* Erik ten Hag føler presset i United
* Med snarlig afklaring af ejerforholdene kan United-ledelsen endelig handle
* FCK vejrer blod i Parken
Man kunne næsten fornemme det sidste sæson, kunne man ikke?
Manchester United blev treer i Premier League, men de underliggende statistikker bekræftede, hvad man kunne se med det blotte øje.
Nemlig, at United var heldig med, hvor forrygende Marcus Rashford spillede, og man overhovedet ikke var lige så dominerende, som et Top 4-hold i England næsten altid skal være.
Indkøbene denne sommer har ikke slået til – Rasmus Højlunds nul mål i Premier League er også et problem sammen med Rashfords formdyk og fraværet af en spiller på modsatte side.
Holdet med færrest angribermål i de første 10 runder i Premier League? I har gættet det.
Men den er faktisk værre i den anden ende. Manchester United har kurs mod at indkassere knap 60 mål og en endnu værre xG mod.

Konceptet er at stå kompakt og at flytte bolden hurtigt og meget direkte op til front-trioen.
Det fungerer så ikke : Selv med flere folk bag bolden end topklubberne er United et usikkert og sårbart hold, og der er indtil videre ikke mange tegn på, at det bliver bedre.
Slut i København?
Hvis FC København havde fået et point, eller tre, på Old Trafford, kunne ingen i Manchester have brokket sig over gæsternes held.
Og selvom der er meget investeret i Erik ten Hag og der overvejende var positiv stemning i sommer, er ikke bare resultaterne men også spillet alarmerende dårligt.
Det her minder om Luksusfælde-udgaven af OB: Den samme tendens til underpræstation og manglende meningsfyldt kurs præger Manchester United.
Det presspil, der fungerede godt i Ajax, formår ten Hags midtbane i Manchester United ikke, og truppen ligner igen det kludetæppe, den har været siden Fergusons exit.
I FC København var man på ingen måde tilfreds med at tabe udekampen, og med mindre Rashford, Fernandes eller Eriksen tryller, er der få argumenter for, at det bliver en nem onsdag aften i København.
En ny medejer kan føre til handling
Så hvorfor nu?
Elyounoussi, Claesson og Grabara kan gøre deres, men det handler først og fremmest om, at Jim Ratcliffe er et par uger fra at købe 25 procent af klubben.

Manchester United har ikke været handlingslammet i det seneste år, siden familien Glazer satte klubben til salg, men stærk har man så sandelig heller ikke været.
Falder man ud af betragtning i Champions League og har den rette afløser (Ruben Amorim, Zinedine Zidane og Graham Potter er blevet nævnt) til i hvert fald at gøre sæsonen færdig, kunne det være tidspunktet til et skifte, mens ligasæsonen stadig kan reddes.
At tabe kampe sker, at præstere som et hold i den tunge ende af rækken, når man har ligaens højeste eller næsthøjeste lønninger, er katastrofalt.
At tabe til et FC København med 1/20 af Uniteds budget kunne tvinge ejerne til et skifte, uanset at det i sig selv næppe løser noget.
En presset chef
Og så fremstår Erik ten Hag efterhånden som en presset mand.
At Marcus Rashford var ude af truppen til lørdagens Fulham-kamp (angiveligt på grund af en knæskade) og fik en tur under den billedlige bus dagen før på pressemødet på grund af en tur på diskotek dagen efter nederlaget til Manchester City lagde yderligere ved på bålet.

Det samme gør behandlingen af Jadon Sancho, i hvert fald for mig og dem, der ikke per refleks tuder glædestårer, hver gang en træner bruger sin magt til at slå hårdt ned på spillere i stedet for at forfølge dialogen.
Skader i defensiven og svigtende form hos indkøbene og den offensive linje har givet hollænderen modvind, der svarer til sidste sæsons medvind, og det lader ikke til, at han kan finde andre greb end igen og igen at sende sit hold på banen for at spille meget direkte til nogle uskarpe frontløbere.
Finder spillerne og ten Hag pludselig formen, skal hollænderen nok få lov at køre sæsonen færdig.
Men lige nu virker et tidligt exit mere sandsynligt, end at Erik ten Hag får en forlængelse af den kontrakt, der løber til sommeren 2025.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
LIVE: Barcelona – FC København
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
NYHEDER
Færdig i dansk klub
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL