Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag og kan også få det leveret til postkassen. Læs mere her.
Landsholdets tur til Baku bliver en ufrivillig forpremiere på, hvad derventer os i Qatar om halvandet år.
For kongefamilien i Doha og familien Alijevs diktatur i Aserbajdsjan har begge et meget anstrengt forhold til menneskerettigheder, homoseksuelle, pressefrihed og politisk opposition til fælles – ja faktisk har Aserbajdsjan på nogle områder endnu mere på samvittigheden end Qatar, hvor kritiske journalister og andre i opposition til den bestående elite trods alt ikke fra tid til anden forsvinder og bliver myrdet.
Aserbajdsjan har netop åbnet et museum, hvor man udstiller erobret krigsmateriel fra arvefjenden Armenien efter sidste års væbnede konflikt om områder i Nagorno-Karabagh, kamphandlinger der kostede tusindvis af menneskeliv og har ført til anklager fra menneskeretsorganisationer mod Aserbajdsjan om krigsforbrydelser.
Det er, her midt under EM og dansk ekstase over et stærkt hold med fornuftige muligheder i kampen mod Tjekkiet, en forpremiere på det dilemma, man står i til VM 2022 i Qatar.
Hvad gør landsholdet i en hektisk uge?
Hvad gør DBU for at vise, at man absolut ikke vil være med til at sports-washe noget som helst for Aserbajdsjans enevældige præsident Alijev?
Skal Mette Frederiksen også til fodbold i Baku som i Amsterdam til ottendedelsfinalen, eller bliver man væk?
Og kan og vil danskerne med en større stemme end Schweiz og Wales, der også var på to ture i Baku, vise at det her ikke er noget, UEFA eller andre skal gentage?
Aserbajdsjan har formået at holde sig ud af øje og sind, fordi det bogstavelig talt ligger så fjernt fra Danmark i modsætning til selv Hviderusland, der ringer en klokke for mange danskere efter talrige reportager i nyhedsmedierne om grove overgreb på egne borgere.
Der er en lang række muligheder for at gøre fredag og lørdag så ubekvem og pinlig som muligt for Alijevs styre via regnbue-anførerbind, T-shirts, en udstilling af præsidenten for rullende kameraer og forskellige former for offentlige signaler til et ekstremt upopulært UEFA om, at man godt kan glemme at lægge fremtidige kampe i Aserbajdsjan.
Skulle man decideret boykotte kampen?
I dette tilfælde er den svær, når Baku kun er én af lang række værtsbyer til et EM, vi næppe ser arrangeret på samme måde i vores livstid, og når Schweiz, Wales og Tyrkiet har spillet der uden at kny.
Men man kan fint, nej man skal, gøre det til en ærgerlig dag for UEFA og Aserbajdsjans styre, der på alle leder og kanter ikke virker til at være nogen, man skal i dialog med.
Kasper Hjulmand og Idrættens Analyseinstitut har igen i denne uge efterlyst en sammenhængende international sportspolitik for Danmark.
Det ligner en god idé, og hvor ville det også være forfriskende, hvis DBU’s politiske lag anført af formand Jesper Møller melder klart, skarpt og proaktivt ud, eventuelt sammen med regeringen, og gør UEFA klart, at Aserbajdsjan og andre med antidemokratiske tendenser, både stater og sponsorer som Qatar Airways og Gazprom, ikke skal være del af UEFA’s fremtid.

Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
Legende med chokmelding
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
NYHEDER
Stor skuffelse
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
