Landsholdet bruges som brik i et ulækkert spil

KOMMENTAR: Det danske landshold og deres kolleger misbruges på det groveste af FIFA og forbundets præsident Gianni Infantino, der forsøger at indføre VM hvert andet år for at tækkes langt værre diktaturer end Qatar.



Tør Gianni Infantino og FIFA indføre VM hvert andet år, når det kommer til stykket?

Jeg har mine tvivl, men indtil videre har det været køreplanen for FIFA-præsidenten og hans slæng af rådgivere og PR-talsmænd bestående primært af tidligere topspillere, der gennem et år har talt varmt for at indføre ekstra slutrunder.

Torsdag formiddag afholdes den årlige FIFA-kongres, som Qatars hovedstad Doha denne gang lægger lokaler og hoteller til som kommende VM-vært.

På agendaen er stillingtagen til forslag fra medlemslandene, og det indbefatter formelt det forslag, Saudi-Arabien stillede på kongressen for et år siden om at få undersøgt mulighederne for VM hvert andet år, så man kunne tage stilling til indførelsen af ekstra slutrunder.

De undersøgelser har FIFA foretaget med hjælp fra velvillige konsulentfirmaer, der har analyseret sig frem til, at ekstra VM-slutrunder, så der spilles VM hvert andet år med 48 hold, giver 29 milliarder kroner ekstra i kassen til FIFA per ekstra slutrunde.

Man tager ikke for alvor stilling til, hvordan det vil torpedere slutrunder som EM og andre landsholdsturneringer, og hvad det vil gøre for spillernes arbejdsbyrde og interessen for fodbold, men det har nok heller ikke været meningen.

Jeg tror, at landsholdene, herunder Danmarks populære ét af slagsen, bliver brugt i et ulækkert spil, hvor FIFA-præsidentens genvalg næste år, hans tætte kinddans med diktaturstater som Saudi-Arabien, De Forenede Arabiske Emirater og Kina, og storklubbernes interesser i Europa er noget af det, det i virkeligheden handler om.

Europæerne og UEFA er absolut ikke uskyldige her.

De udvider selv Champions League og de to andre klubturneringer vildt og voldsomt fra sommeren 2024, så der kommer en masse ekstra kampe på markedet, vi som tv-seere og dermed også tv-selskaberne og sponsorerne skal finansiere.

På et eller andet niveau er det forventeligt og forståeligt, at FIFA forsøger at slå tilbage ved at få ekstra kampe i eget regi, men at risikere VM’s popularitet og at lægge yderligere pres på spillerne er temmelig kynisk.

Det er parløbet med stater som Saudi-Arabien i den grad også.

Qatars VM-slutrunde senere i år har gennem et årti vakt intens debat og skabt stort fokus på den elendige behandling af migrantarbejdere i landet og systematisk overtrædelse af menneskerettigheder.

Men Qatars problemer blegner faktisk i sammenligning med det, Saudi-Arabiens regime, deres venner i kongefamilierne i De Forenede Arabiske Emirater, og kommunistpartiets absolutte top i Kina gør ved egne og nabolandenes befolkninger.

Hvis man tror, Qatar er fodboldens lavpunkt i forhold til sports washing, brud på menneskerettighederne og rædsom, umenneskelig behandling af migrantarbejdere og mennesker uden adgang til VIP-sektionen af samfundet, skal I bare vente og se, når FIFA i højt tempo kommer til at sende VM-slutrunder og andre fodboldbegivenheder i retning af disse og lignende stater, hvor konger og enevældige præsidenter ikke står til ansvar for almindelige dødelige mennesker ved frie valg.

Et af de mulige scenarier på torsdagens kongres er, at VM hvert andet år bliver sløjfet eller udskudt via yderligere undersøgelser og arbejde for at passe det ind i resten af fodboldens kalender, undskyldninger kan man hurtigt finde.

Til gengæld kunne indførelsen af et markant udvidet klub-VM være prisen for, at VM hvert andet bliver taget af bordet – så får Infantino nogle flere milliarder at dele ud af, hans allierede blandt førnævnte landes kreds af konger og præsidenter kan få nogle værts-rettigheder til nye turneringer, og UEFA og topklubberne i Europa får fred til at udvide Champions League og hvad man ellers har i støbeskeen i de kommende år.

Hvem betaler i sidste ende?

Det gør spillerne med deres kroppe og helbred, og vi fans med pengepungen og vores interesse, som åbenbart skal oppebære endnu flere kampe i et allerede ekstremt proppet program.

Hvad end spillerne vil det eller ej, og selvom de nok er den gruppe i professionel fodbold med mindst indflydelse (sammen med fans, selvfølgelig) kommer debatten igen efter Qatar.

Næste gang bliver det bare de hundredtusinder af menneskeliv, der er påvirket eller gået tabt i en blodig borgerkrig i Yemen for hænderne af bomber leveret fra luftvåbene og specialstyrker i Saudi-Arabien og emiraterne, og Kinas regimes forfølgelse af uighurer og snart totale undertrykkelse af menneskerettigheder i et af verdens mest indgribende overvågningssamfund.

Det er barske løjer, og jeg er desværre bange for, at dem, der sidder på magten i fodboldverdenen, ikke har lært en døjt af ti års intens Qatar-debat – det skulle lige være, hvordan man afbøder og undgår den, næste gang en enevældig kongefamilie eller præsident kan juble over værtskabet til en stor fodboldturnering.







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Det kan ske mandag i FC København

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

FCK-direktør bekræfter henvendelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Brøndby præsenterer ny profil

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp