Helt færdige efter 350 dage: Superliga-spillerne fortjener det

Der er ikke noget at sige til, hvis Superliga-spillerne er trætte og i den grad trænger til at hvile stængerne hen over julen.



Lederen er bragt i dagens udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag

Tirsdag 7. januar mødte FC Midtjyllands spillere til første træningspas i 2020.

Det var dagen efter, AGF var gået i gang.

Når Superliga-efterårssæsonen om et par dage er færdig for de to klubber, har spillerne og trænerne været i gang i 350 dage.

Man kan indvende, at de har spillet færre kampe end normalt på grund af de knap tre måneder, hvor ligaerne var lukket i foråret, og at spillerne jo også havde sommerferie. Men det har bare ikke ret meget med virkeligheden at gøre.

Lad os tage FC Midtjylland.

Deres spillere fik ikke lov at forlade Europa i de otte dage, de havde ferie umiddelbart efter sæsonafslutningen i slut-juli, og med Champions League-kvalifikationskampe fra slutningen af august var der ikke tid til at geare ned og give spillerne og deres kroppe lov til at hvile.

Også i AGF og FC København havde spillerne meget korte ferier, for ikke at sige nærmest ingen, i august, og selvom mange Superliga-klubber har haft fornuftig styr på træningen og antallet af skader, er det ikke overstået endnu for klubber, trænere og de trætte spillere.

For trætte er de.

Nedlukningen i foråret gav ganske vist muligheden for at slippe af med de småskavanker, mange spillere slæber rundt på, men ferie var den periode absolut ikke med fortsat træning og uvished om, hvordan man kom tilbage på banen.

Siden er fulgt et meget hektisk program, og hektisk bliver det så sandelig også i januar, hvor man allerede skal stå klar til Superliga-kampe et par dage inde i februar.
I de større ligaer i udlandet, hvor kamppresset har været endnu større, er der i denne sæson registreret flere skader end normalt, især muskelskader.

– Vi skal passe på spillerne. De har kun to ben, to lunger og to hænder. De er ikke maskiner, sagde Sevilla-cheftræner Julen Lopetegui tidligere i år.

Landstræner Kasper Hjulmand talte for nylig i podcasten Landsholdslejren om, at man skal passe ekstremt meget på spillerne frem mod EM på grund af det enorme fysiske pres, og selvom der selvfølgelig ikke er skyggen af tid til det, ville spillerne i de store ligaer virkelig have godt af bare tre ugers kamppause, som Superliga-spillerne får nu, før træningskampene melder sig i januar.

Så hvis spillerne virker trætte i weekendens afsluttende efterårsrunde i Superligaen og ikke helt udfylder deres roller i alle 90 minutter, er det, fordi de er segnefærdige. Uanset deres fine lønninger og gode arbejdsforhold har også de gjort sig fortjent til en pause hen over jul og nytår.

Tipsbladet_forside_18december20





Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Højlund i hovedrolle

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Brøndby takker nej til to spillere

Stort Yussuf Poulsen-chok

DBU hylder Hareide

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

– Lidt af en bombe

Han er IKKE i spil

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Her er AGF’s transferplaner

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Åge Hareide er død

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpe brag venter fredag

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale