Viktor Fischer har fået omtrent hele Superligaen på nakken.
Sidste weekends topkamp mod AGF var den foreløbige kulmination på en sæson, hvor Viktor Fischer, holdkammeraterne og deres cheftræner Jess Thorup forsøger at få den gode tekniker tilbage på det niveau, hvor han spillede sig med til VM 2018 på en flot første halvsæson i FC København.
Gentagne skader siden efteråret 2018 er en betydelig del af forklaringen på, at Viktor Fischer ikke længere er Superligaens bedste offensive spiller men et tandhjul i en ujævn FC København-offensiv, som ud over at score og assistere langt mindre end i 2018 og 2019 også har sværere ved at sætte modspillere af og overhovedet komme i position til at score eller lægge den afgørende aflevering.
Måske er det Viktor Fischers tydelige fald i niveau, der tester tålmodigheden med ham?
Kampene mellem AGF og FC København har fået ekstra krydderi i sidste og denne sæson med århusianernes indmarch i Top 4 og FCK’s rekruttering af adskillige AGF’ere og eks-AGF’ere på og uden for banen. FCK’s strandhugst irriterer århusianerne dybt, mens AGF’s meget fysiske spillestil har givet FCK problemer, præcis som den også har gjort for den teknisk stærkere og lidt mindre tunge udgave af FC Midtjylland, vi har set i de to seneste sæsoner.
Hvis de to klubber havde bygget bålet, var Viktor Fischers tidsudtrækning og film benzinen, der fik flammerne til at blusse i Århus, og mon ikke begge cheftrænere minder deres spillere om også at bruge indersiden af hovedet i mandagens topbrag, hvor der må blive placeret mange væddemål på gule og røde kort.
Fischer gik over stregen mod AGF og får absolut ingen venner på at filme i Superligaen eller noget andet sted i Nordeuropa, men så er det heller ikke værre.
AGF spiller meget fysisk kontant, og det er helt i orden. Professionel fodbold er ikke et spil, hvor holdet med de dygtigste teknikere og pasningsspillere skal vinde hver gang eller beskyttes mod at få græs på knæet.
Men så kan det heller ikke nytte noget, at halvdelen af Danmark er ved at falde ned fra månen over, at en teknisk dygtig og relativt spinkel spiller uden chance for at vinde en skuldertackling mod de fleste AGF’ere bruger de kneb, han kan for at hjælpe sit hold i en følelsesladet kamp mod rivalen. Ligesom fysisk stærke hold som AGF ikke accepterer, at den eneste sande måde at spille fodbold på er at have bolden 63 procent af tiden, kan man ikke bare forvente, at Viktor Fischer pænt rejser sig op uden en mine og spiller kampen på AGF’s præmisser.
Jeg opfordrer ikke nogen til at filme, jeg bifalder det heller ikke, men at en teknisk anlagt spiller ”spiller spillet”, præcis som AGF gør ved at søge enhver fysisk duel, kan altså ikke overraske mig.
Og mon ikke også, skuespillet bliver nedtonet til den kommende spillerunde – det ville give mening for alle parter.

LIVE
TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
AVIS
‘Det er slut’
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
