I fredagens udgave af Tipsbladet kårer vi traditionen tro Efterårets Profil forud for den sidste spillerunde i året i Superligaen.
Denne gang er det FC Københavns Pep Biel, der er løbet med flest stemmer fra Superliga-trænerne, og selvom jeg er stensikker på, at mange fans af FCK’s rivaler tager sig til hovedet, er det en af de mest markante kåringer i årevis.
Bare se listen over vindere i de seneste ti år.
Her har Andreas Bjelland, Nicolai Jørgensen, Kasper Kusk, Pione Sisto, Lukas Spalvis, Thomas Delaney, Emiliano Marcondes, Robert Skov, Erik Sviatchenko og Jesper Lindstrøm vundet.
Fælles for de fleste af disse spillere er, at kåringen var kulminationen på længere tids godt spil, hvor de sjældent dykkede og i hvert fald ikke røg på bænken.
Pep Biel?
I sin første sæson, 2019/20, sad han på bænken 14 gange.
I sidste sæson? 19 gange.
I sommeren 2020 gik der i flere omgange rygter om et salg af den dyre spanier med Celta Vigo som en af de klubber, der dukkede op på børsen.
For Biel, der var kommet til som afløser for Robert Skov et år forinden, trivedes slet ikke på kanten, og igen i sidste sæson var Biel i kikkerten som et potentielt salg på vejen mod FCK’s skuffende tredjeplads, hvor Biel var på banen lidt under halvdelen af tiden.
Det blev Jess Thorup, der reddede spanieren ved at sætte ham ind på den offensive midtbane, Biel i et interview med Tipsbladet nogle måneder efter sin ankomst selv kaldte sin bedste position, og sikke da en redning det har været.
Selvfølgelig stråler Biel ikke lige så meget nu som i juli og august, hvor Mohamed Daramy hærgede på kanten og skabte plads til spanieren, som modstanderne nu har mere fysisk og taktisk overskud til at tage sig af.
Men Biels genopstandelse til et niveau, hvor rivalernes træner altså ser ham Superligaens bedste spiller i en halvsæson, er noget nær sensationel.
Den eneste tidligere profil-vinder, jeg kan sammenligne ham med, er Ailton Almeida, FC Københavns rekordkøb fra 2007.
Han bøvlede ligesom Pep Biel med effektiviteten og var set i forhold til sit prisskilt et flop, men i foråret 2009 fik han det hele til fungere og blev Forårets Profil i Tipsbladet efter flere forrygende flotte kampe.
Med et FC København i forandring kan det stadig ende med, at Pep Biel bliver solgt til sommer, hvilket vil give fin mening efter tre år i hovedstaden og med to år tilbage på kontrakten.
Og efter det flotte efterår vil det være fra et langt stærkere udgangspunkt og med bevidstheden om, at han så rigeligt har vist Danmark, at han er en særdeles dygtig fodboldspiller med et giftigt spark, der bare ikke skal spille kant i et system med vægten på stor topfart og krøllede driblinger.
Det er godt gået af Pep Biel, og så må vi vente i spænding på januarmarkedet, hvor det vil give god mening med en ekstra kantspiller til at tage lidt af opmærksomheden væk fra den spanske elegantier.

INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Melder ud om Kasper Hjulmand
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Stor profil glad for Brøndby
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
HELT VILDT
