I efteråret og i januar anbefalede jeg højt og tydeligt, at Christian Eriksen skulle skifte væk fra Inter. Jeg skrev og sagde det igen og igen, for med Antonio Conte som Inter-træner havde den danske virtuos intet at stille i Milano.
Jeg tog godt og grundigt fejl, og det tager jeg 100 procent på mig.
Jeg undervurderede, hvor meget Christian Eriksen kunne få ud af at være standhaftig, og selvom Conte-bold stadig ikke er et nær så godt match for Eriksen som ekstræneren Pochettino med hans vægt på angrebsspil og positiv kollektivisme, har danskeren spillet en flot rolle og har leveret tiltrængte ideer til Contes maskinfodbold.
Kan et klubskifte stadig give mening?
Måske, men så skal det nærmere være fordi, at Inters kinesiske ejer er voldsomt presset af økonomiske problemer og forsøger at få spillerne til at afstå løn, end at Eriksen skal søge væk for at få spilletid.
Men et skifte er blevet mindre vigtigt nu– både i Inter, især hvis der kommer en ny ejer, og i en anden klub kan de kommende sæsoner byde på nye højdepunkter, selvom Contes stil endnu ikke har givet den store succes i Champions League.
At Christian Eriksen ikke råber og skriger eller flækker en rival på langs til træning betyder ikke, at han ikke er en fighter.
Der er andre måder at være fodboldspiller på end at være en ekstrovert egoist, og det er dejligt at se et solidt og afdæmpet menneske vise, hvad det at kæmpe indædt for noget også kan se ud.
Christian Eriksen er på flere niveauer et perfekt forbillede for drenge og piger, der gerne vil være fodboldspillere, og jeg har den dybeste respekt for, at han insisterede på at kæmpe sig ind i varmen, selvom der gik et helt år og det meste af en coronakrise.
Nu er der kun 29 dage til, at Eriksen og Danmark spiller EM-kamp i Parken mod Finland.
7-9-13 er de danske landsholdsspillere gået nogenlunde fri af større skader, og for Christian Eriksen kan de ufrivilligt mange kampe på bænken og tribunen i 2020 nu blive til hans fordel.
For kroppen bliver bare mindre slidt, når den ikke står på to gange 90 minutter hver uge.
EM kan vise sig at blive et udskilningsløb for de få rå, der ikke er totalt drænet efter de vildeste 15 måneder i moderne fodboldhistorie, og der står få profiler med så gode kort, som Christian Eriksen tilsyneladende har på hånden.
De danske angriberes få scoringer personificeret ved Andreas Cornelius, der indtil for få måneder siden lignede et sikkert kort men nu er rykket ud af Serie A efter kun ét danskermål i 26 kampe, men ellers ser det godt ud for det danske landshold.
Og Christian Eriksen?
Han har netop vundet det italienske mesterskab og skal lede landsholdet ud i tre kampe i Parken i juni.
Hans spil i kontrollerede Inter har ikke været nær så spektakulært som i topårene i Tottenham fra 2016 til 2018, men med et god start mod Finland om en måned kan det EM blive højdepunktet i Eriksens karriere og i hvert fald milevidt bedre, end nogen havde troet for et halvt år siden, da ikke mindst mig.
Læs også om dengang, Tipsbladets chefredaktør undskyldte for sin forkerte vurdering af Christian Eriksen.

MEDIE
Manchester United rasende
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
Albert Grønbæk skifter agent
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Hård kritik af FC København-stjerne
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
Aldrig set før
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
