Leder: Mbappé sætter Messi og Neymar i skyggen

Det franske stortalent viste klassen tirsdag, hvor han skød Barcelona i sænk.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få det leveret til døren – læs mere om hvordan ved at klikke her.

Hvis nogen var i tvivl før denne uges Champions League-kampe, kan de vel ikke være det i dag. Der bliver ingen Remontada, intet comeback fra FC Barcelonas side efter et nederlag på 1-4 til Paris Saint-Germain, der selv uden Neymar var knusende overlegen i 2. halvleg.

Lionel Messis kontrakt blev lækket tidligere på måneden, og den afslørede både, hvorfor det havde været en fornuftig disposition at sælge argentineren sidste sommer, og tegnede et billede, hvor højt holdkammeraterne har kunnet sætte deres lønkrav til en ledelse uden sammenhængende plan eller vilje til at stå imod de folk, der var med til at vinde Champions League i 2009, 2011 eller 2015.

Kontrakt eller ej var det med stor sandsynlighed Messis sidste chance for at vinde en sidste Champions League med FC Barcelona, og selvom nederlaget og disse års nedtur ingenlunde er Messis skyld, kan den dygtige argentiner ikke bære det nok svageste Barcelona-hold siden Louis van Gaals tid for snart 20 år siden.

Man kan ikke kalde Kylian Mbappés hattrick og sublime spil for hans fødsel som verdens største fodboldstjerne. Han har allerede vundet VM og spillet på verdenklasse-niveau i fire år.

Det gjorde han igen mod FC Barcelona, og selvom det er på en lidt for billig baggrund ligesom i de fleste weekender hjemme i Ligue 1, vækker det minder om den originale Ronaldos allerbedste perioder tidligt i karrieren før den ødelæggende knæskade i Inter.

Mbappé er så endnu mere fysisk stærk og er bedre taktisk skolet med en dyb forståelse af spillet, en spiller der sagtens kan stortrives under kollektivisten Mauricio Pochettino.

Den unge franskmand giver løfter om et år i Ballon d’Or-klassen, og hvis jeg ejede Paris Saint-Germain, ville jeg gå mere op i at forlænge Kylian Mbappés kontrakt langt ud over 2022 end at holde 29-årige Neymar i klubben indtil 2026 med en fireårig forlængelse, som det efter Barcelona-kampen hed sig, at PSG havde forhandlet på plads.

TB_forside19.feb21





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Han er færdig i Brøndby

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afvist – Brøndby undrer sig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Patrick Dorgu er med

Gratis adgang til Superliga-brag