Hvad skal der ske med Anders Dreyer?
Hvem skal direkte i gruppespillet i Champions League, og hvornår skal man spille europæisk kvalifikation?
Hvornår skal Danmarks mesterhold i aktion til sommer?
Og hvad vil man gøre for at hjælpe de sagesløse ukrainske hold, der ikke aner, hvad der skal ske med dem?
Alt det her er totalt ligegyldigt sammenlignet med den krig og de krigsforbrydelser, Ruslands styre og militær gør sig skyldig i i Ukraine.
Men inden for den snævre verden, der hedder professionel fodbold, og i koblingen til krigen i Ukraine, er det problematisk, at fodboldens myndigheder, specifikt UEFA, ikke har taget konsekvensen og truffet den indlysende beslutning, det er at forlænge udelukkelsen af russisk fodbold mindst ét år til.
Dreyer-forlængelse? Billedet er uigennemsigtigt #fcmlive #fcmsif #sldk https://t.co/efvoK5JfFe
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) April 4, 2022
Dusinvis af spillere og klubber bliver påvirket af, om Ruslands klubber er i Europa-klubturneringerne eller ej.
Om de skal tilbage til deres russiske klubber, om muligheden for midlertidige aftaler i udlandet forlænges, eller om FIFPros ønske bliver opfyldt og man kan blive fritstillet fra en russisk arbejdsgiver.
Men mest alvorlig er selvfølgelig det, der føles som fodslæbende afventen af situationen og den manglende vilje til selv at handle aktivt.
Siden krigen begyndte 24. februar, har min fornemmelse været, at man kun yderst tøvende og fodslæbende har udelukket de russiske hold.
Udelukkelsen gælder på ubestemt tid og dermed også, tilsyneladende, i næste sæson.
Men UEFA har ikke meddelt, at de russiske hold er ude, eller hvad der skal ske med de pladser, der bliver til overs.
Der er vel forhåbentlig ikke nogen i europæisk fodbold, der forestiller sig, at alt bare er godt og tilbage til normalen, hvis de mest intense krigshandlinger stilner af og situationen fryser fast med en masse ukrainsk territorium besat af Rusland?
Altså, hvem rejser til Moskva for at spille kvalifikationskamp til Champions League eller Europa League? Seriøst?
Den russiske ligas toer, lige nu Dynamo Moskva, som er ejet af den statskontrollerede VTB Bank, skal på papiret spille i tredje runde i Champions League-kvalifikationen.
Den russiske pokalvinder træder ind i sidste, afgørende Europa League-kvalifikationsrunde.
Russiske sportsstjerner bliver i disse uger hevet ind til foto-ops med præsident Vladimir Putin.
Jeg kan forestille mig, at mange af dem helst ville være alle andre steder på jorden, men det siger altså noget om, at det ikke bare er hypotetisk og teoretisk, at sportsstjerner og hold i Rusland bruges til propaganda.
Det kan selvfølgelig ikke passe, at klubber og landshold bliver tvunget afsted, fordi sportsforbund er ivrige efter at please de indflydelsesrige russiske sportspolitikere og sponsorer.
Det er på høje tid, at FIFA, UEFA og de andre forbund i Europa siger det, der er indlysende for alle: At russiske hold selvfølgelig ikke kan spille med i noget som helst, heller ikke hvis deres regering giver op eller til sidst tvinger Ukraine til en fred på russiske betingelser.
Og når vi er i gang, kan man også passende forlænge udelukkelsen til mindst sommeren 2024 og det EM i Tyskland, der skulle have haft Putins Gazprom som hovedsponsor, og give spillere i Rusland frit lejde til at tage væk.
Det er ved at blive pinligt, at beslutningen skal trækkes sådan ud.
Da der var FIFA-kongres for en måned siden, slog præsident Gianni Infantino og stort set alle fremmødte knuder på sig selv for ikke at komme til at kalde krigen i Ukraine for en krig, og da slet ikke at bebrejde Rusland for det morderiske overfald på en nabo.
Det er på tide, man viser krigens ofre og fodboldverdenen respekt og tydeligt siger, at man selvfølgelig ikke lukker russisk fodbold tilbage i folden dagen efter, krigshandlingerne er nogenlunde indstillet.
Indtil da lever mistanken om, at det præcis er, hvad man har tænkt sig gøre.
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
MEDIE
Chokskifte?
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
Brøndby henter Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
HELT VILDT
