Det er den tid af året, hvor Superliga-klubberne forsøger et par sidste justeringer af truppen.
Det gælder uanset, om den står på medaljekamp, eller en nedrykning i maj truer, hvis nu Vejle Boldklub får gang i målscoringen og noget bedre spil med bolden.
Transfervinduet åbner efter nytår og holder åbent januar ud, og selvom der med garanti ikke kommer nær så meget gang i handlerne som på et vanvittigt sommermarked, kommer der til at ske interessante manøvrer.
Og der er mange interessante spillere derude.
I januar kommer vi med garanti til at se spillere vende tilbage fra udlandet til Danmark,og i begrænsningens navn har Tipsbladets fodboldkommentator og redaktør Troels Bager Thøgersen indsnævret sig til et felt på tre gode danske udlandsproffer, der er lidt oversete og kunne gøre det godt tilbage i Danmark.

Alexander Scholz
31 år, midtstopper
Spiller for Urawa Red Diamonds i Japan
Det helt store spørgsmål her er nok, om nogen kan lokke Scholz tilbage til Danmark, nu hvor eventyret med Urawa Red Diamonds brager derudaf.
Det er ikke vildt meget, vi hører til Scholz i Danmark, men det et gået strålende med en Champions League-titel i maj vundet over Al-Hilal i to finaler ude og hjemme.
I efteråret blev det så lidt skuffende til et exit i gruppespillet bag sydkoreanske Pohang Steelers og en fjerdeplads i ligaen, men Scholz er røget på mange udvalgte hold over ligaens bedste spillere.
Skulle der ske noget, skulle det nok være FC København, der overbeviste Scholz om at være den helt centrale brik i forsvaret, mens FC Midtjylland næppe har plads og andre Superliga-klubber ikke har råd.
Den kulturelt og menneskeligt nysgerrige Scholz bliver nok svær at få væk fra det Japan, han aktivt opsøgte i stedet for et væld af muligheder i Europa, men at han ville være en gevinst i alle Superliga-klubber skal der ikke herske tvivl om.

Jacob Lungi Sørensen
25 år, central midtbane
Spiller for Norwich
Midtbanespilleren har været uheldig med skader og blev for få uger siden igen opereret. Det er vildt ærgerligt for ham, for der var gods i ham til en god karriere i England.
Kontrakten udløber til sommer, dog er der option på et år mere. Men måske ville det være oplagt at få genstartet karrieren med et par år i Danmark, hvor 'Lungi' måske ikke er vildt kendt i bredere fankredse men har et godt navn i fodboldmiljøet.
Der har før været rygter om Brøndby IF, men hvis det handler om at få spillet noget fodbold igen efter et barskt 2022 og lige så barskt 2023, kunne udvalget af destinationer være bredere end toppen af Superligaen.

Andrew Hjulsager
28 år, offensiv midtbane
Spiller for Gent
Han starter relativt mange kampe for Gent, men han er heller ikke helt blevet den store profil i ligaen, vi nok havde troet efter opholdet i Celta Vigo og turen til Oostende som springbræt.
I min bog ville han være en klar offensiv profil de fleste steder i Superligaen. Spørgsmålet er nok, om en dansk klub kan nå til enighed med Hjulsager og Gent, eller om karrieren fortsætter i udlandet.
Der skal stås på tæer, hvis det skal lykkes en Superliga-klub – men der er da intet i vejen med at forsøge.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
Skylder FC København penge – straffes hårdt
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
OPTAKT
Schweiz – Canada
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
OPTAKT