Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag – du kan også få det leveret til døren – se mere om hvordan her.
Hvis nøglespilleren på dit favorithold i Superligaen ser lidt træt ud her i påsken, behøver du ikke nødvendigvis mistænke ham for at have kigget lidt for dybt i påskebryggen eller flæsket for mange marcipanæg i landsholdsugen.
Kasper Hjulmand nævnte i et nyligt interview med undertegnede, at Christian Eriksen vel cirka havde haft fire dages ferie, siden han begyndte i Inter, og da FC Midtjyllands spillere i januar fik nogle dages ekstra fri før træningsstart, havde mange af de udenlandske spillere ikke set deres familie siden begyndelsen af 2020 eller endda tilbage i 2019.
Det kunne lyde som klynk, ynk og at give spillerne dårlige undskyldninger på forhånd, men sådan er virkeligheden altså ikke.
Vi taler meget om topniveauet hos de fire klubber, der kæmper med om Superliga-guldet, men måske er det i virkeligheden last men standing, hvem der kan holde sig på benene indtil det sidste, der bliver afgørende.
Er det Brøndbys unge mandskab, der først taber energien efter en intens sæson med megen medgang og en helt enestående høj udnyttelsesprocent?
Jesper Lindstrøm kommer i hvert fald ikke udhvilet hjem fra Ungarn til topkampen mod FC Midtjylland på mandag, det samme gælder de øvrige landsholdsspillere som forsvarsspilleren Hjörtur Hermannsson.
Eller er det FC Midtjyllands spillere, der allerede har vist tegn på at være udmattede i krop og måske allermest sind efter det vilde efterår i Champions League?
FCM havde også adskillige spillere med landshold i de seneste 10 dage.
Indhenter Europa League-kampe sidste august endegyldigt FC København og presser de pressede københavnere ned mod Randers og FC Nordsjælland snarere end op mod FCM og Brøndby og de Champions League-pladser, FCK så desperat har brug for med en koncern-økonomi i frit fald?
Eller er det AGF, der først går tør for kræfter efter skadesproblemer og et par vilde sæsoner, hvor man har løbet meget og haft bolden lidt sammenlignet med toprivalerne?
De fysiske trænere, fysioterapeuter og massører kan få indflydelse på et slutprogram, hvor megen logik siger, at der vil komme uhørt mange skader, ligesom der allerede har været hidtil i de større europæiske ligaer.
I det ræs kan vores analyser og vurderinger af spilkoncepter og taktiske træk vise sig fuldstændige ligegyldige.
Og så skal vi ikke glemme, at det samme gør sig gældende i den tunge halvdel af Superligaen, hvor der ikke er lige så mange specialister omkring spillerne.
Også her kan udholdenheden, den rette dosering af indsatsen og en god portion held på skadesfronten ende med at gøre forskellen på overlevelsen og turen i 1. divisions sorte gryde.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Alexander Lind blæst bagover
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Barcelona tager smal sejr
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
