Februar 2020: Hvordan skal Brøndby klare sig i Superligaen uden Kamil Wilczek, solgt til Göztepe, og Hany Mukhtar og Dominik Kaiser, de tre mest målfarlige Brøndby-spillere, der til sammen havde scoret 25 af 37 efterårsmål i 2019?
Sommeren 2018: Hvordan kunne Brøndby dog lade Teemu Pukki tage til Norwich på fri transfer? Uden ham kunne Brøndby ikke score.
Det har været et fast ritual. Simon Makienok, Morten ”Duncan” Rasmussen, Johan Elmander ja helt tilbage til Ebbe Sand har Brøndby de fleste sæsoner været i stand til at skabe angribere med topscorerformat, og nærmest hver gang har det set umuligt ud for afløserne.
Nu er det Mikael Uhre, Brøndby skal leve uden, den skattede angriber, der havde spillet 270 minutter og scoret et enkelt ligamål i sæsonen, da Kamil Wilczek blev solgt til Tyrkiet for to år siden.
Uhres effektivitet og hovedrolle i mesterskabet er svær at overvurdere, og kan han bare nogenlunde bevare effektiviteten i feltet i USA, bliver den populære forward et hit i Philadelphia.
Så hvad gør Brøndby nu?
Den 22-årige svensker Carl Björk kommer oppe fra Umeå i det nordlige Sverige og har spillet på lån i lille Sylvia IF i det svenske divisionssystem, indtil han fik og greb chancen i moderklubben IFK Norrköping i 2021.
Brøndby betalte nogle få millioner kroner for angriberen, der er et par år ældre end de andre unge køb, Brøndby har gjort i Sverige i de seneste år, men som transfer ligner det mere købene af Rasmus Wikström og Oscar Fallenius, end de tocifrede millionbeløb, som FC Midtjylland og især rivalen FC København har kastet efter offensive spillere i januar.
Marko Divkovic blev lejet af Dunajska Strada sidste sommer og er det andet bud på den forward, der skal spille ved siden af Simon Hedlund, den arbejdsomme svensker, der kommer til at fylde i starten.
Hvem af dem der løfter opgaven, det aner jeg ikke. Det tror jeg ikke, Niels Frederiksen og Carsten V. Jensen reelt gør, ud over at de selvfølgelig kan se en vej frem for begge unge forwards.
Men den rituelle frygt for, at alt er ovre og klubben er i dybe problemer, behøver altså ikke forvandle sig til virkelighed.
Når man ser Brøndbys evne til at finde topscorere i det seneste årti, er det svært at skælde Carsten V. Jensen alt for meget ud for ikke at bruge FCM- eller FC København-penge, selvom de angiveligt var stillet til rådighed af klubejer Jan Bech Andersen.
Foråret 2020, hvor Brøndby senest stod i en lignende situation, var ikke noget offensivt festfyrværkeri, men det var også et meget godt eksempel på, at en klubs fremtid ikke altid står og falder med, om man omgående får købt den rette erstatning, når topscoreren bliver solgt. Og at afløseren nogle gange kan findes der, man mindst venter det.
Så Brøndby-fans: Fat mod, også hvis de kommende spillerunder bliver noget mere triste, end de havde været med Uhre og Frendrup i klubben.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
TOPNYHED
