Da OB 1. oktober kvaste Vejle med 6-0, lignede det fynske efter flere frustrerende uafgjorte kampe et hold, der skulle spille i Top 6.
Man lå til det halvvejs i turneringen forud for to ugers landsholdspause i oktober, og det var svært at være pessimist den aften i Odense.
– Vi spiller fint og forsvarer os godt kampen igennem, og resultatet giver os et godt afsæt til at nå vores mål om top 6. Vi har et offensivt mindset, og vi er effektive i dag. Men selvfølgelig har vi ikke opnået noget som helst endnu, sagde OB-træner Andreas Alm.
Det har vist sig, at den svenske træner havde mere ret, end han havde håbet på.
Før vinterpausen slog man FC Nordsjælland, men ellers har OB ikke vundet en Superliga-kamp siden den aften mod Vejle.
Og Vejle? Ja de har faktisk vundet fire kampe, den seneste i en sød, sød revanche mod selvsamme OB, der leverede en pauver indsats i sidste kamp før landsholdspausen og det slutspil, hvor VB nu øjner en reel overlevelsesmulighed med fem point op til OB og FC Nordsjælland.
For gode?
Det burde jo ikke være muligt.
Jeppe Tverskov, Hans-Christian Bernat, Issam Jebali, Max Fenger, Bashkim Kadrii og Emmanuel Sabbi er bare nogle af de spillere, man sagtens kunne forestille sig i klubber længere oppe i rækken eller Top 6.
Det var en skuffelse, at OB ikke kunne spille mere med om Top 6, og det er både pointhøsten og måden, OB flere gange er faldet ud i slutfasen af kampene, der må give bange anelser.
Tilbage i foråret 2010 var der også et hold, der var for godt til at rykke ned.
Jakob Poulsen, der ganske vist var skadet i foråret, var det store navn, og med Benny Feilhaber, Martin Jørgensen, Casper Sloth, Jerry Lucena og Peter Graulund på holdete var der rigeligt med folk, der fik fodbolddanmark til at tro, at sæsonstarten med en plads helt i toppen af Superligaen ikke bare var en tilfældighed.
OB er ikke AGF anno 2010, og Vejle har ikke vist mange tegn på at være 2022-udgaven af Randers FC, der som bekendt hev AGF ned i 1. division trods 38 point.
Men i størrelse er fynboerne sammenlignelige, og problemerne er også nogle af de samme.
En defensiv, der lækker mål, forwards, der har svært ved at finde målet, og en følelse af tilbagegang præger klubben.
Har vi overvurderet truppen? Muligvis.
At OB klarede sig godt med unge spillere i en kort periode umiddelbart efter genåbningen fra første coronanedlukning i foråret 2020 førte til konklusionen, at OB nu havde en særdeles spændende årgang af unge spillere på vej.
Flere af dem er stadig lovende, men de erfarne spillere omkring dem kan ikke gøre sig gældende.
For mig at se har den ny fodbolddirektør Björn Wesström taget fat de rigtige steder i forsøget på at flytte OB væk fra et årtis middelmådighed og troen på, at løsningen og returen til toppen af dansk fodbold findes på Fyn og i det, man kender, alt imens de store klubber i København og på Jylland har udviklet sig meget i samme periode.
Men her og nu har man spillet sig i en position, hvor man straks skal forholde sig til nedrykningsstregen med kampe mod FC Nordsjælland, SønderjyskE og så igen Vejle.
Overlevelsen er stadig OB's at miste, og FC Nordsjælland er bestemt heller ikke immun i den nuværende situation.
Men det vil være direkte naivt at tro, at OB nu er vaccineret mod nedrykning.
En sejr over Vejle havde slukket al spænding og givet et hul på 11 point, men ikke mindst måden man tabte til sæsonens kaosklub på gør det til en reel mulighed, at der venter et langt nervepirrende nedrykningsspil.
Selvfølgelig kan OB komme tilbage, hvis det værste skulle ske, og med Niels Thorborg i ryggen har OB også en milliardær, der potentielt igen kan give OB et Top 4-budget.
Men AGF's skæbne i 2010 ville ligge i baghovedet på mig, da især hvis nogen i OB skulle tro, at det ikke også kan overgå den fynske klub i de næste to måneder.
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
En kæmpe sejr
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
MEDIE
I dialog med Brøndby
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
Jubler over dansker: Dette er bare starten
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
