Du vil være savnet, Viktor Fischer

KOMMENTAR: Viktor Fischer stopper i dag karrieren, og Tipsbladets Troels Bager Thøgersen kommer til at savne ham, uanset hvor frustrerende det somme tider var at følge den offensive profil.



I betragtning af at han trods alt kun spillede 21 A-landskampe, er Viktor Fischer en fodboldspiller, der betyder noget for mange mennesker.

For AGF helt tilbage i tiden er han en af dem, der slap væk, hvilket århusianerne siden har repareret på ved at hente Mikael Anderson og Mikkel Duelund, der gik i fodsporene på Viktor Fischer og tog til akademiet i Ikast.

På sin vis er han det også i FC Midtjylland, for han var da om nogen en af dem, man selv skulle have spillet med i stedet for at gribe til et tidligt salg for at fylde en slunken pengekasse, præcis som FCM også gjorde med Joachim Andersen.

Men det største ‘what if’ må næsten være i Amsterdam, hvor Viktor Fischer en kort, strålende stund simpelthen lignede en kommende Ballon d’Or-kandidat og topspiller oppe på FC Barcelona-niveau, indtil en skade torpederede opturen i de måneder, hvor Fischer gjorde klar til at sige farvel til teenage-årene.

Det blev aldrig lige så godt igen.

Topfodbold kan være møghamrende hårdt, og det var det for Viktor Fischer, i hvert fald set udefra.

Skader var der flere af, også i FC København, hvor Fischer begyndte så fantastisk i 2018, men siden fadede væk, både når vi så ham spille og i de bagvedliggende data, der er blevet så centrale i moderne fodbold.

195895

Ståle Solbakken taler her til aften om ikke at være overrasket, og det kan jeg da heller ikke sige at være efter det, der har lignet frustrerende forløb i Antwerp og senest i AIK, hvor Fischer slet ikke kunne gøre sig gældende, som han selv og vi andre forventede, alt imens 2018-mestrene sank mod bunden i Allsvenskan

Selvfølgelig tænker man ‘hvad nu hvis’, men jeg synes bestemt ikke, Fischers karriere og virke har været en trist historie, tværtimod.

Det er fair nok, at han har pisset mange af jer af. Gu’ har han været øretæveindbydende, især da han kom hjem til Danmark og overhovedet ikke talte i klichéer om at spille for holdet og bøje nakken.

Han ramte en nerve hos andre klubbers fans, og hos nogle var det for meget, men han gav også en verbal lige højre til homofobi og den generelle idé om, at man må sige hvad som helst ved andre, der ikke lige er i ens egen kreds.

Og hvor kunne han dog spille fodbold, når kroppen tillod det.

314 kampe og 81 mål blev det til på klubplan, 45 kampe på ungdomslandsholdene og under Morten Olsen og Åge Hareide på A-landsholdet, tre mesterskaber, en tur til VM.

Viktor Fischer var en fremragende fodboldspiller, så længe han kunne være det, og han bidrog, bevidst eller ej, til at gå gøre op med en konform, konservativ og stereotyp fodboldverden ved at være sig selv.

Han har stensikkert været irriterende at spille mod og somme tider sammen med.

Men Viktor Fischer var én, man forholdt sig til, hvad end man var træner i en Champions League-klub eller stod i kø til pølseboden på et Superliga-stadion omkring 2018 og 2019.

Han var en, selv dem, der ikke fulgte med i resultaterne hver weekend, kendte, og fodbold er en smule fattigere uden ham, selvom der ikke har været mange store oplevelser i de seneste år.



Barcelona rykker fra

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Johannes Hoff Thorup er på listen

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

FC København nærmer sig Ilyas Houira

I svime over Oscar Schwartau

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Store navne kan forlade Brøndby IF

Intet aftryk!

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

To danskere færdige i norsk klub

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”