Tilbage i 1998 rykkede OB ud af Superligaen med Lars Høgh på kassen, Lars Jacobsen og Ulrik Laursen i forsvaret, Brian Steen Nielsen, Morten Bisgaard og lejede Stig Tøfting på midtbanen, og Erik Bo Andersen i front.
De navne siger måske ikke noget for jer alle, men det var den slags hold, vi før sæsonen sagtens kunne se som medaljekandidat, måske endda titeludfordrer.
Der er det nuværende OB-hold overhovedet ikke i status, men det er en fattig trøst. Eller skulle jeg sige dyr? Hvis vi ikke lige regner fodboldens hyper-inflation med, vil OB her i 2024 være den dyreste nedrykker nogensinde fra Superligaen.
For det er der, vi er.
OB har på papiret en række fornuftige, for ikke at sige gode, spillere, og nogle af dem ryger helt sikkert videre til større klubber i større ligaer snart.
Men som sammenhængende fodboldhold? Der er OB for mig ikke på den nuværende 9. plads i Superligaen, men en klar 12 ud af rækkens 12 hold.
OB gjorde det godt, da man kom i undertal, men der kan vi da for alvor tale om en fattig trøst.
Et skarpere afslutter-hold end Vejle, og det indbefatter alle andre hold i Danmarks bedste række, havde aldrig ladet den stå 1-0 i størstedelen af kampen, og OB burde ikke være sluppet ud af den første halve times tid med alle 11 mand på banen.
Vi kan tage den hysterisk dårlige hjemmebane-statistik med tre point ud af 36 mulige, men det dækker det dårligt nok. Statistikkerne i Superligaen har nu i flere år vist OB som et af de hold med færrest afslutninger, mens man til gengæld er blandt dem, der tillader mest, også selvom man spiller fast i nedrykningsslutspillet.
Det er jo ikke uheld, tilfældigheder og dumme dommere – det er et OB, der konsekvent hører til i den tunge ende af Superligaen og dermed risikerer netop den overlevelseskamp, der nu venter.
Vejle har fundet den livsvigtige evne til at vinde kampe og har en tilsvarende evne til at holde modstanderne fra scoringer – ikke chancer! – der handler mindst lige så meget om Nathan Trotts spil, der gør ham til en af ligaens bedste målmænd.
Det kan meget vel ende galt for Vejle, det samme gælder Lyngby.
Men fire mål i seks kampe i foråret? Dårligste hold mod de øvrige bundhold i nedrykningsslutspillet ud over Hvidovre?
Så er vi tilbage til, at det her ikke er tilfældigt.
Det er dødelig alvor for OB i Superligaen, som det nu også er for Randers, Viborg og især Lyngby.
Tidligere cheftræner Andreas Alm har en god pointe i at pege på det hav af udskiftninger, der har været i truppen, og nu er der ingen vej tilbage.
Der skal smedes et overlever-hold til de næste otte uger af det materiale, man har nu, og der hænger noget af en sort sky over Odense, når man har det mindst det dobbelte spillerbudget af alle andre dernede, og troede man endelig, ENDELIG skulle spille om Top 6.
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Stor ros til FC Midtjylland
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
Voldsomt transferønske til FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
TRANSFER Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
Belønnes af FC København
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Revser Dorgu: Bliver erstattet
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
MEDIE
I spil til stort job
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
MEDIE Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr