2022 er blevet en grim omgang for AGF og BIF

KOMMENTAR: Det var en ynk at se AGF, hvor cheftræner David Nielsen nu er under alvorligt pres. Og hvem skal score for Brøndby?



2022 har forvandlet sig til en grim omgang for Brøndby og AGF.

Man begyndte ellers med to vigtige sejre over FC Nordsjælland og SønderjyskE i første runde i februar, men siden har 2022 forvandlet sig til noget af en nedtur, ikke mindst i Århus.

Her skal man glæde sig over, at Vejle og SønderjyskE ikke har blot tre-fire point flere end de 19 og 17, de har før de sidste seks runder.

Der er ni point op fra Vejle til AGF, og det henter vejlenserne efter alt at dømme ikke, når de igen og igen misser gyldne muligheder for sejre og point, senest hjemme mandag mod FC Nordsjællands 10 spillere.

Men det kan dårligt nok aflede opmærksomheden fra, hvor usammenhængende spillet virker.

Forsøget på at blive mere chanceskabende har forplantet sig som usikkerhed og til tider rådvildhed efter den dårlige stime med otte kampe uden sejr.

Og selvom det var uheldigt at indkassere på et hovedstød fra Nicolaj Thomsen så dybt inde i overtiden, var det svært at finde argumenterne for, at det var specielt uretfærdigt.

Det bliver stadigt mere muligt, at noget, eller nogen, må give efter til sommer.

Og de spørgsmål, der med rette stilles til David Nielsen, kan man også stille til sportsdirektøren Stig Inge Bjørnebye.

For lige nu er det svært at se, hvilken trup af Silkeborg, Randers eller AaB’s, man skulle være bedre end, hvilket man jo skal kunne besvare for at hævde, at man har holdet til Top 6.

Brøndby mangler en målscorer.

Eller måske rettere et samlet koncept for, hvordan man igen kommer til at lave 1,5-2 mål per kamp, som en Top 3-plads kræver.

Det første lyder nemmere og bliver givetvis adresseret på sommerens transfermarked, men det er sidstnævnte, der er den store udfordring.

Mod FC København var der faktisk gode tilløb til chancer, som der også var mod AaB, men det retter jo ikke op på den skrækkelige stime, man befinder sig i, og som vækker minder om den forsømte sommer og ditto tidlige efterår.

Der er stadig ingen grund til at fortvivle, men tredjepladsen begynder så småt at blive et problem, hvis ikke noget retter sig i spillet med det samme.

For det kræver nok i hvert fald 12-14 point ud af de sidste 18, og Silkeborg snapper i haserne bagfra og kan ende med at hapse pladsen.

Der er ingen, der skal fyres, ligesom der heller ikke var i efteråret.

Men man skal have styr på, hvad man kan og ikke kan, så man kan sætte sejlene igen fra sommer og jage efter FC København og FC Midtjylland i stedet for at stresse over en fjerdeplads.





Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Magiske Messi slår til igen

De bliver monstersalg til sommer



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub