Krise! Det her er jo ikke acceptabelt, Neestrup!

De smider pointene igen og igen, og uanset, at der er gode forklaringer på nogle af problemerne, kan det her ikke vare ved for Jacob Neestrup og hans mandskab.



HERNING (Tipsbladet): Det her er en af dem, der gør rigtig ondt på Jacob Neestrup og FC København.

Nu havde FC København lige i februar taget hul på opgøret med den dårlige, ja gennemført elendige, stime mod FC Midtjylland ved at vinde en relativt tæt kamp i Parken 1-0.

Jacob Neestrup stillede som flere gange på det seneste med tre midtstoppere for at have styr på defensiven og sørge for, man ikke kom dårligt fra land.

Og hvad skete der?

FC Københavns midterforsvarere virkede usikre og uafstemte, begge backer spillede horribelt i første halvleg, der var ikke megen kommunikation på, og det var fuldt fortjent, FC Midtjylland var oppe 2-0 ved pausen.

Selvfølgelig falder den tilbage på træneren, som jeg også kommer ind på lige straks, men at FC Københavns spillere kunne starte så ringe i en så ufatteligt vigtig kamp lige efter den skandalekamp i Parken, alle må have været opsatte på at lægge bag sig, er ubegribeligt.

Neestrup tog konsekvensen, hev tre mand i pausen og smed Thomas Delaney, Elias Achouri og Roony Bardghji ind for at matche FC Midtjyllands 4-3-3-formation.

Men skaden var sket trods en tidlig reducering i anden halvleg ved Mohamed Elyounoussi.

Nu står FC København med sejre over Randers og FC Nordsjælland, nederlag til Brøndby og FCM, og inden da uafgjorte med Vejle og AaB, to nederlag til Chelsea og nederlag til Viborg FF.

Det er otte point i syv kampe i Superligaen, og selv om man stadig er fuldstændig lige med FC Midtjylland i mesterskabskampen, bliver det her ikke ved med at gå.

Der er et simpelt regnestykke, hvor 1,14 point jo end ikke garanterer bronze, hvis ellers Brøndby og AGF får bagdelen med sig (FC København skal nu møde et revanchelystent og vredt AGF to gange).

Og så er der det spillemæssige, hvor der, som i store dele af sæsonen, dukker problemer op forskellige steder.

I dag var det i forsvarskæden i en skrækkelig første halvleg, i søndags holdt man ikke hovedet koldt, for et par uger siden sled man med chanceudnyttelsen, og før det var det også defensiven. Og så har vi endda kun en måned til halvanden tilbage.

Neestrups ansvar!

Jacob Neestrup har ikke hentet de her backer, der periodisk har svært ved at forsvare i svære kampe, han har heller ikke truffet de endelige beslutninger på transfermarkedet om den centrale angrebsplads, der dælme ikke har bidraget med mange Superliga-mål i denne sæson.

Men det er jo Jacob Neestrups ansvar at få nok ud af en trup, der er Superligaens dyreste nogensinde, når det altafgørende mesterskab er på højkant i en udekamp mod den største rival, og så kan det simpelthen ikke nytte noget, at gameplanen slet ikke holder vand og må nulstilles i pausen.

FC København kom fint tilbage i anden halvleg, og det lignede en 2-2-kamp, da Victor Froholdt havde udlignet.

Men så dukkede endnu et spøgelse frem i form af et dødboldmål, som måske, måske ikke, var ureglementeret, men som er et faktum.

Jacob Neestrup er hovedansvarlig for at finde en løsning på det her, og mens jeg stadig tror, det er ham, der er den attraktive part og snildt kunne ende i en fed udenlandsk klub til sommer, hvis det her går galt, er det jo ikke det, der nu er på spil.

Der SKAL findes en vej ud af det her, og krisen buldrer lystigt i FC København, uanset at det er forskellige ting, der ramler i de forskellige kampe.

Tænk jer: I morgen er Brøndby IF to point efter FC København, hvis BIF som så mange gange før vinder over FC Nordsjælland.

Damn, for en slutspurt, der er lagt op til i Superligaen, og vi har med garanti ikke set det sidste overraskende resultat.



Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Brøndby bekræfter salg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Han er verdens bedste fodboldspiller

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Aldrig set før

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Nu kommenterer han FC København-historie

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Brendan Rodgers i chokskifte

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Lukas Lerager tæt på denne klub

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Konkurrent hylder Vingegaard

Hænger Chido Obi ud