FCK-stjernens utrolige vej fra fiasko til succes

Ikke mange havde for et år siden spået, at FCK-profilen ville være at finde i et meget fornemt selskab



I fredagens udgave af Tipsbladet kårer vi traditionen tro Efterårets Profil forud for den sidste spillerunde i året i Superligaen.

Denne gang er det FC Københavns Pep Biel, der er løbet med flest stemmer fra Superliga-trænerne, og selvom jeg er stensikker på, at mange fans af FCK’s rivaler tager sig til hovedet, er det en af de mest markante kåringer i årevis.

Bare se listen over vindere i de seneste ti år.

Her har Andreas Bjelland, Nicolai Jørgensen, Kasper Kusk, Pione Sisto, Lukas Spalvis, Thomas Delaney, Emiliano Marcondes, Robert Skov, Erik Sviatchenko og Jesper Lindstrøm vundet.

Fælles for de fleste af disse spillere er, at kåringen var kulminationen på længere tids godt spil, hvor de sjældent dykkede og i hvert fald ikke røg på bænken.

Pep Biel?

I sin første sæson, 2019/20, sad han på bænken 14 gange.

I sidste sæson? 19 gange.

I sommeren 2020 gik der i flere omgange rygter om et salg af den dyre spanier med Celta Vigo som en af de klubber, der dukkede op på børsen.

For Biel, der var kommet til som afløser for Robert Skov et år forinden, trivedes slet ikke på kanten, og igen i sidste sæson var Biel i kikkerten som et potentielt salg på vejen mod FCK’s skuffende tredjeplads, hvor Biel var på banen lidt under halvdelen af tiden.

Det blev Jess Thorup, der reddede spanieren ved at sætte ham ind på den offensive midtbane, Biel i et interview med Tipsbladet nogle måneder efter sin ankomst selv kaldte sin bedste position, og sikke da en redning det har været.

Selvfølgelig stråler Biel ikke lige så meget nu som i juli og august, hvor Mohamed Daramy hærgede på kanten og skabte plads til spanieren, som modstanderne nu har mere fysisk og taktisk overskud til at tage sig af.

Men Biels genopstandelse til et niveau, hvor rivalernes træner altså ser ham Superligaens bedste spiller i en halvsæson, er noget nær sensationel.

Den eneste tidligere profil-vinder, jeg kan sammenligne ham med, er Ailton Almeida, FC Københavns rekordkøb fra 2007.

Han bøvlede ligesom Pep Biel med effektiviteten og var set i forhold til sit prisskilt et flop, men i foråret 2009 fik han det hele til fungere og blev Forårets Profil i Tipsbladet efter flere forrygende flotte kampe.

Med et FC København i forandring kan det stadig ende med, at Pep Biel bliver solgt til sommer, hvilket vil give fin mening efter tre år i hovedstaden og med to år tilbage på kontrakten.

Og efter det flotte efterår vil det være fra et langt stærkere udgangspunkt og med bevidstheden om, at han så rigeligt har vist Danmark, at han er en særdeles dygtig fodboldspiller med et giftigt spark, der bare ikke skal spille kant i et system med vægten på stor topfart og krøllede driblinger.

Det er godt gået af Pep Biel, og så må vi vente i spænding på januarmarkedet, hvor det vil give god mening med en ekstra kantspiller til at tage lidt af opmærksomheden væk fra den spanske elegantier.
Tipsbladet_forside_24







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Sigter 32 personer for matchfixing

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Helt på røven over Victor Froholdt

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Riemer melder stjerne klar

LIVE: Gigantisk underskud



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Nu flytter anfører til Danmark

Klar besked til danske debutanter

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Av, FCK! Her er de værst af alle

Kæmpe nyhed i udlandet

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

I chok over Steve Cooper-historie

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!