– Ham får vi at se i Premier League en dag.
Ordene faldt på engelsk i Parken efter FC Københavns 4-3-sejr over Manchester United og Jacob Neestrups selvtillidsfyldte pressekonference.
Her imponerede Neestrup, der forståeligt nok emmede af overskud, med ikke at falde på halen over eget resultat mod en kriseramt modstander, FC København i egen, nye optik sagtens kan spille lige op med og slå, som man med lidt held og Marcus Rashfords ufrivillige dumhed før pausen gjorde.
Lørdag møder Jacob Neestrup eksklubben Viborg FF, hvor den unge københavner tog skridtet op fra talentfuld ungdomstræner til flyvefærdig cheftræner.
Man skal ikke tilbringe ret længe med Viborg-folk for at høre, hvor vellidt træneren fortsat er, og det er ikke kun fordi, han dukkede op og fejrede oprykningen med resten af stadion, da VFF vendte tilbage til bedste række for 2½ år siden.
Og det er 'Nees' også internt i FC København, blandt størstedelen af fansene og hos de agenter og udenlandske sportsdirektører, der i de kommende måneder begynder at lege stoleleg med de trænerjobs i Europa, der skal besættes til næste sommer.

Et af dem er sædet i Ajax, som Kasper Hjulmand et par gange er blevet i forbindelse med.
Det er naturligvis en interessant klub i normale tider (læs mere her).
Men Ajax anno 2023/24 er alt andet.
Tyske Sven Mislintat med en fortid i Dortmund, Arsenal og Stuttgart blev hentet ind i maj for at brænde alt så langt ned til grunden, at selv Hella Joof og Disruption-rådet ville tøve en kende.
Det gjorde Ajax så fire måneder senere, da man lå i nedrykningszonen, tilskuerne invaderede banen, og den tilbageværende Ajax-ledelse som cirka de sidste i Europa opdagede Mislintats uheldige økonomiske forbindelse til et agent-foretagende, mange Ajax-spillere ifølge hollandske medier var blevet opfordret til at indgå aftale med.
Hellere Premier League eller Tyskland
Skal Jacob Neestrup opgive FC København for at starte forfra med et Ajax i minus?
I må have spist søm.
Der er ingen grund til at overveje et Ajax, der står i flammer og har glemt sig selv, når den 35-årige cheftræner på den nuværende kurs begynder at optræde på scoutinglister hos klubber i de større ligaer.
FC København har en god chance for at vinde tredje danske mesterskab i træk og for at komme i Champions League for tredje gang på stribe, til næste efterår i et ligaspil med otte runder og endnu større opmærksomhed.
Den mulighed afventer den kløgtige fodboldtræner i stedet for at risikere det hele i et selvdestruktivt AFC Ajax.
FCK-træneren har kontrakt indtil sommeren 2026, og man skal nok ikke falde besvimet om i bar overraskelse, hvis der kommer en kontraktforlængelse inden forfærdeligt længe med den gensidige forståelse, at man ser velvilligt på en god mulighed for et udenlandsk job i sommeren om halvandet års tid.
Gode europæiske resultater og kvalifikation til gruppespil er noget, der trækker op, ligesom udenlandske klubber ofte ser mere på Superliga-profilers præstationer i Europa-kampe og med landsholdene, end de ser på en efterårsglat udebanekamp i november mod en underlegen oprykker.
På den måde har Jacob Neestrup det som blommen i æg, og der er ingen tegn på, at FC København drosler noget som helst ned de næste par sæsoner, snarere tværtimod.
Mit gæt er, at nedrykningskandidater og kaos-klubber godt kan spare sig de næste 12-18 måneder, og at vi nærmere skal holde øje med, hvornår solide hold i Europa, der er vant til at arbejde og tænke lidt mere end 7-10 dage frem ad gangen, har brug for en solid, ung fodboldtræner.
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
Danske tenniskvinder rykker ned
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
Medie med Kamil Grabara-afsløring
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
MEDIE
Giver skidt Yussuf Poulsen-melding
EKSKLUSIVT
Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER