Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

De smider pointene igen og igen, og uanset, at der er gode forklaringer på nogle af problemerne, kan det her ikke vare ved for Jacob Neestrup og hans mandskab.



HERNING (Tipsbladet): Det her er en af dem, der gør rigtig ondt på Jacob Neestrup og FC København.

Nu havde FC København lige i februar taget hul på opgøret med den dårlige, ja gennemført elendige, stime mod FC Midtjylland ved at vinde en relativt tæt kamp i Parken 1-0.

Jacob Neestrup stillede som flere gange på det seneste med tre midtstoppere for at have styr på defensiven og sørge for, man ikke kom dårligt fra land.

Og hvad skete der?

FC Københavns midterforsvarere virkede usikre og uafstemte, begge backer spillede horribelt i første halvleg, der var ikke megen kommunikation på, og det var fuldt fortjent, FC Midtjylland var oppe 2-0 ved pausen.

Selvfølgelig falder den tilbage på træneren, som jeg også kommer ind på lige straks, men at FC Københavns spillere kunne starte så ringe i en så ufatteligt vigtig kamp lige efter den skandalekamp i Parken, alle må have været opsatte på at lægge bag sig, er ubegribeligt.

Neestrup tog konsekvensen, hev tre mand i pausen og smed Thomas Delaney, Elias Achouri og Roony Bardghji ind for at matche FC Midtjyllands 4-3-3-formation.

Men skaden var sket trods en tidlig reducering i anden halvleg ved Mohamed Elyounoussi.

Nu står FC København med sejre over Randers og FC Nordsjælland, nederlag til Brøndby og FCM, og inden da uafgjorte med Vejle og AaB, to nederlag til Chelsea og nederlag til Viborg FF.

Det er otte point i syv kampe i Superligaen, og selv om man stadig er fuldstændig lige med FC Midtjylland i mesterskabskampen, bliver det her ikke ved med at gå.

Der er et simpelt regnestykke, hvor 1,14 point jo end ikke garanterer bronze, hvis ellers Brøndby og AGF får bagdelen med sig (FC København skal nu møde et revanchelystent og vredt AGF to gange).

Og så er der det spillemæssige, hvor der, som i store dele af sæsonen, dukker problemer op forskellige steder.

I dag var det i forsvarskæden i en skrækkelig første halvleg, i søndags holdt man ikke hovedet koldt, for et par uger siden sled man med chanceudnyttelsen, og før det var det også defensiven. Og så har vi endda kun en måned til halvanden tilbage.

Neestrups ansvar!

Jacob Neestrup har ikke hentet de her backer, der periodisk har svært ved at forsvare i svære kampe, han har heller ikke truffet de endelige beslutninger på transfermarkedet om den centrale angrebsplads, der dælme ikke har bidraget med mange Superliga-mål i denne sæson.

Men det er jo Jacob Neestrups ansvar at få nok ud af en trup, der er Superligaens dyreste nogensinde, når det altafgørende mesterskab er på højkant i en udekamp mod den største rival, og så kan det simpelthen ikke nytte noget, at gameplanen slet ikke holder vand og må nulstilles i pausen.

FC København kom fint tilbage i anden halvleg, og det lignede en 2-2-kamp, da Victor Froholdt havde udlignet.

Men så dukkede endnu et spøgelse frem i form af et dødboldmål, som måske, måske ikke, var ureglementeret, men som er et faktum.

Jacob Neestrup er hovedansvarlig for at finde en løsning på det her, og mens jeg stadig tror, det er ham, der er den attraktive part og snildt kunne ende i en fed udenlandsk klub til sommer, hvis det her går galt, er det jo ikke det, der nu er på spil.

Der SKAL findes en vej ud af det her, og krisen buldrer lystigt i FC København, uanset at det er forskellige ting, der ramler i de forskellige kampe.

Tænk jer: I morgen er Brøndby IF to point efter FC København, hvis BIF som så mange gange før vinder over FC Nordsjælland.

Damn, for en slutspurt, der er lagt op til i Superligaen, og vi har med garanti ikke set det sidste overraskende resultat.







LIVE

TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Topscorer færdig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Medie med dyster Dorgu-melding



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stort medie fremhæver FCM-flop

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

‘Sur over Brøndby-transfer’

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Legende med chokmelding

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Her er prisen på Skov Olsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Her er Tausons vej i Australian Open

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

– De lignede lort!

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft