I fredagens udgave af Tipsbladet kårer vi traditionen tro Efterårets Profil forud for den sidste spillerunde i året i Superligaen.
Denne gang er det FC Københavns Pep Biel, der er løbet med flest stemmer fra Superliga-trænerne, og selvom jeg er stensikker på, at mange fans af FCK’s rivaler tager sig til hovedet, er det en af de mest markante kåringer i årevis.
Bare se listen over vindere i de seneste ti år.
Her har Andreas Bjelland, Nicolai Jørgensen, Kasper Kusk, Pione Sisto, Lukas Spalvis, Thomas Delaney, Emiliano Marcondes, Robert Skov, Erik Sviatchenko og Jesper Lindstrøm vundet.
Fælles for de fleste af disse spillere er, at kåringen var kulminationen på længere tids godt spil, hvor de sjældent dykkede og i hvert fald ikke røg på bænken.
Pep Biel?
I sin første sæson, 2019/20, sad han på bænken 14 gange.
I sidste sæson? 19 gange.
I sommeren 2020 gik der i flere omgange rygter om et salg af den dyre spanier med Celta Vigo som en af de klubber, der dukkede op på børsen.
For Biel, der var kommet til som afløser for Robert Skov et år forinden, trivedes slet ikke på kanten, og igen i sidste sæson var Biel i kikkerten som et potentielt salg på vejen mod FCK’s skuffende tredjeplads, hvor Biel var på banen lidt under halvdelen af tiden.
Det blev Jess Thorup, der reddede spanieren ved at sætte ham ind på den offensive midtbane, Biel i et interview med Tipsbladet nogle måneder efter sin ankomst selv kaldte sin bedste position, og sikke da en redning det har været.
Selvfølgelig stråler Biel ikke lige så meget nu som i juli og august, hvor Mohamed Daramy hærgede på kanten og skabte plads til spanieren, som modstanderne nu har mere fysisk og taktisk overskud til at tage sig af.
Men Biels genopstandelse til et niveau, hvor rivalernes træner altså ser ham Superligaens bedste spiller i en halvsæson, er noget nær sensationel.
Den eneste tidligere profil-vinder, jeg kan sammenligne ham med, er Ailton Almeida, FC Københavns rekordkøb fra 2007.
Han bøvlede ligesom Pep Biel med effektiviteten og var set i forhold til sit prisskilt et flop, men i foråret 2009 fik han det hele til fungere og blev Forårets Profil i Tipsbladet efter flere forrygende flotte kampe.
Med et FC København i forandring kan det stadig ende med, at Pep Biel bliver solgt til sommer, hvilket vil give fin mening efter tre år i hovedstaden og med to år tilbage på kontrakten.
Og efter det flotte efterår vil det være fra et langt stærkere udgangspunkt og med bevidstheden om, at han så rigeligt har vist Danmark, at han er en særdeles dygtig fodboldspiller med et giftigt spark, der bare ikke skal spille kant i et system med vægten på stor topfart og krøllede driblinger.
Det er godt gået af Pep Biel, og så må vi vente i spænding på januarmarkedet, hvor det vil give god mening med en ekstra kantspiller til at tage lidt af opmærksomheden væk fra den spanske elegantier.

Han bliver midlertidig Man Utd-træner
HELT VILDT
Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim
EKSKLUSIVT
Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS
MEDIE
Vil købe tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
TOPNYHED
De henter Gregoritsch – lægetjek i dag
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
NYHEDER
Hård udmelding fra Thomas Frank
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
HELT VILDT
Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
MEDIE
Brøndby-stjerne på vej til Tyskland
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
Trist melding om Emil Højlund
MEDIE
De vil købe FC Midtjylland-profil
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
DAGENS SPILFORSLAG
Nordfransk point i Sydfrankrig
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
TOPNYHED
