* Erik ten Hag føler presset i United
* Med snarlig afklaring af ejerforholdene kan United-ledelsen endelig handle
* FCK vejrer blod i Parken
Man kunne næsten fornemme det sidste sæson, kunne man ikke?
Manchester United blev treer i Premier League, men de underliggende statistikker bekræftede, hvad man kunne se med det blotte øje.
Nemlig, at United var heldig med, hvor forrygende Marcus Rashford spillede, og man overhovedet ikke var lige så dominerende, som et Top 4-hold i England næsten altid skal være.
Indkøbene denne sommer har ikke slået til – Rasmus Højlunds nul mål i Premier League er også et problem sammen med Rashfords formdyk og fraværet af en spiller på modsatte side.
Holdet med færrest angribermål i de første 10 runder i Premier League? I har gættet det.
Men den er faktisk værre i den anden ende. Manchester United har kurs mod at indkassere knap 60 mål og en endnu værre xG mod.

Konceptet er at stå kompakt og at flytte bolden hurtigt og meget direkte op til front-trioen.
Det fungerer så ikke : Selv med flere folk bag bolden end topklubberne er United et usikkert og sårbart hold, og der er indtil videre ikke mange tegn på, at det bliver bedre.
Slut i København?
Hvis FC København havde fået et point, eller tre, på Old Trafford, kunne ingen i Manchester have brokket sig over gæsternes held.
Og selvom der er meget investeret i Erik ten Hag og der overvejende var positiv stemning i sommer, er ikke bare resultaterne men også spillet alarmerende dårligt.
Det her minder om Luksusfælde-udgaven af OB: Den samme tendens til underpræstation og manglende meningsfyldt kurs præger Manchester United.
Det presspil, der fungerede godt i Ajax, formår ten Hags midtbane i Manchester United ikke, og truppen ligner igen det kludetæppe, den har været siden Fergusons exit.
I FC København var man på ingen måde tilfreds med at tabe udekampen, og med mindre Rashford, Fernandes eller Eriksen tryller, er der få argumenter for, at det bliver en nem onsdag aften i København.
En ny medejer kan føre til handling
Så hvorfor nu?
Elyounoussi, Claesson og Grabara kan gøre deres, men det handler først og fremmest om, at Jim Ratcliffe er et par uger fra at købe 25 procent af klubben.

Manchester United har ikke været handlingslammet i det seneste år, siden familien Glazer satte klubben til salg, men stærk har man så sandelig heller ikke været.
Falder man ud af betragtning i Champions League og har den rette afløser (Ruben Amorim, Zinedine Zidane og Graham Potter er blevet nævnt) til i hvert fald at gøre sæsonen færdig, kunne det være tidspunktet til et skifte, mens ligasæsonen stadig kan reddes.
At tabe kampe sker, at præstere som et hold i den tunge ende af rækken, når man har ligaens højeste eller næsthøjeste lønninger, er katastrofalt.
At tabe til et FC København med 1/20 af Uniteds budget kunne tvinge ejerne til et skifte, uanset at det i sig selv næppe løser noget.
En presset chef
Og så fremstår Erik ten Hag efterhånden som en presset mand.
At Marcus Rashford var ude af truppen til lørdagens Fulham-kamp (angiveligt på grund af en knæskade) og fik en tur under den billedlige bus dagen før på pressemødet på grund af en tur på diskotek dagen efter nederlaget til Manchester City lagde yderligere ved på bålet.

Det samme gør behandlingen af Jadon Sancho, i hvert fald for mig og dem, der ikke per refleks tuder glædestårer, hver gang en træner bruger sin magt til at slå hårdt ned på spillere i stedet for at forfølge dialogen.
Skader i defensiven og svigtende form hos indkøbene og den offensive linje har givet hollænderen modvind, der svarer til sidste sæsons medvind, og det lader ikke til, at han kan finde andre greb end igen og igen at sende sit hold på banen for at spille meget direkte til nogle uskarpe frontløbere.
Finder spillerne og ten Hag pludselig formen, skal hollænderen nok få lov at køre sæsonen færdig.
Men lige nu virker et tidligt exit mere sandsynligt, end at Erik ten Hag får en forlængelse af den kontrakt, der løber til sommeren 2025.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
‘De har grinet deres røv i laser’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
OPTAKT
Barcelona – Atletico
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Mathias Zanka går viralt
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER