Mens vi fulgte EM i fodbold og har set danske klubhold klare sig til flot frem til playoffrunden i Europa League og Champions League, har magtmændene i europæisk fodbold kæmpet om, hvordan Champions League i fremtiden skal se ud.
Det var et vink med en vognstang afleveret gennem britiske medier, da Premier Leagues førende klubber i det tidlige forår mødtes med den amerikanske arrangører af International Champions Cup, angiveligt med et nyt Champions League-format som et af programpunkterne.
Gennem længere tid er det sivet historier ud om de største europæiske klubbers krav.
Flere pladser til holdene fra de største ligaer, direkte kvalifikation til gruppespillet for klubber, der er tilstrækkeligt store, og wild cards til dem, der ikke kvalificerer sig gennem deres nationale turnering men historisk (og økonomisk) fylder meget.
Det bliver de allerstørste, der kanøfler resten af klubfodbolden, når UEFA’s pinger torsdag aften i næste uge mødes ovre den lækre buffet i Sporting Monte Carlo efter Champions League-lodtrækningen, og når de i ugerne efter forhandler de sidste detaljer i hus før UEFA’s ekstraordinære kongres i Athen 14. september.
I denne uge hedder det sig, at de fire øverste i hver af de fire største ligaer (øv bøv, Frankrig) skal være garanteret en plads i gruppespillet, og selvom der stadig er flere bud på den nye struktur, leder de alle hen til samme scenarie: De største klubber skal have en større andel af kagen og sikres, at de så sjældent som muligt skal møde FC København og andre ukendte opkomlinge fra Udkantseuropa.
Udviklingen er yderst uheldig for alle, der gerne vil bevare et skær af illusion om, at andre end de 15-20 største klubber i Europa skal have noget sportsligt og økonomisk ud af at spille Champions League, og at det måske vil være fedt med lidt udskiftning blandt klubnavnene bare engang imellem.
Det kunne virke til, at løbet er kørt. Der bliver afgivet mange løfter i valgkampen op til 14. september, hvor der skal findes en ny UEFA-præsident, og storklubberne gør dårligt nok mine til at skjule truslen om at lave deres egen udbryderliga fra år 2018. Det vil Miami Dolphins-ejeren Stephen Ross og hans firma bag International Champions Cup givetvis gerne arrangere, ligesom et hav af andre rigmænd og politiske aktører vil knuselske at sætte deres præg på verdens mest iøjenfaldende klubturnering ved siden af Premier League.
Hvis man synes om at se danske hold i et Champions League-gruppespil, er onsdagens FCK-kamp på Cypern vital – når der om to år skal spilles kvalifikation til turneringen, kan jeg frygte, at Champions League enten er blevet markant sværere at kvalificere sig til, eller at fattiglemmer som FC København bliver lukket ind i et mindre attraktivt forum, hvor kun de heldigste i pøblen får lov at mængde sig med aristokraterne fra England, Spanien, Tyskland og Italien.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
Afslører dansk toptræners millionløn
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Tysk VM-chok
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
