Tilbage i 1998 rykkede OB ud af Superligaen med Lars Høgh på kassen, Lars Jacobsen og Ulrik Laursen i forsvaret, Brian Steen Nielsen, Morten Bisgaard og lejede Stig Tøfting på midtbanen, og Erik Bo Andersen i front.
De navne siger måske ikke noget for jer alle, men det var den slags hold, vi før sæsonen sagtens kunne se som medaljekandidat, måske endda titeludfordrer.
Der er det nuværende OB-hold overhovedet ikke i status, men det er en fattig trøst. Eller skulle jeg sige dyr? Hvis vi ikke lige regner fodboldens hyper-inflation med, vil OB her i 2024 være den dyreste nedrykker nogensinde fra Superligaen.
For det er der, vi er.
OB har på papiret en række fornuftige, for ikke at sige gode, spillere, og nogle af dem ryger helt sikkert videre til større klubber i større ligaer snart.
Men som sammenhængende fodboldhold? Der er OB for mig ikke på den nuværende 9. plads i Superligaen, men en klar 12 ud af rækkens 12 hold.
OB gjorde det godt, da man kom i undertal, men der kan vi da for alvor tale om en fattig trøst.
Et skarpere afslutter-hold end Vejle, og det indbefatter alle andre hold i Danmarks bedste række, havde aldrig ladet den stå 1-0 i størstedelen af kampen, og OB burde ikke være sluppet ud af den første halve times tid med alle 11 mand på banen.
Vi kan tage den hysterisk dårlige hjemmebane-statistik med tre point ud af 36 mulige, men det dækker det dårligt nok. Statistikkerne i Superligaen har nu i flere år vist OB som et af de hold med færrest afslutninger, mens man til gengæld er blandt dem, der tillader mest, også selvom man spiller fast i nedrykningsslutspillet.
Det er jo ikke uheld, tilfældigheder og dumme dommere – det er et OB, der konsekvent hører til i den tunge ende af Superligaen og dermed risikerer netop den overlevelseskamp, der nu venter.
Vejle har fundet den livsvigtige evne til at vinde kampe og har en tilsvarende evne til at holde modstanderne fra scoringer – ikke chancer! – der handler mindst lige så meget om Nathan Trotts spil, der gør ham til en af ligaens bedste målmænd.
Det kan meget vel ende galt for Vejle, det samme gælder Lyngby.
Men fire mål i seks kampe i foråret? Dårligste hold mod de øvrige bundhold i nedrykningsslutspillet ud over Hvidovre?
Så er vi tilbage til, at det her ikke er tilfældigt.
Det er dødelig alvor for OB i Superligaen, som det nu også er for Randers, Viborg og især Lyngby.
Tidligere cheftræner Andreas Alm har en god pointe i at pege på det hav af udskiftninger, der har været i truppen, og nu er der ingen vej tilbage.
Der skal smedes et overlever-hold til de næste otte uger af det materiale, man har nu, og der hænger noget af en sort sky over Odense, når man har det mindst det dobbelte spillerbudget af alle andre dernede, og troede man endelig, ENDELIG skulle spille om Top 6.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TOPNYHED