Mens vi fulgte EM i fodbold og har set danske klubhold klare sig til flot frem til playoffrunden i Europa League og Champions League, har magtmændene i europæisk fodbold kæmpet om, hvordan Champions League i fremtiden skal se ud.
Det var et vink med en vognstang afleveret gennem britiske medier, da Premier Leagues førende klubber i det tidlige forår mødtes med den amerikanske arrangører af International Champions Cup, angiveligt med et nyt Champions League-format som et af programpunkterne.
Gennem længere tid er det sivet historier ud om de største europæiske klubbers krav.
Flere pladser til holdene fra de største ligaer, direkte kvalifikation til gruppespillet for klubber, der er tilstrækkeligt store, og wild cards til dem, der ikke kvalificerer sig gennem deres nationale turnering men historisk (og økonomisk) fylder meget.
Det bliver de allerstørste, der kanøfler resten af klubfodbolden, når UEFA’s pinger torsdag aften i næste uge mødes ovre den lækre buffet i Sporting Monte Carlo efter Champions League-lodtrækningen, og når de i ugerne efter forhandler de sidste detaljer i hus før UEFA’s ekstraordinære kongres i Athen 14. september.
I denne uge hedder det sig, at de fire øverste i hver af de fire største ligaer (øv bøv, Frankrig) skal være garanteret en plads i gruppespillet, og selvom der stadig er flere bud på den nye struktur, leder de alle hen til samme scenarie: De største klubber skal have en større andel af kagen og sikres, at de så sjældent som muligt skal møde FC København og andre ukendte opkomlinge fra Udkantseuropa.
Udviklingen er yderst uheldig for alle, der gerne vil bevare et skær af illusion om, at andre end de 15-20 største klubber i Europa skal have noget sportsligt og økonomisk ud af at spille Champions League, og at det måske vil være fedt med lidt udskiftning blandt klubnavnene bare engang imellem.
Det kunne virke til, at løbet er kørt. Der bliver afgivet mange løfter i valgkampen op til 14. september, hvor der skal findes en ny UEFA-præsident, og storklubberne gør dårligt nok mine til at skjule truslen om at lave deres egen udbryderliga fra år 2018. Det vil Miami Dolphins-ejeren Stephen Ross og hans firma bag International Champions Cup givetvis gerne arrangere, ligesom et hav af andre rigmænd og politiske aktører vil knuselske at sætte deres præg på verdens mest iøjenfaldende klubturnering ved siden af Premier League.
Hvis man synes om at se danske hold i et Champions League-gruppespil, er onsdagens FCK-kamp på Cypern vital – når der om to år skal spilles kvalifikation til turneringen, kan jeg frygte, at Champions League enten er blevet markant sværere at kvalificere sig til, eller at fattiglemmer som FC København bliver lukket ind i et mindre attraktivt forum, hvor kun de heldigste i pøblen får lov at mængde sig med aristokraterne fra England, Spanien, Tyskland og Italien.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Vil have ham væk fra FC København
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
Højlund står til at slå personlige rekorder
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
Neestrup chokerer med sin startopstilling
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
Her kan du se Viborg FF mod FC København
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
‘Tottenham er i overhængende fare’
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
EKSKLUSIVT
