Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag og kan også få det leveret til postkassen. Læs mere her.
Landsholdets tur til Baku bliver en ufrivillig forpremiere på, hvad derventer os i Qatar om halvandet år.
For kongefamilien i Doha og familien Alijevs diktatur i Aserbajdsjan har begge et meget anstrengt forhold til menneskerettigheder, homoseksuelle, pressefrihed og politisk opposition til fælles – ja faktisk har Aserbajdsjan på nogle områder endnu mere på samvittigheden end Qatar, hvor kritiske journalister og andre i opposition til den bestående elite trods alt ikke fra tid til anden forsvinder og bliver myrdet.
Aserbajdsjan har netop åbnet et museum, hvor man udstiller erobret krigsmateriel fra arvefjenden Armenien efter sidste års væbnede konflikt om områder i Nagorno-Karabagh, kamphandlinger der kostede tusindvis af menneskeliv og har ført til anklager fra menneskeretsorganisationer mod Aserbajdsjan om krigsforbrydelser.
Det er, her midt under EM og dansk ekstase over et stærkt hold med fornuftige muligheder i kampen mod Tjekkiet, en forpremiere på det dilemma, man står i til VM 2022 i Qatar.
Hvad gør landsholdet i en hektisk uge?
Hvad gør DBU for at vise, at man absolut ikke vil være med til at sports-washe noget som helst for Aserbajdsjans enevældige præsident Alijev?
Skal Mette Frederiksen også til fodbold i Baku som i Amsterdam til ottendedelsfinalen, eller bliver man væk?
Og kan og vil danskerne med en større stemme end Schweiz og Wales, der også var på to ture i Baku, vise at det her ikke er noget, UEFA eller andre skal gentage?
Aserbajdsjan har formået at holde sig ud af øje og sind, fordi det bogstavelig talt ligger så fjernt fra Danmark i modsætning til selv Hviderusland, der ringer en klokke for mange danskere efter talrige reportager i nyhedsmedierne om grove overgreb på egne borgere.
Der er en lang række muligheder for at gøre fredag og lørdag så ubekvem og pinlig som muligt for Alijevs styre via regnbue-anførerbind, T-shirts, en udstilling af præsidenten for rullende kameraer og forskellige former for offentlige signaler til et ekstremt upopulært UEFA om, at man godt kan glemme at lægge fremtidige kampe i Aserbajdsjan.
Skulle man decideret boykotte kampen?
I dette tilfælde er den svær, når Baku kun er én af lang række værtsbyer til et EM, vi næppe ser arrangeret på samme måde i vores livstid, og når Schweiz, Wales og Tyrkiet har spillet der uden at kny.
Men man kan fint, nej man skal, gøre det til en ærgerlig dag for UEFA og Aserbajdsjans styre, der på alle leder og kanter ikke virker til at være nogen, man skal i dialog med.
Kasper Hjulmand og Idrættens Analyseinstitut har igen i denne uge efterlyst en sammenhængende international sportspolitik for Danmark.
Det ligner en god idé, og hvor ville det også være forfriskende, hvis DBU’s politiske lag anført af formand Jesper Møller melder klart, skarpt og proaktivt ud, eventuelt sammen med regeringen, og gør UEFA klart, at Aserbajdsjan og andre med antidemokratiske tendenser, både stater og sponsorer som Qatar Airways og Gazprom, ikke skal være del af UEFA’s fremtid.

LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
OB siger farvel til seks spillere
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Nu klager FC Barcelona igen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
