I fredagens udgave af Tipsbladet kårer vi traditionen tro Efterårets Profil forud for den sidste spillerunde i året i Superligaen.
Denne gang er det FC Københavns Pep Biel, der er løbet med flest stemmer fra Superliga-trænerne, og selvom jeg er stensikker på, at mange fans af FCK’s rivaler tager sig til hovedet, er det en af de mest markante kåringer i årevis.
Bare se listen over vindere i de seneste ti år.
Her har Andreas Bjelland, Nicolai Jørgensen, Kasper Kusk, Pione Sisto, Lukas Spalvis, Thomas Delaney, Emiliano Marcondes, Robert Skov, Erik Sviatchenko og Jesper Lindstrøm vundet.
Fælles for de fleste af disse spillere er, at kåringen var kulminationen på længere tids godt spil, hvor de sjældent dykkede og i hvert fald ikke røg på bænken.
Pep Biel?
I sin første sæson, 2019/20, sad han på bænken 14 gange.
I sidste sæson? 19 gange.
I sommeren 2020 gik der i flere omgange rygter om et salg af den dyre spanier med Celta Vigo som en af de klubber, der dukkede op på børsen.
For Biel, der var kommet til som afløser for Robert Skov et år forinden, trivedes slet ikke på kanten, og igen i sidste sæson var Biel i kikkerten som et potentielt salg på vejen mod FCK’s skuffende tredjeplads, hvor Biel var på banen lidt under halvdelen af tiden.
Det blev Jess Thorup, der reddede spanieren ved at sætte ham ind på den offensive midtbane, Biel i et interview med Tipsbladet nogle måneder efter sin ankomst selv kaldte sin bedste position, og sikke da en redning det har været.
Selvfølgelig stråler Biel ikke lige så meget nu som i juli og august, hvor Mohamed Daramy hærgede på kanten og skabte plads til spanieren, som modstanderne nu har mere fysisk og taktisk overskud til at tage sig af.
Men Biels genopstandelse til et niveau, hvor rivalernes træner altså ser ham Superligaens bedste spiller i en halvsæson, er noget nær sensationel.
Den eneste tidligere profil-vinder, jeg kan sammenligne ham med, er Ailton Almeida, FC Københavns rekordkøb fra 2007.
Han bøvlede ligesom Pep Biel med effektiviteten og var set i forhold til sit prisskilt et flop, men i foråret 2009 fik han det hele til fungere og blev Forårets Profil i Tipsbladet efter flere forrygende flotte kampe.
Med et FC København i forandring kan det stadig ende med, at Pep Biel bliver solgt til sommer, hvilket vil give fin mening efter tre år i hovedstaden og med to år tilbage på kontrakten.
Og efter det flotte efterår vil det være fra et langt stærkere udgangspunkt og med bevidstheden om, at han så rigeligt har vist Danmark, at han er en særdeles dygtig fodboldspiller med et giftigt spark, der bare ikke skal spille kant i et system med vægten på stor topfart og krøllede driblinger.
Det er godt gået af Pep Biel, og så må vi vente i spænding på januarmarkedet, hvor det vil give god mening med en ekstra kantspiller til at tage lidt af opmærksomheden væk fra den spanske elegantier.

FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
NYHEDER
Superliga-profil skadet
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
STORT INTERVIEW
