DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 23. DECEMBER 2022
Kamil Grabara har vundet Det Gyldne Bur som den bedste målmand i dansk klubfodbold her i 2022.
Det er førstemålmændene i Superligaen og 1. Division, der har stemt Grabara ind med snæver margin foran Mads Hermansen fra Brøndby IF og Randers FC’s Patrik Carlgren, og med kåringen slutter den polske målmand sig til en eksklusiv kreds af målmænd.
KB’eren Ole Qvist vandt den første kåring tilbage i 1984, og navne som Peter Schmeichel, Lars Høgh, Karim Zaza (de to sidstnævnte vandt begge tre år i træk) og Lukas Hradecky er også løbet med kåringen, som Tipsbladet altså snart har stået for i 40 år.
Nu er det ikke ligefrem sådan, at jeg forestiller mig, at udenlandske klubber nærstuderer denne leder og vores udgave af Tipsbladet, hvor vi går i den dybden med Danmarks mest prestigefyldte målmandskåring.
Men jeg konstaterer, at de bedste målmænd fra Superligaen har det med at ryge videre til større klubber i udlandet, når de har toppet med en kåring som den bedste målmand i dansk klubfodbold i form af et Gyldent Bur.
Her er de seneste 17 års vindere af Det Gyldne Bur og hvad der siden skete i vinderens karriere.
Vindere siden 2005
2005-2007: Jesper Christiansen, FC København
Skiftede til Elfsborg i 2010
2008: Stephan Andersen, Brøndby IF
Skiftede til Evian i 2011
2009: Roy Carroll, OB
Skiftede til OFI Kreta i 2011
2010-2011: Johan Wiland, FC København
Skiftede til Malmö FF i 2015
2012: Jesper Hansen, FC Nordsjælland
Skiftede til Evian i 2013
2013: Lukas Hradecky, Esbjerg fB/Brøndby IF
Skiftede til Eintracht Frankfurt i 2015
2014: Nicolai Larsen, AaB
Skiftede til FC Nordsjælland i 2017 og Guingamp i 2020
2015: Kalle Johnsson, Randers FC
Skiftede til Guingamp i 2016
2016: Robin Olsen, FC København
Skiftede til AS Roma i 2018
2017-2018: Sten Grytebust, OB
Skiftede til FC København i 2019
2019: Jesper Hansen, FC Midtjylland
Skiftede til AGF i 2021
2020: Kalle Johnsson, FC København
Er fortsat i FC København
2021: Jacob Rinne, AaB
Skiftede til Al-Fateh i Saudi-Arabien i 2022
2022: Kamil Grabara, FC København
???
Nu er det ikke alle mand, der røg videre til klubber i Top 5-ligaer, men det er rimeligt at konstatere, at vindere af Det Gyldne Bur historisk har fået muligheden for at komme videre med karrieren i udlandet.
Hvis Mads Hermansen eller Patrik Carlgren i stedet havde slået Kamil Grabara på stregen i vores afstemning, tror jeg såmænd ikke, det havde påvirket Kamil Grabaras fremtidsmuligheder væsentligt.
Som Kamil Grabara selv er inde på i et fint interview i denne udgave af Tipsbladet, er han ikke just den mest tavse eller tilbageholdne type, og den unge målmands ligefremme stil er bestemt ikke alles kop te i fodboldverdenen eller blandt fansene.
Som chefredaktør på et frit og uafhængigt medie er det til gengæld rart at se en elitesportsudøver tale frit og ærligt, også selvom det set fra arbejdsgiverens side og karrierens velbefindende nok nogle gange ville være lettere at tie stille, for eksempel i den løbende clinch med konkurrenten og holdkammeraten Maty Ryan.
Og Grabara har fulgt det op på banen med clean sheets, især i et fantastisk forår, hvor FC København meget vel kunne have misset mesterskabet, hvis det ikke havde været for målmandens storspil.
Man kan synes om det eller lade være, men mekanismerne på transfermarkedet er sådan, at en tidligere Liverpool-målmand, der alligevel har stået så meget, som han har, og i en for en målmand ung alder, er attraktiv på markedet.
De 65-70 millioner kroner, FCK fik for Robin Olsen fra AS Roma, skal efter planen helt klart overgås, og selvom der uden tvivl er målmænd, der føler sig mindst lige så gode, betyder Champions League-kampene og førnævnte rå data bare, at Kamil Grabara kan sælges langt, langt dyrere end nogen andre målmænd i dansk klubfodbold.
Januar er måske en postgang for tidligt, da det trods alt er de færreste klubber, der bytter en så dyr, ny målmand ind midt i sæsonen, men mere end en halvsæson tror jeg ikke, der er tilbage i Grabaras tid i Danmark.
LIVE
TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
HELT VILDT