Eriksen, Messi og kolleger: Sig fra som Schmeichel

Kasper Schmeichel tog efter Leicesters FA Cup-sejr bladet fra munden omkring en kommende Super League, og det bør de andre stjernespillere også gøre.



Efter Leicester søndag kvalificerede sig til FA Cup-finalen, blev Kasper Schmeichel spurgt til udsigten til den ny Super League, den lukkede liga med op til 20 hold, som bagmændene fra klubber som Manchester United, Liverpool, Real Madrid og Juventus allerede vil starte senere i år som direkte konkurrent til Champions League.

Læs mere om turneringen her og i tipsbladet.dk’s dækning

Det er ikke kun Kasper Schmeichels danske pas og mange landskampe, der gør ham interessant i denne sammenhæng.

Schmeichel og Leicester vandt som bekendt Premier League i 2016, hvilket var en af de største og vigtigste overraskelser i hele sportsverdenen i dette årtusinde.

Efterfølgende mødte klubben blandt andre FC København i Champions League, og selvom Leicester er ejet af den thailandske milliardærfamilie Srivaddhanaprabha, og klubben bestemt ikke er nogen miniput længere, har Schmeichel og Leicester stadig en særlig betydning i fodboldverdenen og kulturen som det moderne eksempel på, at alt stadig kan lade sig gøre i fodbold.

– Det er noget helt unikt, det som en klub som Leicester har været i stand til at gøre over det seneste årti. Jeg ville hade at se, hvordan et nyt system forhindrer, at de mindre klubber eller underdogs ikke er i stand til at komme ind i rampelyset, sagde Kasper Schmeichel til Talksport.

I disse dage har spillere som Christian Eriksen, Erling Haaland, Zlatan Ibrahimovic, Lionel Messi, Neymar og alle deres kolleger en enestående mulighed for at træde i karakter og sige fra.

Hvis det lykkes superklubberne at få gennemført deres projekter, vil store dele af den øvrige fodboldverden, og dermed også spillerne, risikere at blive reduceret til fødekæde for disse få superklubber.

Der skal nok stadig komme smør på brødet for alle i topligaerne i Europa, men tag ikke fejl af, at denne operation skal suge penge ud af resten af fodboldverdenen og give til 15-20 superklubber.

De amerikanske klubejere, der står bag projektet i de britiske klubber og AC Milan (som er amerikansk ejet), typer som Florentino Pérez i Real Madrid og Andrea Agnelli i Juventus, og deres kollaboratører er iskolde overfor, hvad det har af konsekvenser for resten af fodboldverdenen, herunder for spillerne.

De kører videre med dette projekt, hvis de får lov til det, uanset om det koster resten af fodboldverdenen 5-10 gange den omsætning, superklubberne vinder.

Man får ikke en bedre mulighed for at sige fra overfor et en politisk og finansiel magtelite, der placerer VM-slutrunder i Rusland og Qatar og gladelig risikerer at smadre fodboldverdenen, for at man kan betale et fedt aktionærudbytte og forrente nogle penge i en investering, der ikke rager ejerne mere end købet af en våbenfabrik eller et patent på en genmodificeret majsplante.

Jeg siger overhovedet ikke, at turneringen er spillernes ansvar. Ligesom med placeringen af VM-slutrunden i Qatar er spillere og fans sådan cirka de sidste, der bliver spurgt (spøg til side, de bliver naturligvis ikke spurgt om noget som helst).

Det her rager i den grad spillerne, præcis som det gør fansene, forbund som DBU og nationale ligaer som Superligaen, og hvis man ikke bryder sig om det, Super League og turneringens bagmænd her præsenterer, er det tid til at sige fra, ligesom Kasper Schmeichel gør det.

Jeg hælder stadig mod, at jeg ikke tror på, at turneringen bliver til noget, i hvert fald ikke i sit nuværende format. Men hvis store spillernavne begynder at sige, at det her bliver uden dem, kan Pérez, Agnelli og deres amerikanske bagmænd blandt klubejerne og kapitalfondene hurtigt blive tvunget til at stikke piben ind.



Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Har ikke spillet kamp i tre uger

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

I spil til stort job

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Fortryder Chido Obi-beslutning

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Lerager taler ud om FCK-brud

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline