Leder: Kontroversiel genistreg til milliarder låser UEFA og DBU

At Qatar har sørget for at spille med i den europæiske VM-kvalifikation, sikrer det kontroversielle VM-værtsland et minimum af kritiske spørgsmål, skriver Troels Bager Thøgersen.



I den seneste måned har vi i Tipsbladet fortalt det meste, der er værd at vide om Qatars VM-slutrunde i 2022.

Der blev rettet voldsom kritik mod Qatar, FIFA men også DBU for at stille op til et VM, der er plaget af korruption i budprocessen og brud på snart sagt alle tænkelige menneskerettigheder, blandt andet for fattige gæstearbejdere, hvoraf mange er døde for at bygge lækre, flotte stadioner og faciliteter til VM.

Derfor var det en genistreg af rang, da Qatar og UEFA i tirsdags kunne fortælle, at Qatar spiller med i VM-kvalifikationspulje A i Europa, hvilket betyder 10 træningskampe mod Portugal, Aserbajdsjan, Serbien, Irland og Luxembourg.

Ud over god kamptræning til det undertippede landshold sikrer Qatar politisk rygdækning fra Europa, hvor de danske folketingsmedlemmer Jens Rohde og Karsten Hønge i sidste uges Tipsbladet talte om at skabe en bred alliance i EU, der enten skulle føre til en boykot elle en flytning af slutrunden.

Milliarderne fra sponsoraftaler med Qatar Airways og medieaftaler med Qatar-ejede beIN SPORTS har helt sikkert hjulpet, selvom UEFA pure nægter, at det har noget med sagen at gøre.

Facit er, at Qatar nu har sikret gode manerer og et minimum af kritiske spørgsmål fra Europa, for vil DBU og landsholdsspillerne i Danmark og andre lande nu kritisere Qatar, når UEFA fra højeste myndighed har indgået et uhørt tæt samarbejde med VM-værten?

Vi bevarer det kritiske fokus på VM-slutrunden, FIFA og Qatar, men hatten af for Qatar:

Det her er et politisk mesterværk, der binder Europa på mund, hænder og fødder.

Husk, at Tipsbladet er på gaden i dag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Tipsbladet_forside_10





TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

AGF køber ham

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Holland – Japan

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

De vil have Victor Nelsson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Stolt over dansk transfer

Spottet i København

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Han tager hjem fra VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Tyskland – Curacao

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Brøndby henter Alexander Drexel