Jeg skylder nok Steinlein en undskyldning

KOMMENTAR: FC Midtjyllands mange penge og næse for talenter katapulterer klubben tilbage som førsteudfordrer til FCK foran Brøndby, FCN og AGF.



Tipsbladet i Ikast

Der er to en halv uge til, transfervinduet lukker. Derefter er der lige så længe til første ligakamp.

Så hvad er det, jeg fabler om allerede her 15. januar, hvor Superliga-spillerne dårligt nok har fået pusten efter de indledende bip-tests?

Spillersalg, skader, endnu mere genialt spil af Nicolai Vallys eller et revanchelystent FCN kan gøre min januar-friske forudsigelse til skamme.

Men som realiteterne tegner nu på et stille januarmarked og det, vi har set fra klubberne, går et FCK-mesterskab gennem Herning, og omvendt.

Jeg skylder nok Claus Steinlein og hans kolleger en undskyldning, for jeg tog gruelig fejl af FC Midtjylland.

227664

Da de havde tabt til Lyngby, Progres Niederkorn, Omonia Nikosia, Brøndby og FC Nordsjælland i to weekender på stribe og så røg ud af Conference League på straffespark – jamen så gik tankerne da mere i retning af, om udskiftningerne ville stoppe med spillertruppen, efter man havde brugt 200 millioner kroner på at forstærke den i de to transfervinduer i 2023.

De lignede et hold, der havde hænderne fulde med at komme i Top 6, men i stedet har indkøbene vist sig at give holdet en styrke i begge felter, der var svær at få øje på sidste sommer, samt nul liga-nederlag siden 27. august til FC Nordsjælland.

FC Midtjylland hentede to point per ligakamp i 2023, inklusiv ti kampe i Bund 6-slutspillet i foråret, hvor modstanderne var overmatchet.

Det bliver skiftet ud med et medaljeslutspil om 2½ måned, men som FC Midtjylland sluttede 2023, forventer jeg mere end to point i snit i 2024.

Er det for krævende? Tja. Jeg tror, alle i FC Midtjylland selv ser det sådan.

Testen kommer med det samme. 13 af 15 resterende kampe bliver mod de andre fem klubber i Top 6, præcis som det gælder for FC København, der altså kun har vundet ét af disse opgør hidtil i sæsonen.

Midtjydernes mange penge, der ikke blev færre af med skiftet til Anders Holch Povlsen som ejer i midt-august, har skaffet dem en stærk startopstilling og offensive indskiftningsmuligheder, der ikke står meget i skyggen af FC Københavns.

Og så bliver man ved med at trylle unge eller købe unge profiler ind – Dario Osorio er den dyreste teenager nogensinde i Superligaen og ser lovende ud, men han matches som minimum af Franculino (snuppet fra Benfica), Oliver Sørensen og Aral Simsir, der holder gang i produktionslinjen af egenudviklede spillere trods udlejninger og transfers af lovende spillere til Mafra.

Fremskridt
Dette FC Midtjylland bør blive bedre.

De bagvedliggende tal siger, at Brøndby IF har brug for det samme for at hente lige så mange point som i efteråret.

FC Nordsjælland må blive det efter et pointmæssigt middelmådigt 2023 i Superligaen, men nej: Det er FC Midtjylland, der skal bremse FC København.

FCK er stadig favorit til guldet. FC Midtjyllands skader på målmandsposten, i forsvaret og til midtbane-ankeret Emiliano Martínez er en ulempe, og vi er vel ikke i tvivl om, hvem der i 2023 havde det højeste topniveau af de to hold.

Men jeg skal love for, at det her havde været et ønskescenarie for direktør Claus Steinlein og daværende sportschef Svend Graversen, der nu skal være international chef i klubben, da de i marts sidste år skulle forklare deres tredje trænerskifte på en sæson.

FC Midtjylland er tilbage – de første tre spillerunders kampe mod Brøndby, AGF og FC København giver en god indikation af, om man også kan duellere med FCK hele vejen til slut-maj.





LIVE

TransferLIVE: Ny PL-manager? Han er snart i London

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Målkongen Biereth på vild liste

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Nu kan han spille for FC København

Medier fælder dom over Dorgu

Falske Brøndby-rygter i omløb

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show



EKSKLUSIVT

Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Trist melding om Emil Højlund

Stor hæder til Suzuki

Her er Superligaens bedste stadion



INTERVIEW

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

‘Usandsynlig genopstandelse’

Jagtet af FCK – nu skifter han

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

De vil købe FC Midtjylland-profil

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste