DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 2. JUNI 2023
Det kan blive et drama af en anden verden lørdag.
AC Horsens og Lyngby mødes i et nedrykningsbrag, hvor mindst én af klubberne rykker ned, mens AaB er sikret overlevelse ved at slå Silkeborg, rykker ned ved uafgjort i tilfælde af en sejr til Lyngby eller Horsens, og helt sikkert rykker ned ved at tabe til SIF.
Vi ved, at Vejle Boldklub og Hvidovre IF rykker op, og det bliver en fornøjelse at følge Hvidovre nærmest uanset hvad, mens Vejle skal forbedre sig fra den seneste, skuffende sæson i Superligaen i 2021/22.
Jeg har andetsteds kaldt Hvidovres oprykning dybt fortjent og interessant, så intet taget fra den.
Strukturelt synes jeg til gengæld fortsat, at der er et alvorligt problem ved at sende to ud af 12 klubber ud af Superligaen ved direkte nedrykning.
Et af argumenterne for den nuværende model er, at man ikke må lukket leddet for de ambitiøse klubber i 1. Division, og det forstår jeg såmænd udmærket.
Min anke handler mere om, hvad der helt overordnet er sundest for klubberne og dansk fodbold.

En oprykning skaber en masse gode muligheder, men den barske virkelighed er også, at nedrykninger ødelægger endnu mere.
Trupper splittes for alle vinde, nedskæringer kan æde års udviklingsarbejde, og man kan bare spørge i Horsens, SønderjyskE, Hobro og Esbjerg, og hvad det kan koste i Aalborg, hvis lørdagen ender i tårer.
Og så påvirker det også Superligaen. Top 6-skillelinjen efter 22 runder er jeg, som mange af jer nok ved, ikke glad for overhovedet med det incitament til at satse kortsigtet, men mindst lige så meget betyder det for valg og strategi, at så mange klubber skal være angst for at rykke ud.
Superligaen har betydeligt større nedrykningsrisiko end de fleste europæiske ligaer, og mit forslag er, at vi sætter det ned til halvanden plads, så nummer 11 spiller playoff ude og hjemme mod nummer to fra 1. Division.
Så er risikoen for Superliga-klubberne og muligheden for 1. Divisions-klubberne i tråd med det, vi ser i de fleste ligaer i Europa, hvilket skaber flere sundere incitamenter end dem, vi ser i dag.
Det har intet – jeg gentager intet – med Hvidovre at gøre. Men nedrykningsfaren er for voldsom, og det burde klubberne og Divisionsforeningen efter min mening se nærmere på, selvom det kan blive politisk svært at få trumfet igennem.
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
LIVE
TransferLIVE: Byder over 75 mio. på dansker
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT