Færre Superliga-nedrykkere, tak!

LEDER: Nedrykningsfaren er for stor i Superligaen, mener Tipsbladets chefredaktør



DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 2. JUNI 2023

Det kan blive et drama af en anden verden lørdag.

AC Horsens og Lyngby mødes i et nedrykningsbrag, hvor mindst én af klubberne rykker ned, mens AaB er sikret overlevelse ved at slå Silkeborg, rykker ned ved uafgjort i tilfælde af en sejr til Lyngby eller Horsens, og helt sikkert rykker ned ved at tabe til SIF.

Vi ved, at Vejle Boldklub og Hvidovre IF rykker op, og det bliver en fornøjelse at følge Hvidovre nærmest uanset hvad, mens Vejle skal forbedre sig fra den seneste, skuffende sæson i Superligaen i 2021/22.

Jeg har andetsteds kaldt Hvidovres oprykning dybt fortjent og interessant, så intet taget fra den.

Strukturelt synes jeg til gengæld fortsat, at der er et alvorligt problem ved at sende to ud af 12 klubber ud af Superligaen ved direkte nedrykning.

Et af argumenterne for den nuværende model er, at man ikke må lukket leddet for de ambitiøse klubber i 1. Division, og det forstår jeg såmænd udmærket.

Min anke handler mere om, hvad der helt overordnet er sundest for klubberne og dansk fodbold.

190657

En oprykning skaber en masse gode muligheder, men den barske virkelighed er også, at nedrykninger ødelægger endnu mere.

Trupper splittes for alle vinde, nedskæringer kan æde års udviklingsarbejde, og man kan bare spørge i Horsens, SønderjyskE, Hobro og Esbjerg, og hvad det kan koste i Aalborg, hvis lørdagen ender i tårer.

Og så påvirker det også Superligaen. Top 6-skillelinjen efter 22 runder er jeg, som mange af jer nok ved, ikke glad for overhovedet med det incitament til at satse kortsigtet, men mindst lige så meget betyder det for valg og strategi, at så mange klubber skal være angst for at rykke ud.

Superligaen har betydeligt større nedrykningsrisiko end de fleste europæiske ligaer, og mit forslag er, at vi sætter det ned til halvanden plads, så nummer 11 spiller playoff ude og hjemme mod nummer to fra 1. Division.

Så er risikoen for Superliga-klubberne og muligheden for 1. Divisions-klubberne i tråd med det, vi ser i de fleste ligaer i Europa, hvilket skaber flere sundere incitamenter end dem, vi ser i dag.

Det har intet – jeg gentager intet – med Hvidovre at gøre. Men nedrykningsfaren er for voldsom, og det burde klubberne og Divisionsforeningen efter min mening se nærmere på, selvom det kan blive politisk svært at få trumfet igennem.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Chokskifte på vej?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Tunesien – Holland

Schweiz – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Skotland – Brasilien

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Marokko – Haiti

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK