Hvad skal der ske med Anders Dreyer?
Hvem skal direkte i gruppespillet i Champions League, og hvornår skal man spille europæisk kvalifikation?
Hvornår skal Danmarks mesterhold i aktion til sommer?
Og hvad vil man gøre for at hjælpe de sagesløse ukrainske hold, der ikke aner, hvad der skal ske med dem?
Alt det her er totalt ligegyldigt sammenlignet med den krig og de krigsforbrydelser, Ruslands styre og militær gør sig skyldig i i Ukraine.
Men inden for den snævre verden, der hedder professionel fodbold, og i koblingen til krigen i Ukraine, er det problematisk, at fodboldens myndigheder, specifikt UEFA, ikke har taget konsekvensen og truffet den indlysende beslutning, det er at forlænge udelukkelsen af russisk fodbold mindst ét år til.
Dreyer-forlængelse? Billedet er uigennemsigtigt #fcmlive #fcmsif #sldk https://t.co/efvoK5JfFe
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) April 4, 2022
Dusinvis af spillere og klubber bliver påvirket af, om Ruslands klubber er i Europa-klubturneringerne eller ej.
Om de skal tilbage til deres russiske klubber, om muligheden for midlertidige aftaler i udlandet forlænges, eller om FIFPros ønske bliver opfyldt og man kan blive fritstillet fra en russisk arbejdsgiver.
Men mest alvorlig er selvfølgelig det, der føles som fodslæbende afventen af situationen og den manglende vilje til selv at handle aktivt.
Siden krigen begyndte 24. februar, har min fornemmelse været, at man kun yderst tøvende og fodslæbende har udelukket de russiske hold.
Udelukkelsen gælder på ubestemt tid og dermed også, tilsyneladende, i næste sæson.
Men UEFA har ikke meddelt, at de russiske hold er ude, eller hvad der skal ske med de pladser, der bliver til overs.
Der er vel forhåbentlig ikke nogen i europæisk fodbold, der forestiller sig, at alt bare er godt og tilbage til normalen, hvis de mest intense krigshandlinger stilner af og situationen fryser fast med en masse ukrainsk territorium besat af Rusland?
Altså, hvem rejser til Moskva for at spille kvalifikationskamp til Champions League eller Europa League? Seriøst?
Den russiske ligas toer, lige nu Dynamo Moskva, som er ejet af den statskontrollerede VTB Bank, skal på papiret spille i tredje runde i Champions League-kvalifikationen.
Den russiske pokalvinder træder ind i sidste, afgørende Europa League-kvalifikationsrunde.
Russiske sportsstjerner bliver i disse uger hevet ind til foto-ops med præsident Vladimir Putin.
Jeg kan forestille mig, at mange af dem helst ville være alle andre steder på jorden, men det siger altså noget om, at det ikke bare er hypotetisk og teoretisk, at sportsstjerner og hold i Rusland bruges til propaganda.
Det kan selvfølgelig ikke passe, at klubber og landshold bliver tvunget afsted, fordi sportsforbund er ivrige efter at please de indflydelsesrige russiske sportspolitikere og sponsorer.
Det er på høje tid, at FIFA, UEFA og de andre forbund i Europa siger det, der er indlysende for alle: At russiske hold selvfølgelig ikke kan spille med i noget som helst, heller ikke hvis deres regering giver op eller til sidst tvinger Ukraine til en fred på russiske betingelser.
Og når vi er i gang, kan man også passende forlænge udelukkelsen til mindst sommeren 2024 og det EM i Tyskland, der skulle have haft Putins Gazprom som hovedsponsor, og give spillere i Rusland frit lejde til at tage væk.
Det er ved at blive pinligt, at beslutningen skal trækkes sådan ud.
Da der var FIFA-kongres for en måned siden, slog præsident Gianni Infantino og stort set alle fremmødte knuder på sig selv for ikke at komme til at kalde krigen i Ukraine for en krig, og da slet ikke at bebrejde Rusland for det morderiske overfald på en nabo.
Det er på tide, man viser krigens ofre og fodboldverdenen respekt og tydeligt siger, at man selvfølgelig ikke lukker russisk fodbold tilbage i folden dagen efter, krigshandlingerne er nogenlunde indstillet.
Indtil da lever mistanken om, at det præcis er, hvad man har tænkt sig gøre.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
Medie peger på FC København
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
Færdig i Brøndbys bestyrelse
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
José Mourinho klarmelder dansker
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
