Tipsbladet i Ikast
Der er to en halv uge til, transfervinduet lukker. Derefter er der lige så længe til første ligakamp.
Så hvad er det, jeg fabler om allerede her 15. januar, hvor Superliga-spillerne dårligt nok har fået pusten efter de indledende bip-tests?
Spillersalg, skader, endnu mere genialt spil af Nicolai Vallys eller et revanchelystent FCN kan gøre min januar-friske forudsigelse til skamme.
Men som realiteterne tegner nu på et stille januarmarked og det, vi har set fra klubberne, går et FCK-mesterskab gennem Herning, og omvendt.
Jeg skylder nok Claus Steinlein og hans kolleger en undskyldning, for jeg tog gruelig fejl af FC Midtjylland.

Da de havde tabt til Lyngby, Progres Niederkorn, Omonia Nikosia, Brøndby og FC Nordsjælland i to weekender på stribe og så røg ud af Conference League på straffespark – jamen så gik tankerne da mere i retning af, om udskiftningerne ville stoppe med spillertruppen, efter man havde brugt 200 millioner kroner på at forstærke den i de to transfervinduer i 2023.
De lignede et hold, der havde hænderne fulde med at komme i Top 6, men i stedet har indkøbene vist sig at give holdet en styrke i begge felter, der var svær at få øje på sidste sommer, samt nul liga-nederlag siden 27. august til FC Nordsjælland.
FC Midtjylland hentede to point per ligakamp i 2023, inklusiv ti kampe i Bund 6-slutspillet i foråret, hvor modstanderne var overmatchet.
Det bliver skiftet ud med et medaljeslutspil om 2½ måned, men som FC Midtjylland sluttede 2023, forventer jeg mere end to point i snit i 2024.
Er det for krævende? Tja. Jeg tror, alle i FC Midtjylland selv ser det sådan.
Testen kommer med det samme. 13 af 15 resterende kampe bliver mod de andre fem klubber i Top 6, præcis som det gælder for FC København, der altså kun har vundet ét af disse opgør hidtil i sæsonen.
Midtjydernes mange penge, der ikke blev færre af med skiftet til Anders Holch Povlsen som ejer i midt-august, har skaffet dem en stærk startopstilling og offensive indskiftningsmuligheder, der ikke står meget i skyggen af FC Københavns.
Og så bliver man ved med at trylle unge eller købe unge profiler ind – Dario Osorio er den dyreste teenager nogensinde i Superligaen og ser lovende ud, men han matches som minimum af Franculino (snuppet fra Benfica), Oliver Sørensen og Aral Simsir, der holder gang i produktionslinjen af egenudviklede spillere trods udlejninger og transfers af lovende spillere til Mafra.
Fremskridt
Dette FC Midtjylland bør blive bedre.
De bagvedliggende tal siger, at Brøndby IF har brug for det samme for at hente lige så mange point som i efteråret.
FC Nordsjælland må blive det efter et pointmæssigt middelmådigt 2023 i Superligaen, men nej: Det er FC Midtjylland, der skal bremse FC København.
FCK er stadig favorit til guldet. FC Midtjyllands skader på målmandsposten, i forsvaret og til midtbane-ankeret Emiliano Martínez er en ulempe, og vi er vel ikke i tvivl om, hvem der i 2023 havde det højeste topniveau af de to hold.
Men jeg skal love for, at det her havde været et ønskescenarie for direktør Claus Steinlein og daværende sportschef Svend Graversen, der nu skal være international chef i klubben, da de i marts sidste år skulle forklare deres tredje trænerskifte på en sæson.
FC Midtjylland er tilbage – de første tre spillerunders kampe mod Brøndby, AGF og FC København giver en god indikation af, om man også kan duellere med FCK hele vejen til slut-maj.
LIVE
TransferLIVE: Henter AGF-keeper
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
MEDIE
FC København byder på kantspiller
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
EKSKLUSIVT