DENNE LEDER BLEV FØRSTE GANG BRAGT I TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 14. OKTOBER 2022
Det er et bizart 2022, Liverpool FC har gang i.
I foråret vandt man både Liga Cuppen og FA Cuppen efter straffesparkkonkurrence mod Chelsea, man var i finalen i Champions League, man kom bragende i tabellen i foråret og havde nær overhalet Manchester City, og det er virkelig ikke meget, der skulle være gået anderledes, før 2022 havde været det største jubelår i Liverpool i en generation.
Nu ligger Liverpool i stedet nummer 10 i Premier League med kun to sejre i otte kampe, den ene med 9-0 over Bournemouth, som for at fuldende den mærkværdige sæson ligger to point foran i rækken lige nu.
Det lignede et kæmpe kup, da Liverpool og Jürgen Klopp for et halvt år siden forlængede samarbejdet, men siden sæsonafslutningen er problemerne skyllet ind over holdet.

Trent Alexander-Arnold får mest kritik og er da også dybt sårbar, så snart modstanderne formår at slå hurtige kontraer eller bringer ham i pressede situationer, hvor han skal forsvare under pres og ikke må begå fejl.
Men han får heller ikke megen hjælp af sine forsvarskolleger, hvor Virgil van Dijk også virker usædvanligt sårbar.
På midtbanen er Jordan Henderson og Co. tilsyneladende ved at løbe tør for energi, og det begynder måske i virkeligheden helt fremme, hvor presspillet ikke fungerer lige så godt uden Sadio Mané, og hvor Mohamed Salah er faldet i ydeevne og indtil videre ikke fungere nær så godt med Darwin Nüñez eller Luis Diaz, som han gjorde med Mané og Roberto Firmino i deres bedste sæsoner sammen.
Det er meget, der ikke fungerer på én gang.
Jeg troede før denne sæson, ja og sagde det i vores fælles sæsonoptakt på tipsbladet.dk, at Liverpool kunne snyde Manchester City for mesterskabet.

I stedet er det Arsenal, der presser storfavoritten fra Manchester, og Liverpool, der ser usædvanligt skrøbelig ud.
Noget af det vil måske rette sig. Liverpool vil hænge sig i, at man stadig skaber nok gode chancer til, at man vil bevæge sig op i tabellen og være i spil til Top 4. At størstedelen af Liverpools plus i ligasæsonen på Expected Goals på omkring fire mål forsvinder, hvis vi fjerner 9-0-sejren over Bournemouth, er mindre heldigt.
Andre dele er mere bekymrende.
Som at man tilsyneladende ikke formår at ramme de rette indkøb og balancen på holdet. Og at profilerne bliver så meget dårligere, som flere af dem er blevet.
Jürgen Klopp har før genopfundet Liverpool, som da det indledende, helt vilde presspil efter tyskerens ankomst blev raffineret til en mere kontrolleret stil, der førte til det første mesterskab i 30 år.
Og med aftalen med Thiago Alcantara bevægede man sig i en retning, hvor man blev bedre til de lange, etablerede angreb.
Kan Jürgen Klopp gøre det igen?

Løse Liverpools problemer og igen spille med om Premier League og Champions League?
Det virker som om, Liverpool er tilbage til, at det er alt eller intet, hver gang man går på banen.
Fra 9-0 til 2-1 over Newcastle til 0-0 mod Everton til 1-4 mod Napoli.
Det kan fikses, og januars transfervindue kan hjælpe, men Klopp skal have planen, hvad end det er at fikse presspillet, blive endnu bedre med bolden eller noget helt tredje.
I første omgang skal Liverpool overleve besøget af Manchester City, der givetvis vil gøre deres for at forværre krisen for Klopps samspilsramte hold. Falder man igen sammen, som det skete mod Napoli i sidste måned, vil spørgsmålene om Klopps fremtid for alvor begynde at melde sig, hvor hårdt det end må føles kun måneder efter, at man nær havde præsteret en af de allerbedste sæsoner i Premier Leagues historie.
HUSK TIPSBLADET SAMMEN MED EKSTRA BLADET HVER FREDAG!

TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Dårligste statistik i Tottenhams historie
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’