DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 2. JUNI 2023
Det kan blive et drama af en anden verden lørdag.
AC Horsens og Lyngby mødes i et nedrykningsbrag, hvor mindst én af klubberne rykker ned, mens AaB er sikret overlevelse ved at slå Silkeborg, rykker ned ved uafgjort i tilfælde af en sejr til Lyngby eller Horsens, og helt sikkert rykker ned ved at tabe til SIF.
Vi ved, at Vejle Boldklub og Hvidovre IF rykker op, og det bliver en fornøjelse at følge Hvidovre nærmest uanset hvad, mens Vejle skal forbedre sig fra den seneste, skuffende sæson i Superligaen i 2021/22.
Jeg har andetsteds kaldt Hvidovres oprykning dybt fortjent og interessant, så intet taget fra den.
Strukturelt synes jeg til gengæld fortsat, at der er et alvorligt problem ved at sende to ud af 12 klubber ud af Superligaen ved direkte nedrykning.
Et af argumenterne for den nuværende model er, at man ikke må lukket leddet for de ambitiøse klubber i 1. Division, og det forstår jeg såmænd udmærket.
Min anke handler mere om, hvad der helt overordnet er sundest for klubberne og dansk fodbold.

En oprykning skaber en masse gode muligheder, men den barske virkelighed er også, at nedrykninger ødelægger endnu mere.
Trupper splittes for alle vinde, nedskæringer kan æde års udviklingsarbejde, og man kan bare spørge i Horsens, SønderjyskE, Hobro og Esbjerg, og hvad det kan koste i Aalborg, hvis lørdagen ender i tårer.
Og så påvirker det også Superligaen. Top 6-skillelinjen efter 22 runder er jeg, som mange af jer nok ved, ikke glad for overhovedet med det incitament til at satse kortsigtet, men mindst lige så meget betyder det for valg og strategi, at så mange klubber skal være angst for at rykke ud.
Superligaen har betydeligt større nedrykningsrisiko end de fleste europæiske ligaer, og mit forslag er, at vi sætter det ned til halvanden plads, så nummer 11 spiller playoff ude og hjemme mod nummer to fra 1. Division.
Så er risikoen for Superliga-klubberne og muligheden for 1. Divisions-klubberne i tråd med det, vi ser i de fleste ligaer i Europa, hvilket skaber flere sundere incitamenter end dem, vi ser i dag.
Det har intet – jeg gentager intet – med Hvidovre at gøre. Men nedrykningsfaren er for voldsom, og det burde klubberne og Divisionsforeningen efter min mening se nærmere på, selvom det kan blive politisk svært at få trumfet igennem.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Snart kan det give rødt kort
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb