Tipsbladet i Ikast
Der er to en halv uge til, transfervinduet lukker. Derefter er der lige så længe til første ligakamp.
Så hvad er det, jeg fabler om allerede her 15. januar, hvor Superliga-spillerne dårligt nok har fået pusten efter de indledende bip-tests?
Spillersalg, skader, endnu mere genialt spil af Nicolai Vallys eller et revanchelystent FCN kan gøre min januar-friske forudsigelse til skamme.
Men som realiteterne tegner nu på et stille januarmarked og det, vi har set fra klubberne, går et FCK-mesterskab gennem Herning, og omvendt.
Jeg skylder nok Claus Steinlein og hans kolleger en undskyldning, for jeg tog gruelig fejl af FC Midtjylland.

Da de havde tabt til Lyngby, Progres Niederkorn, Omonia Nikosia, Brøndby og FC Nordsjælland i to weekender på stribe og så røg ud af Conference League på straffespark – jamen så gik tankerne da mere i retning af, om udskiftningerne ville stoppe med spillertruppen, efter man havde brugt 200 millioner kroner på at forstærke den i de to transfervinduer i 2023.
De lignede et hold, der havde hænderne fulde med at komme i Top 6, men i stedet har indkøbene vist sig at give holdet en styrke i begge felter, der var svær at få øje på sidste sommer, samt nul liga-nederlag siden 27. august til FC Nordsjælland.
FC Midtjylland hentede to point per ligakamp i 2023, inklusiv ti kampe i Bund 6-slutspillet i foråret, hvor modstanderne var overmatchet.
Det bliver skiftet ud med et medaljeslutspil om 2½ måned, men som FC Midtjylland sluttede 2023, forventer jeg mere end to point i snit i 2024.
Er det for krævende? Tja. Jeg tror, alle i FC Midtjylland selv ser det sådan.
Testen kommer med det samme. 13 af 15 resterende kampe bliver mod de andre fem klubber i Top 6, præcis som det gælder for FC København, der altså kun har vundet ét af disse opgør hidtil i sæsonen.
Midtjydernes mange penge, der ikke blev færre af med skiftet til Anders Holch Povlsen som ejer i midt-august, har skaffet dem en stærk startopstilling og offensive indskiftningsmuligheder, der ikke står meget i skyggen af FC Københavns.
Og så bliver man ved med at trylle unge eller købe unge profiler ind – Dario Osorio er den dyreste teenager nogensinde i Superligaen og ser lovende ud, men han matches som minimum af Franculino (snuppet fra Benfica), Oliver Sørensen og Aral Simsir, der holder gang i produktionslinjen af egenudviklede spillere trods udlejninger og transfers af lovende spillere til Mafra.
Fremskridt
Dette FC Midtjylland bør blive bedre.
De bagvedliggende tal siger, at Brøndby IF har brug for det samme for at hente lige så mange point som i efteråret.
FC Nordsjælland må blive det efter et pointmæssigt middelmådigt 2023 i Superligaen, men nej: Det er FC Midtjylland, der skal bremse FC København.
FCK er stadig favorit til guldet. FC Midtjyllands skader på målmandsposten, i forsvaret og til midtbane-ankeret Emiliano Martínez er en ulempe, og vi er vel ikke i tvivl om, hvem der i 2023 havde det højeste topniveau af de to hold.
Men jeg skal love for, at det her havde været et ønskescenarie for direktør Claus Steinlein og daværende sportschef Svend Graversen, der nu skal være international chef i klubben, da de i marts sidste år skulle forklare deres tredje trænerskifte på en sæson.
FC Midtjylland er tilbage – de første tre spillerunders kampe mod Brøndby, AGF og FC København giver en god indikation af, om man også kan duellere med FCK hele vejen til slut-maj.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE