I Odense topper Eriksen julegave-ønskerne

NYHEDSOVERBLIK: Der blev spillet pokalfodbold i Danmark, aflyst kampe i England, handlet og ikke mindst spekuleret i spillerskifter, og så greb Christian Eriksen i slutningen af ugen overskrifterne med den afsked med Inter, der blev officiel fredag eftermiddag.



Corona plager kalenderen

Det begyndte for alvor sidste torsdag, hvor Tottenham egenhændigt aflyste Conference League-kampen mod Rennes til franskmændenes enorme vrede.

Siden er adskillige Premier League-kampe og opgør i de lavere rækker blevet aflyst, for ligesom in Danmark er der fuld fart på coronavirussen i Storbritannien.

Også Real Madrid er ramt, og det virker næsten urealistisk, at der ikke skulle komme flere aflysninger i de kommende dage.

I Danmark kan klubberne glæde sig over, at der ikke er turneringsfodbold før i tredje weekend i februar.

Men træningslejre og kampe kunne givetvis blive påvirket i januar, hvis udviklingen fortsætter, så helt slipper dansk fodbold næppe for at bakse med coronavirussen i et tredje kalenderår, siden virussen begyndte at brede sig i Europa i de første uger i 2020.

De sidste danske kampe i 2021
FC Midtjylland holdt ud i returkampen mod Brøndby IF, SønderjyskE slog Hvidovre ud efter straffesparkskonkurrence, og Vejle og OB kom også videre til forårets semifinaler.

Konceptet med to kvartfinalekampe fungerede egentlig fint med stor spænding i to af returkampene, men helt det samme som et par runder i Superligaen og 1. Division var det ikke.

Stilhed før isstormen?
Der skete ikke det helt store på det danske marked, men tegningerne til en aktiv januar er der.

I hver deres ende af tabellen skal FC Midtjylland, FC København, Vejle, SønderjyskE og FC Nordsjælland hente spillere og givetvis også sælge et par folk.

Ude i Europa er det værd at holde øje med, hvad der præcis skal ske med Erling Haaland, og om Real Madrid som ventet slår en klo i Kylian Mbappé i begyndelsen af januar, hvor super-angriberen må forhandle frit til anden side med under seks måneder til kontraktudløb i Paris.


Fremad Amager i centrum

I skal ikke snyde jer selv for de seneste nyheder i serien om Fremad Amagers nye amerikanske ejere, som der helt sikkert kommer mere fokus på i det nye år og frem mod turneringsstart.


Eriksen et skridt videre
Det begyndte at summe i den forgangne uge, og fredag blev det officielt: Christian Eriksen er ikke længere Inter-spiller.

Det træk giver fin mening for begge parter, da Eriksen i praksis ikke må spille i Italien med en pacemaker.

Nu venter vi og verden på, hvad de næste træk er.

Er træningen i Ådalen hos OB et tegn på, at Christian Eriksen vil spille igen, og måske endda for OB i Superligaen?

Indtil videre ved omverdenen det ikke, men med Inter-afskeden er vi et skridt nærmere en afklaring, mange vil vente med spænding.

Undertegnede er henrykt over tanken ved et Eriksen-comeback uanset hvor eller på hvilket niveau, men der er næppe mange, der vil holde det mod den dygtige midtbanespiller, hvis karrieren som spiller er slut.

Hver en bevægelse vil blive fulgt tæt, som den er blevet de seneste seks måneder, og mon ikke en OB-fan eller to kan nøjes med bløde pakker i år, hvis den fynske drøm om Eriksen i striber bliver virkelighed i 2022, en mulighed, der kom en anelse tættere på lørdag morgen, hvor Eriksens agent fortalte, at planen er at fortsætte fodboldkarrieren.





Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’




LIVE

TransferLIVE: Kan købe Chiakha til denne pris

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Viaplay deler stor nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Storklub jagter FCK-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Rekordtransfer?

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne