Helt færdige efter 350 dage: Superliga-spillerne fortjener det

Der er ikke noget at sige til, hvis Superliga-spillerne er trætte og i den grad trænger til at hvile stængerne hen over julen.



Lederen er bragt i dagens udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag

Tirsdag 7. januar mødte FC Midtjyllands spillere til første træningspas i 2020.

Det var dagen efter, AGF var gået i gang.

Når Superliga-efterårssæsonen om et par dage er færdig for de to klubber, har spillerne og trænerne været i gang i 350 dage.

Man kan indvende, at de har spillet færre kampe end normalt på grund af de knap tre måneder, hvor ligaerne var lukket i foråret, og at spillerne jo også havde sommerferie. Men det har bare ikke ret meget med virkeligheden at gøre.

Lad os tage FC Midtjylland.

Deres spillere fik ikke lov at forlade Europa i de otte dage, de havde ferie umiddelbart efter sæsonafslutningen i slut-juli, og med Champions League-kvalifikationskampe fra slutningen af august var der ikke tid til at geare ned og give spillerne og deres kroppe lov til at hvile.

Også i AGF og FC København havde spillerne meget korte ferier, for ikke at sige nærmest ingen, i august, og selvom mange Superliga-klubber har haft fornuftig styr på træningen og antallet af skader, er det ikke overstået endnu for klubber, trænere og de trætte spillere.

For trætte er de.

Nedlukningen i foråret gav ganske vist muligheden for at slippe af med de småskavanker, mange spillere slæber rundt på, men ferie var den periode absolut ikke med fortsat træning og uvished om, hvordan man kom tilbage på banen.

Siden er fulgt et meget hektisk program, og hektisk bliver det så sandelig også i januar, hvor man allerede skal stå klar til Superliga-kampe et par dage inde i februar.
I de større ligaer i udlandet, hvor kamppresset har været endnu større, er der i denne sæson registreret flere skader end normalt, især muskelskader.

– Vi skal passe på spillerne. De har kun to ben, to lunger og to hænder. De er ikke maskiner, sagde Sevilla-cheftræner Julen Lopetegui tidligere i år.

Landstræner Kasper Hjulmand talte for nylig i podcasten Landsholdslejren om, at man skal passe ekstremt meget på spillerne frem mod EM på grund af det enorme fysiske pres, og selvom der selvfølgelig ikke er skyggen af tid til det, ville spillerne i de store ligaer virkelig have godt af bare tre ugers kamppause, som Superliga-spillerne får nu, før træningskampene melder sig i januar.

Så hvis spillerne virker trætte i weekendens afsluttende efterårsrunde i Superligaen og ikke helt udfylder deres roller i alle 90 minutter, er det, fordi de er segnefærdige. Uanset deres fine lønninger og gode arbejdsforhold har også de gjort sig fortjent til en pause hen over jul og nytår.

Tipsbladet_forside_18december20





Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

FC København kan få Jens Stage-millioner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Iran flytter VM-base fra USA til Mexico

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

De er tilbage i Premier League

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Her er FC Københavns vej i Europa

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Stor melding om Andreas Christensens fremtid