Brøndby hørte meget for det tidligere på sæsonen, men ikke desto mindre er det stadig sandt her med fire spillerunder tilbage i Superligaen: Det går mod alle sandsynligheder, at Brøndby overhovedet er i en position, hvor man stadig har en reel guldchance med fire spillerunder tilbage.
For mens Brøndby IF og FC Midtjylland har haft førstepladsen i tabellen på skift siden efterårsmånederne, er der stor forskel på de to holds underliggende skudstatistik.
(Statistikken stammer fra Statsbomb via statistikmediet fbref.com)
Kort fortalt har FC Midtjylland en skudstatistik, der minder om det, man normalt ser hos en mesterskabskandidat.
FCM afslutter langt oftere, end man tillader modstanderen at komme til afslutning, og i denne sæson har FC Midtjylland klart flest afslutninger af alle 12 klubber i Superligaen, mens det kun er defensivt stærke Vejle, der har tilladt færre afslutninger inden for rammen imod sig.
(Statistikken stammer fra Statsbomb via statistikmediet fbref.com)
Billedet af Brøndby her 28 runder inde i Superligaen er helt anderledes, og har faktisk været det gennem størstedelen af sæsonen.
For Brøndby har nydt godt af en uhørt stor effektivitet hos Mikael Uhre og skiftende midtbanespillere og forward-partnere.
Midterfeltet umiddelbart foran i statistikken er tæt, men det er alligevel ekstremt påfaldende, at kun AC Horsens har haft færre afslutninger inden for rammen i denne Superliga-sæson end Brøndby.
Man skal huske på, at mange at Brøndbys chancer til gengæld har været særdeles store, både via stærkt og dygtigt kontraspil oven på bolderobringer midt på banen og i etableret spil. Men derfor er det stadig højst usædvanligt, at en klub med fire runder tilbage kan ligge på en andenplads med en rimelig chance for at vinde guld med en sådan statistik.
(Statistikken stammer fra Statsbomb via statistikmediet fbref.com)
Endnu mere påfaldende bliver det af, at modstanderne faktisk har haft flere afslutninger inden for rammen, end Brøndby selv har haft. -10 hedder plus-minus-statistikken for og imod afslutninger inden for rammen, og det rangerer Brøndby som nummer syv i ligaen på det parameter.
Som sagt har Brøndby IF spillet sig til mange store chancer og også nydt godt af kampbilleder, hvor man har formået at bringe sig foran i kampene og dermed ikke skulle jagte resultater.
Men at et tophold har -10 i plus-minus-statistikken er ekstremt usædvanligt, og også i europæisk regi er det meget usædvanligt, som vi var inde på tidligere på sæsonen i denne blog i begyndelsen af året, der sagtens kan fortjene at blive læst igen.
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
FC København skriver kontrakt med juvel
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
I svime: Som en ny spiller
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
STORT INTERVIEW
