1-3-kampen mod Viborg kunne være gået anderledes.
OB kunne have haft noget af det evigt fraværende held med sig, så man ikke straks havde mistet en føring tidligt i kampen.
Man kunne have holdt uafgjort, ikke blevet domineret det meste af kampen af et veloplagt Viborg-hold, ikke været tynget af en fuldstændig forfærdelig hjemmebane-statistik, hvor man snart ikke har vundet en Superliga-kamp i Odense i et år.
Men det var ikke det, der skete. Det havde været hamrende ufortjent, hvis OB havde fået point efter den omgang.
Virkeligheden var, at Viborg vandt en fortjent sejr, hvor blandt andre Serginho funklede og viste, hvorfor vi er mange, der ser et potentiale i VFF trods ustabiliteten.
Og OB? De er også ustabile til tider, men langt oftere kronisk underpræsterende, især på hjemmebane, og nu i seriøs, håndgribelig nedrykningsfare med syv spillerunder igen, 25 point i 25 kampe og udsigt til at være under stregen på søndag, hvis Vejle slår Randers og Lyngby slår Hvidovre.
Der er købt dyrt ind, spillerbudgettet er større end nogensinde før, men i spillet på banen lige nu, hvor det gælder overlevelse, er man ikke specielt meget bedre end nedrykningsrivalerne Lyngby og Vejle.
OB har forsøgt at slå på, at man har haft et fremragende regnskab for 2023, lige som reminder om, at det åbenbart ikke er så skidt.
Det stemmer så ikke ret godt overens med virkeligheden set i et større billede, hvor et overskud på 25 millioner kroner er pebernødder sammenlignet med den reelle risiko for at rykke ned og med de klubber, man har forsøgt at måle sig med i den bedre halvdel af Superligaen.
Tror I, AGF, FC Nordsjælland, FC Midtjylland, Brøndby IF og FC København så den nyhed, rystede i bukserne og tænkte: 'Uuuuuuh, nu kommer OB og maser os med deres 25 millioner kroner', når det ene og alene skyldes et enkeltstående salg af Yankuba Minteh til Newcastle, og truppen samtidig er den mest usammenhængende i Superligaen?
Eller at Vejle og Lyngby ikke slikker sig om munden efter i aften, og cheftrænerne Ivan Prelec og David Nielsen lover deres spillere en ekstra saftig bøf i buffeten til den, der tager den største bid af en OB'er i de kommende overlevelseskampe?
Jeg tror fortsat, OB klarer den, men tilliden er da efterhånden rystet, og det bør den også være hos ejeren og bestyrelsen.
OB fremstår igen som det mest usammenhængende, mest sårbare og taktisk og strategisk mest usikre Superliga-hold, især når vi husker på de ressourcer, der er lagt i holdet.
Med mindre der gemmer sig et meget stort potentiale i OB, der ikke kommer til udtryk, men der pludselig brager ud over os alle i de kommende uger, er det igen tid til at trykke på reset-knappen til sommer.
Og jo mere, jeg tænker over det, jo mere bør AaB's skæbne og nedrykning være en påmindelse om, at OB ikke er fredet, bare fordi man er OB og har været i Superligaen i et kvart århundrede.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
10. gang i træk
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSPERT