Denne leder er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 21. april 2023.
Først var det Lyngby.
Så fulgte Silkeborg og Viborg.
FC København var en stor mundfuld, og FCN leverede en fornuftig indsats.
Men 1-1 med Randers FC efter en dårlig kamp, også af det randrusianske hjemmehold, der i lange perioder ikke kunne skabe noget?
I fem ud af otte Superliga-kampe her i 2023 har FC Nordsjælland tabt point, og selvom man i klubben forsøger at holde modet oppe, var det mandag aften i Randers svært at tro på, at man har en chance i gulddysten med FC København.
Der er ellers kun et enkelt point mellem de to klubber, og FCK er kun en skade eller en karantæne fra problemer i midterforsvaret.
Men hvad nytter det, når FCN gang på gang taber point.
Trænerskiftet har fået skylden, men mon ikke det også viser sig at være for tungt at miste Andreas Schjelderup, der var en af ligaens bedste i efteråret.
Det hjælper ikke holdet, at Zidan Sertdemir holdes ude, fordi der ikke var styr på papirarbejdet ved hans skifte fra Leverkusen, en sag FCN håber på afklaring af ved sportsdomstolen CAS i næste uge.
Men overordnet ser FCK bare ud til at være bedre over en hel sæson, og sådan skal det også være med det budget.

FCK har et arsenal af dygtige eller dyre spillere.
Der sidder så mange store navne i periferien af holdet, at det bør føre til oprydning og overvejelser til sommer.
Alle mand kan ikke spille samtidig, men der skal være større sammenhæng mellem prisskilt og løn, og antal startpladser, end der er i dag.
Cheftræner Jacob Neestrup ser trods problemerne med at få en brugbar, klassisk angriber på banen ud til at have fundet et hold, der skraber point sammen, også selvom kadencen er dalet.
Så hvad kan redde FCN og give klubben et mesterskab, nu man har en sjælden chance for at vinde?
FCK’s to derbykampe med Brøndby, den første om en uges tid, og en FCK-tur på kunstgræsset i Farum til maj, som FCN nok er tvunget til at vinde. Mistimede karantæner til Denis Vavro og Valdemar Lund kan også give problemer.

Det er det niveau, vi skal op i, for det her FCN-hold får næppe mere end 13-14 point i de sidste syv runder.
Man kan få den kyniske tanke, at det nok er fint for resten af Superligaen med tanke på sommerens CL-kvalifikation, hvor useedede og uerfarne FCN rask væk kan tabe til et lille mesterhold.
Men nu handler Superligaen jo ikke om nogle europæiske kvalifikationskampe, der selv ved FCK-succes sagtens kan ende i få point igen, som det gjorde mod City, Sevilla og Dortmund sidste efterår.
FC Nordsjælland skal spille chancen, og så vil det være på sin plads, at man også kan se det mere tydeligt i spillet, end vi kunne en ringe mandag aften i Randers, hvor banen trods alt ikke kan få hele skylden for, hvor langsomt det ofte gik.
LIVE
LIVE: Køber bolig i København
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
TOPNYHED