Helt færdige efter 350 dage: Superliga-spillerne fortjener det

Der er ikke noget at sige til, hvis Superliga-spillerne er trætte og i den grad trænger til at hvile stængerne hen over julen.



Lederen er bragt i dagens udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag

Tirsdag 7. januar mødte FC Midtjyllands spillere til første træningspas i 2020.

Det var dagen efter, AGF var gået i gang.

Når Superliga-efterårssæsonen om et par dage er færdig for de to klubber, har spillerne og trænerne været i gang i 350 dage.

Man kan indvende, at de har spillet færre kampe end normalt på grund af de knap tre måneder, hvor ligaerne var lukket i foråret, og at spillerne jo også havde sommerferie. Men det har bare ikke ret meget med virkeligheden at gøre.

Lad os tage FC Midtjylland.

Deres spillere fik ikke lov at forlade Europa i de otte dage, de havde ferie umiddelbart efter sæsonafslutningen i slut-juli, og med Champions League-kvalifikationskampe fra slutningen af august var der ikke tid til at geare ned og give spillerne og deres kroppe lov til at hvile.

Også i AGF og FC København havde spillerne meget korte ferier, for ikke at sige nærmest ingen, i august, og selvom mange Superliga-klubber har haft fornuftig styr på træningen og antallet af skader, er det ikke overstået endnu for klubber, trænere og de trætte spillere.

For trætte er de.

Nedlukningen i foråret gav ganske vist muligheden for at slippe af med de småskavanker, mange spillere slæber rundt på, men ferie var den periode absolut ikke med fortsat træning og uvished om, hvordan man kom tilbage på banen.

Siden er fulgt et meget hektisk program, og hektisk bliver det så sandelig også i januar, hvor man allerede skal stå klar til Superliga-kampe et par dage inde i februar.
I de større ligaer i udlandet, hvor kamppresset har været endnu større, er der i denne sæson registreret flere skader end normalt, især muskelskader.

– Vi skal passe på spillerne. De har kun to ben, to lunger og to hænder. De er ikke maskiner, sagde Sevilla-cheftræner Julen Lopetegui tidligere i år.

Landstræner Kasper Hjulmand talte for nylig i podcasten Landsholdslejren om, at man skal passe ekstremt meget på spillerne frem mod EM på grund af det enorme fysiske pres, og selvom der selvfølgelig ikke er skyggen af tid til det, ville spillerne i de store ligaer virkelig have godt af bare tre ugers kamppause, som Superliga-spillerne får nu, før træningskampene melder sig i januar.

Så hvis spillerne virker trætte i weekendens afsluttende efterårsrunde i Superligaen og ikke helt udfylder deres roller i alle 90 minutter, er det, fordi de er segnefærdige. Uanset deres fine lønninger og gode arbejdsforhold har også de gjort sig fortjent til en pause hen over jul og nytår.

Tipsbladet_forside_18december20





Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet




LIVE

TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris



LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

OB – Sønderjyske

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor ændring i AGF?

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Dansker scorer mod Barcelona

Han er den nye Superliga-juvel!

AGF i kontakt om norsk angriber