I Odense topper Eriksen julegave-ønskerne

NYHEDSOVERBLIK: Der blev spillet pokalfodbold i Danmark, aflyst kampe i England, handlet og ikke mindst spekuleret i spillerskifter, og så greb Christian Eriksen i slutningen af ugen overskrifterne med den afsked med Inter, der blev officiel fredag eftermiddag.



Corona plager kalenderen

Det begyndte for alvor sidste torsdag, hvor Tottenham egenhændigt aflyste Conference League-kampen mod Rennes til franskmændenes enorme vrede.

Siden er adskillige Premier League-kampe og opgør i de lavere rækker blevet aflyst, for ligesom in Danmark er der fuld fart på coronavirussen i Storbritannien.

Også Real Madrid er ramt, og det virker næsten urealistisk, at der ikke skulle komme flere aflysninger i de kommende dage.

I Danmark kan klubberne glæde sig over, at der ikke er turneringsfodbold før i tredje weekend i februar.

Men træningslejre og kampe kunne givetvis blive påvirket i januar, hvis udviklingen fortsætter, så helt slipper dansk fodbold næppe for at bakse med coronavirussen i et tredje kalenderår, siden virussen begyndte at brede sig i Europa i de første uger i 2020.

De sidste danske kampe i 2021
FC Midtjylland holdt ud i returkampen mod Brøndby IF, SønderjyskE slog Hvidovre ud efter straffesparkskonkurrence, og Vejle og OB kom også videre til forårets semifinaler.

Konceptet med to kvartfinalekampe fungerede egentlig fint med stor spænding i to af returkampene, men helt det samme som et par runder i Superligaen og 1. Division var det ikke.

Stilhed før isstormen?
Der skete ikke det helt store på det danske marked, men tegningerne til en aktiv januar er der.

I hver deres ende af tabellen skal FC Midtjylland, FC København, Vejle, SønderjyskE og FC Nordsjælland hente spillere og givetvis også sælge et par folk.

Ude i Europa er det værd at holde øje med, hvad der præcis skal ske med Erling Haaland, og om Real Madrid som ventet slår en klo i Kylian Mbappé i begyndelsen af januar, hvor super-angriberen må forhandle frit til anden side med under seks måneder til kontraktudløb i Paris.


Fremad Amager i centrum

I skal ikke snyde jer selv for de seneste nyheder i serien om Fremad Amagers nye amerikanske ejere, som der helt sikkert kommer mere fokus på i det nye år og frem mod turneringsstart.


Eriksen et skridt videre
Det begyndte at summe i den forgangne uge, og fredag blev det officielt: Christian Eriksen er ikke længere Inter-spiller.

Det træk giver fin mening for begge parter, da Eriksen i praksis ikke må spille i Italien med en pacemaker.

Nu venter vi og verden på, hvad de næste træk er.

Er træningen i Ådalen hos OB et tegn på, at Christian Eriksen vil spille igen, og måske endda for OB i Superligaen?

Indtil videre ved omverdenen det ikke, men med Inter-afskeden er vi et skridt nærmere en afklaring, mange vil vente med spænding.

Undertegnede er henrykt over tanken ved et Eriksen-comeback uanset hvor eller på hvilket niveau, men der er næppe mange, der vil holde det mod den dygtige midtbanespiller, hvis karrieren som spiller er slut.

Hver en bevægelse vil blive fulgt tæt, som den er blevet de seneste seks måneder, og mon ikke en OB-fan eller to kan nøjes med bløde pakker i år, hvis den fynske drøm om Eriksen i striber bliver virkelighed i 2022, en mulighed, der kom en anelse tættere på lørdag morgen, hvor Eriksens agent fortalte, at planen er at fortsætte fodboldkarrieren.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stort Brøndby-boost

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

– Enten FCK eller også stopper han?

Interessen er eksploderet på grund af FC København

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

FC København – FC Nordsjælland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Godt nyt – nu er han landet i København

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Neestrup må undvære profil igen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

FC København-boss reagerer på tilråb

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Randers FC – Vejle Boldklub

Snestorm kan udfordre OB