Kære bosser: Det er ved at blive pinligt

KOMMENTAR: Spillere, klubber og landshold venter på at finde ud af, hvad der sker med Europa-kvalifikationen, landskampe og deres kontrakter med russiske klubber. Og der er selvfølgelig kun én rimelig løsning.



Hvad skal der ske med Anders Dreyer?

Hvem skal direkte i gruppespillet i Champions League, og hvornår skal man spille europæisk kvalifikation?

Hvornår skal Danmarks mesterhold i aktion til sommer?

Og hvad vil man gøre for at hjælpe de sagesløse ukrainske hold, der ikke aner, hvad der skal ske med dem?

Alt det her er totalt ligegyldigt sammenlignet med den krig og de krigsforbrydelser, Ruslands styre og militær gør sig skyldig i i Ukraine.

Men inden for den snævre verden, der hedder professionel fodbold, og i koblingen til krigen i Ukraine, er det problematisk, at fodboldens myndigheder, specifikt UEFA, ikke har taget konsekvensen og truffet den indlysende beslutning, det er at forlænge udelukkelsen af russisk fodbold mindst ét år til.

Dusinvis af spillere og klubber bliver påvirket af, om Ruslands klubber er i Europa-klubturneringerne eller ej.

Om de skal tilbage til deres russiske klubber, om muligheden for midlertidige aftaler i udlandet forlænges, eller om FIFPros ønske bliver opfyldt og man kan blive fritstillet fra en russisk arbejdsgiver.

Men mest alvorlig er selvfølgelig det, der føles som fodslæbende afventen af situationen og den manglende vilje til selv at handle aktivt.

Siden krigen begyndte 24. februar, har min fornemmelse været, at man kun yderst tøvende og fodslæbende har udelukket de russiske hold.

Udelukkelsen gælder på ubestemt tid og dermed også, tilsyneladende, i næste sæson.

Men UEFA har ikke meddelt, at de russiske hold er ude, eller hvad der skal ske med de pladser, der bliver til overs.

Der er vel forhåbentlig ikke nogen i europæisk fodbold, der forestiller sig, at alt bare er godt og tilbage til normalen, hvis de mest intense krigshandlinger stilner af og situationen fryser fast med en masse ukrainsk territorium besat af Rusland?

Altså, hvem rejser til Moskva for at spille kvalifikationskamp til Champions League eller Europa League? Seriøst?

Den russiske ligas toer, lige nu Dynamo Moskva, som er ejet af den statskontrollerede VTB Bank, skal på papiret spille i tredje runde i Champions League-kvalifikationen.

Den russiske pokalvinder træder ind i sidste, afgørende Europa League-kvalifikationsrunde.

Russiske sportsstjerner bliver i disse uger hevet ind til foto-ops med præsident Vladimir Putin.

Jeg kan forestille mig, at mange af dem helst ville være alle andre steder på jorden, men det siger altså noget om, at det ikke bare er hypotetisk og teoretisk, at sportsstjerner og hold i Rusland bruges til propaganda.

Det kan selvfølgelig ikke passe, at klubber og landshold bliver tvunget afsted, fordi sportsforbund er ivrige efter at please de indflydelsesrige russiske sportspolitikere og sponsorer.

Det er på høje tid, at FIFA, UEFA og de andre forbund i Europa siger det, der er indlysende for alle: At russiske hold selvfølgelig ikke kan spille med i noget som helst, heller ikke hvis deres regering giver op eller til sidst tvinger Ukraine til en fred på russiske betingelser.

Og når vi er i gang, kan man også passende forlænge udelukkelsen til mindst sommeren 2024 og det EM i Tyskland, der skulle have haft Putins Gazprom som hovedsponsor, og give spillere i Rusland frit lejde til at tage væk.

Det er ved at blive pinligt, at beslutningen skal trækkes sådan ud.

Da der var FIFA-kongres for en måned siden, slog præsident Gianni Infantino og stort set alle fremmødte knuder på sig selv for ikke at komme til at kalde krigen i Ukraine for en krig, og da slet ikke at bebrejde Rusland for det morderiske overfald på en nabo.

Det er på tide, man viser krigens ofre og fodboldverdenen respekt og tydeligt siger, at man selvfølgelig ikke lukker russisk fodbold tilbage i folden dagen efter, krigshandlingerne er nogenlunde indstillet.

Indtil da lever mistanken om, at det præcis er, hvad man har tænkt sig gøre.






– En gigantisk nedtur!




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Blev informeret om mulig fyring onsdag



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Voldsom udmelding om Froholdt

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Barcelona i kæmpesejr



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

AGF smider sejren i de døende sekunder

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Silkeborg IF – Vejle Boldklub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCK-boss melder klar målsætning ud

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

United overvejer disse fem managers

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Manchester United – Aston Villa

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Supercomputer spår FCM-nedtur

Markant transfermelding om Højlund

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

OB – FC København

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF