Da OB 1. oktober kvaste Vejle med 6-0, lignede det fynske efter flere frustrerende uafgjorte kampe et hold, der skulle spille i Top 6.
Man lå til det halvvejs i turneringen forud for to ugers landsholdspause i oktober, og det var svært at være pessimist den aften i Odense.
– Vi spiller fint og forsvarer os godt kampen igennem, og resultatet giver os et godt afsæt til at nå vores mål om top 6. Vi har et offensivt mindset, og vi er effektive i dag. Men selvfølgelig har vi ikke opnået noget som helst endnu, sagde OB-træner Andreas Alm.
Det har vist sig, at den svenske træner havde mere ret, end han havde håbet på.
Før vinterpausen slog man FC Nordsjælland, men ellers har OB ikke vundet en Superliga-kamp siden den aften mod Vejle.
Og Vejle? Ja de har faktisk vundet fire kampe, den seneste i en sød, sød revanche mod selvsamme OB, der leverede en pauver indsats i sidste kamp før landsholdspausen og det slutspil, hvor VB nu øjner en reel overlevelsesmulighed med fem point op til OB og FC Nordsjælland.
For gode?
Det burde jo ikke være muligt.
Jeppe Tverskov, Hans-Christian Bernat, Issam Jebali, Max Fenger, Bashkim Kadrii og Emmanuel Sabbi er bare nogle af de spillere, man sagtens kunne forestille sig i klubber længere oppe i rækken eller Top 6.
Det var en skuffelse, at OB ikke kunne spille mere med om Top 6, og det er både pointhøsten og måden, OB flere gange er faldet ud i slutfasen af kampene, der må give bange anelser.
Tilbage i foråret 2010 var der også et hold, der var for godt til at rykke ned.
Jakob Poulsen, der ganske vist var skadet i foråret, var det store navn, og med Benny Feilhaber, Martin Jørgensen, Casper Sloth, Jerry Lucena og Peter Graulund på holdete var der rigeligt med folk, der fik fodbolddanmark til at tro, at sæsonstarten med en plads helt i toppen af Superligaen ikke bare var en tilfældighed.
OB er ikke AGF anno 2010, og Vejle har ikke vist mange tegn på at være 2022-udgaven af Randers FC, der som bekendt hev AGF ned i 1. division trods 38 point.
Men i størrelse er fynboerne sammenlignelige, og problemerne er også nogle af de samme.
En defensiv, der lækker mål, forwards, der har svært ved at finde målet, og en følelse af tilbagegang præger klubben.
Har vi overvurderet truppen? Muligvis.
At OB klarede sig godt med unge spillere i en kort periode umiddelbart efter genåbningen fra første coronanedlukning i foråret 2020 førte til konklusionen, at OB nu havde en særdeles spændende årgang af unge spillere på vej.
Flere af dem er stadig lovende, men de erfarne spillere omkring dem kan ikke gøre sig gældende.
For mig at se har den ny fodbolddirektør Björn Wesström taget fat de rigtige steder i forsøget på at flytte OB væk fra et årtis middelmådighed og troen på, at løsningen og returen til toppen af dansk fodbold findes på Fyn og i det, man kender, alt imens de store klubber i København og på Jylland har udviklet sig meget i samme periode.
Men her og nu har man spillet sig i en position, hvor man straks skal forholde sig til nedrykningsstregen med kampe mod FC Nordsjælland, SønderjyskE og så igen Vejle.
Overlevelsen er stadig OB's at miste, og FC Nordsjælland er bestemt heller ikke immun i den nuværende situation.
Men det vil være direkte naivt at tro, at OB nu er vaccineret mod nedrykning.
En sejr over Vejle havde slukket al spænding og givet et hul på 11 point, men ikke mindst måden man tabte til sæsonens kaosklub på gør det til en reel mulighed, at der venter et langt nervepirrende nedrykningsspil.
Selvfølgelig kan OB komme tilbage, hvis det værste skulle ske, og med Niels Thorborg i ryggen har OB også en milliardær, der potentielt igen kan give OB et Top 4-budget.
Men AGF's skæbne i 2010 ville ligge i baghovedet på mig, da især hvis nogen i OB skulle tro, at det ikke også kan overgå den fynske klub i de næste to måneder.
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
INTERVIEW
– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
INTERVIEW
FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
Et slag fra førstepladsen
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
Delte meldinger om Christian Nørgaard
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
DAGENS SPILFORSLAG
Stage slagter Ulve i danskerdyst
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
TOPNYHED
