DENNE LEDER BLEV FØRSTE GANG BRAGT I TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 14. OKTOBER 2022
Det er et bizart 2022, Liverpool FC har gang i.
I foråret vandt man både Liga Cuppen og FA Cuppen efter straffesparkkonkurrence mod Chelsea, man var i finalen i Champions League, man kom bragende i tabellen i foråret og havde nær overhalet Manchester City, og det er virkelig ikke meget, der skulle være gået anderledes, før 2022 havde været det største jubelår i Liverpool i en generation.
Nu ligger Liverpool i stedet nummer 10 i Premier League med kun to sejre i otte kampe, den ene med 9-0 over Bournemouth, som for at fuldende den mærkværdige sæson ligger to point foran i rækken lige nu.
Det lignede et kæmpe kup, da Liverpool og Jürgen Klopp for et halvt år siden forlængede samarbejdet, men siden sæsonafslutningen er problemerne skyllet ind over holdet.

Trent Alexander-Arnold får mest kritik og er da også dybt sårbar, så snart modstanderne formår at slå hurtige kontraer eller bringer ham i pressede situationer, hvor han skal forsvare under pres og ikke må begå fejl.
Men han får heller ikke megen hjælp af sine forsvarskolleger, hvor Virgil van Dijk også virker usædvanligt sårbar.
På midtbanen er Jordan Henderson og Co. tilsyneladende ved at løbe tør for energi, og det begynder måske i virkeligheden helt fremme, hvor presspillet ikke fungerer lige så godt uden Sadio Mané, og hvor Mohamed Salah er faldet i ydeevne og indtil videre ikke fungere nær så godt med Darwin Nüñez eller Luis Diaz, som han gjorde med Mané og Roberto Firmino i deres bedste sæsoner sammen.
Det er meget, der ikke fungerer på én gang.
Jeg troede før denne sæson, ja og sagde det i vores fælles sæsonoptakt på tipsbladet.dk, at Liverpool kunne snyde Manchester City for mesterskabet.

I stedet er det Arsenal, der presser storfavoritten fra Manchester, og Liverpool, der ser usædvanligt skrøbelig ud.
Noget af det vil måske rette sig. Liverpool vil hænge sig i, at man stadig skaber nok gode chancer til, at man vil bevæge sig op i tabellen og være i spil til Top 4. At størstedelen af Liverpools plus i ligasæsonen på Expected Goals på omkring fire mål forsvinder, hvis vi fjerner 9-0-sejren over Bournemouth, er mindre heldigt.
Andre dele er mere bekymrende.
Som at man tilsyneladende ikke formår at ramme de rette indkøb og balancen på holdet. Og at profilerne bliver så meget dårligere, som flere af dem er blevet.
Jürgen Klopp har før genopfundet Liverpool, som da det indledende, helt vilde presspil efter tyskerens ankomst blev raffineret til en mere kontrolleret stil, der førte til det første mesterskab i 30 år.
Og med aftalen med Thiago Alcantara bevægede man sig i en retning, hvor man blev bedre til de lange, etablerede angreb.
Kan Jürgen Klopp gøre det igen?

Løse Liverpools problemer og igen spille med om Premier League og Champions League?
Det virker som om, Liverpool er tilbage til, at det er alt eller intet, hver gang man går på banen.
Fra 9-0 til 2-1 over Newcastle til 0-0 mod Everton til 1-4 mod Napoli.
Det kan fikses, og januars transfervindue kan hjælpe, men Klopp skal have planen, hvad end det er at fikse presspillet, blive endnu bedre med bolden eller noget helt tredje.
I første omgang skal Liverpool overleve besøget af Manchester City, der givetvis vil gøre deres for at forværre krisen for Klopps samspilsramte hold. Falder man igen sammen, som det skete mod Napoli i sidste måned, vil spørgsmålene om Klopps fremtid for alvor begynde at melde sig, hvor hårdt det end må føles kun måneder efter, at man nær havde præsteret en af de allerbedste sæsoner i Premier Leagues historie.
HUSK TIPSBLADET SAMMEN MED EKSTRA BLADET HVER FREDAG!

LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Farzam: En gave for FC København
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT
Real Madrid – Elche
TOPNYHED