Leder: Hvem løber tør for kræfter i guld-kampen?

Slutspurten i Superligaen bliver på mange måder et overlevelsesløb, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.



Lederen er fra Tipsbladet fredag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet hver fredag – du kan også få det leveret til døren – se mere om hvordan her.

Hvis nøglespilleren på dit favorithold i Superligaen ser lidt træt ud her i påsken, behøver du ikke nødvendigvis mistænke ham for at have kigget lidt for dybt i påskebryggen eller flæsket for mange marcipanæg i landsholdsugen.

Kasper Hjulmand nævnte i et nyligt interview med undertegnede, at Christian Eriksen vel cirka havde haft fire dages ferie, siden han begyndte i Inter, og da FC Midtjyllands spillere i januar fik nogle dages ekstra fri før træningsstart, havde mange af de udenlandske spillere ikke set deres familie siden begyndelsen af 2020 eller endda tilbage i 2019.

Det kunne lyde som klynk, ynk og at give spillerne dårlige undskyldninger på forhånd, men sådan er virkeligheden altså ikke.

Vi taler meget om topniveauet hos de fire klubber, der kæmper med om Superliga-guldet, men måske er det i virkeligheden last men standing, hvem der kan holde sig på benene indtil det sidste, der bliver afgørende.

Er det Brøndbys unge mandskab, der først taber energien efter en intens sæson med megen medgang og en helt enestående høj udnyttelsesprocent?

Jesper Lindstrøm kommer i hvert fald ikke udhvilet hjem fra Ungarn til topkampen mod FC Midtjylland på mandag, det samme gælder de øvrige landsholdsspillere som forsvarsspilleren Hjörtur Hermannsson.

Eller er det FC Midtjyllands spillere, der allerede har vist tegn på at være udmattede i krop og måske allermest sind efter det vilde efterår i Champions League?

FCM havde også adskillige spillere med landshold i de seneste 10 dage.

Indhenter Europa League-kampe sidste august endegyldigt FC København og presser de pressede københavnere ned mod Randers og FC Nordsjælland snarere end op mod FCM og Brøndby og de Champions League-pladser, FCK så desperat har brug for med en koncern-økonomi i frit fald?

Eller er det AGF, der først går tør for kræfter efter skadesproblemer og et par vilde sæsoner, hvor man har løbet meget og haft bolden lidt sammenlignet med toprivalerne?

De fysiske trænere, fysioterapeuter og massører kan få indflydelse på et slutprogram, hvor megen logik siger, at der vil komme uhørt mange skader, ligesom der allerede har været hidtil i de større europæiske ligaer.

I det ræs kan vores analyser og vurderinger af spilkoncepter og taktiske træk vise sig fuldstændige ligegyldige.

Og så skal vi ikke glemme, at det samme gør sig gældende i den tunge halvdel af Superligaen, hvor der ikke er lige så mange specialister omkring spillerne.

Også her kan udholdenheden, den rette dosering af indsatsen og en god portion held på skadesfronten ende med at gøre forskellen på overlevelsen og turen i 1. divisions sorte gryde.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stort Brøndby-boost

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

FC København – FC Nordsjælland



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

– Enten FCK eller også stopper han?

Neestrup må undvære profil igen

Interessen er eksploderet på grund af FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Utroligt: Brøndby må glæde sig



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Randers FC – Vejle Boldklub

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København-boss reagerer på tilråb

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Godt nyt – nu er han landet i København

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Derfor var Moukoko vraget

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Arteta er utilfreds med disciplinen

Danmark indleder med et brag mod Norge

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Ørkeløshed i Østjylland

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Snestorm kan udfordre OB

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Her er Danmarks Nations League-pulje!