EM giver os en fortjent pause – og en frisk start?

LEDER: Tipsbladets chefredaktør har glædet sig meget til EM.



Det er måske lidt fjollet.

En gang var slutrundefodbold cremen af cremen i fodbold, stedet hvor man så ny taktik og fodbold skabt af uforlignelige hold ledet af de bedste trænere i verden.

Nu lever man trods al begejstringen og de store ord om den særlige betydning, vi hører igen og igen i disse dage, på klubbernes nåde og mangel på samme.

Spillerne er klubbernes ansatte, og det lader klubberne både spillere og landshold forstå, hvad end det er med krav om opdateringer på den fysiske tilstand eller den på flere måder passivt-aggressive parkering af privatfly i nærheden af, hvor end deres spillere har spillet en landskamp.

Men skide nu være med det.

Der er EM, 24 nationer, der kæmper om en titel, og som i hvert fald i nogle uger forenes om at glæde sig og græmmes over resultater, mens man pludselig går unaturligt meget op i backer fra Nordmakedonien og ukrainske forwards, når Danmark ikke lige spiller.

Alt efter fødselsdato husker man Big Boys in Red and White, Preben Elkjærs mål mod Belgien, EM-triumfen i 1992 eller de udmærkede hold i 2004 og 2012 som noget af det første som fodboldfan.

Det samme bliver EM her i Danmark for en masse af vores børn og deres venner.

Da især, hvis det går godt, og det kunne det sagtens gøre med finske og russiske modstandere, der ikke just har sat sjæle i brand med deres spil i de afsluttende træningskampe, eller et belgisk hold med tvivl om Kevin De Bruyne og en forsvarskæde, der aldersmæssigt er lidt for tæt på undertegnede til, at det er betryggende.

Selvfølgelig skal vi opføre os ansvarligt med en coronaepidemi, vi stadig ikke med 100 procent sikkerhed ved er væk med vaccinationerne af de sidste personer til september.

Men man behøver ikke undskylde for, at man glæder sig, og at det bliver en fest, ikke mindst efter denne uges genåbningsplan.

Jeg er ligeglad med, om man går op i fodbold, musik, pileflet eller hvad der ellers får hjertet til at banke. Så snart den her virus er væk, behøver man ikke spørge om lov til at være sammen med andre, og i hvilke rammer.

Lad os håbe, det her EM og denne sommer bliver en ny start, og om ikke andet et tiltrængt pusterum fra slagsmålene om, hvordan fodboldverdenen skal se ud i fremtiden.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_11-06-2021_Lands_1udg-page-001







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Nu melder Christian Eriksen ud

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Tysk VM-chok

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Sådan kommer Danmark til VM

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Monsterbud på vej

Ståle revser Skotland



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’