Jeg skylder nok Steinlein en undskyldning

KOMMENTAR: FC Midtjyllands mange penge og næse for talenter katapulterer klubben tilbage som førsteudfordrer til FCK foran Brøndby, FCN og AGF.



Tipsbladet i Ikast

Der er to en halv uge til, transfervinduet lukker. Derefter er der lige så længe til første ligakamp.

Så hvad er det, jeg fabler om allerede her 15. januar, hvor Superliga-spillerne dårligt nok har fået pusten efter de indledende bip-tests?

Spillersalg, skader, endnu mere genialt spil af Nicolai Vallys eller et revanchelystent FCN kan gøre min januar-friske forudsigelse til skamme.

Men som realiteterne tegner nu på et stille januarmarked og det, vi har set fra klubberne, går et FCK-mesterskab gennem Herning, og omvendt.

Jeg skylder nok Claus Steinlein og hans kolleger en undskyldning, for jeg tog gruelig fejl af FC Midtjylland.

227664

Da de havde tabt til Lyngby, Progres Niederkorn, Omonia Nikosia, Brøndby og FC Nordsjælland i to weekender på stribe og så røg ud af Conference League på straffespark – jamen så gik tankerne da mere i retning af, om udskiftningerne ville stoppe med spillertruppen, efter man havde brugt 200 millioner kroner på at forstærke den i de to transfervinduer i 2023.

De lignede et hold, der havde hænderne fulde med at komme i Top 6, men i stedet har indkøbene vist sig at give holdet en styrke i begge felter, der var svær at få øje på sidste sommer, samt nul liga-nederlag siden 27. august til FC Nordsjælland.

FC Midtjylland hentede to point per ligakamp i 2023, inklusiv ti kampe i Bund 6-slutspillet i foråret, hvor modstanderne var overmatchet.

Det bliver skiftet ud med et medaljeslutspil om 2½ måned, men som FC Midtjylland sluttede 2023, forventer jeg mere end to point i snit i 2024.

Er det for krævende? Tja. Jeg tror, alle i FC Midtjylland selv ser det sådan.

Testen kommer med det samme. 13 af 15 resterende kampe bliver mod de andre fem klubber i Top 6, præcis som det gælder for FC København, der altså kun har vundet ét af disse opgør hidtil i sæsonen.

Midtjydernes mange penge, der ikke blev færre af med skiftet til Anders Holch Povlsen som ejer i midt-august, har skaffet dem en stærk startopstilling og offensive indskiftningsmuligheder, der ikke står meget i skyggen af FC Københavns.

Og så bliver man ved med at trylle unge eller købe unge profiler ind – Dario Osorio er den dyreste teenager nogensinde i Superligaen og ser lovende ud, men han matches som minimum af Franculino (snuppet fra Benfica), Oliver Sørensen og Aral Simsir, der holder gang i produktionslinjen af egenudviklede spillere trods udlejninger og transfers af lovende spillere til Mafra.

Fremskridt
Dette FC Midtjylland bør blive bedre.

De bagvedliggende tal siger, at Brøndby IF har brug for det samme for at hente lige så mange point som i efteråret.

FC Nordsjælland må blive det efter et pointmæssigt middelmådigt 2023 i Superligaen, men nej: Det er FC Midtjylland, der skal bremse FC København.

FCK er stadig favorit til guldet. FC Midtjyllands skader på målmandsposten, i forsvaret og til midtbane-ankeret Emiliano Martínez er en ulempe, og vi er vel ikke i tvivl om, hvem der i 2023 havde det højeste topniveau af de to hold.

Men jeg skal love for, at det her havde været et ønskescenarie for direktør Claus Steinlein og daværende sportschef Svend Graversen, der nu skal være international chef i klubben, da de i marts sidste år skulle forklare deres tredje trænerskifte på en sæson.

FC Midtjylland er tilbage – de første tre spillerunders kampe mod Brøndby, AGF og FC København giver en god indikation af, om man også kan duellere med FCK hele vejen til slut-maj.





LIVE

TransferLIVE: Henter AGF-keeper

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Kommer til AGF efter monstersæson

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Brøndby har IKKE budt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Højlund roser FC Københavns fans

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Han skal væk fra FC Midtjylland 

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Brøndby forhandler om stor transfer

FC København byder på kantspiller

Stærk FCK-trup – han må ikke spille



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

– Det er forfærdeligt

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

I chok over Tottenham

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?