Hvem er Superligaens dygtigste klubejer?

LEDER: Hvad er en god og dårlig klubejer, og hvor vil Superligaen og dansk fodbold hen?



FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 1. APRIL

Den dygtige britiske journalist Nick Harris lavede for nylig en tankevækkende undersøgelse, som blev til flere artikler i Daily Mail om britiske fodboldfans’ holdning til egne og de rivaliserende klubbers ejere.

FC Midtjylland- og Brentford-ejer Matthew Benham var den ejer med størst opbakning fra egne fans skarpt efterfulgt af ejerne i Leeds, Aston Villa, Brighton, Leicester, Crystal Palace, og, interessant nok, Chelseas nu afgående ejer Roman Abramovitj.

I bunden finder man, ikke overraskende, Manchester Uniteds ejere i familien Glazer, der kun har tillid fra lidt over fire procent af Uniteds egne fans.

Og mindst lige så sigende er Nick Harris’ spørgsmål om, hvilke ejere der gør mest skade på britisk fodbolds overordnede helbred.

Her scorer Manchester City og Newcastle, ejet af Abu Dhabi og Saudi-Arabien, helt i top fulgt af Manchester United og Chelsea, med stor afstand ned til alle andre.

Det giver udmærket mening.

Manchester City og Chelseas egne fans bakker i høj grad op om egne klubejere, der har trofæer og succes med sig.

Samtidig er alle andre dybt bekymrede over, hvordan Abramovitj’ milliarder (det er endnu uvist, hvad der præcist skal ske med de 13 milliarder kroner, den russiske oligark i alt har lånt rentefrit til klubben) og pengene fra oliefondene i Abu Dhabi og Saudi-Arabien giver tre klubber mulighed for at konkurrere helt uden reelt at skele til normal drift med sammenhæng mellem naturlige indtægter og udgifter.

Reglerne for klubejerskaber og fans’ indflydelse eller mangel på samme i fodbold er et hedt politisk emne i England på grund af det tvungne salg af Chelsea og et storstilet projekt, hvor fangrupper med en vis støtte fra det politiske system presser på for strammere regler for klubejerskab og dannelsen af en uafhængig instans, der skal skabe strammere økonomiske regler og mere lighed mellem klubberne.

De samme emner er både aktuelle og særdeles relevante i Danmark, hvor udenlandske klubejerskaber er en brandvarm kartoffel efter overtagelser i Esbjerg, SønderjyskE, Fremad Amager, Jammerbugt og Næstved, der i de seneste måneder og år på forskellig vis er slået fejl.

DBU og Divisionsforeningen indførte i begyndelsen af marts nye regler, der stiller strammere krav til, hvad en ny klubejer ikke må have på CV’et (domme for økonomisk kriminalitet som Fremad Amagers nuværende, skandaleombruste ejere og agentvirksomhed bliver ikke tilladt for nye ejere), og at nye ejere skal til en art eksamen.

Men måske bør vi i virkeligheden spørge os selv, hvem og hvad den gode og dårlige klubejer egentlig er.

Roman Abramovitj i Chelsea og emiratet Abu Dhabi i Manchester City har uomtvisteligt skabt stor sportslig succes for sig selv, men Abramovitj’ milliardlån til Chelsea, der måske og måske ikke bliver betalt tilbage, og Citys sponsoraftaler med firmaer knyttet til Abu Dhabi har pumpet så mange penge ind i fodbold og transfermarkedet, at det over tid er svært for andre klubber at konkurrere på markedsvilkår.

Hvordan ville billedet være i Danmark?

Har FC Midtjylland og FC Nordsjællands engelske ejere været gode for andre end deres egne klubber ved at skabe fokus på ungdomsarbejde, eller har deres økonomiske muskler gjort alting dyrere og sværere for alle andre end dem selv, FC København og Brøndby IF?

Og hvad med de to store københavnerklubber og de store provinsklubber AGF, AaB og OB?

Er de, med velhavende, danske erhvervsfolk som toneangivende i ejerkredsen, billedet på den bedste type ejer af en dansk fodboldklub?

Eller har udenlandske ejere som Matthew Benham og Tom Vernon bidraget med nye måder at tænke på arbejdet med en professionel fodboldklub, noget jeg personligt hælder mod at mene trods begge ejere og klubbers fejl og mangler?

Jeg mener, at dansk klubfodbold med fordel kunne inspireres af briterne og give fans en større stemme, men som jeg også nævnte for et par uger siden, er reguleringen af nye ejere kommet i sidste øjeblik, hvis ikke for sent.

For der er rigtig mange udenlandske ejere af danske profklubber i dag, og hvis Brøndby og FC København også skulle blive opkøbt, kan en stor del af regelsættet fremover ændres og formes efter, hvad udenlandske investorer og fodboldfolk føler giver dem størst gevinst, hvad end det er muligheden for at have nærmest rene udenlandske førsteholdstrupper eller gøre en række danske klubber til rugekasser i større samarbejdsprojekter.

Det er ikke til dansk fodbolds bedste, hvis andre ting end at slutte så højt som muligt i Superligaen eller 1. division bliver vigtigt, så man kan med fordel fortsætte arbejdet med reglerne og overveje, hvordan det fortsat bliver vigtigst at slutte højt i tabellen både nu og i de kommende sæsoner.

KØB TIPSBLADET SAMMEN MED EKSTRA BLADET I DAG OG FÅ EN RÆKKE GODE OPTAKTSARTIKLER TIL STARTEN PÅ SLUTSPILLET.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_01-04-2022_Lands_1udg-page-001





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Henter Kamil Wilczek



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Gravesen med vild Neestrup-melding



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Transferudmelding fra Vallys

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Storklub har taget kontakt

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Choktransfer på vej? 

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Dansk toptræner stifter agentfirma

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’