HERNING (Tipsbladet): Det her er en af dem, der gør rigtig ondt på Jacob Neestrup og FC København.
Nu havde FC København lige i februar taget hul på opgøret med den dårlige, ja gennemført elendige, stime mod FC Midtjylland ved at vinde en relativt tæt kamp i Parken 1-0.
Jacob Neestrup stillede som flere gange på det seneste med tre midtstoppere for at have styr på defensiven og sørge for, man ikke kom dårligt fra land.
Og hvad skete der?
FC Københavns midterforsvarere virkede usikre og uafstemte, begge backer spillede horribelt i første halvleg, der var ikke megen kommunikation på, og det var fuldt fortjent, FC Midtjylland var oppe 2-0 ved pausen.
Selvfølgelig falder den tilbage på træneren, som jeg også kommer ind på lige straks, men at FC Københavns spillere kunne starte så ringe i en så ufatteligt vigtig kamp lige efter den skandalekamp i Parken, alle må have været opsatte på at lægge bag sig, er ubegribeligt.
Neestrup tog konsekvensen, hev tre mand i pausen og smed Thomas Delaney, Elias Achouri og Roony Bardghji ind for at matche FC Midtjyllands 4-3-3-formation.
Men skaden var sket trods en tidlig reducering i anden halvleg ved Mohamed Elyounoussi.
Nu står FC København med sejre over Randers og FC Nordsjælland, nederlag til Brøndby og FCM, og inden da uafgjorte med Vejle og AaB, to nederlag til Chelsea og nederlag til Viborg FF.
Det er otte point i syv kampe i Superligaen, og selv om man stadig er fuldstændig lige med FC Midtjylland i mesterskabskampen, bliver det her ikke ved med at gå.
Der er et simpelt regnestykke, hvor 1,14 point jo end ikke garanterer bronze, hvis ellers Brøndby og AGF får bagdelen med sig (FC København skal nu møde et revanchelystent og vredt AGF to gange).
Og så er der det spillemæssige, hvor der, som i store dele af sæsonen, dukker problemer op forskellige steder.
I dag var det i forsvarskæden i en skrækkelig første halvleg, i søndags holdt man ikke hovedet koldt, for et par uger siden sled man med chanceudnyttelsen, og før det var det også defensiven. Og så har vi endda kun en måned til halvanden tilbage.
Neestrups ansvar!
Jacob Neestrup har ikke hentet de her backer, der periodisk har svært ved at forsvare i svære kampe, han har heller ikke truffet de endelige beslutninger på transfermarkedet om den centrale angrebsplads, der dælme ikke har bidraget med mange Superliga-mål i denne sæson.
Men det er jo Jacob Neestrups ansvar at få nok ud af en trup, der er Superligaens dyreste nogensinde, når det altafgørende mesterskab er på højkant i en udekamp mod den største rival, og så kan det simpelthen ikke nytte noget, at gameplanen slet ikke holder vand og må nulstilles i pausen.
FC København kom fint tilbage i anden halvleg, og det lignede en 2-2-kamp, da Victor Froholdt havde udlignet.
Men så dukkede endnu et spøgelse frem i form af et dødboldmål, som måske, måske ikke, var ureglementeret, men som er et faktum.
Jacob Neestrup er hovedansvarlig for at finde en løsning på det her, og mens jeg stadig tror, det er ham, der er den attraktive part og snildt kunne ende i en fed udenlandsk klub til sommer, hvis det her går galt, er det jo ikke det, der nu er på spil.
Der SKAL findes en vej ud af det her, og krisen buldrer lystigt i FC København, uanset at det er forskellige ting, der ramler i de forskellige kampe.
Tænk jer: I morgen er Brøndby IF to point efter FC København, hvis BIF som så mange gange før vinder over FC Nordsjælland.
Damn, for en slutspurt, der er lagt op til i Superligaen, og vi har med garanti ikke set det sidste overraskende resultat.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Riemer reagerer på stor landsholdschok
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Fifa kritiserer transportpriser under
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
NYHEDER
Det er aldrig sket før
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
OB siger farvel til seks spillere
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
DAGENS SPILFORSLAG