– Ham får vi at se i Premier League en dag.
Ordene faldt på engelsk i Parken efter FC Københavns 4-3-sejr over Manchester United og Jacob Neestrups selvtillidsfyldte pressekonference.
Her imponerede Neestrup, der forståeligt nok emmede af overskud, med ikke at falde på halen over eget resultat mod en kriseramt modstander, FC København i egen, nye optik sagtens kan spille lige op med og slå, som man med lidt held og Marcus Rashfords ufrivillige dumhed før pausen gjorde.
Lørdag møder Jacob Neestrup eksklubben Viborg FF, hvor den unge københavner tog skridtet op fra talentfuld ungdomstræner til flyvefærdig cheftræner.
Man skal ikke tilbringe ret længe med Viborg-folk for at høre, hvor vellidt træneren fortsat er, og det er ikke kun fordi, han dukkede op og fejrede oprykningen med resten af stadion, da VFF vendte tilbage til bedste række for 2½ år siden.
Og det er 'Nees' også internt i FC København, blandt størstedelen af fansene og hos de agenter og udenlandske sportsdirektører, der i de kommende måneder begynder at lege stoleleg med de trænerjobs i Europa, der skal besættes til næste sommer.

Et af dem er sædet i Ajax, som Kasper Hjulmand et par gange er blevet i forbindelse med.
Det er naturligvis en interessant klub i normale tider (læs mere her).
Men Ajax anno 2023/24 er alt andet.
Tyske Sven Mislintat med en fortid i Dortmund, Arsenal og Stuttgart blev hentet ind i maj for at brænde alt så langt ned til grunden, at selv Hella Joof og Disruption-rådet ville tøve en kende.
Det gjorde Ajax så fire måneder senere, da man lå i nedrykningszonen, tilskuerne invaderede banen, og den tilbageværende Ajax-ledelse som cirka de sidste i Europa opdagede Mislintats uheldige økonomiske forbindelse til et agent-foretagende, mange Ajax-spillere ifølge hollandske medier var blevet opfordret til at indgå aftale med.
Hellere Premier League eller Tyskland
Skal Jacob Neestrup opgive FC København for at starte forfra med et Ajax i minus?
I må have spist søm.
Der er ingen grund til at overveje et Ajax, der står i flammer og har glemt sig selv, når den 35-årige cheftræner på den nuværende kurs begynder at optræde på scoutinglister hos klubber i de større ligaer.
FC København har en god chance for at vinde tredje danske mesterskab i træk og for at komme i Champions League for tredje gang på stribe, til næste efterår i et ligaspil med otte runder og endnu større opmærksomhed.
Den mulighed afventer den kløgtige fodboldtræner i stedet for at risikere det hele i et selvdestruktivt AFC Ajax.
FCK-træneren har kontrakt indtil sommeren 2026, og man skal nok ikke falde besvimet om i bar overraskelse, hvis der kommer en kontraktforlængelse inden forfærdeligt længe med den gensidige forståelse, at man ser velvilligt på en god mulighed for et udenlandsk job i sommeren om halvandet års tid.
Gode europæiske resultater og kvalifikation til gruppespil er noget, der trækker op, ligesom udenlandske klubber ofte ser mere på Superliga-profilers præstationer i Europa-kampe og med landsholdene, end de ser på en efterårsglat udebanekamp i november mod en underlegen oprykker.
På den måde har Jacob Neestrup det som blommen i æg, og der er ingen tegn på, at FC København drosler noget som helst ned de næste par sæsoner, snarere tværtimod.
Mit gæt er, at nedrykningskandidater og kaos-klubber godt kan spare sig de næste 12-18 måneder, og at vi nærmere skal holde øje med, hvornår solide hold i Europa, der er vant til at arbejde og tænke lidt mere end 7-10 dage frem ad gangen, har brug for en solid, ung fodboldtræner.
LIVE
LIVE: Skadet hele foråret – nu er der nyt
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Øjner europæisk trofæ
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
22 millioner kroner!
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG