HERNING (Tipsbladet): Det her er en af dem, der gør rigtig ondt på Jacob Neestrup og FC København.
Nu havde FC København lige i februar taget hul på opgøret med den dårlige, ja gennemført elendige, stime mod FC Midtjylland ved at vinde en relativt tæt kamp i Parken 1-0.
Jacob Neestrup stillede som flere gange på det seneste med tre midtstoppere for at have styr på defensiven og sørge for, man ikke kom dårligt fra land.
Og hvad skete der?
FC Københavns midterforsvarere virkede usikre og uafstemte, begge backer spillede horribelt i første halvleg, der var ikke megen kommunikation på, og det var fuldt fortjent, FC Midtjylland var oppe 2-0 ved pausen.
Selvfølgelig falder den tilbage på træneren, som jeg også kommer ind på lige straks, men at FC Københavns spillere kunne starte så ringe i en så ufatteligt vigtig kamp lige efter den skandalekamp i Parken, alle må have været opsatte på at lægge bag sig, er ubegribeligt.
Neestrup tog konsekvensen, hev tre mand i pausen og smed Thomas Delaney, Elias Achouri og Roony Bardghji ind for at matche FC Midtjyllands 4-3-3-formation.
Men skaden var sket trods en tidlig reducering i anden halvleg ved Mohamed Elyounoussi.
Nu står FC København med sejre over Randers og FC Nordsjælland, nederlag til Brøndby og FCM, og inden da uafgjorte med Vejle og AaB, to nederlag til Chelsea og nederlag til Viborg FF.
Det er otte point i syv kampe i Superligaen, og selv om man stadig er fuldstændig lige med FC Midtjylland i mesterskabskampen, bliver det her ikke ved med at gå.
Der er et simpelt regnestykke, hvor 1,14 point jo end ikke garanterer bronze, hvis ellers Brøndby og AGF får bagdelen med sig (FC København skal nu møde et revanchelystent og vredt AGF to gange).
Og så er der det spillemæssige, hvor der, som i store dele af sæsonen, dukker problemer op forskellige steder.
I dag var det i forsvarskæden i en skrækkelig første halvleg, i søndags holdt man ikke hovedet koldt, for et par uger siden sled man med chanceudnyttelsen, og før det var det også defensiven. Og så har vi endda kun en måned til halvanden tilbage.
Neestrups ansvar!
Jacob Neestrup har ikke hentet de her backer, der periodisk har svært ved at forsvare i svære kampe, han har heller ikke truffet de endelige beslutninger på transfermarkedet om den centrale angrebsplads, der dælme ikke har bidraget med mange Superliga-mål i denne sæson.
Men det er jo Jacob Neestrups ansvar at få nok ud af en trup, der er Superligaens dyreste nogensinde, når det altafgørende mesterskab er på højkant i en udekamp mod den største rival, og så kan det simpelthen ikke nytte noget, at gameplanen slet ikke holder vand og må nulstilles i pausen.
FC København kom fint tilbage i anden halvleg, og det lignede en 2-2-kamp, da Victor Froholdt havde udlignet.
Men så dukkede endnu et spøgelse frem i form af et dødboldmål, som måske, måske ikke, var ureglementeret, men som er et faktum.
Jacob Neestrup er hovedansvarlig for at finde en løsning på det her, og mens jeg stadig tror, det er ham, der er den attraktive part og snildt kunne ende i en fed udenlandsk klub til sommer, hvis det her går galt, er det jo ikke det, der nu er på spil.
Der SKAL findes en vej ud af det her, og krisen buldrer lystigt i FC København, uanset at det er forskellige ting, der ramler i de forskellige kampe.
Tænk jer: I morgen er Brøndby IF to point efter FC København, hvis BIF som så mange gange før vinder over FC Nordsjælland.
Damn, for en slutspurt, der er lagt op til i Superligaen, og vi har med garanti ikke set det sidste overraskende resultat.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
Moukoko vækker opsigt i udlandet
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
Superliga-ekspert i svime over FCK
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER