Det er den tid af året, hvor Superliga-klubberne forsøger et par sidste justeringer af truppen.
Det gælder uanset, om den står på medaljekamp, eller en nedrykning i maj truer, hvis nu Vejle Boldklub får gang i målscoringen og noget bedre spil med bolden.
Transfervinduet åbner efter nytår og holder åbent januar ud, og selvom der med garanti ikke kommer nær så meget gang i handlerne som på et vanvittigt sommermarked, kommer der til at ske interessante manøvrer.
Og der er mange interessante spillere derude.
I januar kommer vi med garanti til at se spillere vende tilbage fra udlandet til Danmark,og i begrænsningens navn har Tipsbladets fodboldkommentator og redaktør Troels Bager Thøgersen indsnævret sig til et felt på tre gode danske udlandsproffer, der er lidt oversete og kunne gøre det godt tilbage i Danmark.

Alexander Scholz
31 år, midtstopper
Spiller for Urawa Red Diamonds i Japan
Det helt store spørgsmål her er nok, om nogen kan lokke Scholz tilbage til Danmark, nu hvor eventyret med Urawa Red Diamonds brager derudaf.
Det er ikke vildt meget, vi hører til Scholz i Danmark, men det et gået strålende med en Champions League-titel i maj vundet over Al-Hilal i to finaler ude og hjemme.
I efteråret blev det så lidt skuffende til et exit i gruppespillet bag sydkoreanske Pohang Steelers og en fjerdeplads i ligaen, men Scholz er røget på mange udvalgte hold over ligaens bedste spillere.
Skulle der ske noget, skulle det nok være FC København, der overbeviste Scholz om at være den helt centrale brik i forsvaret, mens FC Midtjylland næppe har plads og andre Superliga-klubber ikke har råd.
Den kulturelt og menneskeligt nysgerrige Scholz bliver nok svær at få væk fra det Japan, han aktivt opsøgte i stedet for et væld af muligheder i Europa, men at han ville være en gevinst i alle Superliga-klubber skal der ikke herske tvivl om.

Jacob Lungi Sørensen
25 år, central midtbane
Spiller for Norwich
Midtbanespilleren har været uheldig med skader og blev for få uger siden igen opereret. Det er vildt ærgerligt for ham, for der var gods i ham til en god karriere i England.
Kontrakten udløber til sommer, dog er der option på et år mere. Men måske ville det være oplagt at få genstartet karrieren med et par år i Danmark, hvor 'Lungi' måske ikke er vildt kendt i bredere fankredse men har et godt navn i fodboldmiljøet.
Der har før været rygter om Brøndby IF, men hvis det handler om at få spillet noget fodbold igen efter et barskt 2022 og lige så barskt 2023, kunne udvalget af destinationer være bredere end toppen af Superligaen.

Andrew Hjulsager
28 år, offensiv midtbane
Spiller for Gent
Han starter relativt mange kampe for Gent, men han er heller ikke helt blevet den store profil i ligaen, vi nok havde troet efter opholdet i Celta Vigo og turen til Oostende som springbræt.
I min bog ville han være en klar offensiv profil de fleste steder i Superligaen. Spørgsmålet er nok, om en dansk klub kan nå til enighed med Hjulsager og Gent, eller om karrieren fortsætter i udlandet.
Der skal stås på tæer, hvis det skal lykkes en Superliga-klub – men der er da intet i vejen med at forsøge.
LIVE
TransferLIVE: AGF-flop skifter klub
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
Bekræfter dansk kæmpetransfer
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Spanien – Belgien
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER