Landsholdet fortjener bedre end Baku og Qatar

LEDER: Både landsholdet og fansene fortjener bedre end at spille i Qatar og Aserbajdsjan, skriver Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag og kan også få det leveret til postkassen. Læs mere her.

Landsholdets tur til Baku bliver en ufrivillig forpremiere på, hvad derventer os i Qatar om halvandet år.

For kongefamilien i Doha og familien Alijevs diktatur i Aserbajdsjan har begge et meget anstrengt forhold til menneskerettigheder, homoseksuelle, pressefrihed og politisk opposition til fælles – ja faktisk har Aserbajdsjan på nogle områder endnu mere på samvittigheden end Qatar, hvor kritiske journalister og andre i opposition til den bestående elite trods alt ikke fra tid til anden forsvinder og bliver myrdet.

Aserbajdsjan har netop åbnet et museum, hvor man udstiller erobret krigsmateriel fra arvefjenden Armenien efter sidste års væbnede konflikt om områder i Nagorno-Karabagh, kamphandlinger der kostede tusindvis af menneskeliv og har ført til anklager fra menneskeretsorganisationer mod Aserbajdsjan om krigsforbrydelser.

Det er, her midt under EM og dansk ekstase over et stærkt hold med fornuftige muligheder i kampen mod Tjekkiet, en forpremiere på det dilemma, man står i til VM 2022 i Qatar.

Hvad gør landsholdet i en hektisk uge?

Hvad gør DBU for at vise, at man absolut ikke vil være med til at sports-washe noget som helst for Aserbajdsjans enevældige præsident Alijev?

Skal Mette Frederiksen også til fodbold i Baku som i Amsterdam til ottendedelsfinalen, eller bliver man væk?

Og kan og vil danskerne med en større stemme end Schweiz og Wales, der også var på to ture i Baku, vise at det her ikke er noget, UEFA eller andre skal gentage?

Aserbajdsjan har formået at holde sig ud af øje og sind, fordi det bogstavelig talt ligger så fjernt fra Danmark i modsætning til selv Hviderusland, der ringer en klokke for mange danskere efter talrige reportager i nyhedsmedierne om grove overgreb på egne borgere.

Der er en lang række muligheder for at gøre fredag og lørdag så ubekvem og pinlig som muligt for Alijevs styre via regnbue-anførerbind, T-shirts, en udstilling af præsidenten for rullende kameraer og forskellige former for offentlige signaler til et ekstremt upopulært UEFA om, at man godt kan glemme at lægge fremtidige kampe i Aserbajdsjan.

Skulle man decideret boykotte kampen?

I dette tilfælde er den svær, når Baku kun er én af lang række værtsbyer til et EM, vi næppe ser arrangeret på samme måde i vores livstid, og når Schweiz, Wales og Tyrkiet har spillet der uden at kny.

Men man kan fint, nej man skal, gøre det til en ærgerlig dag for UEFA og Aserbajdsjans styre, der på alle leder og kanter ikke virker til at være nogen, man skal i dialog med.

Kasper Hjulmand og Idrættens Analyseinstitut har igen i denne uge efterlyst en sammenhængende international sportspolitik for Danmark.

Det ligner en god idé, og hvor ville det også være forfriskende, hvis DBU’s politiske lag anført af formand Jesper Møller melder klart, skarpt og proaktivt ud, eventuelt sammen med regeringen, og gør UEFA klart, at Aserbajdsjan og andre med antidemokratiske tendenser, både stater og sponsorer som Qatar Airways og Gazprom, ikke skal være del af UEFA’s fremtid.

Tipsbladet_forside_2.juli_21





LIVE

LIVE: Bischoff deler kryptisk billede

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

22 millioner kroner!

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Legende stopper som cheftræner for Messi

Heldige danske damer slår Sverige

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Storklub lurer på Superliga-profil

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Afviser mesterskabssnak

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I transfermøde med Superliga-klub

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Voldsom straf til Clement Bischoff

Laver aftale med Frederik Birk

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Salah scorer på Anfield

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Den bedste handel i Superligaen!

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Blæst fuldstændig omkuld

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’