Brøndby hørte meget for det tidligere på sæsonen, men ikke desto mindre er det stadig sandt her med fire spillerunder tilbage i Superligaen: Det går mod alle sandsynligheder, at Brøndby overhovedet er i en position, hvor man stadig har en reel guldchance med fire spillerunder tilbage.
For mens Brøndby IF og FC Midtjylland har haft førstepladsen i tabellen på skift siden efterårsmånederne, er der stor forskel på de to holds underliggende skudstatistik.
(Statistikken stammer fra Statsbomb via statistikmediet fbref.com)
Kort fortalt har FC Midtjylland en skudstatistik, der minder om det, man normalt ser hos en mesterskabskandidat.
FCM afslutter langt oftere, end man tillader modstanderen at komme til afslutning, og i denne sæson har FC Midtjylland klart flest afslutninger af alle 12 klubber i Superligaen, mens det kun er defensivt stærke Vejle, der har tilladt færre afslutninger inden for rammen imod sig.
(Statistikken stammer fra Statsbomb via statistikmediet fbref.com)
Billedet af Brøndby her 28 runder inde i Superligaen er helt anderledes, og har faktisk været det gennem størstedelen af sæsonen.
For Brøndby har nydt godt af en uhørt stor effektivitet hos Mikael Uhre og skiftende midtbanespillere og forward-partnere.
Midterfeltet umiddelbart foran i statistikken er tæt, men det er alligevel ekstremt påfaldende, at kun AC Horsens har haft færre afslutninger inden for rammen i denne Superliga-sæson end Brøndby.
Man skal huske på, at mange at Brøndbys chancer til gengæld har været særdeles store, både via stærkt og dygtigt kontraspil oven på bolderobringer midt på banen og i etableret spil. Men derfor er det stadig højst usædvanligt, at en klub med fire runder tilbage kan ligge på en andenplads med en rimelig chance for at vinde guld med en sådan statistik.
(Statistikken stammer fra Statsbomb via statistikmediet fbref.com)
Endnu mere påfaldende bliver det af, at modstanderne faktisk har haft flere afslutninger inden for rammen, end Brøndby selv har haft. -10 hedder plus-minus-statistikken for og imod afslutninger inden for rammen, og det rangerer Brøndby som nummer syv i ligaen på det parameter.
Som sagt har Brøndby IF spillet sig til mange store chancer og også nydt godt af kampbilleder, hvor man har formået at bringe sig foran i kampene og dermed ikke skulle jagte resultater.
Men at et tophold har -10 i plus-minus-statistikken er ekstremt usædvanligt, og også i europæisk regi er det meget usædvanligt, som vi var inde på tidligere på sæsonen i denne blog i begyndelsen af året, der sagtens kan fortjene at blive læst igen.
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
En kæmpe sejr
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
Jubler over dansker: Dette er bare starten
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
DAGENS SPILFORSLAG
