1-3-kampen mod Viborg kunne være gået anderledes.
OB kunne have haft noget af det evigt fraværende held med sig, så man ikke straks havde mistet en føring tidligt i kampen.
Man kunne have holdt uafgjort, ikke blevet domineret det meste af kampen af et veloplagt Viborg-hold, ikke været tynget af en fuldstændig forfærdelig hjemmebane-statistik, hvor man snart ikke har vundet en Superliga-kamp i Odense i et år.
Men det var ikke det, der skete. Det havde været hamrende ufortjent, hvis OB havde fået point efter den omgang.
Virkeligheden var, at Viborg vandt en fortjent sejr, hvor blandt andre Serginho funklede og viste, hvorfor vi er mange, der ser et potentiale i VFF trods ustabiliteten.
Og OB? De er også ustabile til tider, men langt oftere kronisk underpræsterende, især på hjemmebane, og nu i seriøs, håndgribelig nedrykningsfare med syv spillerunder igen, 25 point i 25 kampe og udsigt til at være under stregen på søndag, hvis Vejle slår Randers og Lyngby slår Hvidovre.
Der er købt dyrt ind, spillerbudgettet er større end nogensinde før, men i spillet på banen lige nu, hvor det gælder overlevelse, er man ikke specielt meget bedre end nedrykningsrivalerne Lyngby og Vejle.
OB har forsøgt at slå på, at man har haft et fremragende regnskab for 2023, lige som reminder om, at det åbenbart ikke er så skidt.
Det stemmer så ikke ret godt overens med virkeligheden set i et større billede, hvor et overskud på 25 millioner kroner er pebernødder sammenlignet med den reelle risiko for at rykke ned og med de klubber, man har forsøgt at måle sig med i den bedre halvdel af Superligaen.
Tror I, AGF, FC Nordsjælland, FC Midtjylland, Brøndby IF og FC København så den nyhed, rystede i bukserne og tænkte: 'Uuuuuuh, nu kommer OB og maser os med deres 25 millioner kroner', når det ene og alene skyldes et enkeltstående salg af Yankuba Minteh til Newcastle, og truppen samtidig er den mest usammenhængende i Superligaen?
Eller at Vejle og Lyngby ikke slikker sig om munden efter i aften, og cheftrænerne Ivan Prelec og David Nielsen lover deres spillere en ekstra saftig bøf i buffeten til den, der tager den største bid af en OB'er i de kommende overlevelseskampe?
Jeg tror fortsat, OB klarer den, men tilliden er da efterhånden rystet, og det bør den også være hos ejeren og bestyrelsen.
OB fremstår igen som det mest usammenhængende, mest sårbare og taktisk og strategisk mest usikre Superliga-hold, især når vi husker på de ressourcer, der er lagt i holdet.
Med mindre der gemmer sig et meget stort potentiale i OB, der ikke kommer til udtryk, men der pludselig brager ud over os alle i de kommende uger, er det igen tid til at trykke på reset-knappen til sommer.
Og jo mere, jeg tænker over det, jo mere bør AaB's skæbne og nedrykning være en påmindelse om, at OB ikke er fredet, bare fordi man er OB og har været i Superligaen i et kvart århundrede.
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Her trækkes der lod til VM
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
Sikrer historisk VM-plads