Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag.
FC København plejer at vinde mesterskaber og buldre i Europa med et hold af erfarne, ældre spillere.
Selvfølgelig er der undtagelser, men ikke mere end at man spillede sidste sæson med det ældste hold af alle i Superligaen.
Det har ændret sig, siden Ståle Solbakken blev afskediget, Jess Thorup ansat som afløser og Peter Christiansen hentet ind som sportschef.
FCK solgte ganske vist Mohamed Daramy til Ajax, men det har ikke betydet, at FC Københavns nye fokus på ungdommen er forsvundet.
Viktor Kristiansen og William Bøving har man selv uddannet i København sammen med den ældre Jonas Wind.
Som supplement har man betalt kassen for 18-årige Ísak Jóhannesson, som vi stadig mangler at se i fuldt flor. Og fuldt flor dækker vel dårligt nok 16-årige Roony Bardghjis kamp i Aalborg i sidste efterårsrunde, hvor han for mig lignede en fuldvoksen Superliga-profil, der er så god, at han kan blive solgt for mere end Superliga-rekorden på 150 millioner kroner, der tilhører FCN og Kamaldeen Sulemana.
Flere andre støttespillere er i samme alderskategori, og for mig ligner det en helt bevidst kurs, som også afspejles i, at kun FCN har haft flere teenagere på banen i Superligaen i efteråret end FC København.
Ligesom tilsvarende klubber i Belgien og Holland lægger FCK om, så man har flere helt unge spillere, der kan sælges hvinende dyrt til de store ligaer.
Det dufter af Herning og af den kurs, FC Midtjylland har haft stor succes med, og der er da også lagt op til yderligere udskiftninger i truppen til januar.
Men ungdomsvejen er ikke uden farer.
Som Ståle Solbakken også døjede med, da han i flere omgange hentede yngre spillere til, giver en lavere gennemsnitsalder større udsving.
FCK vandt kun fire af de sidste ti ligakampe i 2021, pointsnittet er i underkanten af, hvad det kræver at blive mester, og det er vel at mærke før de 10 langt sværere slutspilskampe.
Kantspillet fik et enormt løft, da Roony Bardghji fyldte 16 og dermed måtte spille Superliga-fodbold, men tør man binde an på, at det bare fungerer helt upåklageligt fra nu af for den yngste målscorer nogensinde i Superligaen?
Jeg vil tro, at FC Midtjylland får et bedre 2022 end 2021, og så nytter det ikke med uafgjorte kampe mod hold som SønderjyskE og Viborg. Og så mangler FC København stadig tre opgør med FC Midtjylland, der har været det rene kryptonit for københavnerne gennem flere år.
Udfordringer er der nok af, og jeg tror ikke, FC København endnu har alle de svar på plads, der skal til for at vinde det første guld i tre år.

EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
NYHEDER
Går langt ned i løn
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
Wrexham slår Premier League-klub
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
