Leder: Kontroversiel genistreg til milliarder låser UEFA og DBU

At Qatar har sørget for at spille med i den europæiske VM-kvalifikation, sikrer det kontroversielle VM-værtsland et minimum af kritiske spørgsmål, skriver Troels Bager Thøgersen.



I den seneste måned har vi i Tipsbladet fortalt det meste, der er værd at vide om Qatars VM-slutrunde i 2022.

Der blev rettet voldsom kritik mod Qatar, FIFA men også DBU for at stille op til et VM, der er plaget af korruption i budprocessen og brud på snart sagt alle tænkelige menneskerettigheder, blandt andet for fattige gæstearbejdere, hvoraf mange er døde for at bygge lækre, flotte stadioner og faciliteter til VM.

Derfor var det en genistreg af rang, da Qatar og UEFA i tirsdags kunne fortælle, at Qatar spiller med i VM-kvalifikationspulje A i Europa, hvilket betyder 10 træningskampe mod Portugal, Aserbajdsjan, Serbien, Irland og Luxembourg.

Ud over god kamptræning til det undertippede landshold sikrer Qatar politisk rygdækning fra Europa, hvor de danske folketingsmedlemmer Jens Rohde og Karsten Hønge i sidste uges Tipsbladet talte om at skabe en bred alliance i EU, der enten skulle føre til en boykot elle en flytning af slutrunden.

Milliarderne fra sponsoraftaler med Qatar Airways og medieaftaler med Qatar-ejede beIN SPORTS har helt sikkert hjulpet, selvom UEFA pure nægter, at det har noget med sagen at gøre.

Facit er, at Qatar nu har sikret gode manerer og et minimum af kritiske spørgsmål fra Europa, for vil DBU og landsholdsspillerne i Danmark og andre lande nu kritisere Qatar, når UEFA fra højeste myndighed har indgået et uhørt tæt samarbejde med VM-værten?

Vi bevarer det kritiske fokus på VM-slutrunden, FIFA og Qatar, men hatten af for Qatar:

Det her er et politisk mesterværk, der binder Europa på mund, hænder og fødder.

Husk, at Tipsbladet er på gaden i dag. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Tipsbladet_forside_10







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Argentina – Kap Verde

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Her er prisen på Aral Simsir

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Canada – Marokko

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Åbner for sommertransfer