Bragt i Tipsbladet 20. november
Det er helt naturligt, at spørgsmålet om Niels Frederiksens fremtid i Brøndby IF melder sig i disse uger, for selvfølgelig overvejer både han og Brøndby IF nøje, hvad der skal ske efter det nuværende udløb på samarbejdet 30. juni 2021.
Skal Niels Frederiksen blive, skal han videre til noget andet, skal Brøndby videre til noget andet, har træneren gjort det godt eller skidt ud fra forudsætningerne?
Alt det kan man have mange meninger om eksternt og skal man pinedød have meninger om internt hos sportsdirektør Carsten V. Jensen og i bestyrelsen anført af hovedaktionær Jan Bech Andersen.
Men et helt afgørende spørgsmål mangler efter min mening at blive stillet: Hvad vil Brøndby IF i fremtiden, og ikke mindst, hvem skal eje klubben?
Den flittige læser af Brøndby-nyheder vil måske sige, at det spørgsmål er totalt overflødigt, fordi det er tydeligt besvaret med Brøndbys lavere budgetter og større brug af og satsning på teenagere, man enten selv har uddannet i klubben, eller man har hentet til udefra, helst før de er fyldt 21.
Så entydigt mener jeg ikke, det er.
Coronakrisen har ikke dæmpet udenlandske investorers appetit på at købe sig ind i fodboldklubber, hverken i Danmark eller andre dele af Europa, og tanken er altså ikke så skør, selvom Red Bull-idéen i starten af året var for uspiselig i forhold til fansene.
Hvad sker der, hvis det helt rigtige tilbud dukker op for Jan Bech Andersen, enten i form af et samarbejde eller et salg af hans aktiepost?
Så kan strategier og førsteholdstruppen hurtigt blive rykket i en anden retning.
Det var også med selvsamme, engagerede ejer, man så nær havde vundet DM med et dyrt hold handlet ind til netop det formål, hvilket cirka er den modsatte sportslige strategi af den, man forfølger nu.
Jeg ved godt, man i fodboldverdenen elsker at tale om projekter og langsigtede strategier, men efter at have været i denne metier, siden Michael Laudrup var cheftræner på Vestegnen, ved jeg også, at man i fodboldverdenen ofte skifter disse langsigtede strategier, sjovt nok tit i samme tempo som ansættelserne til trænerbænken.
Jeg siger egentlig bare, at man skal passe på med at gå ud fra, at 2020 per automatik er sigende for, hvad klubben er de næste fem-ti år, og at man ikke kan stille sig selv trænerspørgsmålet uden også at være ret sikker på, hvad der skal ske med ejerforhold og klubbens økonomi i de kommende år.
Skal man være markant mindre på spillerbudgettet end FC Midtjylland og FC København i de kommende år, skal man jo også have en cheftræner, der kan acceptere det og ikke vil have en stor og meget aktiv stemme i rekrutteringen, som Alexander Zorniger nok nærmere tog end fik foræret.
Køb Tipsbladet i dag – det ligger i dagens udgave af Ekstra Bladet

LIVE
TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
MEDIE
