Efter Leicester søndag kvalificerede sig til FA Cup-finalen, blev Kasper Schmeichel spurgt til udsigten til den ny Super League, den lukkede liga med op til 20 hold, som bagmændene fra klubber som Manchester United, Liverpool, Real Madrid og Juventus allerede vil starte senere i år som direkte konkurrent til Champions League.
Læs mere om turneringen her og i tipsbladet.dk’s dækning
Det er ikke kun Kasper Schmeichels danske pas og mange landskampe, der gør ham interessant i denne sammenhæng.
Schmeichel og Leicester vandt som bekendt Premier League i 2016, hvilket var en af de største og vigtigste overraskelser i hele sportsverdenen i dette årtusinde.
Efterfølgende mødte klubben blandt andre FC København i Champions League, og selvom Leicester er ejet af den thailandske milliardærfamilie Srivaddhanaprabha, og klubben bestemt ikke er nogen miniput længere, har Schmeichel og Leicester stadig en særlig betydning i fodboldverdenen og kulturen som det moderne eksempel på, at alt stadig kan lade sig gøre i fodbold.
– Det er noget helt unikt, det som en klub som Leicester har været i stand til at gøre over det seneste årti. Jeg ville hade at se, hvordan et nyt system forhindrer, at de mindre klubber eller underdogs ikke er i stand til at komme ind i rampelyset, sagde Kasper Schmeichel til Talksport.
I disse dage har spillere som Christian Eriksen, Erling Haaland, Zlatan Ibrahimovic, Lionel Messi, Neymar og alle deres kolleger en enestående mulighed for at træde i karakter og sige fra.
Hvis det lykkes superklubberne at få gennemført deres projekter, vil store dele af den øvrige fodboldverden, og dermed også spillerne, risikere at blive reduceret til fødekæde for disse få superklubber.
Der skal nok stadig komme smør på brødet for alle i topligaerne i Europa, men tag ikke fejl af, at denne operation skal suge penge ud af resten af fodboldverdenen og give til 15-20 superklubber.
De amerikanske klubejere, der står bag projektet i de britiske klubber og AC Milan (som er amerikansk ejet), typer som Florentino Pérez i Real Madrid og Andrea Agnelli i Juventus, og deres kollaboratører er iskolde overfor, hvad det har af konsekvenser for resten af fodboldverdenen, herunder for spillerne.
De kører videre med dette projekt, hvis de får lov til det, uanset om det koster resten af fodboldverdenen 5-10 gange den omsætning, superklubberne vinder.
Man får ikke en bedre mulighed for at sige fra overfor et en politisk og finansiel magtelite, der placerer VM-slutrunder i Rusland og Qatar og gladelig risikerer at smadre fodboldverdenen, for at man kan betale et fedt aktionærudbytte og forrente nogle penge i en investering, der ikke rager ejerne mere end købet af en våbenfabrik eller et patent på en genmodificeret majsplante.
Jeg siger overhovedet ikke, at turneringen er spillernes ansvar. Ligesom med placeringen af VM-slutrunden i Qatar er spillere og fans sådan cirka de sidste, der bliver spurgt (spøg til side, de bliver naturligvis ikke spurgt om noget som helst).
Det her rager i den grad spillerne, præcis som det gør fansene, forbund som DBU og nationale ligaer som Superligaen, og hvis man ikke bryder sig om det, Super League og turneringens bagmænd her præsenterer, er det tid til at sige fra, ligesom Kasper Schmeichel gør det.
Jeg hælder stadig mod, at jeg ikke tror på, at turneringen bliver til noget, i hvert fald ikke i sit nuværende format. Men hvis store spillernavne begynder at sige, at det her bliver uden dem, kan Pérez, Agnelli og deres amerikanske bagmænd blandt klubejerne og kapitalfondene hurtigt blive tvunget til at stikke piben ind.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Smadrer transferrekord
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
