Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få det leveret til døren – læs mere om hvordan ved at klikke her.
Hvis nogen var i tvivl før denne uges Champions League-kampe, kan de vel ikke være det i dag. Der bliver ingen Remontada, intet comeback fra FC Barcelonas side efter et nederlag på 1-4 til Paris Saint-Germain, der selv uden Neymar var knusende overlegen i 2. halvleg.
Lionel Messis kontrakt blev lækket tidligere på måneden, og den afslørede både, hvorfor det havde været en fornuftig disposition at sælge argentineren sidste sommer, og tegnede et billede, hvor højt holdkammeraterne har kunnet sætte deres lønkrav til en ledelse uden sammenhængende plan eller vilje til at stå imod de folk, der var med til at vinde Champions League i 2009, 2011 eller 2015.
Kontrakt eller ej var det med stor sandsynlighed Messis sidste chance for at vinde en sidste Champions League med FC Barcelona, og selvom nederlaget og disse års nedtur ingenlunde er Messis skyld, kan den dygtige argentiner ikke bære det nok svageste Barcelona-hold siden Louis van Gaals tid for snart 20 år siden.
Man kan ikke kalde Kylian Mbappés hattrick og sublime spil for hans fødsel som verdens største fodboldstjerne. Han har allerede vundet VM og spillet på verdenklasse-niveau i fire år.
Det gjorde han igen mod FC Barcelona, og selvom det er på en lidt for billig baggrund ligesom i de fleste weekender hjemme i Ligue 1, vækker det minder om den originale Ronaldos allerbedste perioder tidligt i karrieren før den ødelæggende knæskade i Inter.
Mbappé er så endnu mere fysisk stærk og er bedre taktisk skolet med en dyb forståelse af spillet, en spiller der sagtens kan stortrives under kollektivisten Mauricio Pochettino.
Den unge franskmand giver løfter om et år i Ballon d’Or-klassen, og hvis jeg ejede Paris Saint-Germain, ville jeg gå mere op i at forlænge Kylian Mbappés kontrakt langt ud over 2022 end at holde 29-årige Neymar i klubben indtil 2026 med en fireårig forlængelse, som det efter Barcelona-kampen hed sig, at PSG havde forhandlet på plads.

LIVE
TransferLIVE: Bech afslører – har fået flere penge
MEDIE
Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 18 superstjerner der missede Superligaen
NYHEDER
Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden
NYHEDER
TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer
LIVE
Superliga-LIVE: Direkte i startopstillingen!
Her kan du se Arsenal mod Manchester City
TOPNYHED
FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund
STORT INTERVIEW
Historisk FCK-krise: Bør jeg ikke udtale mig om
EKSKLUSIVT
Superliga-transferrekord kan blive endnu vildere
Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Randers FC – FC København
TRANSFER
OB køber angriberen Alexander Ahl-Holmström
TOPNYHED
Sportschef revser dansker efter klubskifte
OPTAKT
Lyngby BK – FC Midtjylland
NYHEDER
Tidligere FCK-talent Tristan Panduro får debut
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
INTERVIEW
‘Han kan tage store skridt i Brøndby’
STORT INTERVIEW
Husker du Jonathan Richter? Jagter vild bedrift
MEDIE
Dominik Kotarski-handel stødt på udfordringer
NYHEDER
Patrick Dorgu på tavlen for Man Utd
INTERVIEW
Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til
INTERVIEW
Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog
EKSKLUSIVT
Sker dansk kæmpetransfer? ‘Ramt smertegrænsen’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – Brøndby sparer millioner
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
OPTAKT
OB – AC Horsens
NYHEDER
Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
NYHEDER
