Ingen har sagt, at det er nemt at være regeringer eller minister i 2022.
Putin-regimets blodige krig i Ukraine kan stadig nå at blive endnu mere civilisations-ødelæggende med en russisk mobilisering i disse dage og slet skjulte trusler om brug af atomvåben.
Og her i Danmark såvel som i store dele af resten af verden presser inflation og manglen på billig energi, her i Europa på grund af årtiers afhængighed af russisk gas, samfundet og tegner til at give en kold og dyr vinter på vores breddegrader.
Men helt ærligt.
Hvor meget skal der til, før man entydigt melder ud, hvor uacceptabel den VM-slutrunde er, at Kina og Saudi-Arabien selvfølgelig ikke skal have lov at sole sig i fremtidige VM-slutrunder, og at man har tænkt sig at gøre en optræden i Qatar fra regeringens side Max Pinlig for VM-værterne og FIFA?
I denne uge kunne vi i Tipsbladet fortælle om den seneste problematiske sag, der kan give problemer for især kvindelige fodboldfans og kvinder i det hele taget i forbindelse med VM-slutrunden i Qatar.
Kvinder kan få piskeslag hvis de voldtages til VM #vm #landsholdet https://t.co/XmmeH9TU95
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) September 22, 2022
Det er bare seneste kritikpunkt på listen, der tæller:
* Alvorlige korruptionsanklager mod VM-arrangørerne, og hvordan de fik slutrunden ved en afstemning i 2010.
* Elendige arbejdsforhold og retsstilling for mange af de migrantarbejdere, der har knoklet siden 2010 for at gøre Qatar klar til VM.
* Stor usikkerhed om, hvorvidt det er sikkert eller ej for homoseksuelle og andre LGBTQ+-personer at tage til VM i Qatar.
* De skyhøje priser for at komme til VM-slutrunden og placeringen af slutrunden det sted, der fik de dårligste faglige vurderinger af alle kandidatlande.
* Qatars brug af VM-slutrunden og fodbold som politisk og økonomisk værktøj.
Dette er bare et lille udpluk af de problemer, der klæber sig til VM-slutrunden, Qatar og FIFA’s håndtering af slutrunden.
I sidste uge viste en meningsmåling foretaget på vegne af Amnesty International, at de adspurgte personer i blandt andet Danmark mente, at fodboldforbundet, hos os DBU, skulle tage den manglende overholdelse af menneskerettigheder op i forbindelse med VM.
Det er ikke ligefrem sådan, at man er blevet blæst bagover af initiativerne og den demokratiske i forbindelse med den seneste uges landsholdssamling, om end man skal bemærke og bør nikke anerkendende til en række VM-anførers markering med regnbue-anførerbind som støtte til LGBTQ+-personer og kriminaliseringen af dette miljø i Qatar.
Simon Kjær håber, han må bære det til VM #landsholdet https://t.co/xwg800BLsf
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) September 21, 2022
Er det i øvrigt ikke påfaldende, hvor stille, der er i Frankrig, Qatars ‘andet hjemland’ med Qatar-ejede Paris Saint-Germain og en lang række handelsaftaler mellem de to lande?
Amnesty kritiserer Frankrig: Vi støtter Danmark https://t.co/OD93YNuMcF
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) September 23, 2022
Men hvor er stormen af protester fra DBU og de andre fodboldforbunds topbosser, og hvor er den klare markering fra Danmarks regering?
Det kan være, man reelt ikke ved, hvem der er kulturminister til VM-kickoff 20. november med tanke på det forestående Folketingsvalg, der kan komme inden den dato.
Det kan også være, kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen og regeringen forbereder den vilde markering, der virkelig giver et blåt øje til Qatar og FIFA, så de tænker: ‘Dem inviterer vi aldrig igen’.
Men tavsheden er godt nok larmende, når meldingerne mestendels går på, at man overvejer situationen, mens talrige historier, rapporter og ekspertudsagn om fortsatte massive problemer for migrantarbejdere og overholdelsen af menneskerettighederne nærmest ikke kaster en eneste udtalelse af sig.
Jeg håber virkelig ikke, det er hensynet til energipolitik og EU og vores naboland Tysklands hårde arbejde på at skaffe gasaftaler til mange, mange milliarder kroner med Qatar, der spiller ind på den afdæmpede position.
Eller at det er en gammel dansk idrætspolitisk syge med, at man helst ikke skal træde internationale sportsforbund og magtfulde nationer for meget af tæerne af frygt for, at man ikke kan trække fremtidige sportsbegivenheder til Danmark.
Idrættens Analyseinstitut lancerede tidligere i denne uge et udspil til en idrætspolitisk strategi (læs mere her) i Danmark, der skal ruste både dansk sport og det politiske niveau bedre i kampen mod sportswashing og diktaturers brug af sport til egne formål, som Qatar så dygtige slipper afsted med i disse måneder og år.
Jeg forstår simpelthen ikke, at regeringen ikke har kastet sig over Qatars VM, der nærmest uanset hvad er et rent politisk home run, da den danske befolkning er dybt skeptisk over slutrunden og alle de kritisable forhold omkring den.
Nu er den sidste landsholdssamling før VM gået nærmest uden et pip, så det kommer til at kræve noget af et brag til november at opveje for den nærmest totale tavshed, en af de største skandaler i fodboldspillets historie bliver mødt med.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
Klar besked om AGF
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Franco Baresi er død
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Her er FCK’s næste modstander i Europa
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
INTERVIEW