I efteråret og i januar anbefalede jeg højt og tydeligt, at Christian Eriksen skulle skifte væk fra Inter. Jeg skrev og sagde det igen og igen, for med Antonio Conte som Inter-træner havde den danske virtuos intet at stille i Milano.
Jeg tog godt og grundigt fejl, og det tager jeg 100 procent på mig.
Jeg undervurderede, hvor meget Christian Eriksen kunne få ud af at være standhaftig, og selvom Conte-bold stadig ikke er et nær så godt match for Eriksen som ekstræneren Pochettino med hans vægt på angrebsspil og positiv kollektivisme, har danskeren spillet en flot rolle og har leveret tiltrængte ideer til Contes maskinfodbold.
Kan et klubskifte stadig give mening?
Måske, men så skal det nærmere være fordi, at Inters kinesiske ejer er voldsomt presset af økonomiske problemer og forsøger at få spillerne til at afstå løn, end at Eriksen skal søge væk for at få spilletid.
Men et skifte er blevet mindre vigtigt nu– både i Inter, især hvis der kommer en ny ejer, og i en anden klub kan de kommende sæsoner byde på nye højdepunkter, selvom Contes stil endnu ikke har givet den store succes i Champions League.
At Christian Eriksen ikke råber og skriger eller flækker en rival på langs til træning betyder ikke, at han ikke er en fighter.
Der er andre måder at være fodboldspiller på end at være en ekstrovert egoist, og det er dejligt at se et solidt og afdæmpet menneske vise, hvad det at kæmpe indædt for noget også kan se ud.
Christian Eriksen er på flere niveauer et perfekt forbillede for drenge og piger, der gerne vil være fodboldspillere, og jeg har den dybeste respekt for, at han insisterede på at kæmpe sig ind i varmen, selvom der gik et helt år og det meste af en coronakrise.
Nu er der kun 29 dage til, at Eriksen og Danmark spiller EM-kamp i Parken mod Finland.
7-9-13 er de danske landsholdsspillere gået nogenlunde fri af større skader, og for Christian Eriksen kan de ufrivilligt mange kampe på bænken og tribunen i 2020 nu blive til hans fordel.
For kroppen bliver bare mindre slidt, når den ikke står på to gange 90 minutter hver uge.
EM kan vise sig at blive et udskilningsløb for de få rå, der ikke er totalt drænet efter de vildeste 15 måneder i moderne fodboldhistorie, og der står få profiler med så gode kort, som Christian Eriksen tilsyneladende har på hånden.
De danske angriberes få scoringer personificeret ved Andreas Cornelius, der indtil for få måneder siden lignede et sikkert kort men nu er rykket ud af Serie A efter kun ét danskermål i 26 kampe, men ellers ser det godt ud for det danske landshold.
Og Christian Eriksen?
Han har netop vundet det italienske mesterskab og skal lede landsholdet ud i tre kampe i Parken i juni.
Hans spil i kontrollerede Inter har ikke været nær så spektakulært som i topårene i Tottenham fra 2016 til 2018, men med et god start mod Finland om en måned kan det EM blive højdepunktet i Eriksens karriere og i hvert fald milevidt bedre, end nogen havde troet for et halvt år siden, da ikke mindst mig.
Læs også om dengang, Tipsbladets chefredaktør undskyldte for sin forkerte vurdering af Christian Eriksen.
Verdensstjerne besøger FCK med sin søn
Officielt: Dortmund fyrer Sahin
FCM-modstander ville hyre Glen Riddersholm
Vanvittigt: Måber over chok-comeback!
Girona blæser til angreb mod Milan
Dansker blæst bagover: Det er helt vanvittigt!
De scorer en bonus ved Jacob Friis-mirakel
Sender danskerklub ud i Champions League-mørket
Brøndby skal gøre det: ‘Han bliver et monstersalg’
‘Alle ved, det sker’
Skjellerups vilde transfersucces: Så stolt af ham
Rivalen slagtes: ‘Jörgensen skal have chancen nu’
Katastrofal start for Kaufmann
Iker Casillas henter tidligere Brøndby-profil
Dansk landstræner ellevild: Det er så sindssygt!
– Det rigtige tidspunkt at forlade FC København
Klar efter Sonne: Som da Dolberg røg til Ajax
Afsløring: Southampton sikrer sig Albert Grønbæk
Perez om Priske: Næsten tragikomisk at fyre ham
Atletico Madrid og Dortmund følger FCK-juvel tæt
Kogte over: Rasende Amorim smadrede tv-skærm
Brentford vil afvise bud på 195 millioner
Skidt nyt for Oliver Christensen
FC København tæt på svensk kæmpetalent
Superliga-profil tæt på transfer: ‘Godt scoutet’
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Magnus Munck
Afsløring: Tidl. u-landsholdsspiller på klubjagt
Henter dansker i Italien: Har været frustrerende
Afsløring: Fredrikstad køber Valdemar Birksø
Afslører opsigtsvækkende detaljer i Man Utd-handel
Her er FCK-darlings videresalgsklausul
Dansk million-transfer: ‘Mange er skuffede’
Sådan gør din klub i vinterpausen
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Saman Jalaei
Revser Ruben Amorim: Bizart og latterligt!
Afsløring: Bombe – Anderlecht tæt på køb af Hey
Fuld fart frem i Atletico – Leverkusen
Tre mand træner med i SIF: Derfor er de der
Vildt eventyr for dansker: Klub i Asien henter ham
Nye problemer: Emil Højlund ude i mindst en måned
Jacob Friis slog et vanvittigt kandidatfelt
Lavede stort salg: Her er SIF’s transferønske
FC København-fans kan snart hoppe i Parken igen
Afsløring: Jan Michaelsen tæt på MLS-skifte
Afsløring: Fransk klub byder på Don Deedson
Dansk stjerne solgt: ‘De stod i et dilemma’
Afsløring: Mass Modou Sise tæt på ny klub
Afsløring: Jagter dansk divisionsstjerne
Knuselsker glohed dansker: De er besat af ham!
Engelsk klub jagter dansker
Viborg på rov i Polen: Henter ny venstre back
Afsløring: Skjellerup består lægetjek i Italien
Fiks det, Jacob Friis: ‘De er forfærdelige!’
Liverpool-boss jubler efter Thomas Frank-hyldest
Kæmpe transfer? Juventus i dialog om dansker