I UEFA kan ingen høre dig eller FC København skrige

Først tog de vores klubber, og nu vil de have monopol på Champions League.



Mens vi fulgte EM i fodbold og har set danske klubhold klare sig til flot frem til playoffrunden i Europa League og Champions League, har magtmændene i europæisk fodbold kæmpet om, hvordan Champions League i fremtiden skal se ud.

Det var et vink med en vognstang afleveret gennem britiske medier, da Premier Leagues førende klubber i det tidlige forår mødtes med den amerikanske arrangører af International Champions Cup, angiveligt med et nyt Champions League-format som et af programpunkterne.

Gennem længere tid er det sivet historier ud om de største europæiske klubbers krav.

Flere pladser til holdene fra de største ligaer, direkte kvalifikation til gruppespillet for klubber, der er tilstrækkeligt store, og wild cards til dem, der ikke kvalificerer sig gennem deres nationale turnering men historisk (og økonomisk) fylder meget.

Det bliver de allerstørste, der kanøfler resten af klubfodbolden, når UEFA’s pinger torsdag aften i næste uge mødes ovre den lækre buffet i Sporting Monte Carlo efter Champions League-lodtrækningen, og når de i ugerne efter forhandler de sidste detaljer i hus før UEFA’s ekstraordinære kongres i Athen 14. september.

I denne uge hedder det sig, at de fire øverste i hver af de fire største ligaer (øv bøv, Frankrig) skal være garanteret en plads i gruppespillet, og selvom der stadig er flere bud på den nye struktur, leder de alle hen til samme scenarie: De største klubber skal have en større andel af kagen og sikres, at de så sjældent som muligt skal møde FC København og andre ukendte opkomlinge fra Udkantseuropa.

Udviklingen er yderst uheldig for alle, der gerne vil bevare et skær af illusion om, at andre end de 15-20 største klubber i Europa skal have noget sportsligt og økonomisk ud af at spille Champions League, og at det måske vil være fedt med lidt udskiftning blandt klubnavnene bare engang imellem.

Det kunne virke til, at løbet er kørt. Der bliver afgivet mange løfter i valgkampen op til 14. september, hvor der skal findes en ny UEFA-præsident, og storklubberne gør dårligt nok mine til at skjule truslen om at lave deres egen udbryderliga fra år 2018. Det vil Miami Dolphins-ejeren Stephen Ross og hans firma bag International Champions Cup givetvis gerne arrangere, ligesom et hav af andre rigmænd og politiske aktører vil knuselske at sætte deres præg på verdens mest iøjenfaldende klubturnering ved siden af Premier League.

Hvis man synes om at se danske hold i et Champions League-gruppespil, er onsdagens FCK-kamp på Cypern vital – når der om to år skal spilles kvalifikation til turneringen, kan jeg frygte, at Champions League enten er blevet markant sværere at kvalificere sig til, eller at fattiglemmer som FC København bliver lukket ind i et mindre attraktivt forum, hvor kun de heldigste i pøblen får lov at mængde sig med aristokraterne fra England, Spanien, Tyskland og Italien.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Massiv kritik efter skandaløse scener

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

De bliver monstersalg til sommer

Randers FC – OB

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Fredericia er nærmest rykket ned