Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få det leveret til døren – læs mere om hvordan ved at klikke her.
Hvis nogen var i tvivl før denne uges Champions League-kampe, kan de vel ikke være det i dag. Der bliver ingen Remontada, intet comeback fra FC Barcelonas side efter et nederlag på 1-4 til Paris Saint-Germain, der selv uden Neymar var knusende overlegen i 2. halvleg.
Lionel Messis kontrakt blev lækket tidligere på måneden, og den afslørede både, hvorfor det havde været en fornuftig disposition at sælge argentineren sidste sommer, og tegnede et billede, hvor højt holdkammeraterne har kunnet sætte deres lønkrav til en ledelse uden sammenhængende plan eller vilje til at stå imod de folk, der var med til at vinde Champions League i 2009, 2011 eller 2015.
Kontrakt eller ej var det med stor sandsynlighed Messis sidste chance for at vinde en sidste Champions League med FC Barcelona, og selvom nederlaget og disse års nedtur ingenlunde er Messis skyld, kan den dygtige argentiner ikke bære det nok svageste Barcelona-hold siden Louis van Gaals tid for snart 20 år siden.
Man kan ikke kalde Kylian Mbappés hattrick og sublime spil for hans fødsel som verdens største fodboldstjerne. Han har allerede vundet VM og spillet på verdenklasse-niveau i fire år.
Det gjorde han igen mod FC Barcelona, og selvom det er på en lidt for billig baggrund ligesom i de fleste weekender hjemme i Ligue 1, vækker det minder om den originale Ronaldos allerbedste perioder tidligt i karrieren før den ødelæggende knæskade i Inter.
Mbappé er så endnu mere fysisk stærk og er bedre taktisk skolet med en dyb forståelse af spillet, en spiller der sagtens kan stortrives under kollektivisten Mauricio Pochettino.
Den unge franskmand giver løfter om et år i Ballon d’Or-klassen, og hvis jeg ejede Paris Saint-Germain, ville jeg gå mere op i at forlænge Kylian Mbappés kontrakt langt ud over 2022 end at holde 29-årige Neymar i klubben indtil 2026 med en fireårig forlængelse, som det efter Barcelona-kampen hed sig, at PSG havde forhandlet på plads.

NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
Suspenderes efter racisme-anklager
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Victor Froholdt bliver matchvinder
Sune Smith-Nielsen færdig
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
