1-3-kampen mod Viborg kunne være gået anderledes.
OB kunne have haft noget af det evigt fraværende held med sig, så man ikke straks havde mistet en føring tidligt i kampen.
Man kunne have holdt uafgjort, ikke blevet domineret det meste af kampen af et veloplagt Viborg-hold, ikke været tynget af en fuldstændig forfærdelig hjemmebane-statistik, hvor man snart ikke har vundet en Superliga-kamp i Odense i et år.
Men det var ikke det, der skete. Det havde været hamrende ufortjent, hvis OB havde fået point efter den omgang.
Virkeligheden var, at Viborg vandt en fortjent sejr, hvor blandt andre Serginho funklede og viste, hvorfor vi er mange, der ser et potentiale i VFF trods ustabiliteten.
Og OB? De er også ustabile til tider, men langt oftere kronisk underpræsterende, især på hjemmebane, og nu i seriøs, håndgribelig nedrykningsfare med syv spillerunder igen, 25 point i 25 kampe og udsigt til at være under stregen på søndag, hvis Vejle slår Randers og Lyngby slår Hvidovre.
Der er købt dyrt ind, spillerbudgettet er større end nogensinde før, men i spillet på banen lige nu, hvor det gælder overlevelse, er man ikke specielt meget bedre end nedrykningsrivalerne Lyngby og Vejle.
OB har forsøgt at slå på, at man har haft et fremragende regnskab for 2023, lige som reminder om, at det åbenbart ikke er så skidt.
Det stemmer så ikke ret godt overens med virkeligheden set i et større billede, hvor et overskud på 25 millioner kroner er pebernødder sammenlignet med den reelle risiko for at rykke ned og med de klubber, man har forsøgt at måle sig med i den bedre halvdel af Superligaen.
Tror I, AGF, FC Nordsjælland, FC Midtjylland, Brøndby IF og FC København så den nyhed, rystede i bukserne og tænkte: 'Uuuuuuh, nu kommer OB og maser os med deres 25 millioner kroner', når det ene og alene skyldes et enkeltstående salg af Yankuba Minteh til Newcastle, og truppen samtidig er den mest usammenhængende i Superligaen?
Eller at Vejle og Lyngby ikke slikker sig om munden efter i aften, og cheftrænerne Ivan Prelec og David Nielsen lover deres spillere en ekstra saftig bøf i buffeten til den, der tager den største bid af en OB'er i de kommende overlevelseskampe?
Jeg tror fortsat, OB klarer den, men tilliden er da efterhånden rystet, og det bør den også være hos ejeren og bestyrelsen.
OB fremstår igen som det mest usammenhængende, mest sårbare og taktisk og strategisk mest usikre Superliga-hold, især når vi husker på de ressourcer, der er lagt i holdet.
Med mindre der gemmer sig et meget stort potentiale i OB, der ikke kommer til udtryk, men der pludselig brager ud over os alle i de kommende uger, er det igen tid til at trykke på reset-knappen til sommer.
Og jo mere, jeg tænker over det, jo mere bør AaB's skæbne og nedrykning være en påmindelse om, at OB ikke er fredet, bare fordi man er OB og har været i Superligaen i et kvart århundrede.
LIVE
TransferLIVE: Dansker kan byttes væk
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
England – DR Congo
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Belgien – Senegal
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER