I Odense topper Eriksen julegave-ønskerne

NYHEDSOVERBLIK: Der blev spillet pokalfodbold i Danmark, aflyst kampe i England, handlet og ikke mindst spekuleret i spillerskifter, og så greb Christian Eriksen i slutningen af ugen overskrifterne med den afsked med Inter, der blev officiel fredag eftermiddag.



Corona plager kalenderen

Det begyndte for alvor sidste torsdag, hvor Tottenham egenhændigt aflyste Conference League-kampen mod Rennes til franskmændenes enorme vrede.

Siden er adskillige Premier League-kampe og opgør i de lavere rækker blevet aflyst, for ligesom in Danmark er der fuld fart på coronavirussen i Storbritannien.

Også Real Madrid er ramt, og det virker næsten urealistisk, at der ikke skulle komme flere aflysninger i de kommende dage.

I Danmark kan klubberne glæde sig over, at der ikke er turneringsfodbold før i tredje weekend i februar.

Men træningslejre og kampe kunne givetvis blive påvirket i januar, hvis udviklingen fortsætter, så helt slipper dansk fodbold næppe for at bakse med coronavirussen i et tredje kalenderår, siden virussen begyndte at brede sig i Europa i de første uger i 2020.

De sidste danske kampe i 2021
FC Midtjylland holdt ud i returkampen mod Brøndby IF, SønderjyskE slog Hvidovre ud efter straffesparkskonkurrence, og Vejle og OB kom også videre til forårets semifinaler.

Konceptet med to kvartfinalekampe fungerede egentlig fint med stor spænding i to af returkampene, men helt det samme som et par runder i Superligaen og 1. Division var det ikke.

Stilhed før isstormen?
Der skete ikke det helt store på det danske marked, men tegningerne til en aktiv januar er der.

I hver deres ende af tabellen skal FC Midtjylland, FC København, Vejle, SønderjyskE og FC Nordsjælland hente spillere og givetvis også sælge et par folk.

Ude i Europa er det værd at holde øje med, hvad der præcis skal ske med Erling Haaland, og om Real Madrid som ventet slår en klo i Kylian Mbappé i begyndelsen af januar, hvor super-angriberen må forhandle frit til anden side med under seks måneder til kontraktudløb i Paris.


Fremad Amager i centrum

I skal ikke snyde jer selv for de seneste nyheder i serien om Fremad Amagers nye amerikanske ejere, som der helt sikkert kommer mere fokus på i det nye år og frem mod turneringsstart.


Eriksen et skridt videre
Det begyndte at summe i den forgangne uge, og fredag blev det officielt: Christian Eriksen er ikke længere Inter-spiller.

Det træk giver fin mening for begge parter, da Eriksen i praksis ikke må spille i Italien med en pacemaker.

Nu venter vi og verden på, hvad de næste træk er.

Er træningen i Ådalen hos OB et tegn på, at Christian Eriksen vil spille igen, og måske endda for OB i Superligaen?

Indtil videre ved omverdenen det ikke, men med Inter-afskeden er vi et skridt nærmere en afklaring, mange vil vente med spænding.

Undertegnede er henrykt over tanken ved et Eriksen-comeback uanset hvor eller på hvilket niveau, men der er næppe mange, der vil holde det mod den dygtige midtbanespiller, hvis karrieren som spiller er slut.

Hver en bevægelse vil blive fulgt tæt, som den er blevet de seneste seks måneder, og mon ikke en OB-fan eller to kan nøjes med bløde pakker i år, hvis den fynske drøm om Eriksen i striber bliver virkelighed i 2022, en mulighed, der kom en anelse tættere på lørdag morgen, hvor Eriksens agent fortalte, at planen er at fortsætte fodboldkarrieren.



På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Afviser millionbud fra Brøndby

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Peter Schmeichel taget på sengen

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Går langt ned i løn

Afviser utroligt tilbud

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mohamed Daramy vender tilbage

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”