DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 23. DECEMBER 2022
Kamil Grabara har vundet Det Gyldne Bur som den bedste målmand i dansk klubfodbold her i 2022.
Det er førstemålmændene i Superligaen og 1. Division, der har stemt Grabara ind med snæver margin foran Mads Hermansen fra Brøndby IF og Randers FC’s Patrik Carlgren, og med kåringen slutter den polske målmand sig til en eksklusiv kreds af målmænd.
KB’eren Ole Qvist vandt den første kåring tilbage i 1984, og navne som Peter Schmeichel, Lars Høgh, Karim Zaza (de to sidstnævnte vandt begge tre år i træk) og Lukas Hradecky er også løbet med kåringen, som Tipsbladet altså snart har stået for i 40 år.
Nu er det ikke ligefrem sådan, at jeg forestiller mig, at udenlandske klubber nærstuderer denne leder og vores udgave af Tipsbladet, hvor vi går i den dybden med Danmarks mest prestigefyldte målmandskåring.
Men jeg konstaterer, at de bedste målmænd fra Superligaen har det med at ryge videre til større klubber i udlandet, når de har toppet med en kåring som den bedste målmand i dansk klubfodbold i form af et Gyldent Bur.
Her er de seneste 17 års vindere af Det Gyldne Bur og hvad der siden skete i vinderens karriere.
Vindere siden 2005
2005-2007: Jesper Christiansen, FC København
Skiftede til Elfsborg i 2010
2008: Stephan Andersen, Brøndby IF
Skiftede til Evian i 2011
2009: Roy Carroll, OB
Skiftede til OFI Kreta i 2011
2010-2011: Johan Wiland, FC København
Skiftede til Malmö FF i 2015
2012: Jesper Hansen, FC Nordsjælland
Skiftede til Evian i 2013
2013: Lukas Hradecky, Esbjerg fB/Brøndby IF
Skiftede til Eintracht Frankfurt i 2015
2014: Nicolai Larsen, AaB
Skiftede til FC Nordsjælland i 2017 og Guingamp i 2020
2015: Kalle Johnsson, Randers FC
Skiftede til Guingamp i 2016
2016: Robin Olsen, FC København
Skiftede til AS Roma i 2018
2017-2018: Sten Grytebust, OB
Skiftede til FC København i 2019
2019: Jesper Hansen, FC Midtjylland
Skiftede til AGF i 2021
2020: Kalle Johnsson, FC København
Er fortsat i FC København
2021: Jacob Rinne, AaB
Skiftede til Al-Fateh i Saudi-Arabien i 2022
2022: Kamil Grabara, FC København
???
Nu er det ikke alle mand, der røg videre til klubber i Top 5-ligaer, men det er rimeligt at konstatere, at vindere af Det Gyldne Bur historisk har fået muligheden for at komme videre med karrieren i udlandet.
Hvis Mads Hermansen eller Patrik Carlgren i stedet havde slået Kamil Grabara på stregen i vores afstemning, tror jeg såmænd ikke, det havde påvirket Kamil Grabaras fremtidsmuligheder væsentligt.
Som Kamil Grabara selv er inde på i et fint interview i denne udgave af Tipsbladet, er han ikke just den mest tavse eller tilbageholdne type, og den unge målmands ligefremme stil er bestemt ikke alles kop te i fodboldverdenen eller blandt fansene.
Som chefredaktør på et frit og uafhængigt medie er det til gengæld rart at se en elitesportsudøver tale frit og ærligt, også selvom det set fra arbejdsgiverens side og karrierens velbefindende nok nogle gange ville være lettere at tie stille, for eksempel i den løbende clinch med konkurrenten og holdkammeraten Maty Ryan.
Og Grabara har fulgt det op på banen med clean sheets, især i et fantastisk forår, hvor FC København meget vel kunne have misset mesterskabet, hvis det ikke havde været for målmandens storspil.
Man kan synes om det eller lade være, men mekanismerne på transfermarkedet er sådan, at en tidligere Liverpool-målmand, der alligevel har stået så meget, som han har, og i en for en målmand ung alder, er attraktiv på markedet.
De 65-70 millioner kroner, FCK fik for Robin Olsen fra AS Roma, skal efter planen helt klart overgås, og selvom der uden tvivl er målmænd, der føler sig mindst lige så gode, betyder Champions League-kampene og førnævnte rå data bare, at Kamil Grabara kan sælges langt, langt dyrere end nogen andre målmænd i dansk klubfodbold.
Januar er måske en postgang for tidligt, da det trods alt er de færreste klubber, der bytter en så dyr, ny målmand ind midt i sæsonen, men mere end en halvsæson tror jeg ikke, der er tilbage i Grabaras tid i Danmark.
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
I svime over Oscar Schwartau
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
Her vil Asien kopiere Europa
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
Vild Diant Ramaj-historie
AVIS
Det kommer til at trække ud
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
AVIS
Intet aftryk!
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Drømmer om VM 2026 med Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Marokko er blevet fodboldens mekka
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TRANSFER
