Kåring kan også signalere salg til mindst 75 mio

LEDER: Kamil Grabaras kåring som vinder af Det Gyldne Bur i 2022 kan også signalere hans snarlige farvel til Superligaen.



DETTE ER EN LEDER FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 23. DECEMBER 2022

Kamil Grabara har vundet Det Gyldne Bur som den bedste målmand i dansk klubfodbold her i 2022.

Det er førstemålmændene i Superligaen og 1. Division, der har stemt Grabara ind med snæver margin foran Mads Hermansen fra Brøndby IF og Randers FC’s Patrik Carlgren, og med kåringen slutter den polske målmand sig til en eksklusiv kreds af målmænd.

KB’eren Ole Qvist vandt den første kåring tilbage i 1984, og navne som Peter Schmeichel, Lars Høgh, Karim Zaza (de to sidstnævnte vandt begge tre år i træk) og Lukas Hradecky er også løbet med kåringen, som Tipsbladet altså snart har stået for i 40 år.

Nu er det ikke ligefrem sådan, at jeg forestiller mig, at udenlandske klubber nærstuderer denne leder og vores udgave af Tipsbladet, hvor vi går i den dybden med Danmarks mest prestigefyldte målmandskåring.

Men jeg konstaterer, at de bedste målmænd fra Superligaen har det med at ryge videre til større klubber i udlandet, når de har toppet med en kåring som den bedste målmand i dansk klubfodbold i form af et Gyldent Bur.

Her er de seneste 17 års vindere af Det Gyldne Bur og hvad der siden skete i vinderens karriere.

Vindere siden 2005
2005-2007: Jesper Christiansen, FC København
Skiftede til Elfsborg i 2010
2008: Stephan Andersen, Brøndby IF
Skiftede til Evian i 2011
2009: Roy Carroll, OB
Skiftede til OFI Kreta i 2011
2010-2011: Johan Wiland, FC København
Skiftede til Malmö FF i 2015
2012: Jesper Hansen, FC Nordsjælland
Skiftede til Evian i 2013
2013: Lukas Hradecky, Esbjerg fB/Brøndby IF
Skiftede til Eintracht Frankfurt i 2015
2014: Nicolai Larsen, AaB
Skiftede til FC Nordsjælland i 2017 og Guingamp i 2020
2015: Kalle Johnsson, Randers FC
Skiftede til Guingamp i 2016
2016: Robin Olsen, FC København
Skiftede til AS Roma i 2018
2017-2018: Sten Grytebust, OB
Skiftede til FC København i 2019
2019: Jesper Hansen, FC Midtjylland
Skiftede til AGF i 2021
2020: Kalle Johnsson, FC København
Er fortsat i FC København
2021: Jacob Rinne, AaB
Skiftede til Al-Fateh i Saudi-Arabien i 2022
2022: Kamil Grabara, FC København
???

Nu er det ikke alle mand, der røg videre til klubber i Top 5-ligaer, men det er rimeligt at konstatere, at vindere af Det Gyldne Bur historisk har fået muligheden for at komme videre med karrieren i udlandet.

Hvis Mads Hermansen eller Patrik Carlgren i stedet havde slået Kamil Grabara på stregen i vores afstemning, tror jeg såmænd ikke, det havde påvirket Kamil Grabaras fremtidsmuligheder væsentligt.

Som Kamil Grabara selv er inde på i et fint interview i denne udgave af Tipsbladet, er han ikke just den mest tavse eller tilbageholdne type, og den unge målmands ligefremme stil er bestemt ikke alles kop te i fodboldverdenen eller blandt fansene.

Som chefredaktør på et frit og uafhængigt medie er det til gengæld rart at se en elitesportsudøver tale frit og ærligt, også selvom det set fra arbejdsgiverens side og karrierens velbefindende nok nogle gange ville være lettere at tie stille, for eksempel i den løbende clinch med konkurrenten og holdkammeraten Maty Ryan.

Og Grabara har fulgt det op på banen med clean sheets, især i et fantastisk forår, hvor FC København meget vel kunne have misset mesterskabet, hvis det ikke havde været for målmandens storspil.

Man kan synes om det eller lade være, men mekanismerne på transfermarkedet er sådan, at en tidligere Liverpool-målmand, der alligevel har stået så meget, som han har, og i en for en målmand ung alder, er attraktiv på markedet.

De 65-70 millioner kroner, FCK fik for Robin Olsen fra AS Roma, skal efter planen helt klart overgås, og selvom der uden tvivl er målmænd, der føler sig mindst lige så gode, betyder Champions League-kampene og førnævnte rå data bare, at Kamil Grabara kan sælges langt, langt dyrere end nogen andre målmænd i dansk klubfodbold.

Januar er måske en postgang for tidligt, da det trods alt er de færreste klubber, der bytter en så dyr, ny målmand ind midt i sæsonen, men mere end en halvsæson tror jeg ikke, der er tilbage i Grabaras tid i Danmark.





Transferdrama: Manchester United har 15 dage



LIVE

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller


Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

FC København-handel er gået i hårdknude

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Afvist af United

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Hård AGF-afsked



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Kold krig i ni måneder


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’



Afsløring: Horsens i millionhandel

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

De viser Brøndby og FCM i Europa

– Det virker bare lidt mærkeligt

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage



Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Hvalfangere indtager Bergen

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer



‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager