Corona plager kalenderen
Det begyndte for alvor sidste torsdag, hvor Tottenham egenhændigt aflyste Conference League-kampen mod Rennes til franskmændenes enorme vrede.
Siden er adskillige Premier League-kampe og opgør i de lavere rækker blevet aflyst, for ligesom in Danmark er der fuld fart på coronavirussen i Storbritannien.
Avis: PL-klubber presser på for kamppause #pldk https://t.co/46ncBZNHkr
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 17, 2021
Også Real Madrid er ramt, og det virker næsten urealistisk, at der ikke skulle komme flere aflysninger i de kommende dage.
I Danmark kan klubberne glæde sig over, at der ikke er turneringsfodbold før i tredje weekend i februar.
Men træningslejre og kampe kunne givetvis blive påvirket i januar, hvis udviklingen fortsætter, så helt slipper dansk fodbold næppe for at bakse med coronavirussen i et tredje kalenderår, siden virussen begyndte at brede sig i Europa i de første uger i 2020.
De sidste danske kampe i 2021
FC Midtjylland holdt ud i returkampen mod Brøndby IF, SønderjyskE slog Hvidovre ud efter straffesparkskonkurrence, og Vejle og OB kom også videre til forårets semifinaler.
Konceptet med to kvartfinalekampe fungerede egentlig fint med stor spænding i to af returkampene, men helt det samme som et par runder i Superligaen og 1. Division var det ikke.
Stilhed før isstormen?
Der skete ikke det helt store på det danske marked, men tegningerne til en aktiv januar er der.
I hver deres ende af tabellen skal FC Midtjylland, FC København, Vejle, SønderjyskE og FC Nordsjælland hente spillere og givetvis også sælge et par folk.
Ude i Europa er det værd at holde øje med, hvad der præcis skal ske med Erling Haaland, og om Real Madrid som ventet slår en klo i Kylian Mbappé i begyndelsen af januar, hvor super-angriberen må forhandle frit til anden side med under seks måneder til kontraktudløb i Paris.
Fremad Amager i centrum
I skal ikke snyde jer selv for de seneste nyheder i serien om Fremad Amagers nye amerikanske ejere, som der helt sikkert kommer mere fokus på i det nye år og frem mod turneringsstart.
Klubejer undlod at fortælle om kriminel fortid #sldk #1div https://t.co/tkARimOl83
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 17, 2021
Eriksen et skridt videre
Det begyndte at summe i den forgangne uge, og fredag blev det officielt: Christian Eriksen er ikke længere Inter-spiller.
Det træk giver fin mening for begge parter, da Eriksen i praksis ikke må spille i Italien med en pacemaker.
Nu venter vi og verden på, hvad de næste træk er.
Er træningen i Ådalen hos OB et tegn på, at Christian Eriksen vil spille igen, og måske endda for OB i Superligaen?
Indtil videre ved omverdenen det ikke, men med Inter-afskeden er vi et skridt nærmere en afklaring, mange vil vente med spænding.
Skidt med om Eriksen vælger OB, Ajax eller Spurs #sldk #transferdk https://t.co/ij3D995LDD
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 17, 2021
Undertegnede er henrykt over tanken ved et Eriksen-comeback uanset hvor eller på hvilket niveau, men der er næppe mange, der vil holde det mod den dygtige midtbanespiller, hvis karrieren som spiller er slut.
Hver en bevægelse vil blive fulgt tæt, som den er blevet de seneste seks måneder, og mon ikke en OB-fan eller to kan nøjes med bløde pakker i år, hvis den fynske drøm om Eriksen i striber bliver virkelighed i 2022, en mulighed, der kom en anelse tættere på lørdag morgen, hvor Eriksens agent fortalte, at planen er at fortsætte fodboldkarrieren.
Fantastisk: Christian Eriksen fortsætter karrieren #sldk #transferdk https://t.co/C9620v0LoC
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) December 18, 2021
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
– Det er et møghold!
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Her begynder næste sæson i Superligaen
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Danske stjerner kan være fortid