Du vil være savnet, Viktor Fischer

KOMMENTAR: Viktor Fischer stopper i dag karrieren, og Tipsbladets Troels Bager Thøgersen kommer til at savne ham, uanset hvor frustrerende det somme tider var at følge den offensive profil.



I betragtning af at han trods alt kun spillede 21 A-landskampe, er Viktor Fischer en fodboldspiller, der betyder noget for mange mennesker.

For AGF helt tilbage i tiden er han en af dem, der slap væk, hvilket århusianerne siden har repareret på ved at hente Mikael Anderson og Mikkel Duelund, der gik i fodsporene på Viktor Fischer og tog til akademiet i Ikast.

På sin vis er han det også i FC Midtjylland, for han var da om nogen en af dem, man selv skulle have spillet med i stedet for at gribe til et tidligt salg for at fylde en slunken pengekasse, præcis som FCM også gjorde med Joachim Andersen.

Men det største ‘what if’ må næsten være i Amsterdam, hvor Viktor Fischer en kort, strålende stund simpelthen lignede en kommende Ballon d’Or-kandidat og topspiller oppe på FC Barcelona-niveau, indtil en skade torpederede opturen i de måneder, hvor Fischer gjorde klar til at sige farvel til teenage-årene.

Det blev aldrig lige så godt igen.

Topfodbold kan være møghamrende hårdt, og det var det for Viktor Fischer, i hvert fald set udefra.

Skader var der flere af, også i FC København, hvor Fischer begyndte så fantastisk i 2018, men siden fadede væk, både når vi så ham spille og i de bagvedliggende data, der er blevet så centrale i moderne fodbold.

195895

Ståle Solbakken taler her til aften om ikke at være overrasket, og det kan jeg da heller ikke sige at være efter det, der har lignet frustrerende forløb i Antwerp og senest i AIK, hvor Fischer slet ikke kunne gøre sig gældende, som han selv og vi andre forventede, alt imens 2018-mestrene sank mod bunden i Allsvenskan

Selvfølgelig tænker man ‘hvad nu hvis’, men jeg synes bestemt ikke, Fischers karriere og virke har været en trist historie, tværtimod.

Det er fair nok, at han har pisset mange af jer af. Gu’ har han været øretæveindbydende, især da han kom hjem til Danmark og overhovedet ikke talte i klichéer om at spille for holdet og bøje nakken.

Han ramte en nerve hos andre klubbers fans, og hos nogle var det for meget, men han gav også en verbal lige højre til homofobi og den generelle idé om, at man må sige hvad som helst ved andre, der ikke lige er i ens egen kreds.

Og hvor kunne han dog spille fodbold, når kroppen tillod det.

314 kampe og 81 mål blev det til på klubplan, 45 kampe på ungdomslandsholdene og under Morten Olsen og Åge Hareide på A-landsholdet, tre mesterskaber, en tur til VM.

Viktor Fischer var en fremragende fodboldspiller, så længe han kunne være det, og han bidrog, bevidst eller ej, til at gå gøre op med en konform, konservativ og stereotyp fodboldverden ved at være sig selv.

Han har stensikkert været irriterende at spille mod og somme tider sammen med.

Men Viktor Fischer var én, man forholdt sig til, hvad end man var træner i en Champions League-klub eller stod i kø til pølseboden på et Superliga-stadion omkring 2018 og 2019.

Han var en, selv dem, der ikke fulgte med i resultaterne hver weekend, kendte, og fodbold er en smule fattigere uden ham, selvom der ikke har været mange store oplevelser i de seneste år.







EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Mbappé afviser teori

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Han ville være guf for større Superliga-klubber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Alexander Lind blæst bagover

– Presset er på Danmark!

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Dansker drillet af Mourinho

Josip Radošević på samtlige forsider



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Viser målform før vigtig landskamp

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

FC Midtjylland misser gylden chance

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

The Gunners deprimerer The Blues

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

– Glem 4-4-4-4-0

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende