Lederen er bragt i dagens udgave af Tipsbladet – få det sammen med Ekstra Bladet fredag
Tirsdag 7. januar mødte FC Midtjyllands spillere til første træningspas i 2020.
Det var dagen efter, AGF var gået i gang.
Når Superliga-efterårssæsonen om et par dage er færdig for de to klubber, har spillerne og trænerne været i gang i 350 dage.
Man kan indvende, at de har spillet færre kampe end normalt på grund af de knap tre måneder, hvor ligaerne var lukket i foråret, og at spillerne jo også havde sommerferie. Men det har bare ikke ret meget med virkeligheden at gøre.
Lad os tage FC Midtjylland.
Deres spillere fik ikke lov at forlade Europa i de otte dage, de havde ferie umiddelbart efter sæsonafslutningen i slut-juli, og med Champions League-kvalifikationskampe fra slutningen af august var der ikke tid til at geare ned og give spillerne og deres kroppe lov til at hvile.
Også i AGF og FC København havde spillerne meget korte ferier, for ikke at sige nærmest ingen, i august, og selvom mange Superliga-klubber har haft fornuftig styr på træningen og antallet af skader, er det ikke overstået endnu for klubber, trænere og de trætte spillere.
For trætte er de.
Nedlukningen i foråret gav ganske vist muligheden for at slippe af med de småskavanker, mange spillere slæber rundt på, men ferie var den periode absolut ikke med fortsat træning og uvished om, hvordan man kom tilbage på banen.
Siden er fulgt et meget hektisk program, og hektisk bliver det så sandelig også i januar, hvor man allerede skal stå klar til Superliga-kampe et par dage inde i februar.
I de større ligaer i udlandet, hvor kamppresset har været endnu større, er der i denne sæson registreret flere skader end normalt, især muskelskader.
– Vi skal passe på spillerne. De har kun to ben, to lunger og to hænder. De er ikke maskiner, sagde Sevilla-cheftræner Julen Lopetegui tidligere i år.
Landstræner Kasper Hjulmand talte for nylig i podcasten Landsholdslejren om, at man skal passe ekstremt meget på spillerne frem mod EM på grund af det enorme fysiske pres, og selvom der selvfølgelig ikke er skyggen af tid til det, ville spillerne i de store ligaer virkelig have godt af bare tre ugers kamppause, som Superliga-spillerne får nu, før træningskampene melder sig i januar.
Så hvis spillerne virker trætte i weekendens afsluttende efterårsrunde i Superligaen og ikke helt udfylder deres roller i alle 90 minutter, er det, fordi de er segnefærdige. Uanset deres fine lønninger og gode arbejdsforhold har også de gjort sig fortjent til en pause hen over jul og nytår.

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
OB straffer angriber
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Sepp Piontek er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt