FCK er den eneste reelle trussel mod effektive FCM

ANALYSE: 31 point i 13 kampe og den vel nok bredeste og bedste trup i Superligaen. Kan nogen stoppe FC Midtjylland?



Lad os begynde med rivalerne.

FC København har fået fem point i fem kampe.

AaB er ikke meget bedre og har tre nederlag i samme periode, efter man var begyndt at hviske om 2008 og 2014.

Randers har ikke slået nogen af de andre Top 6-hold og har en ret smal trup, ikke mindst fordi kun Silkeborg og Viborg har mindre budgetter i Superligaen.

Og Brøndby? Nej vel, uanset at formkurven er mærkbart bedre i Superligaen end holdene mellem mestrene og FC Midtjylland.

Alene rivalerne formsvigt og mere dybtliggende svagheder gør, at FC Midtjylland så småt kan dufte favoritværdigheden i en sæson, der egentlig mere lignede en anden- eller tredjeplads, da man fik ny cheftræner og solgte Alexander Scholz, Frank Onyeka og Anders Dreyer i sommer.

Og der er mere at komme efter.

FC København har mistet anfører Zeca for sæsonen og mangler stadig skadede Rasmus Falk og solgte Mohamed Daramy, som vi vel ikke ligefrem kan hævde er blevet erstattet én til én af sprudlende præstationer fra de nye spillere hentet i transfervinduet.

Det knirker efter et par dårlige præstationer, ikke mindst i kampen, hvor man absolut ikke må falde på det kolde hoved og varme hjerte, som man vel især i 1. halvleg gjorde mod ærkerivalen Brøndby IF i søndags.

Randers ligner et mere helstøbt hold, især i slud og blæst, end nordjyderne, der er knækket sammen i modstanderens pres, da ikke mindst senest mod taktisk kløgtige og modige Viborg, der ydmygede AaB i egen hule med hele 5-2.

Men Randers som guldudfordrer? Det er truppen og bredden altså ikke til, selvom de første 11 lige nu nok er et my bedre takket være formen end FCK.

Brøndby vinder simpelthen ikke igen med så få skabte chancer, og med en slidt topscorer i Mikael Uhre, der bare skal hænge sammen indtil vinterpausen.

Så det skal komme fra FC København, og at de skulle være så usikre på benene tre kampe fra halvvejspunktet var der nok få, der havde turdet håbe i Herning og London.

Men hvad så med FC Midtjylland, kan de stå distancen?

GettyImages-1235377653

Jeg har været efter dem for boldbesiddelsen eller manglen på samme, og her kryber midtjyderne opad med en sæsontotal på 47,9 procent, hvilket er den fjerdelaveste andel i Superligaen.

Det er ikke meget, men med en tilstærkkelig portion held i flere af Superliga-kampene og så det altdominerende våben, de enorme individuelle kvaliteter (i Superliga-sammenhæng), er det nok til at sætte langt de fleste Superliga-hold mat.

FC Midtjylland har vist sig fra den pragmatiske side i denne sæson, hvilket er ment som en ros.

Man er rykket tilbage til tre midtstoppere for at være mere defensivt solid efter de markante spillersalg, og det har fungeret fint, mens man egentlig også havde fortjent at have flere point i Europa end beskedne to, hentet i to hjemmekampe, man havde tilstærkkeligt med chancer til at vinde.

Topniveauet er ikke det samme som i et meget flot 2020, men bundniveauet er hævet mærkbart fra et skuffende forår her i 2021, hvor man smed DM, og det er slet ikke nogen tosset bedrift.

Det er dog ikke helt uden mislyde.

Uheldige Júnior Brumado blev for nylig skadet igen, netop som han så ud til at få sit længe ventede gennembrud og havde scoret hattrick mod AGF.

Rekordkøbet Marrony er ved at blive gelejdet langsomt ind på holdet men har døjet med skadesproblemer, og er han egentlig spydspids i et system med kun én angriber, eller er han kant?

En anden dyr spiller, Marronys landsmand Charles, har slet ikke fået den ventede rolle efter Raphael Onyedikas uventet hurtige gennembrud, og den dyrt signede drømmekeeper Jonas Lössl er sat på bænken efter en kort skadespause i sommer, noget der med 100 procents garanti ikke huer den tidligere akademispiller.

Så guldet ruller trods ikke i hus helt af sig selv, men FC København skal have fundet både formen og formationen før vinterpausen, så hullet ikke bliver for stort.

Det havde været rigelig udfordring også uden seks points hul til det midtjyske førerhold, endsige med FC Københavns horrorstatistik mod midtjyderne, der i Superliga-sammenhæng i de 10 seneste opgør hedder én FCK-sejr, to uafgjorte og syv FCM-sejre, i baghovedet.







LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Mere aktivitet på vej i FC København

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Hemmelig samtale med storklub

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Chokskifte?

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

– Det er meget svært for Nørgaard



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Dyr dansk bomber til Everton?

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Ruben Amorim gjorde det aldrig

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kontramelding om transfer

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg