Mens vi fulgte EM i fodbold og har set danske klubhold klare sig til flot frem til playoffrunden i Europa League og Champions League, har magtmændene i europæisk fodbold kæmpet om, hvordan Champions League i fremtiden skal se ud.
Det var et vink med en vognstang afleveret gennem britiske medier, da Premier Leagues førende klubber i det tidlige forår mødtes med den amerikanske arrangører af International Champions Cup, angiveligt med et nyt Champions League-format som et af programpunkterne.
Gennem længere tid er det sivet historier ud om de største europæiske klubbers krav.
Flere pladser til holdene fra de største ligaer, direkte kvalifikation til gruppespillet for klubber, der er tilstrækkeligt store, og wild cards til dem, der ikke kvalificerer sig gennem deres nationale turnering men historisk (og økonomisk) fylder meget.
Det bliver de allerstørste, der kanøfler resten af klubfodbolden, når UEFA’s pinger torsdag aften i næste uge mødes ovre den lækre buffet i Sporting Monte Carlo efter Champions League-lodtrækningen, og når de i ugerne efter forhandler de sidste detaljer i hus før UEFA’s ekstraordinære kongres i Athen 14. september.
I denne uge hedder det sig, at de fire øverste i hver af de fire største ligaer (øv bøv, Frankrig) skal være garanteret en plads i gruppespillet, og selvom der stadig er flere bud på den nye struktur, leder de alle hen til samme scenarie: De største klubber skal have en større andel af kagen og sikres, at de så sjældent som muligt skal møde FC København og andre ukendte opkomlinge fra Udkantseuropa.
Udviklingen er yderst uheldig for alle, der gerne vil bevare et skær af illusion om, at andre end de 15-20 største klubber i Europa skal have noget sportsligt og økonomisk ud af at spille Champions League, og at det måske vil være fedt med lidt udskiftning blandt klubnavnene bare engang imellem.
Det kunne virke til, at løbet er kørt. Der bliver afgivet mange løfter i valgkampen op til 14. september, hvor der skal findes en ny UEFA-præsident, og storklubberne gør dårligt nok mine til at skjule truslen om at lave deres egen udbryderliga fra år 2018. Det vil Miami Dolphins-ejeren Stephen Ross og hans firma bag International Champions Cup givetvis gerne arrangere, ligesom et hav af andre rigmænd og politiske aktører vil knuselske at sætte deres præg på verdens mest iøjenfaldende klubturnering ved siden af Premier League.
Hvis man synes om at se danske hold i et Champions League-gruppespil, er onsdagens FCK-kamp på Cypern vital – når der om to år skal spilles kvalifikation til turneringen, kan jeg frygte, at Champions League enten er blevet markant sværere at kvalificere sig til, eller at fattiglemmer som FC København bliver lukket ind i et mindre attraktivt forum, hvor kun de heldigste i pøblen får lov at mængde sig med aristokraterne fra England, Spanien, Tyskland og Italien.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
