Leder: Mbappé sætter Messi og Neymar i skyggen

Det franske stortalent viste klassen tirsdag, hvor han skød Barcelona i sænk.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få det leveret til døren – læs mere om hvordan ved at klikke her.

Hvis nogen var i tvivl før denne uges Champions League-kampe, kan de vel ikke være det i dag. Der bliver ingen Remontada, intet comeback fra FC Barcelonas side efter et nederlag på 1-4 til Paris Saint-Germain, der selv uden Neymar var knusende overlegen i 2. halvleg.

Lionel Messis kontrakt blev lækket tidligere på måneden, og den afslørede både, hvorfor det havde været en fornuftig disposition at sælge argentineren sidste sommer, og tegnede et billede, hvor højt holdkammeraterne har kunnet sætte deres lønkrav til en ledelse uden sammenhængende plan eller vilje til at stå imod de folk, der var med til at vinde Champions League i 2009, 2011 eller 2015.

Kontrakt eller ej var det med stor sandsynlighed Messis sidste chance for at vinde en sidste Champions League med FC Barcelona, og selvom nederlaget og disse års nedtur ingenlunde er Messis skyld, kan den dygtige argentiner ikke bære det nok svageste Barcelona-hold siden Louis van Gaals tid for snart 20 år siden.

Man kan ikke kalde Kylian Mbappés hattrick og sublime spil for hans fødsel som verdens største fodboldstjerne. Han har allerede vundet VM og spillet på verdenklasse-niveau i fire år.

Det gjorde han igen mod FC Barcelona, og selvom det er på en lidt for billig baggrund ligesom i de fleste weekender hjemme i Ligue 1, vækker det minder om den originale Ronaldos allerbedste perioder tidligt i karrieren før den ødelæggende knæskade i Inter.

Mbappé er så endnu mere fysisk stærk og er bedre taktisk skolet med en dyb forståelse af spillet, en spiller der sagtens kan stortrives under kollektivisten Mauricio Pochettino.

Den unge franskmand giver løfter om et år i Ballon d’Or-klassen, og hvis jeg ejede Paris Saint-Germain, ville jeg gå mere op i at forlænge Kylian Mbappés kontrakt langt ud over 2022 end at holde 29-årige Neymar i klubben indtil 2026 med en fireårig forlængelse, som det efter Barcelona-kampen hed sig, at PSG havde forhandlet på plads.

TB_forside19.feb21





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

I chok over Manchester United

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Skræmmende Chido Obi-scener

Her lander kampprogrammet for slutspillet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Nu er Dreyer historisk

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Køber engelsk klub

631 millioner kroner

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Bo Henriksen lander TV-job

‘Han tisser isterninger’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

– Burde have lukket langt tidligere!

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Medier revser Real Madrid-træner

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

– Det vil jeg aldrig gøre!

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Tottenham straffes for nazihilsner