Et forsigtigt forsvar for Viktor Fischer

Tipsbladets chefredaktør er træt af film men er heller ikke vildt overrasket over, at Viktor Fischer tyr til skuespillet mod et fysisk betonet AGF-mandskab.



Viktor Fischer har fået omtrent hele Superligaen på nakken.

Sidste weekends topkamp mod AGF var den foreløbige kulmination på en sæson, hvor Viktor Fischer, holdkammeraterne og deres cheftræner Jess Thorup forsøger at få den gode tekniker tilbage på det niveau, hvor han spillede sig med til VM 2018 på en flot første halvsæson i FC København.

Gentagne skader siden efteråret 2018 er en betydelig del af forklaringen på, at Viktor Fischer ikke længere er Superligaens bedste offensive spiller men et tandhjul i en ujævn FC København-offensiv, som ud over at score og assistere langt mindre end i 2018 og 2019 også har sværere ved at sætte modspillere af og overhovedet komme i position til at score eller lægge den afgørende aflevering.

Måske er det Viktor Fischers tydelige fald i niveau, der tester tålmodigheden med ham?

Kampene mellem AGF og FC København har fået ekstra krydderi i sidste og denne sæson med århusianernes indmarch i Top 4 og FCK’s rekruttering af adskillige AGF’ere og eks-AGF’ere på og uden for banen. FCK’s strandhugst irriterer århusianerne dybt, mens AGF’s meget fysiske spillestil har givet FCK problemer, præcis som den også har gjort for den teknisk stærkere og lidt mindre tunge udgave af FC Midtjylland, vi har set i de to seneste sæsoner.

Hvis de to klubber havde bygget bålet, var Viktor Fischers tidsudtrækning og film benzinen, der fik flammerne til at blusse i Århus, og mon ikke begge cheftrænere minder deres spillere om også at bruge indersiden af hovedet i mandagens topbrag, hvor der må blive placeret mange væddemål på gule og røde kort.

Fischer gik over stregen mod AGF og får absolut ingen venner på at filme i Superligaen eller noget andet sted i Nordeuropa, men så er det heller ikke værre.

AGF spiller meget fysisk kontant, og det er helt i orden. Professionel fodbold er ikke et spil, hvor holdet med de dygtigste teknikere og pasningsspillere skal vinde hver gang eller beskyttes mod at få græs på knæet.

Men så kan det heller ikke nytte noget, at halvdelen af Danmark er ved at falde ned fra månen over, at en teknisk dygtig og relativt spinkel spiller uden chance for at vinde en skuldertackling mod de fleste AGF’ere bruger de kneb, han kan for at hjælpe sit hold i en følelsesladet kamp mod rivalen. Ligesom fysisk stærke hold som AGF ikke accepterer, at den eneste sande måde at spille fodbold på er at have bolden 63 procent af tiden, kan man ikke bare forvente, at Viktor Fischer pænt rejser sig op uden en mine og spiller kampen på AGF’s præmisser.

Jeg opfordrer ikke nogen til at filme, jeg bifalder det heller ikke, men at en teknisk anlagt spiller ”spiller spillet”, præcis som AGF gør ved at søge enhver fysisk duel, kan altså ikke overraske mig.

Og mon ikke også, skuespillet bliver nedtonet til den kommende spillerunde – det ville give mening for alle parter.

Tipsbladet_forside_19







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Han vinder Ballon d’Or!

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Brøndby IF – Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vild med Brøndby-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Fremhæver stort Brøndby-talent

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Blæst fuldstændig omkuld

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens