I Odense topper Eriksen julegave-ønskerne

NYHEDSOVERBLIK: Der blev spillet pokalfodbold i Danmark, aflyst kampe i England, handlet og ikke mindst spekuleret i spillerskifter, og så greb Christian Eriksen i slutningen af ugen overskrifterne med den afsked med Inter, der blev officiel fredag eftermiddag.



Corona plager kalenderen

Det begyndte for alvor sidste torsdag, hvor Tottenham egenhændigt aflyste Conference League-kampen mod Rennes til franskmændenes enorme vrede.

Siden er adskillige Premier League-kampe og opgør i de lavere rækker blevet aflyst, for ligesom in Danmark er der fuld fart på coronavirussen i Storbritannien.

Også Real Madrid er ramt, og det virker næsten urealistisk, at der ikke skulle komme flere aflysninger i de kommende dage.

I Danmark kan klubberne glæde sig over, at der ikke er turneringsfodbold før i tredje weekend i februar.

Men træningslejre og kampe kunne givetvis blive påvirket i januar, hvis udviklingen fortsætter, så helt slipper dansk fodbold næppe for at bakse med coronavirussen i et tredje kalenderår, siden virussen begyndte at brede sig i Europa i de første uger i 2020.

De sidste danske kampe i 2021
FC Midtjylland holdt ud i returkampen mod Brøndby IF, SønderjyskE slog Hvidovre ud efter straffesparkskonkurrence, og Vejle og OB kom også videre til forårets semifinaler.

Konceptet med to kvartfinalekampe fungerede egentlig fint med stor spænding i to af returkampene, men helt det samme som et par runder i Superligaen og 1. Division var det ikke.

Stilhed før isstormen?
Der skete ikke det helt store på det danske marked, men tegningerne til en aktiv januar er der.

I hver deres ende af tabellen skal FC Midtjylland, FC København, Vejle, SønderjyskE og FC Nordsjælland hente spillere og givetvis også sælge et par folk.

Ude i Europa er det værd at holde øje med, hvad der præcis skal ske med Erling Haaland, og om Real Madrid som ventet slår en klo i Kylian Mbappé i begyndelsen af januar, hvor super-angriberen må forhandle frit til anden side med under seks måneder til kontraktudløb i Paris.


Fremad Amager i centrum

I skal ikke snyde jer selv for de seneste nyheder i serien om Fremad Amagers nye amerikanske ejere, som der helt sikkert kommer mere fokus på i det nye år og frem mod turneringsstart.


Eriksen et skridt videre
Det begyndte at summe i den forgangne uge, og fredag blev det officielt: Christian Eriksen er ikke længere Inter-spiller.

Det træk giver fin mening for begge parter, da Eriksen i praksis ikke må spille i Italien med en pacemaker.

Nu venter vi og verden på, hvad de næste træk er.

Er træningen i Ådalen hos OB et tegn på, at Christian Eriksen vil spille igen, og måske endda for OB i Superligaen?

Indtil videre ved omverdenen det ikke, men med Inter-afskeden er vi et skridt nærmere en afklaring, mange vil vente med spænding.

Undertegnede er henrykt over tanken ved et Eriksen-comeback uanset hvor eller på hvilket niveau, men der er næppe mange, der vil holde det mod den dygtige midtbanespiller, hvis karrieren som spiller er slut.

Hver en bevægelse vil blive fulgt tæt, som den er blevet de seneste seks måneder, og mon ikke en OB-fan eller to kan nøjes med bløde pakker i år, hvis den fynske drøm om Eriksen i striber bliver virkelighed i 2022, en mulighed, der kom en anelse tættere på lørdag morgen, hvor Eriksens agent fortalte, at planen er at fortsætte fodboldkarrieren.





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Chido Obi var ustyrlig

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Video: Her kommer AGF bagud

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

OB – FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Viborg FF – Brøndby IF

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

FC Fredericia – AGF

FCK-bænken var rasende!

Sønderjyske – Silkeborg IF

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Salah strålede for Liverpool

Præsenterer Thomas Franks afløser

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

For første gang siden 1999!

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

‘Derfor forlod jeg Brøndby’