Leder: Mbappé sætter Messi og Neymar i skyggen

Det franske stortalent viste klassen tirsdag, hvor han skød Barcelona i sænk.



Lederen er fra Tipsbladet fredag – du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen. Du kan også få det leveret til døren – læs mere om hvordan ved at klikke her.

Hvis nogen var i tvivl før denne uges Champions League-kampe, kan de vel ikke være det i dag. Der bliver ingen Remontada, intet comeback fra FC Barcelonas side efter et nederlag på 1-4 til Paris Saint-Germain, der selv uden Neymar var knusende overlegen i 2. halvleg.

Lionel Messis kontrakt blev lækket tidligere på måneden, og den afslørede både, hvorfor det havde været en fornuftig disposition at sælge argentineren sidste sommer, og tegnede et billede, hvor højt holdkammeraterne har kunnet sætte deres lønkrav til en ledelse uden sammenhængende plan eller vilje til at stå imod de folk, der var med til at vinde Champions League i 2009, 2011 eller 2015.

Kontrakt eller ej var det med stor sandsynlighed Messis sidste chance for at vinde en sidste Champions League med FC Barcelona, og selvom nederlaget og disse års nedtur ingenlunde er Messis skyld, kan den dygtige argentiner ikke bære det nok svageste Barcelona-hold siden Louis van Gaals tid for snart 20 år siden.

Man kan ikke kalde Kylian Mbappés hattrick og sublime spil for hans fødsel som verdens største fodboldstjerne. Han har allerede vundet VM og spillet på verdenklasse-niveau i fire år.

Det gjorde han igen mod FC Barcelona, og selvom det er på en lidt for billig baggrund ligesom i de fleste weekender hjemme i Ligue 1, vækker det minder om den originale Ronaldos allerbedste perioder tidligt i karrieren før den ødelæggende knæskade i Inter.

Mbappé er så endnu mere fysisk stærk og er bedre taktisk skolet med en dyb forståelse af spillet, en spiller der sagtens kan stortrives under kollektivisten Mauricio Pochettino.

Den unge franskmand giver løfter om et år i Ballon d’Or-klassen, og hvis jeg ejede Paris Saint-Germain, ville jeg gå mere op i at forlænge Kylian Mbappés kontrakt langt ud over 2022 end at holde 29-årige Neymar i klubben indtil 2026 med en fireårig forlængelse, som det efter Barcelona-kampen hed sig, at PSG havde forhandlet på plads.

TB_forside19.feb21





Superliga-LIVE: SL-klub udlejer udlænding




LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



Optakt til Viborg FF - FC Midtjylland LIVE

Superliga-LIVE: SL-klub udlejer udlænding

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Siger op: Superliga-ekspert stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

FC København bekræfter transfer

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!