Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag.
FC København plejer at vinde mesterskaber og buldre i Europa med et hold af erfarne, ældre spillere.
Selvfølgelig er der undtagelser, men ikke mere end at man spillede sidste sæson med det ældste hold af alle i Superligaen.
Det har ændret sig, siden Ståle Solbakken blev afskediget, Jess Thorup ansat som afløser og Peter Christiansen hentet ind som sportschef.
FCK solgte ganske vist Mohamed Daramy til Ajax, men det har ikke betydet, at FC Københavns nye fokus på ungdommen er forsvundet.
Viktor Kristiansen og William Bøving har man selv uddannet i København sammen med den ældre Jonas Wind.
Som supplement har man betalt kassen for 18-årige Ísak Jóhannesson, som vi stadig mangler at se i fuldt flor. Og fuldt flor dækker vel dårligt nok 16-årige Roony Bardghjis kamp i Aalborg i sidste efterårsrunde, hvor han for mig lignede en fuldvoksen Superliga-profil, der er så god, at han kan blive solgt for mere end Superliga-rekorden på 150 millioner kroner, der tilhører FCN og Kamaldeen Sulemana.
Flere andre støttespillere er i samme alderskategori, og for mig ligner det en helt bevidst kurs, som også afspejles i, at kun FCN har haft flere teenagere på banen i Superligaen i efteråret end FC København.
Ligesom tilsvarende klubber i Belgien og Holland lægger FCK om, så man har flere helt unge spillere, der kan sælges hvinende dyrt til de store ligaer.
Det dufter af Herning og af den kurs, FC Midtjylland har haft stor succes med, og der er da også lagt op til yderligere udskiftninger i truppen til januar.
Men ungdomsvejen er ikke uden farer.
Som Ståle Solbakken også døjede med, da han i flere omgange hentede yngre spillere til, giver en lavere gennemsnitsalder større udsving.
FCK vandt kun fire af de sidste ti ligakampe i 2021, pointsnittet er i underkanten af, hvad det kræver at blive mester, og det er vel at mærke før de 10 langt sværere slutspilskampe.
Kantspillet fik et enormt løft, da Roony Bardghji fyldte 16 og dermed måtte spille Superliga-fodbold, men tør man binde an på, at det bare fungerer helt upåklageligt fra nu af for den yngste målscorer nogensinde i Superligaen?
Jeg vil tro, at FC Midtjylland får et bedre 2022 end 2021, og så nytter det ikke med uafgjorte kampe mod hold som SønderjyskE og Viborg. Og så mangler FC København stadig tre opgør med FC Midtjylland, der har været det rene kryptonit for københavnerne gennem flere år.
Udfordringer er der nok af, og jeg tror ikke, FC København endnu har alle de svar på plads, der skal til for at vinde det første guld i tre år.

NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
FC København scorer millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
MEDIE
Rigtig dårlig melding
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
Pogba investerer i kamelvæddeløb
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
