BIF også fortabt efter Pukki, Wilczek og Makienok

KOMMENTAR: Brøndby har før mistet forwards, man på ingen måde kunne undvære. Men mon ikke der alligevel er liv efter salget af Mikael Uhre?



Februar 2020: Hvordan skal Brøndby klare sig i Superligaen uden Kamil Wilczek, solgt til Göztepe, og Hany Mukhtar og Dominik Kaiser, de tre mest målfarlige Brøndby-spillere, der til sammen havde scoret 25 af 37 efterårsmål i 2019?

Sommeren 2018: Hvordan kunne Brøndby dog lade Teemu Pukki tage til Norwich på fri transfer? Uden ham kunne Brøndby ikke score.

Det har været et fast ritual. Simon Makienok, Morten ”Duncan” Rasmussen, Johan Elmander ja helt tilbage til Ebbe Sand har Brøndby de fleste sæsoner været i stand til at skabe angribere med topscorerformat, og nærmest hver gang har det set umuligt ud for afløserne.

Nu er det Mikael Uhre, Brøndby skal leve uden, den skattede angriber, der havde spillet 270 minutter og scoret et enkelt ligamål i sæsonen, da Kamil Wilczek blev solgt til Tyrkiet for to år siden.

Uhres effektivitet og hovedrolle i mesterskabet er svær at overvurdere, og kan han bare nogenlunde bevare effektiviteten i feltet i USA, bliver den populære forward et hit i Philadelphia.

Så hvad gør Brøndby nu?

Den 22-årige svensker Carl Björk kommer oppe fra Umeå i det nordlige Sverige og har spillet på lån i lille Sylvia IF i det svenske divisionssystem, indtil han fik og greb chancen i moderklubben IFK Norrköping i 2021.

Brøndby betalte nogle få millioner kroner for angriberen, der er et par år ældre end de andre unge køb, Brøndby har gjort i Sverige i de seneste år, men som transfer ligner det mere købene af Rasmus Wikström og Oscar Fallenius, end de tocifrede millionbeløb, som FC Midtjylland og især rivalen FC København har kastet efter offensive spillere i januar.

Marko Divkovic blev lejet af Dunajska Strada sidste sommer og er det andet bud på den forward, der skal spille ved siden af Simon Hedlund, den arbejdsomme svensker, der kommer til at fylde i starten.

Hvem af dem der løfter opgaven, det aner jeg ikke. Det tror jeg ikke, Niels Frederiksen og Carsten V. Jensen reelt gør, ud over at de selvfølgelig kan se en vej frem for begge unge forwards.

Men den rituelle frygt for, at alt er ovre og klubben er i dybe problemer, behøver altså ikke forvandle sig til virkelighed.

Når man ser Brøndbys evne til at finde topscorere i det seneste årti, er det svært at skælde Carsten V. Jensen alt for meget ud for ikke at bruge FCM- eller FC København-penge, selvom de angiveligt var stillet til rådighed af klubejer Jan Bech Andersen.

Foråret 2020, hvor Brøndby senest stod i en lignende situation, var ikke noget offensivt festfyrværkeri, men det var også et meget godt eksempel på, at en klubs fremtid ikke altid står og falder med, om man omgående får købt den rette erstatning, når topscoreren bliver solgt. Og at afløseren nogle gange kan findes der, man mindst venter det.

Så Brøndby-fans: Fat mod, også hvis de kommende spillerunder bliver noget mere triste, end de havde været med Uhre og Frendrup i klubben.





LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Cooper med kontant transfermelding

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

– Han er bare ren verdensklasse!

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Storklub har taget kontakt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

AaB-angriber på vej til Serie A

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Henter Kamil Wilczek

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Gravesen med vild Neestrup-melding

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Transferudmelding fra Vallys

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Choktransfer på vej? 

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg