Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

De smider pointene igen og igen, og uanset, at der er gode forklaringer på nogle af problemerne, kan det her ikke vare ved for Jacob Neestrup og hans mandskab.



HERNING (Tipsbladet): Det her er en af dem, der gør rigtig ondt på Jacob Neestrup og FC København.

Nu havde FC København lige i februar taget hul på opgøret med den dårlige, ja gennemført elendige, stime mod FC Midtjylland ved at vinde en relativt tæt kamp i Parken 1-0.

Jacob Neestrup stillede som flere gange på det seneste med tre midtstoppere for at have styr på defensiven og sørge for, man ikke kom dårligt fra land.

Og hvad skete der?

FC Københavns midterforsvarere virkede usikre og uafstemte, begge backer spillede horribelt i første halvleg, der var ikke megen kommunikation på, og det var fuldt fortjent, FC Midtjylland var oppe 2-0 ved pausen.

Selvfølgelig falder den tilbage på træneren, som jeg også kommer ind på lige straks, men at FC Københavns spillere kunne starte så ringe i en så ufatteligt vigtig kamp lige efter den skandalekamp i Parken, alle må have været opsatte på at lægge bag sig, er ubegribeligt.

Neestrup tog konsekvensen, hev tre mand i pausen og smed Thomas Delaney, Elias Achouri og Roony Bardghji ind for at matche FC Midtjyllands 4-3-3-formation.

Men skaden var sket trods en tidlig reducering i anden halvleg ved Mohamed Elyounoussi.

Nu står FC København med sejre over Randers og FC Nordsjælland, nederlag til Brøndby og FCM, og inden da uafgjorte med Vejle og AaB, to nederlag til Chelsea og nederlag til Viborg FF.

Det er otte point i syv kampe i Superligaen, og selv om man stadig er fuldstændig lige med FC Midtjylland i mesterskabskampen, bliver det her ikke ved med at gå.

Der er et simpelt regnestykke, hvor 1,14 point jo end ikke garanterer bronze, hvis ellers Brøndby og AGF får bagdelen med sig (FC København skal nu møde et revanchelystent og vredt AGF to gange).

Og så er der det spillemæssige, hvor der, som i store dele af sæsonen, dukker problemer op forskellige steder.

I dag var det i forsvarskæden i en skrækkelig første halvleg, i søndags holdt man ikke hovedet koldt, for et par uger siden sled man med chanceudnyttelsen, og før det var det også defensiven. Og så har vi endda kun en måned til halvanden tilbage.

Neestrups ansvar!

Jacob Neestrup har ikke hentet de her backer, der periodisk har svært ved at forsvare i svære kampe, han har heller ikke truffet de endelige beslutninger på transfermarkedet om den centrale angrebsplads, der dælme ikke har bidraget med mange Superliga-mål i denne sæson.

Men det er jo Jacob Neestrups ansvar at få nok ud af en trup, der er Superligaens dyreste nogensinde, når det altafgørende mesterskab er på højkant i en udekamp mod den største rival, og så kan det simpelthen ikke nytte noget, at gameplanen slet ikke holder vand og må nulstilles i pausen.

FC København kom fint tilbage i anden halvleg, og det lignede en 2-2-kamp, da Victor Froholdt havde udlignet.

Men så dukkede endnu et spøgelse frem i form af et dødboldmål, som måske, måske ikke, var ureglementeret, men som er et faktum.

Jacob Neestrup er hovedansvarlig for at finde en løsning på det her, og mens jeg stadig tror, det er ham, der er den attraktive part og snildt kunne ende i en fed udenlandsk klub til sommer, hvis det her går galt, er det jo ikke det, der nu er på spil.

Der SKAL findes en vej ud af det her, og krisen buldrer lystigt i FC København, uanset at det er forskellige ting, der ramler i de forskellige kampe.

Tænk jer: I morgen er Brøndby IF to point efter FC København, hvis BIF som så mange gange før vinder over FC Nordsjælland.

Damn, for en slutspurt, der er lagt op til i Superligaen, og vi har med garanti ikke set det sidste overraskende resultat.






Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Klar til at gå shopamok

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Fem bud på Brøndbys nye træner

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Hårdt angreb på DBU-boss



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Storkamp af Patrick Dorgu

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej