Kriseramte OB risikerer at blive det ny, gamle AGF

KOMMENTAR: OB bør være for godt et hold til at rykke ud af Superligaen, men syv point i anden halvdel af grundspillet og risikoen for, at Vejle og SønderjyskE kommer i gang, bør vække bekymring.



Da OB 1. oktober kvaste Vejle med 6-0, lignede det fynske efter flere frustrerende uafgjorte kampe et hold, der skulle spille i Top 6.

Man lå til det halvvejs i turneringen forud for to ugers landsholdspause i oktober, og det var svært at være pessimist den aften i Odense.

– Vi spiller fint og forsvarer os godt kampen igennem, og resultatet giver os et godt afsæt til at nå vores mål om top 6. Vi har et offensivt mindset, og vi er effektive i dag. Men selvfølgelig har vi ikke opnået noget som helst endnu, sagde OB-træner Andreas Alm.

Det har vist sig, at den svenske træner havde mere ret, end han havde håbet på.

Før vinterpausen slog man FC Nordsjælland, men ellers har OB ikke vundet en Superliga-kamp siden den aften mod Vejle.

Og Vejle? Ja de har faktisk vundet fire kampe, den seneste i en sød, sød revanche mod selvsamme OB, der leverede en pauver indsats i sidste kamp før landsholdspausen og det slutspil, hvor VB nu øjner en reel overlevelsesmulighed med fem point op til OB og FC Nordsjælland.

For gode?
Det burde jo ikke være muligt.

Jeppe Tverskov, Hans-Christian Bernat, Issam Jebali, Max Fenger, Bashkim Kadrii og Emmanuel Sabbi er bare nogle af de spillere, man sagtens kunne forestille sig i klubber længere oppe i rækken eller Top 6.

Det var en skuffelse, at OB ikke kunne spille mere med om Top 6, og det er både pointhøsten og måden, OB flere gange er faldet ud i slutfasen af kampene, der må give bange anelser.

Tilbage i foråret 2010 var der også et hold, der var for godt til at rykke ned.

Jakob Poulsen, der ganske vist var skadet i foråret, var det store navn, og med Benny Feilhaber, Martin Jørgensen, Casper Sloth, Jerry Lucena og Peter Graulund på holdete var der rigeligt med folk, der fik fodbolddanmark til at tro, at sæsonstarten med en plads helt i toppen af Superligaen ikke bare var en tilfældighed.

OB er ikke AGF anno 2010, og Vejle har ikke vist mange tegn på at være 2022-udgaven af Randers FC, der som bekendt hev AGF ned i 1. division trods 38 point.

Men i størrelse er fynboerne sammenlignelige, og problemerne er også nogle af de samme.

En defensiv, der lækker mål, forwards, der har svært ved at finde målet, og en følelse af tilbagegang præger klubben.

Har vi overvurderet truppen? Muligvis.

At OB klarede sig godt med unge spillere i en kort periode umiddelbart efter genåbningen fra første coronanedlukning i foråret 2020 førte til konklusionen, at OB nu havde en særdeles spændende årgang af unge spillere på vej.

Flere af dem er stadig lovende, men de erfarne spillere omkring dem kan ikke gøre sig gældende.

For mig at se har den ny fodbolddirektør Björn Wesström taget fat de rigtige steder i forsøget på at flytte OB væk fra et årtis middelmådighed og troen på, at løsningen og returen til toppen af dansk fodbold findes på Fyn og i det, man kender, alt imens de store klubber i København og på Jylland har udviklet sig meget i samme periode.

Men her og nu har man spillet sig i en position, hvor man straks skal forholde sig til nedrykningsstregen med kampe mod FC Nordsjælland, SønderjyskE og så igen Vejle.

Overlevelsen er stadig OB's at miste, og FC Nordsjælland er bestemt heller ikke immun i den nuværende situation.

Men det vil være direkte naivt at tro, at OB nu er vaccineret mod nedrykning.

En sejr over Vejle havde slukket al spænding og givet et hul på 11 point, men ikke mindst måden man tabte til sæsonens kaosklub på gør det til en reel mulighed, at der venter et langt nervepirrende nedrykningsspil.

Selvfølgelig kan OB komme tilbage, hvis det værste skulle ske, og med Niels Thorborg i ryggen har OB også en milliardær, der potentielt igen kan give OB et Top 4-budget.

Men AGF's skæbne i 2010 ville ligge i baghovedet på mig, da især hvis nogen i OB skulle tro, at det ikke også kan overgå den fynske klub i de næste to måneder.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Nu forklarer Noah Nartey

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Skal denne angriber nu til Superligaen?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Sammenligner Damsgaard med Iniesta



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Enorme Superliga-talenter udtaget

Interessant afsløring

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Overraskende U21-trupudtagelse

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

– Ikke for debutanter!

Kevin Diks skriver historie

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Voldsom udmelding om Froholdt

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’