Frederiksen og spillernes ro var guld værd for BIF

Et undertippet Brøndby spillede kortene perfekt til at blive mester foran FC København og FC Midtjylland, der spillede DM af hænde med et dårligt efterår og forår.



I pinsesolen foran eget publikum var der ikke den store tvivl om, at Brøndby IF ville blive mestre.

Simon Hedlund og Mikael Uhre var ganske vist mænd for at prikke en lille smule til 2018-traumerne ved at brænde to direktører i 1. halvleg, men Brøndby sad på alt mod et fejlbehæftet og noget passivt FC Nordsjælland-hold, og det var teknisk knockout, da Lasse Vigen et minut før pausen fik scoret det ekstremt fortjente føringsmål.

Anis Ben Slimane knækkede FC Nordsjælland med målet til 2-0, og selvom Brøndby nok lige vel passive og FCN nede 0-2 endelig huskede, at man faktisk kan spille habil fodbold, kom guldet sikkert i hus.

Brøndby er mester for første gang i 16 år, og det faktisk på et tidspunkt i fodboldhistorien og i en sæson, hvor alt tydede på, at de rigeste klubbers dominans ville fortsætte, og hvor Brøndby stadig var i en genopbygningsfase.

Brøndby har:

Nydt godt af Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og Mikael Uhres vilde opblomstring, og ikke mindst give den plads.

Haft et soleklart koncept for, hvordan man spiller fodbold, og hvad man kan og ikke kan.

Haft effektiviteten og fundet den rette formation og de rette folk til at bidrage i løbet af sæsonen.

Rolige
Men først og fremmest har man bevaret roen.

Der var ingen panik, da man efter fire åbningssejre og en førsteplads crashede og tabte tre på stribe og røg tidligt ud af pokalturneringen.

Der var heller ingen panik, da cheftræner Niels Frederiksens kontrakt eller mangel på samme efter 30. juni 2021 begyndte at fylde ekstremt meget i omverdenen i efteråret og begyndelsen af vinteren.

Og selvom vi nok var mange, der mente at kunne se fornuften i bare at hente én eller to yderligere garderinger til truppen i januar-transfervinduet (bare lejespillere, come on!), troede Carsten ”CV” Jensen og Niels Frederiksen på deres trup og rokkede ikke ved båden ud over et par discount-handler, som trods alt har bidraget til bredden og dermed føromtalte ro.

2017/18-holdet var nok stærkere, især i topniveauet, og havde FC Midtjylland ikke sat en helt vanvittig stime sammen kombineret med Brøndbys uheld mod Horsens og det sene nederlag kort forinden til selvsamme FCM, havde den udgave af Brøndby IF vundet et flot guld.

Nu blev det 2020/21-udgaven, en driftsikker, defensivt solid og ekstrem effektiv udgave af Brøndby IF, der brød det, der efterhånden var en forbandelse og tog det første guld siden 2005.

Nu venter der en sjældent fortjent fest, og jeg håber, dråberne bliver nydt og cigarføringen er høj, for det er en utrolig præstation at vippe både FC Midtjylland og FC København af pinden i én og samme sæson, og så endda i et corona-år, hvor det på papiret er en stor fordel at have langt bredere trupper, som både FCM og FCK har.

Det er fejende flot og fortjent, at Brøndby IF nu er dansk mester, og til efteråret venter der et europæisk eventyr, der bliver lige så spændende, uanset om det bliver allerfineste karat i Champions League eller et visit i Europa League, en turnering der bliver mange penge værd fra næste sæson med nedskæringen fra 48 til 32 hold, samtidig med at den nye Conference League med 32 hold (hvor rivalen FC København skal spille kvalifikation med AGF eller AaB) bliver til niveauet under EL.

Før Brøndby har et budget, der er tæt på at matche de to FC-klubbers, er dette mesterskab mere i familie med AaB’s i 2014 eller FC Nordsjællands i 2012 – men hvem kan også forvente det på en dag, hvor Brøndby har vundet det 11. og vel nok sværeste mesterskab i klubbens historie.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Nu forklarer Noah Nartey

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Skal denne angriber nu til Superligaen?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Sammenligner Damsgaard med Iniesta



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Enorme Superliga-talenter udtaget

Interessant afsløring

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Overraskende U21-trupudtagelse

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

– Ikke for debutanter!

Kevin Diks skriver historie

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Voldsom udmelding om Froholdt

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’