I betragtning af at han trods alt kun spillede 21 A-landskampe, er Viktor Fischer en fodboldspiller, der betyder noget for mange mennesker.
For AGF helt tilbage i tiden er han en af dem, der slap væk, hvilket århusianerne siden har repareret på ved at hente Mikael Anderson og Mikkel Duelund, der gik i fodsporene på Viktor Fischer og tog til akademiet i Ikast.
På sin vis er han det også i FC Midtjylland, for han var da om nogen en af dem, man selv skulle have spillet med i stedet for at gribe til et tidligt salg for at fylde en slunken pengekasse, præcis som FCM også gjorde med Joachim Andersen.
Men det største ‘what if’ må næsten være i Amsterdam, hvor Viktor Fischer en kort, strålende stund simpelthen lignede en kommende Ballon d’Or-kandidat og topspiller oppe på FC Barcelona-niveau, indtil en skade torpederede opturen i de måneder, hvor Fischer gjorde klar til at sige farvel til teenage-årene.
Det blev aldrig lige så godt igen.
Topfodbold kan være møghamrende hårdt, og det var det for Viktor Fischer, i hvert fald set udefra.
Skader var der flere af, også i FC København, hvor Fischer begyndte så fantastisk i 2018, men siden fadede væk, både når vi så ham spille og i de bagvedliggende data, der er blevet så centrale i moderne fodbold.

Ståle Solbakken taler her til aften om ikke at være overrasket, og det kan jeg da heller ikke sige at være efter det, der har lignet frustrerende forløb i Antwerp og senest i AIK, hvor Fischer slet ikke kunne gøre sig gældende, som han selv og vi andre forventede, alt imens 2018-mestrene sank mod bunden i Allsvenskan
Selvfølgelig tænker man ‘hvad nu hvis’, men jeg synes bestemt ikke, Fischers karriere og virke har været en trist historie, tværtimod.
Det er fair nok, at han har pisset mange af jer af. Gu’ har han været øretæveindbydende, især da han kom hjem til Danmark og overhovedet ikke talte i klichéer om at spille for holdet og bøje nakken.
Han ramte en nerve hos andre klubbers fans, og hos nogle var det for meget, men han gav også en verbal lige højre til homofobi og den generelle idé om, at man må sige hvad som helst ved andre, der ikke lige er i ens egen kreds.
Og hvor kunne han dog spille fodbold, når kroppen tillod det.
314 kampe og 81 mål blev det til på klubplan, 45 kampe på ungdomslandsholdene og under Morten Olsen og Åge Hareide på A-landsholdet, tre mesterskaber, en tur til VM.
Viktor Fischer var en fremragende fodboldspiller, så længe han kunne være det, og han bidrog, bevidst eller ej, til at gå gøre op med en konform, konservativ og stereotyp fodboldverden ved at være sig selv.
Han har stensikkert været irriterende at spille mod og somme tider sammen med.
Men Viktor Fischer var én, man forholdt sig til, hvad end man var træner i en Champions League-klub eller stod i kø til pølseboden på et Superliga-stadion omkring 2018 og 2019.
Han var en, selv dem, der ikke fulgte med i resultaterne hver weekend, kendte, og fodbold er en smule fattigere uden ham, selvom der ikke har været mange store oplevelser i de seneste år.
LIVE
LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Iran kommer med krav før VM
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
STORT INTERVIEW