget ikke, men mon ikke det at spille fodbold, score mål, spille interessante kampe, bo et godt sted og tjene gode penge vægter højt.
Belgieren, der har været omkring Nigerias landshold, har scoret flittigt i alle sine klubber, indtil det gik lidt i stå i Genk.
Hans CV kan øjne af en større liga end Superligaen, men vi må formode, at FCK er en reel mulighed, når han kommer til Danmark for at møde sportsdirektøren og hans måske kommende cheftræner, han jo også kender fra deres fælles tid i Genk.
Hvad vil Genk?
Have op til seks millioner euro for Dessers, som man købte for fire millioner euro i Heracles i 2020.
Analyse
FC København handlede massivt ind, da Jonas Wind i vinter blev solgt, men det afholder ikke klubben fra at se efter en ny mand denne sommer.
Den relativt beskedne målhøst i foråret fra de nye folk og den store mulighed for at komme i CL-gruppespillet gør det oplagt, at FCK henter en angriber.
Det kan man også regne ud i udlandet blandt klubber og agenter, og det gør ikke nødvendigvis Peter Christiansens opgave lettere, selvom mange naturligvis selv byder sig til – både agenter med klienter med udlængsel og klubber, der gerne vil afhænde folk.
Den opmærksomhed er ikke et problem.
Sværere bliver det til gengæld, når FCK selv viser interesse.
Ligesom danske topklubber skruer vildt op for prisen, hvis en Premier League-klub er interesseret, ved man godt på markedet, at FCK vil have en angriber før to vitale kvalkampe til et strategisk vigtigt Champions League-gruppespil.
Det virker ikke sandsynligt, at Genk kan få samtlige seks millioner euro for Dessers efter udlejningen til Feyenoord, der endda skal have sagt nej til at købe angriberen for fire millioner euro, svarende til 30 millioner kroner.
Belgierne vil nok også forsøge at booste prisen med henvisning til billedet af Dessers, dennes agent og D’herrer Thorup og Christiansen i Tivoli, præcis som Lazio pressede FCK i Vavro-aftalen efter dennes offensive bemærkninger om den romerske klub i en meget spøjs video.
Dessers spillede fra start i udekampen mod Club Brugge i sidste weekend og scorede (Brugge vandt 3-2 med Andreas Skov Olsen som dobbelt målscorer), hvilket i den belgiske klubs også skal understrege, at man ikke bare forærer Dessers væk.
Belgierne kan satse på, at behovet bliver stort nok hos FCK eller en anden klub, eller give sig og finde et kompromis, som jo kunne betinge et eller flere millionbeløb af FCK’s europæiske succes.
Og så skal man ikke glemme, at der jo findes mange angribere, og at FCK og ‘PC’ med garanti har andre kandidater, ligesom Genk er ret ligeglad med, om Dessers skal fortsætte i København, Los Angeles eller en anden destination, hvor nogen vil betale.
Seks millioner euro virker for dyrt for FCK – ikke fordi man ikke kan, men fordi man ikke vil have den inflation, det vil give i de kommende år, hver gang FCK spørger på en spiller.
Det bliver vel svært at ramme mere end fire millioner euro, cirka 30 millioner kroner, og det er endda meget, nu hvor Feyenoord altså ikke indfriede en frikøbsklausul i den vægtklasse.
Når FCK i dag kigger på Superliga-profiler, taler man i branchen med et glimt i øjet om priser på både fire og fem millioner euro, så også på den led skal københavnerne passe på med ikke at ende i en situation, hvor alle nærmest kræver belgiske eller tyske beløb, så snart det nuværende danske mesterhold melder sig på banen.
Så det er ikke kun et spørgsmål om at byde, til Genk giver sig, men med tre uger til Champions League-kvalkampene er der også en klar deadline, hvis man ellers tror på, at en ny angriber med meget kort tilløb kan gøre en forskel i jagten på det første gruppespil i den ypperste turnering siden 2016.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Sænker prisen mod Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
David Nielsen har sagt op
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Giver to spillere livstidskarantæne
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
FC København skriver kontrakt med juvel
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
I forhandlinger med Nartey
Vil have ham væk fra FC København
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
