FCK-stjernens utrolige vej fra fiasko til succes

Ikke mange havde for et år siden spået, at FCK-profilen ville være at finde i et meget fornemt selskab



I fredagens udgave af Tipsbladet kårer vi traditionen tro Efterårets Profil forud for den sidste spillerunde i året i Superligaen.

Denne gang er det FC Københavns Pep Biel, der er løbet med flest stemmer fra Superliga-trænerne, og selvom jeg er stensikker på, at mange fans af FCK’s rivaler tager sig til hovedet, er det en af de mest markante kåringer i årevis.

Bare se listen over vindere i de seneste ti år.

Her har Andreas Bjelland, Nicolai Jørgensen, Kasper Kusk, Pione Sisto, Lukas Spalvis, Thomas Delaney, Emiliano Marcondes, Robert Skov, Erik Sviatchenko og Jesper Lindstrøm vundet.

Fælles for de fleste af disse spillere er, at kåringen var kulminationen på længere tids godt spil, hvor de sjældent dykkede og i hvert fald ikke røg på bænken.

Pep Biel?

I sin første sæson, 2019/20, sad han på bænken 14 gange.

I sidste sæson? 19 gange.

I sommeren 2020 gik der i flere omgange rygter om et salg af den dyre spanier med Celta Vigo som en af de klubber, der dukkede op på børsen.

For Biel, der var kommet til som afløser for Robert Skov et år forinden, trivedes slet ikke på kanten, og igen i sidste sæson var Biel i kikkerten som et potentielt salg på vejen mod FCK’s skuffende tredjeplads, hvor Biel var på banen lidt under halvdelen af tiden.

Det blev Jess Thorup, der reddede spanieren ved at sætte ham ind på den offensive midtbane, Biel i et interview med Tipsbladet nogle måneder efter sin ankomst selv kaldte sin bedste position, og sikke da en redning det har været.

Selvfølgelig stråler Biel ikke lige så meget nu som i juli og august, hvor Mohamed Daramy hærgede på kanten og skabte plads til spanieren, som modstanderne nu har mere fysisk og taktisk overskud til at tage sig af.

Men Biels genopstandelse til et niveau, hvor rivalernes træner altså ser ham Superligaens bedste spiller i en halvsæson, er noget nær sensationel.

Den eneste tidligere profil-vinder, jeg kan sammenligne ham med, er Ailton Almeida, FC Københavns rekordkøb fra 2007.

Han bøvlede ligesom Pep Biel med effektiviteten og var set i forhold til sit prisskilt et flop, men i foråret 2009 fik han det hele til fungere og blev Forårets Profil i Tipsbladet efter flere forrygende flotte kampe.

Med et FC København i forandring kan det stadig ende med, at Pep Biel bliver solgt til sommer, hvilket vil give fin mening efter tre år i hovedstaden og med to år tilbage på kontrakten.

Og efter det flotte efterår vil det være fra et langt stærkere udgangspunkt og med bevidstheden om, at han så rigeligt har vist Danmark, at han er en særdeles dygtig fodboldspiller med et giftigt spark, der bare ikke skal spille kant i et system med vægten på stor topfart og krøllede driblinger.

Det er godt gået af Pep Biel, og så må vi vente i spænding på januarmarkedet, hvor det vil give god mening med en ekstra kantspiller til at tage lidt af opmærksomheden væk fra den spanske elegantier.
Tipsbladet_forside_24





Tottenham-stjerne truet med pistol


Hård stikpille til Vingegaard

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Går i kødet på Rasmus Højlund

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Højbjerg med kæmpe ros

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Prøver at lokke FC København-stjerne

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

I kæmpe forsvar af Amorim

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Benhård kritik af FC København

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Megastjerne så intet fra FC København

FCM jagter Franculino-erstatning

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Liverpool satte Real Madrid på plads

Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Sammenligner ham med Lionel Messi

Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

Gudesønner kan greje Gala igen

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’

Sådan starter FCK og Tottenham

Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’

Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’

Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’