Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

De smider pointene igen og igen, og uanset, at der er gode forklaringer på nogle af problemerne, kan det her ikke vare ved for Jacob Neestrup og hans mandskab.



HERNING (Tipsbladet): Det her er en af dem, der gør rigtig ondt på Jacob Neestrup og FC København.

Nu havde FC København lige i februar taget hul på opgøret med den dårlige, ja gennemført elendige, stime mod FC Midtjylland ved at vinde en relativt tæt kamp i Parken 1-0.

Jacob Neestrup stillede som flere gange på det seneste med tre midtstoppere for at have styr på defensiven og sørge for, man ikke kom dårligt fra land.

Og hvad skete der?

FC Københavns midterforsvarere virkede usikre og uafstemte, begge backer spillede horribelt i første halvleg, der var ikke megen kommunikation på, og det var fuldt fortjent, FC Midtjylland var oppe 2-0 ved pausen.

Selvfølgelig falder den tilbage på træneren, som jeg også kommer ind på lige straks, men at FC Københavns spillere kunne starte så ringe i en så ufatteligt vigtig kamp lige efter den skandalekamp i Parken, alle må have været opsatte på at lægge bag sig, er ubegribeligt.

Neestrup tog konsekvensen, hev tre mand i pausen og smed Thomas Delaney, Elias Achouri og Roony Bardghji ind for at matche FC Midtjyllands 4-3-3-formation.

Men skaden var sket trods en tidlig reducering i anden halvleg ved Mohamed Elyounoussi.

Nu står FC København med sejre over Randers og FC Nordsjælland, nederlag til Brøndby og FCM, og inden da uafgjorte med Vejle og AaB, to nederlag til Chelsea og nederlag til Viborg FF.

Det er otte point i syv kampe i Superligaen, og selv om man stadig er fuldstændig lige med FC Midtjylland i mesterskabskampen, bliver det her ikke ved med at gå.

Der er et simpelt regnestykke, hvor 1,14 point jo end ikke garanterer bronze, hvis ellers Brøndby og AGF får bagdelen med sig (FC København skal nu møde et revanchelystent og vredt AGF to gange).

Og så er der det spillemæssige, hvor der, som i store dele af sæsonen, dukker problemer op forskellige steder.

I dag var det i forsvarskæden i en skrækkelig første halvleg, i søndags holdt man ikke hovedet koldt, for et par uger siden sled man med chanceudnyttelsen, og før det var det også defensiven. Og så har vi endda kun en måned til halvanden tilbage.

Neestrups ansvar!

Jacob Neestrup har ikke hentet de her backer, der periodisk har svært ved at forsvare i svære kampe, han har heller ikke truffet de endelige beslutninger på transfermarkedet om den centrale angrebsplads, der dælme ikke har bidraget med mange Superliga-mål i denne sæson.

Men det er jo Jacob Neestrups ansvar at få nok ud af en trup, der er Superligaens dyreste nogensinde, når det altafgørende mesterskab er på højkant i en udekamp mod den største rival, og så kan det simpelthen ikke nytte noget, at gameplanen slet ikke holder vand og må nulstilles i pausen.

FC København kom fint tilbage i anden halvleg, og det lignede en 2-2-kamp, da Victor Froholdt havde udlignet.

Men så dukkede endnu et spøgelse frem i form af et dødboldmål, som måske, måske ikke, var ureglementeret, men som er et faktum.

Jacob Neestrup er hovedansvarlig for at finde en løsning på det her, og mens jeg stadig tror, det er ham, der er den attraktive part og snildt kunne ende i en fed udenlandsk klub til sommer, hvis det her går galt, er det jo ikke det, der nu er på spil.

Der SKAL findes en vej ud af det her, og krisen buldrer lystigt i FC København, uanset at det er forskellige ting, der ramler i de forskellige kampe.

Tænk jer: I morgen er Brøndby IF to point efter FC København, hvis BIF som så mange gange før vinder over FC Nordsjælland.

Damn, for en slutspurt, der er lagt op til i Superligaen, og vi har med garanti ikke set det sidste overraskende resultat.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Klubber holder øje med AaB-profil

Thomas Frank og co. skuffer på ny

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

To danske klubber jagter formstærk angriber

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Viaplay deler stor nyhed

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Afsløring: Randers køber ny angriber

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Rekordtransfer?

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Reds spiser Cherries på Sydkysten