Hvad skal der ske med Anders Dreyer?
Hvem skal direkte i gruppespillet i Champions League, og hvornår skal man spille europæisk kvalifikation?
Hvornår skal Danmarks mesterhold i aktion til sommer?
Og hvad vil man gøre for at hjælpe de sagesløse ukrainske hold, der ikke aner, hvad der skal ske med dem?
Alt det her er totalt ligegyldigt sammenlignet med den krig og de krigsforbrydelser, Ruslands styre og militær gør sig skyldig i i Ukraine.
Men inden for den snævre verden, der hedder professionel fodbold, og i koblingen til krigen i Ukraine, er det problematisk, at fodboldens myndigheder, specifikt UEFA, ikke har taget konsekvensen og truffet den indlysende beslutning, det er at forlænge udelukkelsen af russisk fodbold mindst ét år til.
Dreyer-forlængelse? Billedet er uigennemsigtigt #fcmlive #fcmsif #sldk https://t.co/efvoK5JfFe
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) April 4, 2022
Dusinvis af spillere og klubber bliver påvirket af, om Ruslands klubber er i Europa-klubturneringerne eller ej.
Om de skal tilbage til deres russiske klubber, om muligheden for midlertidige aftaler i udlandet forlænges, eller om FIFPros ønske bliver opfyldt og man kan blive fritstillet fra en russisk arbejdsgiver.
Men mest alvorlig er selvfølgelig det, der føles som fodslæbende afventen af situationen og den manglende vilje til selv at handle aktivt.
Siden krigen begyndte 24. februar, har min fornemmelse været, at man kun yderst tøvende og fodslæbende har udelukket de russiske hold.
Udelukkelsen gælder på ubestemt tid og dermed også, tilsyneladende, i næste sæson.
Men UEFA har ikke meddelt, at de russiske hold er ude, eller hvad der skal ske med de pladser, der bliver til overs.
Der er vel forhåbentlig ikke nogen i europæisk fodbold, der forestiller sig, at alt bare er godt og tilbage til normalen, hvis de mest intense krigshandlinger stilner af og situationen fryser fast med en masse ukrainsk territorium besat af Rusland?
Altså, hvem rejser til Moskva for at spille kvalifikationskamp til Champions League eller Europa League? Seriøst?
Den russiske ligas toer, lige nu Dynamo Moskva, som er ejet af den statskontrollerede VTB Bank, skal på papiret spille i tredje runde i Champions League-kvalifikationen.
Den russiske pokalvinder træder ind i sidste, afgørende Europa League-kvalifikationsrunde.
Russiske sportsstjerner bliver i disse uger hevet ind til foto-ops med præsident Vladimir Putin.
Jeg kan forestille mig, at mange af dem helst ville være alle andre steder på jorden, men det siger altså noget om, at det ikke bare er hypotetisk og teoretisk, at sportsstjerner og hold i Rusland bruges til propaganda.
Det kan selvfølgelig ikke passe, at klubber og landshold bliver tvunget afsted, fordi sportsforbund er ivrige efter at please de indflydelsesrige russiske sportspolitikere og sponsorer.
Det er på høje tid, at FIFA, UEFA og de andre forbund i Europa siger det, der er indlysende for alle: At russiske hold selvfølgelig ikke kan spille med i noget som helst, heller ikke hvis deres regering giver op eller til sidst tvinger Ukraine til en fred på russiske betingelser.
Og når vi er i gang, kan man også passende forlænge udelukkelsen til mindst sommeren 2024 og det EM i Tyskland, der skulle have haft Putins Gazprom som hovedsponsor, og give spillere i Rusland frit lejde til at tage væk.
Det er ved at blive pinligt, at beslutningen skal trækkes sådan ud.
Da der var FIFA-kongres for en måned siden, slog præsident Gianni Infantino og stort set alle fremmødte knuder på sig selv for ikke at komme til at kalde krigen i Ukraine for en krig, og da slet ikke at bebrejde Rusland for det morderiske overfald på en nabo.
Det er på tide, man viser krigens ofre og fodboldverdenen respekt og tydeligt siger, at man selvfølgelig ikke lukker russisk fodbold tilbage i folden dagen efter, krigshandlingerne er nogenlunde indstillet.
Indtil da lever mistanken om, at det præcis er, hvad man har tænkt sig gøre.
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
MEDIE
Danske klubber vil have ham
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
