Helt færdige efter 350 dage: Superliga-spillerne fortjener det

Der er ikke noget at sige til, hvis Superliga-spillerne er trætte og i den grad trænger til at hvile stængerne hen over julen.



Lederen er bragt i dagens udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag

Tirsdag 7. januar mødte FC Midtjyllands spillere til første træningspas i 2020.

Det var dagen efter, AGF var gået i gang.

Når Superliga-efterårssæsonen om et par dage er færdig for de to klubber, har spillerne og trænerne været i gang i 350 dage.

Man kan indvende, at de har spillet færre kampe end normalt på grund af de knap tre måneder, hvor ligaerne var lukket i foråret, og at spillerne jo også havde sommerferie. Men det har bare ikke ret meget med virkeligheden at gøre.

Lad os tage FC Midtjylland.

Deres spillere fik ikke lov at forlade Europa i de otte dage, de havde ferie umiddelbart efter sæsonafslutningen i slut-juli, og med Champions League-kvalifikationskampe fra slutningen af august var der ikke tid til at geare ned og give spillerne og deres kroppe lov til at hvile.

Også i AGF og FC København havde spillerne meget korte ferier, for ikke at sige nærmest ingen, i august, og selvom mange Superliga-klubber har haft fornuftig styr på træningen og antallet af skader, er det ikke overstået endnu for klubber, trænere og de trætte spillere.

For trætte er de.

Nedlukningen i foråret gav ganske vist muligheden for at slippe af med de småskavanker, mange spillere slæber rundt på, men ferie var den periode absolut ikke med fortsat træning og uvished om, hvordan man kom tilbage på banen.

Siden er fulgt et meget hektisk program, og hektisk bliver det så sandelig også i januar, hvor man allerede skal stå klar til Superliga-kampe et par dage inde i februar.
I de større ligaer i udlandet, hvor kamppresset har været endnu større, er der i denne sæson registreret flere skader end normalt, især muskelskader.

– Vi skal passe på spillerne. De har kun to ben, to lunger og to hænder. De er ikke maskiner, sagde Sevilla-cheftræner Julen Lopetegui tidligere i år.

Landstræner Kasper Hjulmand talte for nylig i podcasten Landsholdslejren om, at man skal passe ekstremt meget på spillerne frem mod EM på grund af det enorme fysiske pres, og selvom der selvfølgelig ikke er skyggen af tid til det, ville spillerne i de store ligaer virkelig have godt af bare tre ugers kamppause, som Superliga-spillerne får nu, før træningskampene melder sig i januar.

Så hvis spillerne virker trætte i weekendens afsluttende efterårsrunde i Superligaen og ikke helt udfylder deres roller i alle 90 minutter, er det, fordi de er segnefærdige. Uanset deres fine lønninger og gode arbejdsforhold har også de gjort sig fortjent til en pause hen over jul og nytår.

Tipsbladet_forside_18december20





AGF var klar med rekordbeløb




LIVE

TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Stjerne flirter med Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Froholdt med klar transfermelding

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Liverpool tager storsejr

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Nedslående Dorgu-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Jacob Rasmussen i chokskifte

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

FCK-profil holder VM-drøm i live

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Semenyo scorer igen mod Spurs

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen