Corona plager kalenderen
Det begyndte for alvor sidste torsdag, hvor Tottenham egenhændigt aflyste Conference League-kampen mod Rennes til franskmændenes enorme vrede.
Siden er adskillige Premier League-kampe og opgør i de lavere rækker blevet aflyst, for ligesom in Danmark er der fuld fart på coronavirussen i Storbritannien.
Avis: PL-klubber presser på for kamppause #pldk https://t.co/46ncBZNHkr
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 17, 2021
Også Real Madrid er ramt, og det virker næsten urealistisk, at der ikke skulle komme flere aflysninger i de kommende dage.
I Danmark kan klubberne glæde sig over, at der ikke er turneringsfodbold før i tredje weekend i februar.
Men træningslejre og kampe kunne givetvis blive påvirket i januar, hvis udviklingen fortsætter, så helt slipper dansk fodbold næppe for at bakse med coronavirussen i et tredje kalenderår, siden virussen begyndte at brede sig i Europa i de første uger i 2020.
De sidste danske kampe i 2021
FC Midtjylland holdt ud i returkampen mod Brøndby IF, SønderjyskE slog Hvidovre ud efter straffesparkskonkurrence, og Vejle og OB kom også videre til forårets semifinaler.
Konceptet med to kvartfinalekampe fungerede egentlig fint med stor spænding i to af returkampene, men helt det samme som et par runder i Superligaen og 1. Division var det ikke.
Stilhed før isstormen?
Der skete ikke det helt store på det danske marked, men tegningerne til en aktiv januar er der.
I hver deres ende af tabellen skal FC Midtjylland, FC København, Vejle, SønderjyskE og FC Nordsjælland hente spillere og givetvis også sælge et par folk.
Ude i Europa er det værd at holde øje med, hvad der præcis skal ske med Erling Haaland, og om Real Madrid som ventet slår en klo i Kylian Mbappé i begyndelsen af januar, hvor super-angriberen må forhandle frit til anden side med under seks måneder til kontraktudløb i Paris.
Fremad Amager i centrum
I skal ikke snyde jer selv for de seneste nyheder i serien om Fremad Amagers nye amerikanske ejere, som der helt sikkert kommer mere fokus på i det nye år og frem mod turneringsstart.
Klubejer undlod at fortælle om kriminel fortid #sldk #1div https://t.co/tkARimOl83
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 17, 2021
Eriksen et skridt videre
Det begyndte at summe i den forgangne uge, og fredag blev det officielt: Christian Eriksen er ikke længere Inter-spiller.
Det træk giver fin mening for begge parter, da Eriksen i praksis ikke må spille i Italien med en pacemaker.
Nu venter vi og verden på, hvad de næste træk er.
Er træningen i Ådalen hos OB et tegn på, at Christian Eriksen vil spille igen, og måske endda for OB i Superligaen?
Indtil videre ved omverdenen det ikke, men med Inter-afskeden er vi et skridt nærmere en afklaring, mange vil vente med spænding.
Skidt med om Eriksen vælger OB, Ajax eller Spurs #sldk #transferdk https://t.co/ij3D995LDD
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 17, 2021
Undertegnede er henrykt over tanken ved et Eriksen-comeback uanset hvor eller på hvilket niveau, men der er næppe mange, der vil holde det mod den dygtige midtbanespiller, hvis karrieren som spiller er slut.
Hver en bevægelse vil blive fulgt tæt, som den er blevet de seneste seks måneder, og mon ikke en OB-fan eller to kan nøjes med bløde pakker i år, hvis den fynske drøm om Eriksen i striber bliver virkelighed i 2022, en mulighed, der kom en anelse tættere på lørdag morgen, hvor Eriksens agent fortalte, at planen er at fortsætte fodboldkarrieren.
Fantastisk: Christian Eriksen fortsætter karrieren #sldk #transferdk https://t.co/C9620v0LoC
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 18, 2021

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Teemu Pukki dominerer

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Flot gestus af Tadej Pogacar

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Som Bambi på glatis!

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

I vildrede over kæmpe United-transfer

Legende færdig i Wrexham?

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Thomas Frank deler godt nyt

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

– Det er en fantastisk kombination

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’
