Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren. Se mere her.
Kan du ane den der lyd?
Den der lille, skingre piben, der går i ét med vaskemaskinens susen og overvejende kan høres af personer under 30 år eller med et helt andet lydspektrum end vores ører?
Det er mig, der spiller på verdens mindste violin for Europas superklubber.
Hvad er det, der denne gang har fremprovokeret de våde kinder og de bævende læber: ”Det var ham, der gjorde det?”
Ingen andre end Hollands vel nok fremmeste pizzabager, superagenten Mino Raiola.
Hvis man lavede en liste over fodboldverdenens mest upopulære skikkelser, ville Raiola ligge tæt på førstepladsen.
Den hollandsk/italienske agent optræder i Football Leaks-dokumenterne for at have taget betaling både fra Paul Pogba, fra Manchester United og fra Juventus i forbindelse med det skifte tilbage til Manchester, som Pogba endte med at tage i 2016, fire år efter han havde forladt United på fri transfer til Alex Fergusons store vrede.
Da Erling Braut Haaland skiftede til Borussia Dortmund i stedet for den armada af interesserede klubber, der også vil have fingre i ham i dag, stillede Haaland også en række krav i form af frikøbsklausuler og store betalinger til den klub, der ville købe den norske teenager af Red Bull Salzburg.
De krav var stort set kun Borussia Dortmund villig til at gå med på.
Sportsdirektører og fans er hurtige til at bebrejde typer som Raiola, at priserne på de bedste spillere stiger og stiger, og agenter bebrejdes for at tage milliarder ud af fodboldverdenen for det, man blandt klubberne og fans betragter som ikke ret meget reelt arbejde.
At fansene synes, at det er latterligt, Mino Raiola skal have et trecifret millionbeløb, når Erling Haaland eller Paul Pogba skifter klub, forstår jeg til fulde, for det er penge, fansene i sidste ende betaler i form af stadigt dyrere tv-pakker og billetter, når der ikke er coronavirus.
Men Mino Raiola og hans agentvenner kan altså langt fra bære skylden alene.
Lad os tage Raiola og Dortmunds forhold. Det er synd for en klub med et så godt forhold til egne fans, at Raiola nærmest holder dem gidsel, når de skal købe og sælge spillere, ikke?
Hvis vi ser tættere på symbiosen, kommer jeg stærkt i tvivl om, hvad der egentlig er årsagen til de opskruede priser.
Da det i 2013 lykkedes Borussia Dortmund at købe Henrikh Mkhitaryan fri af Sjakhtar Donetsk, skete det også for næsen af en række af Europas endnu rigere klubber, og også her var Mino Raiola et omdrejningspunkt i handlen som den armenske playmakers agent.
Mino Raiola er agent for blandt andre Zlatan Ibrahimovic og Mario Balotelli.
Ligesom med Haaland betingede Raiola sig, at han på et givent tidspunkt fik mulighed for at sælge Mkhitaryan til en given pris, og det gik Dortmund med til.
Men er Dortmund så offeret her? Eller klemmer de i virkeligheden andre potentielle købere ud af markedet ved at gå med på Raiolas betingelser og ved at sælge ham videre med stor profit til en af de 10-12 klubber i verden, der er endnu rigere end Dortmund?
Honorarerne til agenter som Mino Raiola og de opskruede priser er ikke synd for Dortmund eller for Manchester City, Real Madrid, FC Barcelona, Liverpool, Bayern München eller hvem der nu ender med at købe Erling Braut Haaland.
Disse honorarer og høje transferbeløb er derimod med til at sikre, at det kun er de største og rigeste klubber, der har adgang til disse spillere. Mino Raiola er en gatekeeper, en forsikring mod, at opkomlinge og outsidere får fat i de absolutte topspillere – dem er topklubberne sikre på at få, når adgangen til disse spillere forvandler fodbold til et kapløb om at have flest penge på budgettet.
Nu kommer der måske reformer af transfermarkedet og af hele regelsættet omkring spillerhandler, efter UEFA har skrottet Financial Fair Play og sammen med storklubberne kommer til at designe nye regler, der fokuserer mere på transfersummer og lønninger.
Topagenten Jorge Mendes (til venstre) med Cristiano Ronaldo.
Men lur mig, om ikke også de regler er sat sammen på en måde, så Europas største klubber er sikret fortrinsret til de bedste spillere, præcis som de er i dag med Mino Raiola og hans superagent-venner som velvillige hjælpere.
Så næste gang en sportsdirektør eller præsident i en af Europas 10-15 største klubber står med våde kinder og vrider hænderne over, hvor dyre spillerne er, kan du passende huske på, hvem de høje priser i sidste ende hjælper, og fundere over, hvem de største hyklere i det spil egentlig er.

EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Chok i OB – siger op efter seks dage
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
TOPNYHED Drømmetransfer? Hold da op – vil være god for FCK
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
EKSKLUSIVT De overvejer at købe meget mere Brøndby
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
EKSKLUSIVT Stort medie køber rettigheder til FCK mod Brøndby
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
TRANSFER Dansk stjerne til AGF? ‘Ja, vi har et øje på ham’
Superligaboss om FCK: Pas på med det
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
Er han Superligaens bedste træner?
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
Kæmpestjerne angrer
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
Pernille Harder med perlemål
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
STORT INTERVIEW
