Det er måske lidt fjollet.
En gang var slutrundefodbold cremen af cremen i fodbold, stedet hvor man så ny taktik og fodbold skabt af uforlignelige hold ledet af de bedste trænere i verden.
Nu lever man trods al begejstringen og de store ord om den særlige betydning, vi hører igen og igen i disse dage, på klubbernes nåde og mangel på samme.
Spillerne er klubbernes ansatte, og det lader klubberne både spillere og landshold forstå, hvad end det er med krav om opdateringer på den fysiske tilstand eller den på flere måder passivt-aggressive parkering af privatfly i nærheden af, hvor end deres spillere har spillet en landskamp.
Men skide nu være med det.
Der er EM, 24 nationer, der kæmper om en titel, og som i hvert fald i nogle uger forenes om at glæde sig og græmmes over resultater, mens man pludselig går unaturligt meget op i backer fra Nordmakedonien og ukrainske forwards, når Danmark ikke lige spiller.
Alt efter fødselsdato husker man Big Boys in Red and White, Preben Elkjærs mål mod Belgien, EM-triumfen i 1992 eller de udmærkede hold i 2004 og 2012 som noget af det første som fodboldfan.
Det samme bliver EM her i Danmark for en masse af vores børn og deres venner.
Da især, hvis det går godt, og det kunne det sagtens gøre med finske og russiske modstandere, der ikke just har sat sjæle i brand med deres spil i de afsluttende træningskampe, eller et belgisk hold med tvivl om Kevin De Bruyne og en forsvarskæde, der aldersmæssigt er lidt for tæt på undertegnede til, at det er betryggende.
Selvfølgelig skal vi opføre os ansvarligt med en coronaepidemi, vi stadig ikke med 100 procent sikkerhed ved er væk med vaccinationerne af de sidste personer til september.
Men man behøver ikke undskylde for, at man glæder sig, og at det bliver en fest, ikke mindst efter denne uges genåbningsplan.
Jeg er ligeglad med, om man går op i fodbold, musik, pileflet eller hvad der ellers får hjertet til at banke. Så snart den her virus er væk, behøver man ikke spørge om lov til at være sammen med andre, og i hvilke rammer.
Lad os håbe, det her EM og denne sommer bliver en ny start, og om ikke andet et tiltrængt pusterum fra slagsmålene om, hvordan fodboldverdenen skal se ud i fremtiden.

LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
MEDIE