Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag – du kan også få det leveret til døren – se mere om hvordan her.
Hvis nøglespilleren på dit favorithold i Superligaen ser lidt træt ud her i påsken, behøver du ikke nødvendigvis mistænke ham for at have kigget lidt for dybt i påskebryggen eller flæsket for mange marcipanæg i landsholdsugen.
Kasper Hjulmand nævnte i et nyligt interview med undertegnede, at Christian Eriksen vel cirka havde haft fire dages ferie, siden han begyndte i Inter, og da FC Midtjyllands spillere i januar fik nogle dages ekstra fri før træningsstart, havde mange af de udenlandske spillere ikke set deres familie siden begyndelsen af 2020 eller endda tilbage i 2019.
Det kunne lyde som klynk, ynk og at give spillerne dårlige undskyldninger på forhånd, men sådan er virkeligheden altså ikke.
Vi taler meget om topniveauet hos de fire klubber, der kæmper med om Superliga-guldet, men måske er det i virkeligheden last men standing, hvem der kan holde sig på benene indtil det sidste, der bliver afgørende.
Er det Brøndbys unge mandskab, der først taber energien efter en intens sæson med megen medgang og en helt enestående høj udnyttelsesprocent?
Jesper Lindstrøm kommer i hvert fald ikke udhvilet hjem fra Ungarn til topkampen mod FC Midtjylland på mandag, det samme gælder de øvrige landsholdsspillere som forsvarsspilleren Hjörtur Hermannsson.
Eller er det FC Midtjyllands spillere, der allerede har vist tegn på at være udmattede i krop og måske allermest sind efter det vilde efterår i Champions League?
FCM havde også adskillige spillere med landshold i de seneste 10 dage.
Indhenter Europa League-kampe sidste august endegyldigt FC København og presser de pressede københavnere ned mod Randers og FC Nordsjælland snarere end op mod FCM og Brøndby og de Champions League-pladser, FCK så desperat har brug for med en koncern-økonomi i frit fald?
Eller er det AGF, der først går tør for kræfter efter skadesproblemer og et par vilde sæsoner, hvor man har løbet meget og haft bolden lidt sammenlignet med toprivalerne?
De fysiske trænere, fysioterapeuter og massører kan få indflydelse på et slutprogram, hvor megen logik siger, at der vil komme uhørt mange skader, ligesom der allerede har været hidtil i de større europæiske ligaer.
I det ræs kan vores analyser og vurderinger af spilkoncepter og taktiske træk vise sig fuldstændige ligegyldige.
Og så skal vi ikke glemme, at det samme gør sig gældende i den tunge halvdel af Superligaen, hvor der ikke er lige så mange specialister omkring spillerne.
Også her kan udholdenheden, den rette dosering af indsatsen og en god portion held på skadesfronten ende med at gøre forskellen på overlevelsen og turen i 1. divisions sorte gryde.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
Årets mest læste – I elsker transfers!
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
Jubler over dansker: Dette er bare starten
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
