Efter Leicester søndag kvalificerede sig til FA Cup-finalen, blev Kasper Schmeichel spurgt til udsigten til den ny Super League, den lukkede liga med op til 20 hold, som bagmændene fra klubber som Manchester United, Liverpool, Real Madrid og Juventus allerede vil starte senere i år som direkte konkurrent til Champions League.
Læs mere om turneringen her og i tipsbladet.dk’s dækning
Det er ikke kun Kasper Schmeichels danske pas og mange landskampe, der gør ham interessant i denne sammenhæng.
Schmeichel og Leicester vandt som bekendt Premier League i 2016, hvilket var en af de største og vigtigste overraskelser i hele sportsverdenen i dette årtusinde.
Efterfølgende mødte klubben blandt andre FC København i Champions League, og selvom Leicester er ejet af den thailandske milliardærfamilie Srivaddhanaprabha, og klubben bestemt ikke er nogen miniput længere, har Schmeichel og Leicester stadig en særlig betydning i fodboldverdenen og kulturen som det moderne eksempel på, at alt stadig kan lade sig gøre i fodbold.
– Det er noget helt unikt, det som en klub som Leicester har været i stand til at gøre over det seneste årti. Jeg ville hade at se, hvordan et nyt system forhindrer, at de mindre klubber eller underdogs ikke er i stand til at komme ind i rampelyset, sagde Kasper Schmeichel til Talksport.
I disse dage har spillere som Christian Eriksen, Erling Haaland, Zlatan Ibrahimovic, Lionel Messi, Neymar og alle deres kolleger en enestående mulighed for at træde i karakter og sige fra.
Hvis det lykkes superklubberne at få gennemført deres projekter, vil store dele af den øvrige fodboldverden, og dermed også spillerne, risikere at blive reduceret til fødekæde for disse få superklubber.
Der skal nok stadig komme smør på brødet for alle i topligaerne i Europa, men tag ikke fejl af, at denne operation skal suge penge ud af resten af fodboldverdenen og give til 15-20 superklubber.
De amerikanske klubejere, der står bag projektet i de britiske klubber og AC Milan (som er amerikansk ejet), typer som Florentino Pérez i Real Madrid og Andrea Agnelli i Juventus, og deres kollaboratører er iskolde overfor, hvad det har af konsekvenser for resten af fodboldverdenen, herunder for spillerne.
De kører videre med dette projekt, hvis de får lov til det, uanset om det koster resten af fodboldverdenen 5-10 gange den omsætning, superklubberne vinder.
Man får ikke en bedre mulighed for at sige fra overfor et en politisk og finansiel magtelite, der placerer VM-slutrunder i Rusland og Qatar og gladelig risikerer at smadre fodboldverdenen, for at man kan betale et fedt aktionærudbytte og forrente nogle penge i en investering, der ikke rager ejerne mere end købet af en våbenfabrik eller et patent på en genmodificeret majsplante.
Jeg siger overhovedet ikke, at turneringen er spillernes ansvar. Ligesom med placeringen af VM-slutrunden i Qatar er spillere og fans sådan cirka de sidste, der bliver spurgt (spøg til side, de bliver naturligvis ikke spurgt om noget som helst).
Det her rager i den grad spillerne, præcis som det gør fansene, forbund som DBU og nationale ligaer som Superligaen, og hvis man ikke bryder sig om det, Super League og turneringens bagmænd her præsenterer, er det tid til at sige fra, ligesom Kasper Schmeichel gør det.
Jeg hælder stadig mod, at jeg ikke tror på, at turneringen bliver til noget, i hvert fald ikke i sit nuværende format. Men hvis store spillernavne begynder at sige, at det her bliver uden dem, kan Pérez, Agnelli og deres amerikanske bagmænd blandt klubejerne og kapitalfondene hurtigt blive tvunget til at stikke piben ind.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De jagter Henrik Meister
