2022 har forvandlet sig til en grim omgang for Brøndby og AGF.
Man begyndte ellers med to vigtige sejre over FC Nordsjælland og SønderjyskE i første runde i februar, men siden har 2022 forvandlet sig til noget af en nedtur, ikke mindst i Århus.
Her skal man glæde sig over, at Vejle og SønderjyskE ikke har blot tre-fire point flere end de 19 og 17, de har før de sidste seks runder.
Der er ni point op fra Vejle til AGF, og det henter vejlenserne efter alt at dømme ikke, når de igen og igen misser gyldne muligheder for sejre og point, senest hjemme mandag mod FC Nordsjællands 10 spillere.
Men det kan dårligt nok aflede opmærksomheden fra, hvor usammenhængende spillet virker.
Forsøget på at blive mere chanceskabende har forplantet sig som usikkerhed og til tider rådvildhed efter den dårlige stime med otte kampe uden sejr.
Og selvom det var uheldigt at indkassere på et hovedstød fra Nicolaj Thomsen så dybt inde i overtiden, var det svært at finde argumenterne for, at det var specielt uretfærdigt.
Det bliver stadigt mere muligt, at noget, eller nogen, må give efter til sommer.
Og de spørgsmål, der med rette stilles til David Nielsen, kan man også stille til sportsdirektøren Stig Inge Bjørnebye.
For lige nu er det svært at se, hvilken trup af Silkeborg, Randers eller AaB’s, man skulle være bedre end, hvilket man jo skal kunne besvare for at hævde, at man har holdet til Top 6.
Brøndby mangler en målscorer.
Eller måske rettere et samlet koncept for, hvordan man igen kommer til at lave 1,5-2 mål per kamp, som en Top 3-plads kræver.
Det første lyder nemmere og bliver givetvis adresseret på sommerens transfermarked, men det er sidstnævnte, der er den store udfordring.
Mod FC København var der faktisk gode tilløb til chancer, som der også var mod AaB, men det retter jo ikke op på den skrækkelige stime, man befinder sig i, og som vækker minder om den forsømte sommer og ditto tidlige efterår.
Der er stadig ingen grund til at fortvivle, men tredjepladsen begynder så småt at blive et problem, hvis ikke noget retter sig i spillet med det samme.
For det kræver nok i hvert fald 12-14 point ud af de sidste 18, og Silkeborg snapper i haserne bagfra og kan ende med at hapse pladsen.
Der er ingen, der skal fyres, ligesom der heller ikke var i efteråret.
Men man skal have styr på, hvad man kan og ikke kan, så man kan sætte sejlene igen fra sommer og jage efter FC København og FC Midtjylland i stedet for at stresse over en fjerdeplads.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark