Mens vi fulgte EM i fodbold og har set danske klubhold klare sig til flot frem til playoffrunden i Europa League og Champions League, har magtmændene i europæisk fodbold kæmpet om, hvordan Champions League i fremtiden skal se ud.
Det var et vink med en vognstang afleveret gennem britiske medier, da Premier Leagues førende klubber i det tidlige forår mødtes med den amerikanske arrangører af International Champions Cup, angiveligt med et nyt Champions League-format som et af programpunkterne.
Gennem længere tid er det sivet historier ud om de største europæiske klubbers krav.
Flere pladser til holdene fra de største ligaer, direkte kvalifikation til gruppespillet for klubber, der er tilstrækkeligt store, og wild cards til dem, der ikke kvalificerer sig gennem deres nationale turnering men historisk (og økonomisk) fylder meget.
Det bliver de allerstørste, der kanøfler resten af klubfodbolden, når UEFA’s pinger torsdag aften i næste uge mødes ovre den lækre buffet i Sporting Monte Carlo efter Champions League-lodtrækningen, og når de i ugerne efter forhandler de sidste detaljer i hus før UEFA’s ekstraordinære kongres i Athen 14. september.
I denne uge hedder det sig, at de fire øverste i hver af de fire største ligaer (øv bøv, Frankrig) skal være garanteret en plads i gruppespillet, og selvom der stadig er flere bud på den nye struktur, leder de alle hen til samme scenarie: De største klubber skal have en større andel af kagen og sikres, at de så sjældent som muligt skal møde FC København og andre ukendte opkomlinge fra Udkantseuropa.
Udviklingen er yderst uheldig for alle, der gerne vil bevare et skær af illusion om, at andre end de 15-20 største klubber i Europa skal have noget sportsligt og økonomisk ud af at spille Champions League, og at det måske vil være fedt med lidt udskiftning blandt klubnavnene bare engang imellem.
Det kunne virke til, at løbet er kørt. Der bliver afgivet mange løfter i valgkampen op til 14. september, hvor der skal findes en ny UEFA-præsident, og storklubberne gør dårligt nok mine til at skjule truslen om at lave deres egen udbryderliga fra år 2018. Det vil Miami Dolphins-ejeren Stephen Ross og hans firma bag International Champions Cup givetvis gerne arrangere, ligesom et hav af andre rigmænd og politiske aktører vil knuselske at sætte deres præg på verdens mest iøjenfaldende klubturnering ved siden af Premier League.
Hvis man synes om at se danske hold i et Champions League-gruppespil, er onsdagens FCK-kamp på Cypern vital – når der om to år skal spilles kvalifikation til turneringen, kan jeg frygte, at Champions League enten er blevet markant sværere at kvalificere sig til, eller at fattiglemmer som FC København bliver lukket ind i et mindre attraktivt forum, hvor kun de heldigste i pøblen får lov at mængde sig med aristokraterne fra England, Spanien, Tyskland og Italien.
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
Anbefaler FC Midtjylland til alle
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Brøndby afvist
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
Indkalder Salah til afgørende samtale
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
KARAKTERER
