Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få det leveret til døren – læs mere om hvordan ved at klikke her.
Hvis nogen var i tvivl før denne uges Champions League-kampe, kan de vel ikke være det i dag. Der bliver ingen Remontada, intet comeback fra FC Barcelonas side efter et nederlag på 1-4 til Paris Saint-Germain, der selv uden Neymar var knusende overlegen i 2. halvleg.
Lionel Messis kontrakt blev lækket tidligere på måneden, og den afslørede både, hvorfor det havde været en fornuftig disposition at sælge argentineren sidste sommer, og tegnede et billede, hvor højt holdkammeraterne har kunnet sætte deres lønkrav til en ledelse uden sammenhængende plan eller vilje til at stå imod de folk, der var med til at vinde Champions League i 2009, 2011 eller 2015.
Kontrakt eller ej var det med stor sandsynlighed Messis sidste chance for at vinde en sidste Champions League med FC Barcelona, og selvom nederlaget og disse års nedtur ingenlunde er Messis skyld, kan den dygtige argentiner ikke bære det nok svageste Barcelona-hold siden Louis van Gaals tid for snart 20 år siden.
Man kan ikke kalde Kylian Mbappés hattrick og sublime spil for hans fødsel som verdens største fodboldstjerne. Han har allerede vundet VM og spillet på verdenklasse-niveau i fire år.
Det gjorde han igen mod FC Barcelona, og selvom det er på en lidt for billig baggrund ligesom i de fleste weekender hjemme i Ligue 1, vækker det minder om den originale Ronaldos allerbedste perioder tidligt i karrieren før den ødelæggende knæskade i Inter.
Mbappé er så endnu mere fysisk stærk og er bedre taktisk skolet med en dyb forståelse af spillet, en spiller der sagtens kan stortrives under kollektivisten Mauricio Pochettino.
Den unge franskmand giver løfter om et år i Ballon d’Or-klassen, og hvis jeg ejede Paris Saint-Germain, ville jeg gå mere op i at forlænge Kylian Mbappés kontrakt langt ud over 2022 end at holde 29-årige Neymar i klubben indtil 2026 med en fireårig forlængelse, som det efter Barcelona-kampen hed sig, at PSG havde forhandlet på plads.

LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
DAGENS SPILFORSLAG
AGF møder Europa-virkelighed i Randers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
EKSKLUSIVT
