FCK-stjernens utrolige vej fra fiasko til succes

Ikke mange havde for et år siden spået, at FCK-profilen ville være at finde i et meget fornemt selskab



I fredagens udgave af Tipsbladet kårer vi traditionen tro Efterårets Profil forud for den sidste spillerunde i året i Superligaen.

Denne gang er det FC Københavns Pep Biel, der er løbet med flest stemmer fra Superliga-trænerne, og selvom jeg er stensikker på, at mange fans af FCK’s rivaler tager sig til hovedet, er det en af de mest markante kåringer i årevis.

Bare se listen over vindere i de seneste ti år.

Her har Andreas Bjelland, Nicolai Jørgensen, Kasper Kusk, Pione Sisto, Lukas Spalvis, Thomas Delaney, Emiliano Marcondes, Robert Skov, Erik Sviatchenko og Jesper Lindstrøm vundet.

Fælles for de fleste af disse spillere er, at kåringen var kulminationen på længere tids godt spil, hvor de sjældent dykkede og i hvert fald ikke røg på bænken.

Pep Biel?

I sin første sæson, 2019/20, sad han på bænken 14 gange.

I sidste sæson? 19 gange.

I sommeren 2020 gik der i flere omgange rygter om et salg af den dyre spanier med Celta Vigo som en af de klubber, der dukkede op på børsen.

For Biel, der var kommet til som afløser for Robert Skov et år forinden, trivedes slet ikke på kanten, og igen i sidste sæson var Biel i kikkerten som et potentielt salg på vejen mod FCK’s skuffende tredjeplads, hvor Biel var på banen lidt under halvdelen af tiden.

Det blev Jess Thorup, der reddede spanieren ved at sætte ham ind på den offensive midtbane, Biel i et interview med Tipsbladet nogle måneder efter sin ankomst selv kaldte sin bedste position, og sikke da en redning det har været.

Selvfølgelig stråler Biel ikke lige så meget nu som i juli og august, hvor Mohamed Daramy hærgede på kanten og skabte plads til spanieren, som modstanderne nu har mere fysisk og taktisk overskud til at tage sig af.

Men Biels genopstandelse til et niveau, hvor rivalernes træner altså ser ham Superligaens bedste spiller i en halvsæson, er noget nær sensationel.

Den eneste tidligere profil-vinder, jeg kan sammenligne ham med, er Ailton Almeida, FC Københavns rekordkøb fra 2007.

Han bøvlede ligesom Pep Biel med effektiviteten og var set i forhold til sit prisskilt et flop, men i foråret 2009 fik han det hele til fungere og blev Forårets Profil i Tipsbladet efter flere forrygende flotte kampe.

Med et FC København i forandring kan det stadig ende med, at Pep Biel bliver solgt til sommer, hvilket vil give fin mening efter tre år i hovedstaden og med to år tilbage på kontrakten.

Og efter det flotte efterår vil det være fra et langt stærkere udgangspunkt og med bevidstheden om, at han så rigeligt har vist Danmark, at han er en særdeles dygtig fodboldspiller med et giftigt spark, der bare ikke skal spille kant i et system med vægten på stor topfart og krøllede driblinger.

Det er godt gået af Pep Biel, og så må vi vente i spænding på januarmarkedet, hvor det vil give god mening med en ekstra kantspiller til at tage lidt af opmærksomheden væk fra den spanske elegantier.
Tipsbladet_forside_24



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Raser over Rasmus Højlund-episode

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

– Lange forhandlinger med FC København

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Brentford har gjort det igen

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Storklub vil have Filip Jörgensen

Bach Bak i svime over Uhre

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

FC Midtjylland henter Enzo Beck

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife