Neestrup til Ajax? I må have spist søm

ANALYSE: Rygterne begynder forståeligt nok at svirre om Jacob Neestrup, men der er ingen grund til at brænde nallerne på Ajax eller en anden kaos-klub.



– Ham får vi at se i Premier League en dag.

Ordene faldt på engelsk i Parken efter FC Københavns 4-3-sejr over Manchester United og Jacob Neestrups selvtillidsfyldte pressekonference.

Her imponerede Neestrup, der forståeligt nok emmede af overskud, med ikke at falde på halen over eget resultat mod en kriseramt modstander, FC København i egen, nye optik sagtens kan spille lige op med og slå, som man med lidt held og Marcus Rashfords ufrivillige dumhed før pausen gjorde.

Lørdag møder Jacob Neestrup eksklubben Viborg FF, hvor den unge københavner tog skridtet op fra talentfuld ungdomstræner til flyvefærdig cheftræner.

Man skal ikke tilbringe ret længe med Viborg-folk for at høre, hvor vellidt træneren fortsat er, og det er ikke kun fordi, han dukkede op og fejrede oprykningen med resten af stadion, da VFF vendte tilbage til bedste række for 2½ år siden.

Og det er 'Nees' også internt i FC København, blandt størstedelen af fansene og hos de agenter og udenlandske sportsdirektører, der i de kommende måneder begynder at lege stoleleg med de trænerjobs i Europa, der skal besættes til næste sommer.

219165

Et af dem er sædet i Ajax, som Kasper Hjulmand et par gange er blevet i forbindelse med.

Det er naturligvis en interessant klub i normale tider (læs mere her).

Men Ajax anno 2023/24 er alt andet.

Tyske Sven Mislintat med en fortid i Dortmund, Arsenal og Stuttgart blev hentet ind i maj for at brænde alt så langt ned til grunden, at selv Hella Joof og Disruption-rådet ville tøve en kende.

Det gjorde Ajax så fire måneder senere, da man lå i nedrykningszonen, tilskuerne invaderede banen, og den tilbageværende Ajax-ledelse som cirka de sidste i Europa opdagede Mislintats uheldige økonomiske forbindelse til et agent-foretagende, mange Ajax-spillere ifølge hollandske medier var blevet opfordret til at indgå aftale med.

Hellere Premier League eller Tyskland
Skal Jacob Neestrup opgive FC København for at starte forfra med et Ajax i minus?

I må have spist søm.

Der er ingen grund til at overveje et Ajax, der står i flammer og har glemt sig selv, når den 35-årige cheftræner på den nuværende kurs begynder at optræde på scoutinglister hos klubber i de større ligaer.

FC København har en god chance for at vinde tredje danske mesterskab i træk og for at komme i Champions League for tredje gang på stribe, til næste efterår i et ligaspil med otte runder og endnu større opmærksomhed.

Den mulighed afventer den kløgtige fodboldtræner i stedet for at risikere det hele i et selvdestruktivt AFC Ajax.

FCK-træneren har kontrakt indtil sommeren 2026, og man skal nok ikke falde besvimet om i bar overraskelse, hvis der kommer en kontraktforlængelse inden forfærdeligt længe med den gensidige forståelse, at man ser velvilligt på en god mulighed for et udenlandsk job i sommeren om halvandet års tid.

Gode europæiske resultater og kvalifikation til gruppespil er noget, der trækker op, ligesom udenlandske klubber ofte ser mere på Superliga-profilers præstationer i Europa-kampe og med landsholdene, end de ser på en efterårsglat udebanekamp i november mod en underlegen oprykker.

På den måde har Jacob Neestrup det som blommen i æg, og der er ingen tegn på, at FC København drosler noget som helst ned de næste par sæsoner, snarere tværtimod.

Mit gæt er, at nedrykningskandidater og kaos-klubber godt kan spare sig de næste 12-18 måneder, og at vi nærmere skal holde øje med, hvornår solide hold i Europa, der er vant til at arbejde og tænke lidt mere end 7-10 dage frem ad gangen, har brug for en solid, ung fodboldtræner.





TransferLIVE: Dansk talent scorer lang aftale




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny bejler til dansk guldfugl

I dialog om dansk bomber

Forbereder bud på 970 mio.

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-spiller får fem karantænedage

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

FC Barcelona køber VM-angriber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub