Brøndby hørte meget for det tidligere på sæsonen, men ikke desto mindre er det stadig sandt her med fire spillerunder tilbage i Superligaen: Det går mod alle sandsynligheder, at Brøndby overhovedet er i en position, hvor man stadig har en reel guldchance med fire spillerunder tilbage.
For mens Brøndby IF og FC Midtjylland har haft førstepladsen i tabellen på skift siden efterårsmånederne, er der stor forskel på de to holds underliggende skudstatistik.
(Statistikken stammer fra Statsbomb via statistikmediet fbref.com)
Kort fortalt har FC Midtjylland en skudstatistik, der minder om det, man normalt ser hos en mesterskabskandidat.
FCM afslutter langt oftere, end man tillader modstanderen at komme til afslutning, og i denne sæson har FC Midtjylland klart flest afslutninger af alle 12 klubber i Superligaen, mens det kun er defensivt stærke Vejle, der har tilladt færre afslutninger inden for rammen imod sig.
(Statistikken stammer fra Statsbomb via statistikmediet fbref.com)
Billedet af Brøndby her 28 runder inde i Superligaen er helt anderledes, og har faktisk været det gennem størstedelen af sæsonen.
For Brøndby har nydt godt af en uhørt stor effektivitet hos Mikael Uhre og skiftende midtbanespillere og forward-partnere.
Midterfeltet umiddelbart foran i statistikken er tæt, men det er alligevel ekstremt påfaldende, at kun AC Horsens har haft færre afslutninger inden for rammen i denne Superliga-sæson end Brøndby.
Man skal huske på, at mange at Brøndbys chancer til gengæld har været særdeles store, både via stærkt og dygtigt kontraspil oven på bolderobringer midt på banen og i etableret spil. Men derfor er det stadig højst usædvanligt, at en klub med fire runder tilbage kan ligge på en andenplads med en rimelig chance for at vinde guld med en sådan statistik.
(Statistikken stammer fra Statsbomb via statistikmediet fbref.com)
Endnu mere påfaldende bliver det af, at modstanderne faktisk har haft flere afslutninger inden for rammen, end Brøndby selv har haft. -10 hedder plus-minus-statistikken for og imod afslutninger inden for rammen, og det rangerer Brøndby som nummer syv i ligaen på det parameter.
Som sagt har Brøndby IF spillet sig til mange store chancer og også nydt godt af kampbilleder, hvor man har formået at bringe sig foran i kampene og dermed ikke skulle jagte resultater.
Men at et tophold har -10 i plus-minus-statistikken er ekstremt usædvanligt, og også i europæisk regi er det meget usædvanligt, som vi var inde på tidligere på sæsonen i denne blog i begyndelsen af året, der sagtens kan fortjene at blive læst igen.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
