– Ham får vi at se i Premier League en dag.
Ordene faldt på engelsk i Parken efter FC Københavns 4-3-sejr over Manchester United og Jacob Neestrups selvtillidsfyldte pressekonference.
Her imponerede Neestrup, der forståeligt nok emmede af overskud, med ikke at falde på halen over eget resultat mod en kriseramt modstander, FC København i egen, nye optik sagtens kan spille lige op med og slå, som man med lidt held og Marcus Rashfords ufrivillige dumhed før pausen gjorde.
Lørdag møder Jacob Neestrup eksklubben Viborg FF, hvor den unge københavner tog skridtet op fra talentfuld ungdomstræner til flyvefærdig cheftræner.
Man skal ikke tilbringe ret længe med Viborg-folk for at høre, hvor vellidt træneren fortsat er, og det er ikke kun fordi, han dukkede op og fejrede oprykningen med resten af stadion, da VFF vendte tilbage til bedste række for 2½ år siden.
Og det er 'Nees' også internt i FC København, blandt størstedelen af fansene og hos de agenter og udenlandske sportsdirektører, der i de kommende måneder begynder at lege stoleleg med de trænerjobs i Europa, der skal besættes til næste sommer.

Et af dem er sædet i Ajax, som Kasper Hjulmand et par gange er blevet i forbindelse med.
Det er naturligvis en interessant klub i normale tider (læs mere her).
Men Ajax anno 2023/24 er alt andet.
Tyske Sven Mislintat med en fortid i Dortmund, Arsenal og Stuttgart blev hentet ind i maj for at brænde alt så langt ned til grunden, at selv Hella Joof og Disruption-rådet ville tøve en kende.
Det gjorde Ajax så fire måneder senere, da man lå i nedrykningszonen, tilskuerne invaderede banen, og den tilbageværende Ajax-ledelse som cirka de sidste i Europa opdagede Mislintats uheldige økonomiske forbindelse til et agent-foretagende, mange Ajax-spillere ifølge hollandske medier var blevet opfordret til at indgå aftale med.
Hellere Premier League eller Tyskland
Skal Jacob Neestrup opgive FC København for at starte forfra med et Ajax i minus?
I må have spist søm.
Der er ingen grund til at overveje et Ajax, der står i flammer og har glemt sig selv, når den 35-årige cheftræner på den nuværende kurs begynder at optræde på scoutinglister hos klubber i de større ligaer.
FC København har en god chance for at vinde tredje danske mesterskab i træk og for at komme i Champions League for tredje gang på stribe, til næste efterår i et ligaspil med otte runder og endnu større opmærksomhed.
Den mulighed afventer den kløgtige fodboldtræner i stedet for at risikere det hele i et selvdestruktivt AFC Ajax.
FCK-træneren har kontrakt indtil sommeren 2026, og man skal nok ikke falde besvimet om i bar overraskelse, hvis der kommer en kontraktforlængelse inden forfærdeligt længe med den gensidige forståelse, at man ser velvilligt på en god mulighed for et udenlandsk job i sommeren om halvandet års tid.
Gode europæiske resultater og kvalifikation til gruppespil er noget, der trækker op, ligesom udenlandske klubber ofte ser mere på Superliga-profilers præstationer i Europa-kampe og med landsholdene, end de ser på en efterårsglat udebanekamp i november mod en underlegen oprykker.
På den måde har Jacob Neestrup det som blommen i æg, og der er ingen tegn på, at FC København drosler noget som helst ned de næste par sæsoner, snarere tværtimod.
Mit gæt er, at nedrykningskandidater og kaos-klubber godt kan spare sig de næste 12-18 måneder, og at vi nærmere skal holde øje med, hvornår solide hold i Europa, der er vant til at arbejde og tænke lidt mere end 7-10 dage frem ad gangen, har brug for en solid, ung fodboldtræner.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
Lamine Yamal med karrierens første
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
OPTAKT
Sønderjyske – OB
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Bayern München besejrer Dortmund i drama
MEDIE
‘Det må ikke ske’
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
NYHEDER