FCK’s ungdomskurs er trendy, tjekket og ret vovet

LEDER: FC København er gået en ny vej, og det er både spændende, men også satset, skriver Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag.

FC København plejer at vinde mesterskaber og buldre i Europa med et hold af erfarne, ældre spillere.

Selvfølgelig er der undtagelser, men ikke mere end at man spillede sidste sæson med det ældste hold af alle i Superligaen.

Det har ændret sig, siden Ståle Solbakken blev afskediget, Jess Thorup ansat som afløser og Peter Christiansen hentet ind som sportschef.

FCK solgte ganske vist Mohamed Daramy til Ajax, men det har ikke betydet, at FC Københavns nye fokus på ungdommen er forsvundet.

Viktor Kristiansen og William Bøving har man selv uddannet i København sammen med den ældre Jonas Wind.

Som supplement har man betalt kassen for 18-årige Ísak Jóhannesson, som vi stadig mangler at se i fuldt flor. Og fuldt flor dækker vel dårligt nok 16-årige Roony Bardghjis kamp i Aalborg i sidste efterårsrunde, hvor han for mig lignede en fuldvoksen Superliga-profil, der er så god, at han kan blive solgt for mere end Superliga-rekorden på 150 millioner kroner, der tilhører FCN og Kamaldeen Sulemana.

Flere andre støttespillere er i samme alderskategori, og for mig ligner det en helt bevidst kurs, som også afspejles i, at kun FCN har haft flere teenagere på banen i Superligaen i efteråret end FC København.

Ligesom tilsvarende klubber i Belgien og Holland lægger FCK om, så man har flere helt unge spillere, der kan sælges hvinende dyrt til de store ligaer.

Det dufter af Herning og af den kurs, FC Midtjylland har haft stor succes med, og der er da også lagt op til yderligere udskiftninger i truppen til januar.

Men ungdomsvejen er ikke uden farer.

Som Ståle Solbakken også døjede med, da han i flere omgange hentede yngre spillere til, giver en lavere gennemsnitsalder større udsving.

FCK vandt kun fire af de sidste ti ligakampe i 2021, pointsnittet er i underkanten af, hvad det kræver at blive mester, og det er vel at mærke før de 10 langt sværere slutspilskampe.

Kantspillet fik et enormt løft, da Roony Bardghji fyldte 16 og dermed måtte spille Superliga-fodbold, men tør man binde an på, at det bare fungerer helt upåklageligt fra nu af for den yngste målscorer nogensinde i Superligaen?

Jeg vil tro, at FC Midtjylland får et bedre 2022 end 2021, og så nytter det ikke med uafgjorte kampe mod hold som SønderjyskE og Viborg. Og så mangler FC København stadig tre opgør med FC Midtjylland, der har været det rene kryptonit for københavnerne gennem flere år.

Udfordringer er der nok af, og jeg tror ikke, FC København endnu har alle de svar på plads, der skal til for at vinde det første guld i tre år.

Tipsbladet_forside_25



Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Dansker trukket ind i skandalesag

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Brøndby takker nej til to spillere

– Han er fuldstændig vanvittig

Er dette Oliver Christensens næste klub?

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

I chok over Nicolai Poulsen

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

FC Barcelona går på rov i danskerklub

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

‘Han skal ingen steder’

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel