Det er måske lidt fjollet.
En gang var slutrundefodbold cremen af cremen i fodbold, stedet hvor man så ny taktik og fodbold skabt af uforlignelige hold ledet af de bedste trænere i verden.
Nu lever man trods al begejstringen og de store ord om den særlige betydning, vi hører igen og igen i disse dage, på klubbernes nåde og mangel på samme.
Spillerne er klubbernes ansatte, og det lader klubberne både spillere og landshold forstå, hvad end det er med krav om opdateringer på den fysiske tilstand eller den på flere måder passivt-aggressive parkering af privatfly i nærheden af, hvor end deres spillere har spillet en landskamp.
Men skide nu være med det.
Der er EM, 24 nationer, der kæmper om en titel, og som i hvert fald i nogle uger forenes om at glæde sig og græmmes over resultater, mens man pludselig går unaturligt meget op i backer fra Nordmakedonien og ukrainske forwards, når Danmark ikke lige spiller.
Alt efter fødselsdato husker man Big Boys in Red and White, Preben Elkjærs mål mod Belgien, EM-triumfen i 1992 eller de udmærkede hold i 2004 og 2012 som noget af det første som fodboldfan.
Det samme bliver EM her i Danmark for en masse af vores børn og deres venner.
Da især, hvis det går godt, og det kunne det sagtens gøre med finske og russiske modstandere, der ikke just har sat sjæle i brand med deres spil i de afsluttende træningskampe, eller et belgisk hold med tvivl om Kevin De Bruyne og en forsvarskæde, der aldersmæssigt er lidt for tæt på undertegnede til, at det er betryggende.
Selvfølgelig skal vi opføre os ansvarligt med en coronaepidemi, vi stadig ikke med 100 procent sikkerhed ved er væk med vaccinationerne af de sidste personer til september.
Men man behøver ikke undskylde for, at man glæder sig, og at det bliver en fest, ikke mindst efter denne uges genåbningsplan.
Jeg er ligeglad med, om man går op i fodbold, musik, pileflet eller hvad der ellers får hjertet til at banke. Så snart den her virus er væk, behøver man ikke spørge om lov til at være sammen med andre, og i hvilke rammer.
Lad os håbe, det her EM og denne sommer bliver en ny start, og om ikke andet et tiltrængt pusterum fra slagsmålene om, hvordan fodboldverdenen skal se ud i fremtiden.

LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kasper Schmeichel stopper karrieren
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
MEDIE